درمان کمر درد با ماساژ درمانی

treatment_masage_01

امروزه ماساژ درمانی به لحاظ نقش مهمی که در سلامت انسان ها دارد، در کشورهای مختلف دنیا پذیرفته شده و به لحاظ توسعه و ارتقا سلامت و تاثیر آن برای آرام بخشی عمیق، همراه با سادگی و ایمن بودن از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

ماساژدرمانی یک روش موثر برای درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین دردها از جمله کمردرد و دیسک کمر است.

ماساژ درمانی یک روش جالب، پویا و در عین حال ساده است که می تواند به سلامت پایدار و شادابی شما بینجامد. با استفاده از این روش، قادر خواهید بود علت بروز بیماری و درد را در هر قسمت از بدن برطرف کنید و در صورت استفاده منطقی و کاربرد تکنیک های مناسب و به شرط انجام توسط افرادی که صلاحیت علمی، عملی و اخلاقی انجام آن را دارند می تواند اثرات موثری بر سلامت جسمی و روانی افراد سالم و بیمار داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از روش ماساژ درمانی کمر درد دارای مزایای متعددی برای افراد مبتلا به درد کمر است. افزایش جریان خون به عضلات و بافت ها در بهبود درد عضلانی ناشی از فعالیت های فیزیکی موثر است. اگر این روزها خسته و کوفته از سر کار به خانه برمی‌گردید پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده ماساژ تراپی ستون فقرات را تجربه کنید. درمان کمر درد با ماساژ درمانی یکی از بهترین شیوه‌های طبیعی است که بدون نیاز به مصرف دارو خستگی و کوفتگی، تنش‌ها و استرس‌های ناشی از زندگی روزمره را از تن‌تان دور می‌کند و به کاهش کمردرد کمک می کند. اجرای این ماساژ نه تنها سرحال‌تان می‌آورد بلکه مقاومت بدن‌تان را نیز در برابر برخی بیماری‌ها بالا می‌برد.

زمانیکه ماهیچه ها بیش از حد فعالیت دارند، تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند. همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند . با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است. علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

تنش و اضطراب، انرژی بدن را کاهش می دهد. هنگامیکه بدن شما از توان جسمی و ذهنی کامل برخوردار نباشد، نیاز به ماساژ خواهید داشت تا به ارگانیسم بدن خود نیروی تازه ای ببخشید. ماساژ یک عمل بهداشتی، آرام بخش و تضمین کننده سلامتی جسمی و روانی است.

ماساژ، گره های چربی حبس شده در اندام های بدن را باز نموده و جریان آزاد مایعات را در نسج میسر می سازد. مواد زائد را از سیستم بدن خارج می نماید. ماساژ باید در حال استراحت و به دور از فشار روانی و بدون عجله صورت پذیرد، چون در حال فشار روانی کانال های خروج مواد زائد و سمی منقبض شده و بسته می شوند ولی در حال استراحت کانال های فوق آزاد هستند و لذا مواد زائد و سمی به راحتی دفع می شوند.

کلینیک امید در صورت نیاز برای رهاسازی نقاط ماشه‌ای (تریگر پونت‌ها) ماساژ درمانی را با سایر درمان‌ها مانند شاک ویو همراه می‌کند تا اثر بخشی درمان بیشتر شود. همچنین در کلینیک امید در صورت نیاز با تشخیص پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، منوال تراپی تجویز می‌شود که توسط فیزیوتراپیست متخصص در منوال تراپی که در کشور آلمان آموزش دیده انجام می‌شود.

مدت ماساژ برای اندام های مختلف ۱۰ الی ۲۰ دقیقه است که باید هر روز یا یک روز در میان انجام شود. شرط رسیدن به نتیجه مطلوب این است که مثل هر متد درمانی دیگر به طور منظم انجام پذیرد. هر موقع روز برای ماساژ مناسب است ولی بهترین موقع حداقل ۲ ساعت پس از غذا خوردن است. ماساژ درمانی برای درمان کمردرد در دوران بارداری نیز موثر است.

ماساژ انواع مختلفی دارد. بطور خلاصه ماساژ ملایم در کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمر توصیه می شود. ماساژ شدیدتر در موارد حاد نباید انجام شود.

ماساژ درمانی تحت نظر پزشک متخصص با پرسنل آقا و خانم

انواع ماساژ درمانی

ماساژ سوئدی

هزاران سال است که افراد مختلف از ماساژ به عنوان یک روش درمانی معتبر و مفید استفاده می‌کنند در چند صد سال گذشته، تکنیک‌های ماساژ تعریف شده‌اند و توسعه یافته‌اند و عبارت ماساژ سوئدی را برای آنها انتخاب کرده‌اند. در ماساژ سوئدی از انواع تکنیک‌های لازم برای بهبود سلامت عضله استفاده می‌شود. می‌توان تکنیک‌های ویژه‌ای را به ماساژ درمانی سوئدی اضافه کرد. اما ماساژ سوئدی که از دیر باز مورد استفاده قرار گرفته است شامل انواع حرکات فشاری، کشتی، لرزشی، ضربه‌ای و دورانی است. می‌توان در ماساژ سوئدی از کمپرس گرم یا سرد و تمرینات کششی استفاده کرد تا فرایند درمان مسیر شود.

ماساژ در حالت خوابیدن به پهلو

در ماساژ درمانی با کمک گرفتن از تکنیک‌های مختلف به نیازهای افراد پاسخ داده می‌شود. ماساژ سوئدی یکی از این تکنیک‌ها است و هدف از انجام این ماساژ، شل کردن عضلات، رفع گرفتگی آنها، بهبود جریان خون و مایعات بدن است که با اعمال فشار ملایم بر مجموعه‌ای از عضلات بدن مسیر می‌گردد. برخی از بیماران هنگام ماساژ نمی‌توانند روی شکم دراز بکشند. در این حالت از بیمار خواسته می‌شود که به پهلو دراز بکشد و فرایند ماساژ آغاز می‌شود. این حالت در مواردی که بیمار جراحی کمر انجام داده یا کمر او آسیب دیده است، سودمند است.

ماساژ بارداری

تحقیقات نشان داده است که ماساژ درمانی در دوران بارداری می‌تواند به رفع علائم افسردگی، عصبانیت، گرفتگی عضلات، بهبود نتایج بارداری و زایمان، و سلامت جنین کمک کند. متخصص ماساژ درمانی می‌تواند به تسکین درد مفاصل تحمل کننده وزن بدن، بهبود گردش خون و مایعات، تسکین درد کمر، تسکین درد گردن و تسکین سردرد کمک کند. ماساژ بارداری با رفع فشار و استرس به بهبود نتایج زایمان کمک می‌کند. ماساژ سوئدی یک روش توصیه شده برای دوران بارداری است زیرا تسکین درد و ناراحتی ناشی از تغییرات اسکلتی و گردش خون که به علت تغییرات هورمونی ایجاد شده است. کمک می‌کند. متخصص ماساژ از تکنیک‌های درمانی برای قسمت‌های پائین کمر بیمار استفاده می‌کند. درد پائین کمر یکی از شایع‌ترین شکایات بیماران در دوران بارداری است، با این حال می‌توان به کمک ماساژ درمانی به تسکین این علائم کمک کرد.

ماساژ بافت عمیق (ماساژ عمقی)

ماساژ بافت عمیق یک روش درمانی برای از بین بردن محدودیت‌های لایه درونی بافت عضلانی است. معمولا از این تکنیک برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که به علت انجام دادن کارهای سنگین، آسیب‌های ناشی از ورزش کردن، جابجایی مهره، آرتروز، اسپاسم عضلانی، فیبرومیالژیا و آسیب‌های ناشی از کشش بدن، درد زیادی را تحمل می‌کند. در مواردی که بیمار دچار آسیب دیدگی یا کشش شدید عضلات می‌شود، معمولا چسبندگی عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها علت اصلی این عارضه است. چسبندگی بافت‌ها می‌تواند باعث انسداد جریان خون، ایجاد درد و التهاب و محدود کردن دامنه حرکات بیمار شود. ماساژ بافت عمیق باعث رفع چسبندگی بافت‌ها می‌شود، به بهبود دامنه حرکات بیمار، تسکین درد کمک می‌کند. ماساژ بافت عمیق در کنار روش‌های درمانی جسمانی می‌تواند به تسکین سریع تر درد کمک کند. متخصصان ماساژ در زمینه همکاری با بیمارانی که دچار آسیب دیدگی هستند، تبحر دارند و با ماساژ بافت عمیق به تسکین درد آنها کمک می‌کنند.

تکنیک‌های درمانی کششی

تمرینات کششی می‌تواند به افزایش طول عضلاتی که با گذر زمان کوتاه شده‌اند، کمک کند. تمرینات مختلفی وجود دارد که می-توان از آنها برای تسکین درد ناشی از آسیب اعضای بدن استفاده کرد. کشش عضلات کوتاه شده می‌تواند به تسکین درد ناشی از آسیب‌های مزمن کمک کند. افزودن این نوع ماساژ به برنامه درمانی می‌تواند نتایج بهتری را ارائه کند. متخصص ماساژ درمانی از تکنیک‌های کشش و ضربه‌ای برای درمان عضلات ذوزنقه‌ای بیمار استفاده می‌کند. از این تکنیک برای کاهش درد، افزایش جریان خون، و بهبود دامنه حرکات بیمار استفاده می‌شود.

ماساژ نقاط ماشه‌ای

تعداد زیادی از بیماران پس از آنکه انعطاف پذیری یا توانایی خود را به علت آسیب دیدگی، درد کمر، شانه، ران و سایر بافت‌های نرم بدن از دست دادند، ماساژ نقاط ماشه‌ای را امتحان می‌کنند. نقاط ماشه‌ای به قسمت‌هایی از عضله گفته می‌شود که سفت شده منجر به درد منتشر شونده می‌شوند. متخصصان ماساژ درمانی در زمینه تعیین این نقاط و فشار وارد کردن بر آنها برای تسکین درد تبحر دارند. ماساژ این نقاط می‌تواند به تسکین درد ناشی از آسیب دیدگی کمک کند. تحقیقات نشان داده است که ماساژ نقاط ماشه‌ای می‌تواند به تسکین سردرد ناشی از حساسیت بسیار زیاد عضلات پس سر کمک کند.

ماساژ ریلکسیشن

ماساژ ریلکسیشن، که براساس تکنیک‌های ماساژ سوئدی قرار دارد، برای بهبود سختی و التهاب عضلات و احساس ریلکسیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فشاری که در این نوع ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد براساس میزان تحمل بیمار، خفیف، متوسط، یا عمقی است.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس