درمان شکستگی مهره های کمر

در شکستگی فشاری کمربند‌طبی سختی که مخصوص خود بیمار است ساخته می‌شود تا ضمن کاهش حرکات آسیب‌زا برای بیمار به بهبود شکستگی کمر کمک کند. دیگر اینکه ورزش‌های تخصصی به حمایت از کمر کمک کند  

استخوان‌ها یا مهره‌های تشکیل دهنده‌ی ستون فقرات بسیار قوی و محکم هستند، بااین حال، مهره نیز گاهی اوقات مانند دیگر استخوان‌های بدن می‌شکند. شکستگی‌ مهره‌ های کمر معمولاً پیامد بیماری هایی چون پوکی استخوان (عارضه تضعیف کننده استخوان‌ها)، سقوط شدید، فشار بیش از اندازه یا گونه‌های دیگری از آسیب فیزیکی است. از فروپاشی مهره‌های ستون فقرات با اصطلاح شکستگی کمپرشن یا شکستگی فشاری یا ناشی از فشار یاد می‌کنند. این نوع از شکستگی‌ مهره کمر عمدتاً در بخش میانی ستون فقرات به ویژه در مهره‌های پایینی این ناحیه رخ می‌دهند. در ادامه انواع شکستگی مهره کمر, روش تشخیص آن توسط متخصص ستون فقرات و درمان آن شرح داده می شود.

شکستگی‌ فشاری ستون فقرات در بخش پایینی مهره‌های قفسه سینه (T11 و T12) و اولین مهره‌ی ناحیه‌ی کمری ستون فقرات (L1) رواج بیشتری دارند و معمولاً از وارد آمدن فشار بیش از اندازه بر جسم مهره‌ای ناشی می‌شوند. این فشار برآیند حاصل از خم شدن رو به جلو و فشار وارده‌ی رو به پایین بر ستون فقرات است؛ برای مثال، افتادن از صندلی در حالت نشسته روی کف زمین معمولاً همزمان با برخورد باسن به زمین، پرت شدن رو به جلوی سر را نیز در پی دارد. به این ترتیب ستون فقرات به گونه‌ای رو به جلو خم می‌شود که فشار روی بخش جلویی ستون فقرات (جسم‌های مهره‌ای) متمرکز می‌شود. شکستگی مهره کمر زمانی رخ می‌دهد که استخوان واقعاً متلاشی و خرد شود و بخش جلویی (خارجی) جسم مهره‌ای شکلی سه گوش به خود بگیرد. استخوان اسفنجی یا کنسلوس داخل جسم مهره‌ای خرد یا فشرده می‌شود.

مشاهده ویدئو آموزشی درمان کمر درد

بروشور آموزشی درمان کمر درد

علائم و نشانه ها

اگر شکستگی مهره کمر پی‌آمد صدمه یا ضربه شدید و ناگهانی باشد، بیمار احتمالاً درد طاقت ‌فرسایی را در پشت، کمر، پاها و بازوها حس خواهد کرد و همچنین در صورت آسیب دیدن عصب‌های ستون فقرات در این ناحیه‌ها دچار ضعف یا کرختی خواهد شد. چنانچه فروپاشی استخوان تدریجی باشد، برای مثال شکستگی ناشی از باریک شدن استخوان، علایم درد معمولاً ملایم‌تر خواهد بود و ممکن است هیچ دردی تا زمان شکستگی کامل استخوان حس نشود.

علت شکستگی مهره کمر

شکستگی مهره کمر کمپرشن یک دلیل یگانه و منحصر به فرد ندارد، اگرچه واژه کمپرشن (فشردگی) خود مبین این نکته است که این نوع شکستگی کمر ناشی از فشار بیش از اندازه بر استخوان است. چنانچه استخوان آنقدر ضعیف باشد که نتواند فشار طبیعی را تحمل کند، فشار چندانی نیز برای شکستگی مهره کمر لازم نخواهد بود. اکثر استخوان‌های سالم می‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند و ستون فقرات برای جذب ضربه خم می‌شود. با این وجود، اگر نیروی وارده بیش از میزان تحمل مهره‌ها باشد، احتمال شکستگی کمر در یک یا چند مهره وجود دارد. برای درک بهتر این موضوع، خم کردن یک مداد را مجسم کنید؛ اگر به مداد فشار بیاورید، اندکی خم خواهد شد و پس از رفع فشار به سر جای اول خود برخواهد گشت. اما اگر مداد را بیش از اندازه، فراتر از نقطه‌ی شکست آن، خم کنید، مداد ترک برخواهد داشت یا دو نیم خواهد شد. به همین نحو، میزان شکستگی مهره کمر به شدت فشار وارده بستگی دارد.

بیماری پوکی استخوان یکی از دلایل رایج شکستگی فشاری یا ناشی از فشار است. استخوان‌ها به علت پوکی استخوان غالباً انقدر باریک و ضعیف می‌شوند که توان تحمل فشار طبیعی را نیز ندارند. استخوان‌های در حال باریک شدن گاهی اوقات طی انجام فعالیت روزمرّه فرو می‌پاشند و در نتیجه شکستگی کمر کمپرشن رخ می‌دهد. در حقیقت، شکستگی‌ مهره کمر فشاری ستون فقرات رایج‌ترین گونه‌ی شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان به شمار می‌رود. چهل درصد بانوان تا سن 80 سالگی دست‌کم یک‌بار این نوع شکستگی را تجربه می‌کنند. شکستگی مهره گاهی برای همیشه شکل و استحکام ستون فقرات را دستخوش تغییر می‌سازد. البته درمان شکستگی فشاری مهره ستون فقرات معمولاً به خودی خود بوده و درد برطرف می‌شود. با این حال، کمر درد گاهی اوقات در صورت التیام نامناسب استخوان خرد شده از بین نمی‌رود. در موارد شدید پوکی استخوان، کارهای ساده‌ای مانند خم شدن رو به جلو برای بروز "شکستگی مهره کمر خرد کننده" یا شکستگی کمر فشاری کفایت می‌کند. این گونه از شکستگی مهره به کاهش قد و گوژپشتی، به ویژه در بانوان سالمند، می‌انجامد. این اختلال (موسوم به کیفوز یا گوژپشتی) افزایش قوس ستون فقرات است که باعث می‌شود شانه‌ها خم شده رو به جلو و همچنین قسمت فوقانی پشت بزرگ‌تر و محدب‌تر به نظر برسد. ضربه خوردن به کمر نیز به شکستگی‌ مهره کمر جزیی یا شدید منجر می‌شود؛ چنین ضربه‌هایی می‌توانند ناشی از سقوط از بلندی، زمین خوردن، پرش شدید، تصادف خودرو یا هر سانحه‌ای باشند که فشاری فراتر از نقطه شکست ستون فقرات را به آن وارد می‌کند. بیماری منتشر شونده (متاستاتیک) یکی از دلایل شکستگی مهره کمر به شمار می‌رود. دانش‌واژه متاستاز به انتشار سلول‌های سرطانی در دیگر بخش‌های بدن اشاره دارد. استخوان‌های ستون فقرات جایگاه رایج انتشار بسیاری از انواع سرطان محسوب می‌شوند. بروز شکستگی کمپرشن ستون فقرات بدون هیچ دلیل مشخص یا دلیلی جزیی، نخستین نشانه‌ی انتشار سرطانی ناشناخته در ستون فقرات است. سرطان باعث تخریب بخشی از مهره‌ها و ضعیف شدن استخوان تا فروپاشی آن می شود. این نوع شکستگی مهره کمر بیان‌گر این معضل است که درون بدن مشکلی آسیب زننده به استخوان‌ها وجود دارد.

تشخیص

شکستگی مهره کمر

بیمار باید جهت تشخیص شکستگی مهره کمر و علت آن به پزشک و بهترین متخصص ستون فقرات مراجعه کند. پزشک معالج پیش از تشخیص عارضه و تدوین برنامه درمان، سابقه پزشکی و شرایط جسمی بیمار را کاملاً بررسی می‌کند. کمر درد می‌تواند دلایل داخلی احتمالی بی‌شماری داشته باشد؛ بنابراین تعیین ریشه و منشأ اصلی درد اهمیت بسیار دارد. پزشک پس از تعیین منشأ احتمالی ناراحتی بیمار، آزمایش‌های تشخیصی مانند ام آر آی ستون فقرات را جهت تأیید حدس خود تجویز می‌کند. ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس (Magnetic Resonance Imaging (MRI یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش میتوان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضاء بدن را تشخیص داد.

عوارض

عوارض شکستگی مهره کمر در ادامه ذکر شده است:

  • کاهش قد تدریجی به انداره 6 اینچ.
  • کیفوز یا گوژپشتی (قوس رو به بیرون ستون فقرات) حالت اندامی را به منظور جبران و رفع بدشکلی قوز تغییر می‌دهد. گوژپشتی به مفصل‌های ستون فقرات (برای مثال گردن یا کمر) فشار می‌آورد و بر نحوه راه رفتن تأثیر می‌گذارد.

قد و شکل طبیعی جسم‌های مهره‌ای در نتیجه بروز شکستگی‌ مهره کمر ناشی از فشار متعدد تغییر می‌کند و طول ستون فقرات کاهش می‌یابد. عوارض و علائم دیگری نیز همگام با کوتاه شدن ستون فقرات بروز می‌یابند که شماری از آنها عبارت‌اند از:

  • مشکل در ناحیه شکم: شکم در نتیجه فشرده شدن در اثر شکستگی مهره کمر، رو به بیرون برجسته می‌شود و باعث یبوست، کاهش اشتها و از دست دادن وزن می‌شود.
  • درد مفصل ران (هیپ): قفسه سینه به مفصل‌های ران نزدیک‌تر می‌شود و بیمار در نتیجه سایش این دو به یکدیگر متحمل درد و ناراحتی می‌گردد.
  • مشکلات تنفسی: فشردگی‌های شدید بر عملکرد مناسب ریه‌ها تأثیر می‌گذارند.
  • علائم عصب‌شناختی (عصبی): این نوع علائم شکستگی مهره کمر کرختی و یا گزگز کردن، ضعف، راه رفتن دشوار و نقص عملکرد مثانه و یا روده (برای مثال از دست دادن کنترل) را در بر می‌گیرد.

درمان شکستگی مهره کمر

مسکن، کاهش فعالیت و استفاده از بریس و کمر بند طبی متداول‌ترین درمان‌های شکستگی مهره کمر فشاری به شمار می‌روند. روش های عمل بسته و بلوک عصبی ستون فقرات برای تسکین درد و تزریق ازن برای تسریع روند درمان می توانند بسیار موثر باشند . جراحی باز نیز در موارد انگشت ‌شمار ضرورت می‌یابد. دارو های مسکن‌ ملایم در صورت مصرف صحیح درد را تسکین می‌دهند. اما به خاطر داشته باشید که این مسکن‌ها شکستگی را التیام نمی‌دهند بلکه صرفاً به مدیریت درد کمک می‌کنند.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

استراحت و کاهش فعالیت

به احتمال قریب به یقین بیمار ناچار خواهد بود تا فعالیت‌های معمول خود را محدود سازد و از انجام هر گونه ورزش یا فعالیت توان‌فرسا یا سنگین خودداری کند و به هیچ وجه اشیاء سنگین بلند نکند و در کل از انجام کلیه کارهایی بپرهیزد که فشار بیش از اندازه به مهره‌های شکسته شده وارد می‌کنند. پزشک در صورت سالمند بودن بیمار، استراحت مطلق را برای درمان شکستگی مهره کمر تجویز می‌کند. استخوان‌های افراد مسن برای التیام یافتن نیاز به زمان بیشتری دارند و معمولاً ضعیف‌تر و باریک‌تر از استخوان‌های جوانان هستند. این شکستگی را نیز باید مانند شکستگی‌های دیگر استخوان‌ها با جدیت و دقت درمان کرد و در مورد آن با اهمال برخورد نکرد.

فیزیوتراپی

بهتر است همان‌طور که بدن فرایند التیام طبیعی خود را طی می‌کند و شکستگی مهره کمر به مرور بهبود می‌یابند از فیزیوتراپی نیز بهره جست. فیزیوتراپی احتمالاً بخشی از برنامه درمان کلی خواهد بود که پزشک آن را با هدف بازگشت بیمار به زندگی معمول روزمرّه طرح‌ریزی می‌کند. بیمار در صورت بستن بریس به احتمال قوی باید به دکتر فیزیوتراپی مراجعه کند تا با استفاده از این دو روش درمانی در کنار یکدیگر بهترین نتیجه به دست آید. اگرچه بریس از ستون فقرات هنگام التیام یافتن آن حمایت می‌کند، اما بیمار باید ساختار بدنش را تقویت کند تا به بریس وابسته نشود. دکتر فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا با تقویت عضله‌های ستون فقرات از حمایت و عملکرد بهتر آن بعد از درمان شکستگی مهره کمر برخوردار شود.

بریس و کمر بند طبی

استفاده از بریس یکی دیگر از روش‌های درمانی رایج بعضی از گونه‌های شکستگی مهره‌ کمر فشاری به شمار می‌آید. پزشک گاهی برای حمایت از کمر و پشت بدن،  کمربند‌طبی سختی که مخصوص خود بیمار است ساخته می‌شود را توصیه می‌کند ، تا ضمن کاهش حرکات آسیب‌زا برای بیمار به بهبود شکستگی کمر کمک کند. دیگر اینکه ورزش‌های تخصصی که به حمایت از کمر کمک می‌کند را توصیه میکند. استفاده  بریس از پشت بدن حمایت می‌کند و حرکت را محدود می‌سازد؛ دقیقاً همان طور که آتل بازوی شکسته را نگه می‌دارد. برای هر بیمار بریسی متناسب و کاملاً اندازه بدن وی، مانند قالب دیگر شکستگی‌ها، تهیه می‌شود و به گونه‌ای طراحی می‌گردد که از خم شدن رو به جلوی بیمار ممانعت کند. بریس ستون فقرات را در حالت هایپراکستنشن (کشش یا صاف شدن بیش از میزان طبیعی) نگه می‌دارد و به این ترتیب بخش اعظم فشار را از روی جسم مهره که دچار شکستکی است برمی‌دارد و التیام شکستگی مهره کمر را ممکن می‌سازد. از این گذشته بریس از مهره‌ها محافظت می‌کند و مانع تلاشی بیشتر استخوان می‌شود. درمان کامل شکستگی‌های مهره‌ها معمولاً سه ماه زمان می‌برد و احتمالاً هر ماه پرتونگاری به منظور بررسی روند بهبود انجام می‌شود.

تزریق اوزون

0 (7)

اوزون درمانی یک روش تزریقی است که باعث تحریک و بازگشت جریان خون به بافت ها میشود وبا مهیا کردن مواد لازم برای بافت های آسیب دیده باعث بازسازی و بهبودی آنها می شود .

بیمار به اتاق عمل برده می‌شود و با قرار دادن بالشت زیر شکم دمر می‌خوابد. ناحیه مورد نظر آماده، ضدعفونی و با پارچه مخصوص پوشانده می‌شود. این عمل معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این عمل به کمک  تصاویر فلوروسکوپی انجام می‌شود و دستگاه به گونه‌ای متمرکز می‌شود که تصویری واضح را برای مشاهده ناحیه آسیب دیده به دست دهد. سوزن به کمک تصاویر فلوروسکوپ وارد ناحیه آسیب دیده می‌شود و سپس 3 تا 10 سی سی مخلوط اکسیژن ـ اوزون به محل تزریق می‌شود.

عوارض تزریق اوزون بسیار نادر است و گرفتگی عضلانی پس از عمل و درد سوزشی موقت است و بیمار معمولاً ظرف یک روز پس از عمل مرخص می شود.  تزریق اوزون میزان موفقیتی در حدود 80 درصد دارد.

بلوک عصبی

برای بیمارانی که به روش‌های مختلف درمانی پاسخ ندادند، متخصص طب فیزیکی معمولا از بلوک عصبی با تزریق استفاده می‌کند. در این تزریق داروی بی‌حسی موضعی و استروئید مستقیماً در ناحیه عصب آسیب دیده تزریق می‌شود تا درد آرام شود و عملکرد و کیفیت زندگی بیمار بهبود یابد. هدف از تزریق اجتناب از جراحی و افزایش سطح فعالیت بیمار به گونه‌ای است که بتواند نقش فعالی در طب فیزیکی و فیزیوتراپی داشته باشد. این تزریق معمولاً فقط 15 ـ 5 دقیقه طول می‌کشد. گاهی اوقات داروی بی‌حسی موضعی یا حتی آرام بخش درون وریدی برای آرام ماندن بیمار به کار برده می‌شود. سونوگرافی و فلوروسکوپی یا رادیوگرافی کم‌توان نیز در کنار تزریق انجام می‌شود تا متخصصی که بلوک عصبی را انجام می‌دهد، ساختارهای استخوانی را ببیند. به این ترتیب متخصص سوزن را در جای دقیق وارد می‌کند و عوارض پس از تزریق کاهش می‌یابد. بخش اعظم وقت صرف آمادگی قبل از عمل و ریکاوری پس از تزریق می‌شود.

رادیوفرکوئنسی 

رادیوفرکانسی (RFA) درمانی موثر برای تسکین درد است. جریان برق تولید شده توسط موج رادیویی، ناحیه کوچکی از  بافت عصبی را گرم می‌کند، در نتیجه سیگنال‌های درد مربوط به موضع درمان کاهش می‌یابد.

جراحی

جراحی به ندرت برای ترمیم شکستگی مهره کمر ناشی از فشار ضرورت می‌یابد و در این حالت تثبیت داخلی، یا جراحی، تنها زمانی مدّ نظر قرار می‌گیرد که شواهدی دال بر ناپایداری جدی و ناگهانی ستون فقرات مشاهده شود. برای مثال اگر شکستگی مهره کمر کوتاهی 50 درصدی ارتفاع جسم مهره را به دنبال داشته باشد، جراحی باید جهت پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های شدیدتر به عصب‌های ستون فقرات انجام شود. چنانچه پزشک انجام عمل جراحی برای درمان شکستگی را لازم بداند، بهره‌گیری از روش تثبیت داخلی را برای ثابت نگه داشتن مهره‌ها در جای مناسب هنگام ترمیم استخوان در شکستگی کمر پیشنهاد خواهد کرد. در صورت وجود نشانه‌هایی مبنی بر وارد شدن فشار بیش از اندازه بر نخاع، ممکن است لازم باشد تا قطعه‌های استخوان وارد کننده فشار به نخاع برداشته شوند.

شکستگی مهره کمر می تواند دلایل متاوتی داشته باشد از جمله ضربه به مهره های کمر و دیگر علت هایی که در مقاله ذکر شد. اکثر شکستگی های کمر با درمان بدون جراحی بهبود می یابند. تنها شکستگی کمر شدید ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد. شکستگی مهره کمر در سالمندان ممکن است به دلیل پوکی استخوان باشد. شکستگی کمر در بارداری به دلیل وضعیت مادر یک موقعیت اورژانسی است و باید سریعا به پزشک مراجعه شود.