تست نوار عصب و عضله (تشخیص بیماریهای عضلانی و سنجش عملکرد اعصاب)

photo_2017-08-23_16-02-05

نوار عصب و عضله
به منظور تعیین و تشخیص علت گزگز و مورمور و خواب گرفتگی
بررسی سلامت اعصاب محیطی

برای دریافت بروشور نوار عصب و عضله اینجا کلیک کنید

تست نوار عصب و عضله یک بررسی تشخیصی برای پی بردن به عملکرد عصب های بدن است. بدن انسان یک مولد الکتریسیته است و هدف از تولید این الکتریسیته انتقال پیام ها بین مغز و دیگر اندام هاست. انتقال پیام هایی بصورت حس لمس، درد، فشار، گرما در پوست و دیگر حسهایی مثل دیدن، شنیدن و …از اندام به مغز از طریق عصب انجام میشود. همچنین دستورات مغز به اندام ها برای انجام دادن کارهایی مثل حرکت دادن عضو از طریق ارسال پیام بوسیله عصب ها است. اعصاب این پیام ها را بصورت امواج الکتریکی منتقل میکنند دقیقاً مثل همان کاری که در سیم تلفن انجام میشود. وقتی عصب کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد این انتقال پیام و انتقال امواج الکتریکی دچار اختلال میشود. روش هایی وجود دارد که به وسیله آنها می‌توان شدت و سرعت و دیگر خصوصیات امواج الکتریکی که در طول عصب جریان دارند را ثبت نمود. پزشک ارتوپد با بررسی این امواج میتواند در مورد بیماری های عصب به اطلاعات مفیدی دست پیدا کند. به این تست، الکترودیاگنوستیکElectrodiagnostic testing میگویند. دو نوع تست در این روش بکار برده میشود که عبارتند از:

 • الکترومیوگرافی Electromyography EMG
 • مطالعه هدایت عصبی Nerve conduction studies NCS

این تست ها به توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا فیزیوتراپ متخصص در این کار انجام میشود.

نوار عصب در تشخیص فعالیت‌های الکتریکی عضلات و عصب‌ها استفاده می‌شود. این تست کم تهاجمی بدون استفاده از اشعه می‌توان در تشخیص دقیق بیماری‌هایی مانند دیسک کمر، دیسک گردن، سندرم تونل کارپال، سیاتیک، علت گزگز شدن اندام‌ها، ضعف عضلات، درگیری اعصاب و غیره مورد استفاده قرار گیرد. نوار عصب حتی می‌تواند شدت صدمات وارد شده به عصب و همچنین میزان مزمن بودن آن را نشان دهد. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید با امکانات مجهزی مانند نوار عصب و عضله می‌توانند علت دقیق بیماری و منشا دردهای اسکلتی و عضلانی را تشخیص داده و بر اساس آن بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهند. رویکرد متخصصین ما در درمان بیماری‌ها به صورت پلکانی بوده و ابتدا بیماران با استفاده از روش‌های ساده‌تر مورد درمان قرار می‌گیرند. در صورتی که این درمان‌ها نتیجه مطلوبی ندادند از روش‌های درمانی مداخلی‌تر مانند انواع بلوک عصبی برای کاهش دردهای اسکلتی و عضلانی بهره می‌برند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های 88898440-021 و 22780701-021 تماس حاصل فرمائید.

تست نوار عصب و عضله در تشخیص کمردرد

 1. با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات حاصل از بدن بیشتر شده است. گاهی این اطلاعات گمراه کننده است. مثلا اکثر افراد طبیعی در عکس ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این بیرون زدگی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر هم ممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما کاملا مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه تعیین می گردد.
 2. گاهی یک دیسک برای بیمار کمر درد ایجاد می کند اما بیمار کاملا بهبود می یابد اما پس از مدتی دوباره بیمار دچار درد می گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی با نوار عصب و عضله انجام می شود.
 3. گاهی بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد اما بعد از مدتی درد بیمار بهبود نمی یابد یا بدتر می شود، تعیین اینکه آیا دیسک جدید عامل این مشکل است یا چسبندگی عامل مشکل است یا در حین جراحی به اعصاب اسیب وارد شده با نوار عصب همراه با ام آر آی با تزریق انجام می شود.
 4. در بیماریهائی مثل دیابت، التهاب عصبی بوجود می آید که علائم شبیه به دیسک ایجاد می کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را بدتر می کند. بررسی نوار عصب به افتراق این حالات کمک می کند.
 5. گاهی عصب در محلی غیر از کمر گیر افتادگی پیدا می کند مثلا عصب سیاتیک در لگن گیر می افتد اما به کمر نیز تیر می کشد، نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می کند.
 6. گاهی درگیری عصب خود را بصورت درد مبهم در نقطه ای دیگر نشان می دهد مثلا فشار بر دیسک خود را بصورت درد پاشنه، یا درد پشت ران یا حتی زانو نشان می دهد که نوار عصب می تواند به تشخیص کمک کند.
 7. نوارعصب علاوه بر محل درگیری عصب، شدت آسیب را نشان می دهد و در تصمیم گیری پزشک در اینکه بیمار را جراحی کند یا می تواند با درمانهای غیر جراحی به درمان ادامه دهد کمک می کند.

نوار عصب و عضله چه چیزی را نشان می دهد؟


 نوار عصب یا الکترومیوگرافی

نوار عصب یا الکترومیوگرافی

در بدن انواع مختلفی از اعصاب وجود دارند اما به طور کلی اعصاب حرکتی و حسی دو عصب مهم هستند. اعصاب حرکتی، سیگنال ها را از مغز به عضله منتقل کرده تا آنها قادر به حرکت و انقباض شوند و اعصاب حسی اطلاعات را به مغز می رسانند. هنگامی که عصب با الکترودهای فلزی (قطعه یا قطعات فلزی که می توانند سیگنال ها را هدایت کنند) تحریک شود، به وسیله الکترودهای روی سطح (پوست) که بر روی اعصاب حسی قرار می گیرند میتوان پاسخ را اندازه گیری کرد. پاسخ های مربوط به اعصاب حرکتی معمولا بر روی عضله ای که توسط عصب فعال شده تشخیص داده می شود. به این ترتیب، نتایج می تواند اطلاعاتی درمورد اندازه و سرعت ضربان الکتریکی هدایت شده در اختیار ما قرار دهد. معمولا تعداد فیبرهای عصبی موجود و سرعت و یکپارچگی میلین (غشای عایق در اطراف عصب “آکسون” یا کابل) توسط اندازه آشکار می کند. به همین دلیل است که از واژه هدایتاستفاده می شود.

نوار عضله

نوار عضله

سیگنال های الکتریکی را می توان در حالی که عضله در حالت استراحت است و یا در حال فعالیت جمع آوری کرد. همانطور که قبلا ذکر شد این آزمایش برای مشاهده عصب و عضله مفید است اما این بخش از آزمایش به علت تهاجمی بودن معمولا انجام نمی شود.

آمادگی برای انجام تست نوار عضله و عصب


به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماگی برای انجام تست داده می شود. در روز تست و ترجیحا بعد از آخرین حمام یا دوش نباید از کرم یا نرم کننده ها بر روی دست و پای (بیشترین قسمت هایی که از آن ها در هنگام انجام تست نوار عصب استفاده می شود) خود بمالید. به طور کلی آمادگی خاص دیگری نیاز نیست. لطفا درصورتی که از دستگاه ضربان ساز یا هر وسیله مشابه دیگر استفاده می کنید به نورولوژیست انجام دهنده تست اطلاع دهید. اگر می خواهید الکترومیوگرافی سوزنی را انجام دهید و جهت رقیق کردن خون وارفارین، هپارین یا داروهای دیگری مصرف می کنید باید موضوع را به نورولوژیست و پزشک عمومی اطلاع دهید. اندازه گیری میزان غلظت خونتان ممکن است قبل از انجام این آزمایش، مهم باشد.

در هنگام انجام نوار عضله و عصب چه پیش می آید


در هنگام انجام نوار عضله و عصب چه پیش می آید

قبل از تست، ممکن است فرد گیرنده تست سابقه مختصری از بیماری های قبلی را جمع آوری کند و معاینه جسمی و عصبی را نیز انجام دهد.

نوار عصب

فرایند نوار عصب معمولا خیلی ایمن و غیرتهاجمی است. در ابتدای کار نحوه قرارگیری و وضعیت بدن به شما گفته خواهد شد و ناحیه پوست نیز آماده می گردد. سپس چند الکترود به پوست متصل می گردد و قبل از وارد نمودن تحریک زمان آن به شما اطلاع داده می شود.

نوار عضله

از طریق پوست سوزن کوچکی درون عضلات شکم قرار داده می شود. به طور کلی نیازی به ضدعفونی کردن پوست و اعمال بی حسی موضعی نمی باشد. معمولا مشاوره و فرایند انجام تست در حدود 30 45 دقیقه طول می کشد، ارزیابی دقیق تر ممکن است زمان بیشتری بطلبد.

پس از انجام تست نوار عضله و عصب چه پیش خواهد آمد؟


پس از انجام تست نوار عضله و عصب چه پیش خواهد آمد؟

پس از انجام تست اجازه دارید که لباس ها و کفش خود را بپوشید. لازم به ذکر است که تفسیر نهایی نتایج تست برعهده متخصصی می باشد که نوار عصب و عضله را تجویز کرده است. این امر به این حاطر است که وی می تواند با قرار دادن شواهد تصویر کلی را ارائه دهد. به همین خاطر متخصص نورولوژیست انجام دهنده تست فقط می تواند اطلاعات محدودی از نتایج تست در اختیارتان قرار دهد و شاید حتی نتواند در مورد اقدامات بعدی یل روش های درمانی ممکن به شما هیچ گونه اطلاعاتی دهد چون این افراد در مورد اطلاعات بالینی دیگر دانشی ندارند.

عوامل موثر بر روی تست نوار عضله و عصب


بدیهی است که سلامتی یا بیماری عضله یا عصب بر روی نتایج تست تاثیر بگذارد. گذشته از این مسئله، متغیرهای فیزیولوژیکی مختلفی نیز وجود دارد. هیچ تفاوت قابل توجهی بین زن و مرد وجود ندارد، اما سن می تواند بر اعداد و ارقام، به ویژه در پاها، تاثیر بگذارد. دمای پوست و وجود تورم در اندام دست یا پا نیز مهم می باشد.

عوارض جانبی نوار عضله و عصب


نوار عصب به ندرت عوارض جانبی به همراه دارد. اگرچه در طی انجام تست کمی احساس ناراحتی می شود اما غالبا پس از آن هیچ گونه عوارض جانبی وجود ندارد. چنانچه فرد از دستگاه ضربان ساز یا هر وسیله مشابه دیگر استفاده می کند ممکن استپزشک از تحریک ناحیه نزدیک به نیم تنه بالای بدن اجتناب کند. سوزن الکترومیوگرافی یا نوار عضله کمی کبودی بر روی پوست و عضلا به جای می گذارد. معمولا این تست نیز عواقب جانبی ندارد. در هر فرایندی نظیر این فرایند(مثل نمونه برداری از خون)احتمال بروز عفونت تا حد کمی وجود دارد. معمولا بیمار در همان روز پس از انجام تست می تواند به منزل برگردد. چون هیچگونه داروی مسکنی دریافت نمی کنید طبیعتا باید بتوانید خود را به منزل برسانید.

نتایج چه چیزی را نشان می دهند؟


نتایج چه چیزی را نشان می دهند؟

مشکلاتی که نوار عصب و عضله به تشخیص آنها کمک می کنند عبارتند از:

 • اختلالات عصبی: اختلال عصبی می تواند شامل یک مشکل موضعی مثل گیرافتادگی عصب (سندرم تونل کارپال مچ دست، فشار بر عصب النار آرنج و عصب پرونئال زانو) یا مشکلی کلی تر مثل ابتلا به یک بیماری از جمله دیابت باشد.
 • اختلالات مربوط به ریشه عصب بیشتر در ناحیه گردن و کمر شایع است
 • اختلالات شبکه عصبی(تنه های عصبی اصلی) در بازو یا پا
 • اختلالات عضلانی
 • تماس عصبی-عضلانی(پیوستگاه بین عصب و عضله) اختلالاتی نظیر میاستنی گراویس

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس