x-ray گرافی

X-RAY گرافی

تشخیص دردهای ناحیه کمری بسیار مشکل است و ارزیابی آن وقت‌گیر است. در این مورد دانستن پیشینه بیماری لازم بوده و دانستن زمان بروز درد الزامی است. محل درد، تغییر شکل ستون فقرات، از بین رفتن قوس‌ها، کبودی، امتداد درد، نوع درد و بسیاری از موارد دیگر باید مورد بررسی قرار گیرند تا علت اصلی آن مشخص شود. به همین دلیل مراجعه به پزشک الزامی بوده و نباید قبل از تشخیص مطمئن به هیچ اقدامی دست زد، چرا که امکان تشدید عارضه وجود دارد. در اکثر موارد از پرتونگاری X-Ray برای تشخیص استفاده می‌شود. گر چه تصاویر حاصله از یک رادیوگرافی ساده فقط استخوان را نشان میدهند ولی میتوانند اطلاعات مهمی مثل شکستگی استخوان، تغییرات ناشی از روند پیری در مهره و تغییر شکل و دفرمیتی های ستون مهره را نشان دهد.

رادیوگرافی ساده X-ray

اشعهX ، امواج الکترو مغناطیس می باشد که برای تصویربرداری اعضاء داخلی بدن بکار می رود و قابليت عبور از بافتهاي مختلف بدن را – به ميزانهاي متفاوت – دارد. این امواج طول موج بسیار کوتاهی دارند. هنگامیکه این اشعه به دورن بدن نفوذ می کند توسط بافتهای مختلف برحسب چگالی بافت مورد نظر به مقدار متفاوتی جذب می شود. برای مثال استخوانها که بسیار چگالی بالائی دارند بخوبی اشعه را جذب می کنند ولی بافتهای نرمی مثل پوست، چربی و عضله براحتی به اشعه X اجازه می دهند که از آنها عبور کند و برای همین تصویر استخوان بر روی عکس ساده رادیولوژیک سفید است ولی بافتهای نرم بصورت درجات مختلف رنگ خاکستری دیده می شوند.

در بعضی از اشکال عکسهای اشعه X، از مواد حاجب استفاده می شود تا حدود و کناره های بعضی از نواحی بدن بخوبی در عکس مشخص شود. این مواد یا خوراکی هستند که مثلاً باعث بهتر دیده شدن حدود دستگاه گوارش می شوند و یا تزریقی می باشند که مسیر عروق خونی را بخوبی نشان می دهند.

تصویر برداری با اشعه X یک تست بدون درد است ولی گاهی مختصری ناراحتی در مصرف ماده حاجب ممکن است به فرد دست دهد.

تصویر برداری اشعه X برای چه منظوری استفاده می شود؟

– عکس ساده رادیولوژیک – برای مقاصد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل تشخیص شکستگی استخوان مانند شکستگی مهره ها ، تشخیص بعضی از عفونتهای داخلی (مثل سینوزیت)، جستجوی یک توده در اعضای داخلی بدن مثل ریه و … می باشد.

آمادگی برای تصویربرداری

انواع زیادی از تصویربرداری با اشعه Xوجود دارد که بعضی از آنها احتیاج به آمادگی ویژه برای تصویربرداری دارند.قبل از گرفتن عکس باید هرگونه جواهرات فرد بیرون آورده شود تا در عکس اختلال ایجاد نکنند.

اگر خانمی باردار است باید با توجه به اینکه اشعه X می تواند روی تکامل جنین موثر باشد، پزشک را قبل از تصویربرداری مطلع کند.

چگونه تصویربرداری انجام می شود؟

بستگی به محلی که باید از آن عکس گرفته شود، به بدن یا عضو فرد حالت مناسب را می دهند. تکنسین رادیولوژی پس از تنظیم حالت شما و قراردادن ماشین عکس برداری در حالت مناسب، خود به یک قسمت دورتر از شما که تا حدی حفاظت شده است رفته و در آنجا با فشار دادن یک دکمه عکس رادیولوژی گرفته می شود. ممکن است در حین تصویربرداری از وسائل سربی برای پوشاندن قسمتهای دیگر بدن که نیاز نیست اشعه به آنها تابیده شود، استفاده گردد. برای مثال پیش بندهای سربی (Apron) که برای حفاظت تخمدانها در زنان و یا پوششهای مخصوص برای حفاظت دستگاه تناسلی مردان از اشعه مورد استفاده قرار می گیرد.

زنان باردار نیز باید تا آنجا که امکان دارد از اشعه پرهیز کنند و در صورتی که چاره ای نباشد حتی الامکان با پوشش سربی روی شکم تصویربرداری کنند.

کودکان در حال رشد نیز به اشعه X حساس تر از بزرگسالان بوده و باید زمانی عکس ساده بگیرند که سایر تکنیکهای بدون اشعه مثل سونوگرافی یا MRI در دسترس نباشد و در این صورت هم باید تا حد امکان قسمت کمتری از بدن آنها در معرض اشعه قرار گیرد.

علائم حساسیت به ماده حاجب چیست؟

عکسهای معمولی اشعه X عوارض جانبی چندانی ندارد ولی در صورتیکه فرد ماده حاجب تزریقی دریافت کرده باشد، باید در صورت مواجه با خونریزی، درد پا، تورم، قرمزی و درد محل تزریق سریعاً تحت مداوا قرار گیرند، زیرا این علائم مربوط به حساسیت به ماده حاجب می باشند که در صورت غفلت از آن حتی می توانند کشنده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس