ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات

ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات

ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات در راستای شناسایی و تشخیص مشکلات پنهان اسکلتی عضلانی و انجام مداخله درمانی لازم و به موقع انجام می شود.

از آنجایی که بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی نظیر انحرافات ستون فقرات تا قبل از بروز عوارض در سنین جوانی و میانسالی تشخیص داده نمی شوند و یا در زمان تشخیص شخص مبتلا دچار مشکلات جدی در ستون فقرات، زانوها و سایر مفاصل بدن شده است، تشخیص زود هنگام و انجام مداخلات درمانی توسط جراح ستون فقرات در سنین پائین به نحو چشمگیری می تواند از عوارض ثانویه و شدیدتر در آینده بکاهد.

همانطور که می دانیم کل بدن یک زنجیره بیومکانیکال به هم پیوسته می‌باشد و اثرات یک مفصل بر سایر مفاصل و در نهایت بر کل بدن تاثیرگذار است، پس پیگیری و تصحیح کوچکترین اختلالات به منظور پیشگیری از این عوارض اهمیت بسزایی دارد.

اسکنر سه بعدی ستون فقرات

این سیتم یک دستگاه ارزیابی پوسچر راستاها و بالانس بدن است ، اسکنر سه بعدی ستون فقرات با استفاده از تکنولوژی تصویر برداری سه بعدی و تحلیل داده ها در نرم افزار، میزان زوایا و انحناهای ستون فقرات را اندازه گیری می کند. این نرم افزار ارائه گزارش نموده و برای مقایسه وضعیت بیمار در مراحل مختلف درمان به دفعات قابل استفاده است.

این سیستم در یک اتاق تاریک نصب می شود و نیاز به کالیبراسیون ندارد و قابل استفاده در مطب، بیمارستان و یا مراکز تحقیقاتی می باشد و به راحتی برای شناسایی انحرافات ستون فقرات و بررسی محل و میزان آنها می توان از این سیستم استفاده نمود.

این دستگاه قابلیت ارزیابی پاسچر و راستاها را با استفاده از تصویر برداری سه بعدی دارا می باشد. لذا کاربر میتواند Malalignmentو نیز اختلالات راستاها را بررسی نموده و در نهایت در گزارش صادر شده توسط نرم افزار، اطلاعات بسیار دقیق از وضعیت اسکلتی-عضلانی فرد داشته باشد.

این اطلاعات شامل ارتباطات زاویه ای بین شانه ها ، لگن و راستای ستون فقرات می باشد. در نتیجه درمانگر بطور دوره ای می تواند روند درمان را بصورت کاملا مستند بررسی نموده و این اطلاعات را در اختیار بیمار قرار دهد. فرمت پرینت گزارش صادر شده بر اساس طرح متقاضی ایجاد می¬شود و لوگوی مرکز ، آدرس و شماره تلفن و شماره پرونده بیمار در گزارش درج می¬گردد.

این اسکنر، قابلیت اسکن ستون فقرات را در سه سطح به صورت 3 بعدی و نیز کانتور رنگ بر اساس نواحی محدب و مقعر دارد و نیز گزارش نهایی بر پایه ماکزیمم و مینیمم احناها می باشد. بنابراین با این سیستم به راحتی می توان انحرافاتی نظیر اسکولیوزیس، کایفوزیس، لوردوزیس، عدم تقارن شانه ها و لگن و … را به راحتی شناسایی، ثبت و اندازه گیری نمود.

این سیستم بسیار ساده و کارآمد و پرتابل، این امکان را به کاربر می دهد که میزان تغییرات در الگو و شکل بدن و حجم عضلات و میزان بافت چربی تجمع یافته را پیدا کرده و در فواصل زمانی مختلف ارزیابی و مقایسه نموده و روند تغییرات را به صورت گزارش در اختیار کارشناس مربوطه قرار دهد.

مجموعه علاوه بر سیستم فوق شامل برگه های گزارش و کارت ویزیت با لوگوی اختصاصی مرکز می باشد و درصورت نیاز مرکز میتوان یک دستگاه لپ تاپ و پرینتر مورد نیاز را به بسته اضافه نمود. این بسته توسط کارشناسان مجموعه در محل متقاضی نصب و راه اندازی می گردد.

مزایای استفاده از این تکنولوژی عبارتند از:

  •  امکان follow و ارزیابی اثربخشی درمان بعد از چند ماه با اسکن مجدد
  •  توانایی انجام چندین اسکن در سال با توجه به بی ضرر بودن اسکنر
  •  عدم استفاده از x-ray که در نتیجه در خانم های باردار نیز قابل استفاده است.
  •  طراحی وسایل اصلاحی که از لحاظ آناتومیکی کاملا منطبق بر انحرافات ستون فقرات بیمار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس