عمل بسته دیسک کمر(تزریق بلوک عصبی، اپیدورال،فاست،پی ار پی و اوزون)

ویزیت متخصص طب فیزیکی و توانبخشي:
بیماری های دیسک و ستون فقرات
آرتروز و بیماری های مفاصل محیطی
انحرافات ستون فقرات و اندام تحتانی
پوکی استخوان

جراحی ستون فقرات عموما تنها در صورتی تجویز می شود که یک دوره درمانی غیرجراحی مثل داروها و فیزیوتراپی قادر به تسکین علائم  دردناک ناشی از کمردرد نشده اند. علاوه بر این، جراحی ستون فقرات تنها در صورتی در نظر گرفته می شود که پزشک منبع دقیق درد شما مثل دیسک کمر یا تنگی نخاعی را توانسته باشد تشخیص دهد. روش های بسته برای بسیاری از مشکلات ستون از دو دهه پیش مورد استفاده قرار گرفته است.

عمل بسته دیسک کمر

جراحی دیسک کمر در شکل سنتی به صورت باز صورت می گیرد، به عبارت دیگر ناحیه ای که باید عمل شود با یک برش طولانی باز می شود تا جراح ستون فقرات به آناتومی مورد نظر دسترسی داشته باشد و بتواند آن را مشاهده کند. با این حال،  در سال های گذشته، پیشرفت های فن آوری باعث شده که بتوان به درمان دیسک کمر و گردن به روش عمل بسته و بلوک عصبی پرداخت. از آنحایی که در روش های عمل بسته و بلوک عصبی از تجهیزات ویدئویی استفاده می شود، جراح عموما ارگان ها و ساختار داخلی بدن را بهتر می تواند مشاهده کند. این مساله منجر به درمان دقیق تر و بهتر بیمار می شود. بیماران بعد از عمل معمولا خیلی سریع مرخص می شوند. در روش های جراحی ستون فقرات سنتی فرد می بایست به مدت حداکثر دو هفته در بیمارستان باقی می ماند که این میزان در عمل بسته و بلوک عصبی ستون فقرات به کمتر از یک روز کاهش پیدا کرده است. در بسیاری از موارد، بیماران می توانند فعالیت های غیرسنگین خود را درعرض چند روز  از سر بگیرند. از آنجایی که بیماران درد کمی را احساس می کنند و دوست دارند بار دیگر فعالیت های خود را از سربگیرند، ذکر این نکته ضروری است که بدن هنوز برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد.

 رویکرد کلینیک امید در مواجه با درمان بیماری‌ها استفاده از درمان‌های پلکانی است و استفاده از درمان‌های ساده‌تر در اولویت قرار می‌گیرد. اگر شرایط بیمار به نحوی است که به درمان‌های ساده پاسخ نمی‌دهد، متخصصین طب فیزیکی این مرکز استفاده از بلوک عصبی و جراحی بسته را به بیماران پیشنهاد می‌دهند و تا حد ممکن از انجام درمان‌های مداخلی‌تر و انجام جراحی جلوگیری می‌کنند. لازم به ذکر است اگر بیمار از جراحی بسته نتیجه مطلوبی به دست نیاورد، متخصین طب فیزیکی ما، بیمار را به جراحان حاذقی ارجاع می‌دهند. انواع درمان‌ها عبارتند از:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع جراحی بسته می‌توانید اینجا را کلیک کنید.
پل ارتباطی:
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

انواع جراحی بسته وبلوک عصبی


انواع روش های بلاک عصبی و عمل بسته دیسک کمر شامل موارد زیر می باشند:

تزریق استروئید اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال برای درد کمر و درد فتق دیسک یکی از مفیدترین روش‌های حمایت‌شده از نظر تحقیقاتی برای کمک به افراد در تسکین درد است. اگر از کمر درد رنج می‌برید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این‌که چگونه این گزینه مدیریتی مداخله‌گرانه درد می تواند به شما کمک کند، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

تزریق استروئید اپیدورال می‌تواند به رهایی از چندین حالت مختلف درد کمر کمک کند. تزریق استروئیدها می تواند کمک زیادی به تسکین و تشخیص منبع درد کند. این درمان ابدا مانند روش جراحی، تهاجمی نیست، اما یک گزینه درمانی است که می‌تواند اثرات مثبت زیادی داشته باشد. این درمان به‌عنوان روشی شناخته شده است که تا حد زیادی کیفیت زندگی بیمار را افزایش داده و بسیاری از شرایط مزمن درد کمر را بهبود می‌بخشد. درمان معمول یک روش سرپایی است که معمولا بیش از 15 دقیقه طول نمی‌کشد. حتی در حالت بهتر، کاهش درد تقریبا فوری است.

تزریق استروئید اپیدورال می‌تواند به شرایطی که در آن مهره‌ها به عصب فشار می‌آورند نیز کمک کند. بیماری دیسک دژنراتیو و تنگی کانال نخاعی هر دو باعث درد کمر می‌شوند، اولی به سبب تماس با عصب و دومی به دلیل محدود شدن ستون مهره‌ها که به نخاع فشار وارد می‌کند. تزریق‌ها این شرایط را درمان نمی‌کنند، اما ممکن است به درد و التهاب ناشی از این فشار دائمی کمک کنند.

سه نوع تزریق استروئید اپیدورال برای درد کمر به شرح زیر است:

تزریق استروئید اپیدورال اینترلمینار

احتمالا تزریق استروئید اپیدورال اینترلمینار، رایج‌ترین نوع است، عمدتا به‌دلیل اینکه این تزریق هدف خاص‌تری دارد. در طی این نوع تزریق، سوزن بین دو مهره قرار می‌گیرد. سپس داروها به‌طور مستقیم به اعصاب موجود در هر دو طرف ستون فقرات اعمال می‌شوند. با این‌حال، تزریق استروئید اپیدورال اینترلمینار با خطر بیشتر سوراخ شدن دورا، یا سوراخ شدن غشای آن همراه است.

تزریق مفصلی خاجی

مفصل خاجی یک مفصل بزرگ در ناحیه پایین کمر و باسن شماست. هنگامی که مفصل دردناک می‌شود، می تواند دردی را در همان ناحیه ایجاد کند، یا درد را به کشاله ران، شکم، لگن، باسن یا پا وارد کند. تزریق مفصلی خاجی چندین هدف دارد. اول، با قرار دادن داروهای بی‌حسی در مفصل، میزان تسکین فوری درد، به شما کمک می کند که آن مفصل را به‌عنوان منبع درد تأیید یا رد کنید. این به این معنی است که اگر در زمانی که مفصل بی‌حس است، درد اصلی شما به‌طور کامل از بین برود، نشان‌دهنده این است که به احتمال زیاد این مفصل منبع درد شما است. علاوه بر این، کورتیزونی که به تدریج آزاد می‌شود به داخل مفصل تزریق می‌شود تا التهاب احتمالی را کاهش دهد، که در بسیاری از موارد می‌تواند به‌طور بلندمدت درد را تسکین دهد.

چه اتفاقی در طول فرآیند خواهد افتاد؟

در صورت نیاز، IV شروع خواهد شد تا داروهای آرام‌بخش کافی دریافت شود. پس از دراز کشیدن بر روی میز اشعه ایکس، پوست ناحیه پایین کمر یا باسن شما به خوبی تمیز می‌شود. سپس، پزشک یک ناحیه کوچکی از پوست را با داروی بی‌حس‌کننده بی‌حس می‌کند که چند ثانیه ایجاد سوزش می‌کند. پس از آن پزشک از هدایت اشعه ایکس برای فرستادن یک سوزن بسیار کوچک به مفصل استفاده خواهد کرد. سپس او چندین قطره رنگ کنتراست را تزریق خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که دارو فقط به مفصل می‌رسد. بعد از آن مخلوط کوچکی از داروهای بی‌حس کننده و کورتیزون ضد التهاب به آرامی تزریق می‌شود.

درمان با رادیوفرکوئنسی RF

نوروتومی رادیوفرکوئنسی عملی برای تسکین درد گردن و کمر محسوب می‌شود. گرمای حاصل از امواج رادیویی عصب‌های خاصی را هدف قرار می‌دهد و توانایی آنها را در انتقال پیام‌های درد به طور موقت مختل می‌کند.برای رساندن امواج رادیویی به عصب‌های تعیین شده از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که درون پوست بالای ستون فقرات وارد می‌شود. پزشک برای تعیین محل دقیق فرو کردن سوزن‌ها در عمل RF از آزمایش‌های تصویربرداری بهره می‌گیرد.

برخی بیماران نتایج بهتری را از نوروتومی رادیوفرکوئنسی می‌گیرند. پیش از انجام عمل باید آزمایش‌هایی انجام شود تا مشخص شود که آیا عصب‌هایی که معمولاً در RF مورد هدف قرار می‌گیرند همان عصب‌های مولد درد هستند یا خیر.

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

PRP

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک درمان نسبتا جدید است که با بهبود درازمدت درمان در شرایط عضلانی اسکلتی مانند فتق دیسک، درد را کاهش می‌دهد. پلاسمای غنی از پلاکت، یا PRP، مخلوط غلیظی از خون شماست. نشان داده شده است که هنگامی‌که این مخلوط تزریق می‌شود، به از بین بردن درد مزمن و حاد با سرعت بخشیدن به روند بهبودی بافت و مفاصل آسیب‌دیده کمک می‌کند.

یک نمونه از خون بیمار برداشته شده و در سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. سانتریفیوژ نمونه را می‌چرخاند تا آن را به اجزای اساسی آن تقسیم کند: پلاسما، گلبول‌های قرمز خون، پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون. بخشی از پلاسما حذف می‌شود. سپس پلاسمای باقی مانده با پلاکت‌های غلیظ مخلوط می‌شود. سپس مخلوط غنی از پلاکت به داخل ناحیه آسیب‌دیده بیمار تزریق می‌شود.

انتشار عوامل رشد با پلاکت‌های غلیظ منجر به تحریک واکنش طبیعی ایمنی می‌شود. سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده توسط ماکروفاژها، که گلبول‌های اختصاصی سفید خون هستند، برای درمان آماده می‌شوند.

بافت‌های آسیب‌دیده توسط سلول‌های بنیادی و سایر سلول‌هایی که در پاسخ سریع به ورود PRP تکثیر می‌شوند، بازسازی و تعمیر می‌شوند. از این رو، درد کاهش می‌یابد و قدرت و عملکرد مفصل بهبود می‌یابد.

نوکلئوتومی با اوزون

اوزون یک گاز با فرمول شیمیایی O3 است که از یک مولکول اکسیژن و یک اتم اکسیژن ناپایدار و واکنش‌ناپذیر تشکیل می‌شود. اوزون ناپایدار است و به راحتی به مولکول اکسیژن شکسته می‌شود و “اکسیژن یکتایی” (O1) آزاد می‌شود که یک عامل اکسید کننده قوی است. واکنش‌پذیری ویژه اوزون نقطه شروع تأثیرهای چندگانه اوزون را درون بدن به دست می‌دهد.

شیوه‌های گوناگون کنش اوزون در ارگانیسم زنده تولید پراکسیدهای حاصل از اوزون را شامل می‌شود. این شیوه‌هایی که امروزه به لطف پژوهش‌های گسترده کاملاً برای ما شناخته شده‌اند، اثرهای ضدقارچی و ضدباکتریایی قابل توجهی دارند. غیرفعال‌سازی ویروس نیز به شیوه‌ای مشابه صورت می‌گیرد و عدم تحمل پراکسید سلول‌های ضعیف شده و ویروسی روند غیرفعال‌سازی را بهبود می‌بخشد.

پراکسیدها تولید کننده‌های قدرتمند رادیکال آزاد هستند، بنابراین ممکن است مضر و خطرناک باشند، اما اوزون مزیتی دارد که ظاهراً دیگر عامل‌های تولید کننده رادیکال آزاد فاقد آن هستند: در صورت استفاده از مقادیر درست اوزون، نه تنها سلول‌های سالم در برابر تأثیرهای فشاری اکسیدکننده اوزون محافظت می‌شوند، بلکه اوزون تقریباً به نحوی تناقض‌آمیز تحریک و فعال‌سازی آنزیم‌های درگیر در یافتن رادیکال آزاد و پراکسید (گلوتاتیون پراکسیداز، کاتالاز و دیسموتاز سوپراکسید) را موجب می‌شود و در نتیجه واکنش‌پذیری ایمنی را بالا می‌برد.

لیزر نوکلئوتومی

در نوکلئوتومی لیزری پروب لیزر بسیار قدرتمندی تحت هدایت اشعه ایکس وارد ناحیه دیسک کمری یا گردنی می‌شود. سپس انرژی لیزر به سمت بافت‌های فرسوده و تخریب شده هدایت می‌شود تا ماده دیسک زائد را بخار کند، با عمل دیسک کمر با لیزر التهاب دیسک و فشار روی عصب‌های عبور کننده از روی برجستگی دیسک را کاهش دهد.

این نوع عمل بسته کمر در بیمارستان انجام می‌شود و پس از مشاوره با پزشک در مطب وی، بیمار در بیمارستان پذیرش می‌شود.

مزایای نوکلئوتومی لیزری عبارت‌اند از:

  • سرپایی بودن عمل
  • امکان‌پذیر بودن دیگر روش‌های جراحی یکی دیگر از مزایای لیزر نوکلئوتومی می باشد.
  • کاهش خطر بروز عوارض
  • تسکین سریع علائم
  • کاهش آسیب دیدن بافت نرم
  • آسیب ندیدن استخوان‌ها
  • عدم فساد (فیبروز) اپیدورال (زخم شدن اطراف نخاع) در نتیجه عمل جراحی

جراحی پری رادیکولار PRT

در روش جراحی PRT، یک سوزن باریک نزدیک به ریشه عصب در ستون فقرات و تحت نظارت سی تی اسکن داخل بدن می شود. پس از تعیین محلی که دارو باید در آنجا تزریق شود، پزشک سوزن را در عمق مشخص فرو می کند تا داروها تا حد امکان به عصب مشکل ساز نزدیک شود. روش جراحی PRT یک روش درمانی رادیولوژیک برای کمر درد مزن ناشی از فرسایش ستون فقرات کمر، گردن، قفسه سینه یا بیرون زدگی دیسک است. درد تا حدودی در کتف و دست و پا امتداد پیدا می کند. قبل از انجام این روش جراحی، ستون مهره ها و ریشه های عصب آسیب دیده باید به خوبی تشخیص داده شوند.از این رو انجام سی تی اسکن یا ام آر ای قبل از جراحی ضروری است. مهره ای که باید درمان شود توسط سی تی اسکن تحت کنترل قرار می گیرد و در یک تصویر ثبت می شود. این کار باعث تعیین و کنترل جهت و عمق ورود سوزن می شود. سوزن تزریقی سپس تا حد امکان با استفاده از یک پرتو لیزری به ریشه عصب نزدیک می شود و داروهای ضد التهابی ( معمولا بیهوشی موضی و کورتیزون) تزریق می شوند. نتایج درمان بر اساس ارسال داروهای ضد التهابی به ناحیه مورد نظر است. هدف شکستن چرخه وارد شدن فشار بر عصب و ورم کردن آن با فشار بیشتر است. درمان همراه با سی تی اسکن صورت می گیرد که در آن تصاویری از ناحیه مورد نظر گرفته می شود تا محل تزریق به طور دقیق مشخص شود، موقعیت سوزن کنترل شود و همچنین احتمالا با تزریق مقدار کمی از مایعی که باعث شفاف سازی ساختار بدن در سی تی اسکن می شود.

آندوسکوپی دیسک کمر به روش هیدروسیژن

یکی از روش های غیر تهاجمی درمان درد دیسک کمر استفاده از آندوسکوپی به روش هیدروسیژن است. در سیستم هیدروسیژن از یک مولد نیرو برای ساییدن، بریدن و جدا کردن همزمان بافت آسیب دیده استفاده می‌شود. هیدروسیژن برخلاف لیزر و رادیوفرکوئنسی باعث آسیب گرمایی بافت نمی‌شود. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند جریان آب فراصوتی و متمرکزی به باریکی تار مو برای برش دادن و جدا کردن دقیق بافت ایجاد کند. آندوسکوپی به روش هیدروسیژن می‌تواند به صورت انتخابی تراکم‌های بافتی مختلف مانند پوست، چربی، عضله، نوکلئوس و آنولوس دیسک را جدا کند. در آندوسکوپی به روش هیدروسیژن ورود و خروج دستگاه به بدن از راه برش جراحی به حداقل می‌رسد. بنابراین از وارد شدن آسیب به عصب‌ها و ساختارهای حساس جلوگیری می‌شود. این درمان به صورت سرپایی انجام می‌شود و بیمار یک تا دو ساعت پس از عمل مرخص می‌شود.

بهبودی پس از عمل بسته دیسک کمر و بلاک عصبی ستون فقرات

روش های عمل بسته و بلوک عصبی باعث کوتاه کردن زمان اقامت در بیمارستان می شوند. مدت زمان مورد نیاز برای اقامت در بیمارستان برای هر بیمار و هر روش عمل بسته و بلوک عصبی تفاوت دارد، اما عموما بیمارانی که این جراحی ها را انجام می دهند در همان روز خانه برمی گردند. از آنجایی که روش های بسته باعث اختلال در فعالیت بافت های نرم و عضلات نمی شوند دردی که پس از انجام این روش ها فرد احساس می کند بسیار کم و ناچیز است. با این حال، در این روش ها هنوز کمی درد و ناراحتی را تجربه می کنید. پیشرفت هایی که امروزه در زمینه کنترل درد صورت گرفته باعث شده که پزشک راحت تر بتواند درد شما را کنترل کند و تسکین دهد. پزشک برای اینکه به شما کمک کند تا بدن شما استحکام خود را دوباره بدست بیاورد و فرآیند بهبودی سریع صورت بگیرد، توصیه می کند به دکتر فیزیوتراپی مراجعه کنید. این مساله به نوع روش عمل بسته و بلوک عصبی و شرایط فیزیکی کلی شما بستگی دارد. ورزش های مخصوص باعث می شود که برای از سرگرفتن کار و فعالیت های روزمره خود توانمند شوید. در فیزیوتراپی به شما یاد داده می شود که چگونه به شکل مناسب تری حرکت کنید، بنشینید، بایستید، راه بروید و وضعیت خود را تغییر دهید. مدت زمان لازم برای از سرگردن کارهای روزمره به نوع روش و بیماری شما بستگی دارد. پزشک پس از جراحی شما را معاینه می کند تا مطمئن شود روند بهبودی مطابق انتظار پیش می رود.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس