درمان کمر درد با لیزر

کمر درد

کمر درد، یک مشکل رایج است که اکثر افراد در نقطه ای از زندگیشان با آن مواجه می شوند. دردی که از تورم، فشار یا صدمه به مفاصل، رباط ها و ماهیچه های کمر ناشی می شود، می تواند به شکل خفیف، ناگهانی و یا شدید باشند. لیزردرمانی کم توان (کم توان) که از آن به لیزردرمانی سرد نیز یاد می شود، یک لیزر درمانی دارای درجه پزشکی است که به عنوان روشی موثر در تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرد. ا آنجایی به آن لیزر سرد می گویند که آسیبی به پوست وارد نمی کند.

در واقع لیزر استفاده از نور جهت یافته و تقویت شده می‌باشد که خواصی را برای آن بوجود می‌آورد. بسته به میزان قدرت لیزر می‌توان از لیزر بجای جراحی برای برش استفاده کرد و یا برای تسریع ترمیم زخم‌ها آنرا بکار گرفت. لیزر درمانی یا لیزر تراپی بدون استفاده از دارو ، کمر درد را در مدت زمان بسیار کم تسکین می‌دهد. بدین وسیله می‌توان بافت‌هایی که دچار التهاب شده‌اند را شناسایی کرد و این عضلات را به بهترین شکل و به سرعت درمان کرد. لیزر می‌تواند با تحریک نقاط طب سوزنی تاثیرات طب سوزنی را ایجاد نماید.

پزشکان و متخصصین با تجربه ما در کلینیک طب فیزیکی وتوانبخشی امید برای درمان و تسکین کمردرد، با استفاده از معاینات دقیق بر حسب نیاز بیمار ابتدا از روش‌های ساده و کم تهاجمی‌تر برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی از جمله درد کمر و ستون فقرات استفاده می‌کنند. رویکرد این کلینیک در مواجه با درمان بیماری‌ها استفاده از درمان‌های پلکانی است و استفاده از درمان‌های ساده‌تر در اولویت قرار می‌گیرد. اگر شرایط بیمار به نحوی است که به درمان‌های ساده پاسخ نمی‌دهد، متخصصین طب فیزیکی این مرکز درمان‌های پیچیده تر مانند تزریق بلوک عصبی، پی ار پی و اوزون تراپی(تحت هداست دستگاه آلتراسوند) را به بیماران پیشنهاد می‌دهند و تا حد ممکن از انجام درمان‌های مداخلی‌تر و انجام جراحی جلوگیری می‌کنند. لیزر درمانی یکی دیگر از روش‌های درمانی موثر برای کمردرد است که به بهترین نحو ممکن در این مرکز توسط متخصصین مجرب با تشخیص پزشک به این درمان برای شماری از بیماران استفاده می‌شود . این درمان کاملا بدون درد و عوارض می‌باشد.
پل ارتباطی:
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

چه مواردی منجر به درد قسمت پایین پشت می‌شود؟


چه مواردی منجر به درد قسمت پایین پشت می‌شود؟

کمر ساختار پیچیده ای دارد. با فراهم نمودن پشتیبانی از پاها و لگن و لایه‌های پیچیده ماهیچه، کار با آن و تعیین عامل دقیق کمر درد را مشکل می‌کند. عوامل کمردرد عبارتند از :

 • آسیب به بافتهای نرم
 • حالت بد ایستادن یا نشستن
 • سیاتیک (عصب فشرده شده)
 • شکستگی
 • آرتروز (دردی که مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهند)
 • پوکی استخوان (از دست دادن تراکم استخوان)
 • رگ به رگ شدن
 • کشیدگی عضلات
 • کشیدگی
 • آسیب دیدگی

لیزردرمانی کم توان روشی موثر، بدون دارو، بدون درد در مقایسه‌های روشهای درمانی سنتی درد کمر به شمار می‌رود. درمان درد کمر معمولا با اقدامات مرابقتی مانند خودداری از انجام برخی فعالیتهای بخصوص و استفاده از داروهای مسکن درد و رفتن به سما فیزیوتراپی و جراحی خواهد بود.

لیزردرمانی سرد به تنهایی یا در ترکیببا روشهای درمانی سنتی و تحت نظر پزشک می‌تواند روش موثری در کاهش یا برطرف نمودن درد پشت باشد.

نتایج با توجه شرایط هر بیمار از جمله سن، شرایط سلامتی، نوع صدمه وارده، سبک زندگی و درمان همزمان مقدار متفاوت بوده و نمی توان ضمانتی از دوام تسکین درد داد، ولی با این حال شواهد بالینی و تجربیات بیماران نشان داده که لیزرهای کم توان گزینه درمانی موثر و ارزشمندی برای درد کمر به شمار می‌رود.

مزایای لیزر کمردرد


مزایای لیزر کمردرد

مزایای لیزردرمانی کم توان به عنوان روش درمانی کمردرد :

 • غیرتهاجمی است
 • نتایج بالینی تایید شده
 • ایمن در استفاده بلافاصله پس از جراحی
 • کاهش نیاز به دارو
 • کمک به بازیابی بازه حرکتی طبیعی
 • مناسب برای تمامی سنین
 • این روش بی درد است
 • مسکن و تا حدی برطرف کننده درد

لیزردرمانی کم توان به طور ایمن می‌تواند بازه حرکتی کمر را افزایش دهد، گردش خون در نواحی متاثر را ارتقا داده و تنش عضلات را بهبود می‌دهد. LLLT فرایند طبیعی بهبود بدن را ارتقا داده و منجر به کاهش درد بدن و کمک به درمان منشا درد می‌شود.

کاربرد لیزر درمانی کمردرد


کاربرد لیزر درمانی کمردرد

لیزر یک اشعه پر انرژی نور است که می‌تواند انرژی خود را به طور انتخابی به بافتها منتقل نماید. لیزرها حاوی ماده ای هستند که نور را تولید و تقویت می‌کند. دو آینه موجب انعکاس و رفت و برگشت نور از درون این ماده می‌شوند. نتیجه، ایجاد اشعه نوری قوی و موازی است. این اشعه نور متشکل از یک یا چند رنگ خالص می‌باشد. این خصوصیات که لیزر را از یک لامپ نور مجزا می‌سازند ، برای کاربردهای طبی لیزر مهم می‌باشند که میتوان به جای جراحی تنگی کانال نخاعی کمر و بیماری‌های مربوط به ستون فقرات نیز استفاده کرد.

تعدادی از بیماریهای ایجاد کننده کمردرد علاوه بر بیماریهای دردناک گردن وپشت که بطور موثری با لیزر قابل درمان هستند عبارتند از:

تنگی کانال نخاعی

بیماری دیسک

درد ارتروز (استئوارتریت) ارتروز بیماری تخریب غضروف مفاصل است.

درمان دیسک کمر با لیزر در 60 درصد موارد باعث بهبودی درد می‌شود. گرچه برخی بیماران در یک تا دو هفته اول لیزر درمانی دیسک کمر احساس بهبودی می‌کنند، اما درمان کامل کمردرد نیاز به 6 تا 8 هفته درمان بالیزر دارد.

 

انواع لیزر درمانی کمردرد


انواع لیزر درمانی کمردرد

درمان با لیزر کم توان

معالجه با لیزر سرد low Energy Laser Therapy برای از بین بردن درد کمر خاصیت فوق العاده ای دارد که بتازگی مورد تایید قرار گرفته است.

درمان با لیزرسرد ، به معنای استفاده ازپرتو لیزر با شدت کم و عمل دیسک کمر با لیزر برای کاهش دردها و تکنیکی منحصر به فرد برای درمان آسیب‌ها و صدمات وارد آمده به بدن می‌باشد و به علت کم بودن شدت آن، لیزر کم توان هم نامیده می‌شود.

این تکنیک که مدت زمان زیادی از تایید آن نمی گذرد، از سوی بسیاری از پزشکان، درمانگران فیزیکی و متخصص کایروپراتیک، برای درمان افراد مبتلا به مشکلات متعدد پزشکی از جمله کمردرد مورد بهره برداری قرار گرفته است.

علل متعددی مثل استرس، زخم ها، فشار زیاد و آسیب‌های عضلانی موجب بروز کمر درد می‌شوند و این لیزر، احتمالا یکی از آخرین راه حل‌های موثر برای کاهش این درد محسوب می‌شود.

در این روش، پرتو لیزر، بسته به گستردگی محل و شدت درد، بین ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه به منطقه مورد نظر فرستاده شده و به عمق بافت نفوذ می‌کند. اشعه لیزر، سلول‌های بدن را تحریک و وادار به واکنش و عکس العمل نموده و منجر به افزایش سطوح انرژی در این سلولها می‌شود. این افزایش سطوح انرژی به نوبه خود، موجب سرعت بخشیدن به روند بهبود آنها خواهد شد.

اشکال مختلفی از درمان‌های جایگزین وجود دارد که می‌توانند علائم را تسکین داده و عارضه‌های مزمن را در دراز مدت بهبود دهند. این درمان‌ها شامل درمان با لیزر کم توان  و موارد دیگر می‌شوند. این مدالیته‌ها نیز مانند اکثر درمان‌های موجود برای آرتروز، از جمله آرتروز گردن، آرتروز کمر و آرتروز شانه از بروز این عارضه جلوگیری کرده یا آثار آن را معکوس می‌کنند. به هر حال، این مدالیته‌ها در صورت مؤثر بودن مکمل‌هایی بی‌نظیر برای سایر درمان‌های استاندارد هستند.

درمان با لیزر پرتوان

درمان با لیزر پرتوان

 

لیزرتراپی با لیزرهای پر توان High Energy Laser Therapy تخصصی تر از لیزرهای سرد بوده و استفاده از آن بایستی بجا و با دقت بیشتری صورت گیرد. بنوبه خود تأثیرات درمانی این نوع لیزرها نیز سریعتر و بیشتر از لیزرهای سرد می‌باشد.

جلسات درمانی چقدر طول خواهند کشید؟


یک جلسه معمول درمان بسته به اندازه ناحیه ای که تحت درمان قرار می‌گیرد، معمولا 10 دقیقه خواهد بود. شرایط شدید، مخصوصا اگر با درد قابل توجهی همراه باشد، ممکن است به صورت روزانه تحت درمان قرار گیرند. شرایط مزمن تر معمولا وقتی درمان به صورت 2 یا سه بار در هفته انجام شود، پاسخ بهتری خواهد داشت. برنامه‌های درمانی با توجه به شرایط فرد تنظیم خواهد شد.

این درمان چند جلسه طول خواهد کشید؟


این مساله به ماهیت شرایطی که قرار است تحت درمان قرار بگیرد، بستگی دارد. برای برخی شرایط شدید، 2 تا 6 جلسه کافی خواهد بود. شرایط مزمن تر ممکن است به 10 الی 15 جلسه نیاز داشته باشد. ممکن است برخی شرایط مانند آرتروز شدید، نیاز به مراقبت‌های دوره ای برای کنترل درد داشته باشند. جمله ” در 4 جلسه بهتر شوید یا دیگر برنامه ریزی نکنید” همه چیز را به روشنی توصیف می نماید.

سوالات رایج لیزردرمانی کمردرد


سوالات رایج لیزردرمانی کمردرد

آیا نتایج آن بادوام هستند؟

لیزردرمانی برای تسریع فرایند بهبود است. راجع به پوشش دادگذاشتن بر شرایط نیست. وقتی احساس بهتری پس از درمان دارید، بخاطر آنست که واقعا بهتر شده اید. بنابراین نتایج آن کاملا بادوام خواهند بود.

چگونه بدانم که آیا لیزردرمانی برای من مناسب است یا خیر؟

پزشکان شرایط شما را ارزیابی نموده و مشاوره و آزمایش لیزردرمانی کاملی برای تعیین اینکه آیا مورد مناسبی برای اجرای این روند درمانی هستید یا خیر را انجام می‌دهد. به کلینیک تخصصی امید برای تعیین برنامه‌های ارزیابی تکمیلی و جلسات O&A تماس بگیرید. تنها راه دانستن آن، امتحان یک دوره درمانی است.

آیا لیزردرمانی خطری دارد؟

از بین معدود موارد منع مصرف لیزردرمانی، بسیاری نسبی اند تا مطاق، و با حضور یک متخصص خبره و انتخاب بیمار مناسب، هرگونه خطری حداقل خواهد شد.

آیا لیزردرمانی برای درد کمر در افراد باردار مناسب است؟

بارداری از موارد منع مصرف به دلیل لزوم احتیاط بیش از حد، بخصوص در سه ماهه اول بارداری است. باید از بکارگیری دوزهای بالا بر روی رحم باردار خودداری شود. با اینحال مدرک محکمی بر حمایت از این نظریه که درمان نواحی دیگر بدن دور از رحم، خطرناک است وجود ندارد.

آیا می‌توان از لیزر سرد در خانه استفاده نمود؟

ابزار لیزردرمانی سرد به سادگی برای استفاده در خانه موجود است. اگر به فکر خرید یک دستگاه برای استفاده‌های خانگی هستید، موارد مهمی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اول، لیزرها در نتایجشان متفاوت بوده و برخی آنچه را که ادعا می‌کنند، به دست نمی دهند. برخی در واقع دیودهای نوردهنده (LED ها) غیرلیزری هستند.

اول، برخی دستگاههای درمانی فروخته شده برای مصارف خانگی، ادعاهای گزافی از آنچه قادر بر آنجام آن هستند، می‌کنند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس