ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات

ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات

ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات در راستای شناسایی و تشخیص مشکلات پنهان اسکلتی عضلانی و انجام مداخله درمانی لازم و به موقع انجام می شود.

از آنجایی که بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی نظیر انحرافات ستون فقرات تا قبل از بروز عوارض در سنین جوانی و میانسالی تشخیص داده نمی شوند و یا در زمان تشخیص شخص مبتلا دچار مشکلات جدی در ستون فقرات، زانوها و سایر مفاصل بدن شده است، تشخیص زود هنگام و انجام مداخلات درمانی توسط جراح ستون فقرات در سنین پائین به نحو چشمگیری می تواند از عوارض ثانویه و شدیدتر در آینده بکاهد.

همانطور که می دانیم کل بدن یک زنجیره بیومکانیکال به هم پیوسته می‌باشد و اثرات یک مفصل بر سایر مفاصل و در نهایت بر کل بدن تاثیرگذار است، پس پیگیری و تصحیح کوچکترین اختلالات به منظور پیشگیری از این عوارض اهمیت بسزایی دارد.

اسکنر سه بعدی ستون فقرات

این سیتم یک دستگاه ارزیابی پوسچر راستاها و بالانس بدن است ، اسکنر سه بعدی ستون فقرات با استفاده از تکنولوژی تصویر برداری سه بعدی و تحلیل داده ها در نرم افزار، میزان زوایا و انحناهای ستون فقرات را اندازه گیری می کند. این نرم افزار ارائه گزارش نموده و برای مقایسه وضعیت بیمار در مراحل مختلف درمان به دفعات قابل استفاده است.

این سیستم در یک اتاق تاریک نصب می شود و نیاز به کالیبراسیون ندارد و قابل استفاده در مطب، بیمارستان و یا مراکز تحقیقاتی می باشد و به راحتی برای شناسایی انحرافات ستون فقرات و بررسی محل و میزان آنها می توان از این سیستم استفاده نمود.

این دستگاه قابلیت ارزیابی پاسچر و راستاها را با استفاده از تصویر برداری سه بعدی دارا می باشد. لذا کاربر میتواند Malalignmentو نیز اختلالات راستاها را بررسی نموده و در نهایت در گزارش صادر شده توسط نرم افزار، اطلاعات بسیار دقیق از وضعیت اسکلتی-عضلانی فرد داشته باشد.

این اطلاعات شامل ارتباطات زاویه ای بین شانه ها ، لگن و راستای ستون فقرات می باشد. در نتیجه درمانگر بطور دوره ای می تواند روند درمان را بصورت کاملا مستند بررسی نموده و این اطلاعات را در اختیار بیمار قرار دهد. فرمت پرینت گزارش صادر شده بر اساس طرح متقاضی ایجاد می¬شود و لوگوی مرکز ، آدرس و شماره تلفن و شماره پرونده بیمار در گزارش درج می¬گردد.

این اسکنر، قابلیت اسکن ستون فقرات را در سه سطح به صورت 3 بعدی و نیز کانتور رنگ بر اساس نواحی محدب و مقعر دارد و نیز گزارش نهایی بر پایه ماکزیمم و مینیمم احناها می باشد. بنابراین با این سیستم به راحتی می توان انحرافاتی نظیر اسکولیوزیس، کایفوزیس، لوردوزیس، عدم تقارن شانه ها و لگن و … را به راحتی شناسایی، ثبت و اندازه گیری نمود.

این سیستم بسیار ساده و کارآمد و پرتابل، این امکان را به کاربر می دهد که میزان تغییرات در الگو و شکل بدن و حجم عضلات و میزان بافت چربی تجمع یافته را پیدا کرده و در فواصل زمانی مختلف ارزیابی و مقایسه نموده و روند تغییرات را به صورت گزارش در اختیار کارشناس مربوطه قرار دهد.

مجموعه علاوه بر سیستم فوق شامل برگه های گزارش و کارت ویزیت با لوگوی اختصاصی مرکز می باشد و درصورت نیاز مرکز میتوان یک دستگاه لپ تاپ و پرینتر مورد نیاز را به بسته اضافه نمود. این بسته توسط کارشناسان مجموعه در محل متقاضی نصب و راه اندازی می گردد.

مزایای استفاده از این تکنولوژی عبارتند از:

  •  امکان follow و ارزیابی اثربخشی درمان بعد از چند ماه با اسکن مجدد
  •  توانایی انجام چندین اسکن در سال با توجه به بی ضرر بودن اسکنر
  •  عدم استفاده از x-ray که در نتیجه در خانم های باردار نیز قابل استفاده است.
  •  طراحی وسایل اصلاحی که از لحاظ آناتومیکی کاملا منطبق بر انحرافات ستون فقرات بیمار است.
مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس