علت و درمان خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا

بسیاری از ما خواب رفتن دست و پا یا بهتر بگوئیم سوزش دست و پا  و یا گزگز دست و پا و یا بی حسی دست و پا را حس کرده ایم. این احساس اغلب ناشی از بودن در یک وضعیت برای مدت طولانی یا خوابیدن به شکلی که خون جریان یافته به ناحیه مورد نظر را کاهش دهد، می باشد که با اصلاح وضعیت پس از چندین دقیقه، فرد بدون وجود آمدن هیچ مشکلی به وضعیت طبیعی برمی گررد. اما اگر احساس سوزش پا، گزگز پا، مور مور شدن دست و پا و ضعف پا می کنید، که از بین نمی رود یا مرتب دچار آن می شوید، زمان آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. بعضی از بیماری ها باعث گزگز و بی حسی پا و ساق پا می شوند و در حالی که بعضی از آنها چیزی بیشتر از یک مشکل ساده نیستند، موارد دیگر ممکن است علامت بیماری های شدیدتری باشند. در صورتی که گزگز پا و سوزش کف پا درمان نشود،  پا و ساق پای شما در معرض بیماری یا آسیب دیدگی شدیدتری قرار می گیرد. در ادامه به بحث علائم، علت و درمان سوزش کف پا می پردازیم.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلینیک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

علائم خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا


خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا

گزگز پا علاوه بر حس سوزن سوزن شدن پا، همراه با علائم دیگری است که بسته به بیماری یا اختلال بوجود آورنده آن فرق می کند. عواملی که مرتبا پا را تحت تاثیر قرار می دهند(مانند سیاتیک) همچنین شامل سیستم های دیگر بدن می شوند. که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

 • پا درد
 • خارش
 • کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا
 • گرفتگی عضلانی
 • سرگیجه
 • تغییر دید
 • ضعف پا
 • دشواری در راه رفتن
 • گیجی یا بیهوشی
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • حساسیت پوستی و سوزن سوزن شدن کف پا

اگر در کنار گزگز پا با علائم نامبرده فوق مواجه شدید، با توجه به ریشه داشتن‌ دلیل داغ شدن کف پا در علل گوناگون، باید این علائم را جدی بگیرید و به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید.

علت خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا


پا روی پا انداختن هنگام نشستن، نشستن روی پا، سر پا نشستن یا نشستن طولانی مدت یا گذاشتن کیف پول در جیب پشت می‌تواند علت وارد شدن فشار به سرخرگ‌ها یا اعصاب پا باشد ، علت خواب رفتن دست و پا و علت بی حسی پا و منجر به خواب رفتن و گزگز پا شود.

 • گزگز و بی حسی پا یا ناتوانی در حرکت دادن پا و خواب رفتگی دست و پا که پس از چند ثانیه یا چند دقیقه به دنبال برطرف شدن فشار و کشش روی پا از بین می‌رود.
 • پا روی پا انداختن طولانی مدت یا دیگر حرکت‌های وارد کننده فشار در شرایط حاد، آسیب دیرپا یا حتی دائمی عصب پرونئال (عصب قسمت خارجی پا) را به دنبال دارد.

در این حالت علائم خواب رفتن دست و پا و سوزن سوزن پا با برداشتن فشار رفع می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد. در ادامه دلایل  جدی بروز این مشکل و ضعف پا را بررسی خواهیم کرد.

سیاتیک: این کلمه نام رایج درد پا و کمر ناشی از اختلال‌های درگیر کننده عصب سیاتیک ست. علائم متداول عبارتند از:

 • درد کمر و یا باسن
 • درد، بی‌حسی یا کرختی، گزگز پا یا ضعف پا معمولاً در یک سمت از یدن.

درد رگ سیاتیک به علل زیر بروز می یابد:

فتق دیسک کمر: گاهی فتق دیسک کمر علت خواب رفتن پای چپ و یا راست خواهد بود. پارگی یا بیرون زدگی دیسک مهره‌های کمری، به ویژه بین مهره‌های چهارم و پنجم کمری، یا مهره‌ی پنجم کمری و مهره اول خاجی یا ساکروم (دیسک بین مهره ای S1-L5)، به ریشه‌های عصب سیاتیک فشار می‌آورد. فتق دیسک گاهی به تدریج و گاهی ناگهانی، غالباً پس از بلند کردن جسمی سنگین از روی زمین، بروز می‌یابد. علائم فتق دیسک عبارت‌اند از:

 • درد، گزگز پا یا کرختی کمر، باسن، ران، ساق یا پایین پا معمولاً در یک سمت بدن.
 • سندرم کودا اکوینا (سندرم انتهای نخاع یا سندرم دم اسب) معمولاً از فتق بزرگ دیسک کمری ایجاد می‌شود که روی اعصاب کمر فشار می‌آورد. علائم کمر درد، ضعف عضله‌های دوطرفه پایین تنه، بی‌حسی اطراف مقعد و عضله‌های داخلی ران (بی‌حسی زین اسبی)، بی‌اختیاری روده و مثانه در این حالت غالباً در هر دو سمت بدن بروز می‌یابند و نیاز به عمل جراحی فوری دارند.
 • تشدید علائم گزگز، بی حسی و خواب رفتن پا در طول نشستن، ایستادن، شوزن سوزن شدن پا در خواب و هنگام انجام حرکت‌های مشخص، خم شدن یا بلند کردن اشیاء از روی زمین؛ و تسکین علائم زمان پیاده‌روی یا شنا.

تنگی کانال نخاع کمر: این بیماری گاهی در عوامل ژنتیکی ریشه دارد و مادرزادی و ارثی است، اما معمولاً از رشد بیش از اندازه استخوان مهره (خار یا زائده) در اثر بالا رفتن سن ناشی می‌شود. از جمله علائم این عارضه می توان به خواب رفتن پا، درد پا و مورمور شدن و گزگز پا اشاره کرد.

اسپوندیلولیستزیس یا سرخوردگی مهره: اسپوندیلولیستزیس (سرخوردگی مهره) عارضه‌ای است که در آن، مهره نسبت به مهره دیگر، معمولاً رو به جلو سر می‌خورد. اختلال سرخوردگی مهره یا مادرزادی یا پی‌آمد فرسایش ناشی از بالا رفتن سن، تروما یا ضربه یا صدمه دیدن حین عمل جراحی است. خواب رفتن پا، درد و ضعف پا از جمله علائم این بیماری می باشد. بر انجام ورزش ها و نرمش‌های کششی تأکید می‌شود، در ابتدا نرمش‌های کششی عضله‌های همسترینگ انجام می‌شود و به مرور نرمش‌های پیشرفته‌تر به بیمار آموزش داده می‌شود. به علاوه از بیمار خواسته می‌شود تا نرمش‌های کششی همسترینگ را هر روز دو بار جهت کاهش فشار روی کمر تکرار کند. برنامه ورزشی باید تحت نظارت متخصص تدوین شود و به تدریج و به مرور زمان نرمش‌های پیشرفته‌تر در برنامه درمان سرخوردگی مهره کمر گنجانده شود.

سندرم پیریفورمیس: عضله پیریفورمیس واقع در بخش تحتانی ستون مهره‌ها در صورت گرفتگی و فشار آوردن به عصب سیاتیک منجر به کمر درد می‌شود.

عفونت و تومور ستون فقرات: تومورهای نخاع یا ستون فقرات و التهاب در عفونت‌ها، مانند سل ستون فقرات، به عصب سیاتیک فشار می‌آورد و موجب پا درد، بی حسی و گزگز پا می‌شود.

بارداری: در طول دوران بارداری، به ویژه هنگام دراز کشیدن یا راه رفتن، رحم روی عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند و به کمر درد و خواب رفتن پا در یکطرف و یا هر دو طرف بدون دامن می‌زند. فتق یا برجستگی دیسک نیز یکی از دیگر علل متداول است. علائم سیاتیک کمر و علائم خواب رفتن و گزگز پا معمولاً پس از زایمان برطرف می‌شوند.

کرختی یا بی‌حسی پا پس از جراحی:بیمار گاهی اوقات پس از عمل جراحی فیوژن (الحاق یا خشک کردن) مهره‌های کمری با درد و بی‌حسی پا مواجه می‌شود.

سندرم تونل تارسال: تحت فشار قرار گرفتن عصب درشت نی خلفی در محل امتداد آن در مچ داخلی موجب بروز سندرم تونل تارسال می‌شود. راه رفتن طولانی مدت یا به پا داشتن کفش نو، صدمه دیدن، تورم تاندون‌ها در بیماری آرتریت روماتوئید و… از علل بروز این سندرم به شمار می‌روند و علائم آن عبارت‌اند از:

 • کرختی یا بی‌حسی، گزگز و درد کف پا و پا و همچنین سوزش اطراف ناحیه داخلی مچ پا یا کف پا که در نتیجه ایستادن یا راه رفتن، تشدید و در اثر استراحت تاحدی برطرف می‌شود.
 • ضعف رفتن پا و یا سنگین شدن پا

سندرم پای بیقرار(RLS): اختلالی عصب‌شناختی با علتی نامشخص است که در پی ابتلا به آن، بیمار نیازی مبرم به تکان دادن پا حس می‌کند. بعضی از علائم این سندرم عبارت‌اند از:

 • خارش و روی زمین کشیدن پا، احساس سنگین شدن پا یا احساس کشش در پاها که هنگام استراحت کردن و بی‌حرکت بودن تشدید می‌شود اما با تکان دادن پاها کاملاً برطرف می‌گردد.
 • تشدید علائم در بعدازظهر و در شب و مختل ساختن خواب

میلیت عرضی: التهاب سراسر عرض یک بخش از نخاع را میلیت عرضی می‌نامند. علت دقیق این عارضه مشخص نیست و اگرچه تمام گروه‌های سنی حتی کودکان را هدف قرار می‌دهد در بین افراد بیست تا چهل ساله رواج بیشتری دارد و میتواند علت گزگز دست و پا باشد . علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • درد موضعی کمر
 • سوزش، بی‌حسی، گزگز بین انگشتان پا و خواب رفتن پا یا فلج موضعی هر دو پا
 • اختلال عملکرد مثانه و روده
 • سر درد، تب و کاهش اشتها
 • مشکلات تنفسی
 • ضعف بازوها

ورم عصب : گاهی گزگز پا ناشی از ورم عصب پا می باشد که دردناک است با این حال اغلب خوش خیم است و در اصل زنانی را تحت تاثیر قرار می دهد که کفش های پاشنه بلند و تنگ می پوشند. ورم عصب شبیه عصب باریکش در پا است، اما در واقع رشد غیرطبیعی بافت دور عصب معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پا است. بیماران گزگز دست و پا اغلب احساس خود را شبیه قدم گذاشتن بر روی یک سنگ یا سنگریزه کوچک توصیف می کنند. از اصلی ترین علت سوزش کف پا ورم عصب می باشد که منجر به درد یا بی حسی و مور مور شدن بین انگشتان پا می شود و بیشتر در حین راه رفتن مشخص می شود. درد پا معمولا هنگام نشستن و وقتی دیگر راه نروید، کفش های خود را درآورید و ناحیه مورد نظر را مالش دادید، از بین می رود. درد، مورمور و سوزن سوزن شدن بین انگشتان پا (نوروماي مورتون) یک عارضه دردناک است که پنجه پا، به‌طورمعمول ناحيه بين انگشتان سوم و چهارم را تحت تأثير قرار می‌دهد. احساس نوروماي مورتون چیزی شبیه به وجود شن یا سنگ‌ریزه در کفش و یا تا خوردن جوراب است.

علت ساختار پیچیده مفصل و مشارکت فعال زانو در فعالیت‌های مختلف در طول عمر، نشانه‌ها و علائم سوزش زانو در یک زانو یا در هر دو زانو ممکن است بسیار متفاوت باشد. برای درمان گر گرفتن زانو باید بدانید که ، گرگرفتن زانو از قسمت جلو یا پشت، بروز درد در هنگام زانو زدن، صاف کردن زانو، ایستادن، راه رفتن یکی از شایعترین علائمی است که تقریباً در تمام مشکلاتی که در بالا ذکر شد وجود دارد. تورم و ناراحتی و خشکی و کاهش انعطاف‌پذیری مفصل در برخی موارد مشاهده می‌شود. بعضی از بیماران ممکن است تب خفیفی نیز داشته باشند.

زمان مراجعه به پزشک

به هیچ عنوان نباید گزگز پا را بی‌ اهمیت پنداشت، چون ممکن است نشانه مشکلی جدی‌تر باشد. تشخیص عارضه‌هایی مانند نوروپاتی محیطی و جریان خون نامناسب در مراحل اولیه بیماری سرنوشت‌ساز است و تأخیر در مراجعه به پزشک می‌تواند یک یا در نهایت چند بار رفتن به مطب را به یک برنامه درمان خواب رفتن دست و پا گسترده تبدیل کند. در صورت مواجهه با گیجی، سرگیجه، ضعف رفتن پا یا فلج در کنار خواب رفتن پا بطور مداوم سعی نکنید رانندگی کنید، اگر تنها هستید و نمی‌توانید از کسی بخواهید تا شما را هنگام بروز چنین علائمی به بیمارستان برساند با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

تشخیص خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا


تشخیص خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا

برای تشخیص علت خواب رفتن پا و گز گز دکتر به بررسی درد می پردازد. درد که در کمر آغاز می شود و تا پا گسترش پیدا می کند اغلب ناشی از فشار بر روی ریشه های عصب سیاتیک است که در اختلالات ستون فقرات بوجود می آید. آزمایشات سرپایی مخصوص از قبیل بررسی حساسیت پا نشان می دهد که کدام عصب ها درگیر هستند. آزمایش ام آر ای از ستون فقرات اغلب اختلالات ستون فقرات را نشان دهند. عکسبرداری با اشعه ایکس شکستگی استخوان در پا را نشان می دهد.

درمان خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا


درمان گزگز دست و پا و خواب رفتن آن بر علت اصلی و نهفته آن مبتنی است؛ برای مثال در صورت پایین بودن میزان ویتامین‌ها، مکمل ویتامین تجویز خواهد شد یا در صورت نقش داشتن دارویی خاص، مقدار مصرفی دارو یا نوع آن باید تغییر کند. چنانچه علت گزگز پا دیابت باشد، باید میزان قند خون را کنترل کند. اگر بی حسی و سوزن سوزن پا فقط هنگام نشستن در حالتی دلخواه رخ می‌دهد، باید شیوه راحت دیگری را برای نشستن انتخاب کرد. تشخیص صحیح ارتوپد از گزگز کردن مجدد پیشگیری می‌کند.

خواب رفتن دست و پا به دلایل مختلفی رخ می دهد، به منظور تجویز بهترین درمان گزگز پا پزشک باید تشخیص درستی از علت آن داشته باشد. اگر خواب رفتن پا بطور مداوم پیش می آید و با همراه با علائمی چون بی حسی پا، درد و ضعف پا، سنگین شدن پا در شب، در صبح باشد. باید به پزشک مراجعه کنید. گزگز پا در حاملگی بعد از زایمان برطرف می شود.

درمان های خانگی

برای درمان بی حسی پا چند روش درمانی خانگی وجود دارد:

 1. کشش و ماساژ:کشش و ماساژ دادن در هنگام خواب رفتن پا به منظور افزایش جریان خون به ناحیه و رفع فشار از عصب در صورت امکان صورت می گیرد.این کار وقتی بیشترین کارایی را دارد که به محض شروع بی حسی و گزگز دست و پا آن را انجام دهید بطور مثال در صورتی که نشسته اید و تایپ می کنید، بلند شوید و قدم بزنید.
 2. کمپرس گرم: کمپرس گرم به افزایش تامین خون در ناحیه بی حس شده کمک می کند. در صورتی که سوزن سوزن شدن پا شدت پیدا کرد، کمپرس گرم را بردارید و برای کاهش التهاب از کمپرس یخ استفاده کنید.
 3. تامین ویتامین های مورد نیاز: ویتامین های B و E قابل حل در آب به جلوگیری از بی حسی پا ناشی از کمبود ویتامین کمک می کنند. اگر دچار خواب رفتن پا یا سوزن سوزن شدن پا می شوید ماهی، سبزیجات سبز برگ دار و آجیل های زیادی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.همچنین می توانید مکمل های ویتامین بازاری را مورد استفاده قرار دهید.

تمرینات ورزشی

درمان بی حسی پا

کشش کف پا:  روی زمین بنشینید و پای خود را صاف جلوی خود قرار دهید. به سمت جلو خم شوید و انگشتان پای خود را بگیرید و آنها را به سمت بدن خود بکشید. در صورتی که نمی توانید به راحتی به انگشتان پای خود دسترسی داشته باشید، یک حوله تا شده را روی گردی پای خود قرار دارد و هر کدام از لبه های حوله را در حین کشیدن در یک دست قرار دهید. این حرکت به کاهش علائمی نظیر بی حسی پا، خواب رفتن پا و گزگز پا می شود.

کشش انگشت های پا: با نشستن بر روی یک صندلی و قرار دادن یک پا بر روی یک دیگر به صورت زانو ضربدری انگشتان پای خود را بکشید. انگشتان دست خود را از انگشتان پای خود  عبور دهید و به آرامی به بالا و خارج هل دهید و هر انگشت پا را بکشید. سعی کنید بدون استفاده از انگشتان دست انگشتان پای خود را بکشید تا عضلات آنها قوی تر شوند با اینکار به کاهش سوزن سوزن شدن پا کمک می شود.

کشش عصب سیاتیک: در صورتی که گزگز پا، ساق پا یا ران را نیز در بر می گیرد، سعی کنید عضلات گلابی شکل که در کنار عصب سیاتیک قرار دارند، بکشید. به پهلو دراز بکشید و پای پایینی خود را صاف بگیرید. زانوی بالایی خود را  خم کنید و آن را روی زمین در مقابل خود قرار دهید و بوسیله ران خود بکشید. همچنین، می توانید به پشت بخوابدی و هر دو زانوی خود را به سمت سینه خود بکشید. زانوهای خود را ضربدری شکل کنید و سپس زانوی پایینی را به عقب هل دهید تا ران مخالف کشیده شود.

خواب رفتن پا یا همان احساس سوزن سوزن شدن پا معمولا برای تمامی افراد پیش آمده است که با اصلاح وضعیت بهبود می یابد. اما چنان خواب رفتن همراه با علائمی نظیر بی حسی پا، سوزش پا و ضعف رفتن پا باشد که بطور مداوم اتفاق می افتد، باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص علت آن بهترین درمان را برایتان تجویز نماید. گاهی این علائم نظیر گزگز پا و ضعف پا ممکن است بطور ناگهانی و یا حتی در صبح نیز بروز کند و یا حتی در خواب دچار این علائم شوید و با درد و احساس سوزش پا و سوزن سوزن شدن پا از خواب بیدار شوید. معمولا علائم با درمات علت بیماری بهبود می یابد.

پیشگیری از گزگز پا


شما می‌توانید با ایجاد تغییر در سبک زندگی خود و کاهش فاکتورهای ریسک از ابتلا به سندروم تونل کارپال و گزگز پا پیشگیری نمایید. درمان بیماری‌هایی همچون دیابت، فشار خون بالا، و آرتروز می‌تواند خطر ابتلای شما به سندروم تونل کارپال را کاهش دهد. به فشارهای وارد شده به دست دقت کافی داشته باشید و از فعالیت‌هایی که باعث کشیده شدن بیش از حد مچ دست می‌شود اجتناب کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند استراتژی‌های مهم برای کاهش علائم بیماری از جمله بی حسی دست و خواب رفتن دست باشند.

بی حسی، گزگز، سوزش و خواب رفتن پا اگرچه درمان های ساده ای دارد اما نباید کم اهمیت گرفته شود. هر زمان که علائم یاد شده در مقاله را داشتید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت خواب رفتن، ضعف رفتن و گزگز پا را تشخیص داده و بهترین درمان را برایتان تجویز نماید.

مطالب مرتبط

34 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • معصومه قاسملو
  1 ژانویه 2020 6:48 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من دوتادیسک متوسطوخفیف دارم فیزیوتراپی رفتم ورزش دادن که درپنجمین جلسه گزگز وخارش ودردوبیحسی الت شدم وفیزیوتراپم گفت که چیزی نیست وسیاتیکه سمت چپه ولی من دردهام سمت راست بود گرفتگیهاسمت راست بود ابدرمانی فرستادن بهترشدم ولی بعلت عفونت رحمی ادامه ندادم دوباره بعداز دوماه دردهاشروع شد الان بعداز سه ماه دوتاپام هم کرخت وگزگز ودرد دارد دکتر جراحی که پیشش ویزیت شدم گفت عمل احتیاج نداری وسی چهل سال دیسکهابرات کارمیکنه نمیدونم چرافیزیوتراپی من رو به این روز انداخت حتی سوزن هم برای عضله ام میزد الان میرم طب سوزنی بدتر شدم میگن بدتر میشه بعد خوب میشی خواهش میکنم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 6:50 ق.ظ

   با توجه به شرایط ذکر شده برای تعیین سلامت عصب های خروجی کمر و پاها باید تست نوار عصب و عضله انجام بدیم و پس از ان پروتکل درمانی مناسب را طرح ریزی کنیم

   پاسخ
 • سولماز غفوریان
  30 مارس 2020 8:26 ب.ظ

  سلام..مدتیه ران پای چپم گزگز میکنه سوزن سوزن میشه ومعمولا موقع خواب یا دراز کشیدن اینطوره
  وخیلی عذاب اوره
  من خانمی هستم۳۲ساله ومشکل کم کاری تیرویید دارم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   18 آوریل 2020 4:47 ق.ظ

   سلام وقت بخیر با توجه به کم کاری تیروئید که دارید بایستی که معاینه بالینی از کمر عضلات اندام تحتانی و پا و همچنین عصبی هایی که به پا انجام میشود انجام شود غالباً علت این گزگز و علائم می باشد که علل آن از دیسک کمر تا گرفتگی‌های عضلانی متنوع می باشد

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • اقاي دكتر من شب هايي كه خوب نميخوابم صبحش درد كمر دارم در قسمت پاييني فقط و گاهي اوقات همراه با اون گزگز خيلي خيلي كم در يكي از پاهاماحساس ميكنم چون كروناس و حضوري نميشه ويزيت كرد خيلي نگرانم ممكنه راهنماييم كنيد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   21 سپتامبر 2020 11:39 ق.ظ

   احتمالا اسیب و فشار بر روی عصب در ناحیه کمر هست به علت آسیب دیسک که باید معاینه شده و در صورت لزوم ام ار ای تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام
  بنده دو روزی میشه که از قسمت زانو با بالا در پای راستم دچار بی حسی خفیفی شدم.ده روز قبل هم آزمایشات کلی برای اقدام به بارداری داده بودم.همه موارد okبود.
  البته اکثرا مشکل خواب رفتگی دست و پا دارم بیشتر هم موقع خواب.اما همیشه آزمایشام سالم بودن.
  یه نکته هست که من آب خیلی خیلی کم‌میخورم شاید روزی یه لیوان چون اصلا تشنم نمیشه نمیدونم البته ربطی داره یا خیر

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   21 سپتامبر 2020 11:49 ق.ظ

   سلام مورد آب خوردن به این مورد بی حسی بی ربط است.
   با توجه به علایم بهتر است کمر مورد معاینه قرار گیرد.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام بنده در قفسه سمت راست درد های مختلفی رو تجربه میکنم. و چندین سال هست که بهبود پیدا نکردم. این درد ها انواع مختلفی دارن. بعضا ضربانی هست. بعضا قسمت فوقانی سمت راست کمرم بی حس و مور مور میشه. بعضا درد به زیر بفلم منتقل میشه. بعضا حتی سمت راست شکمم هم خواب میره و مور مور میشه/ چه علتی میتونه داشته باشه؟ ممنون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 نوامبر 2020 6:54 ق.ظ

   به احتمال زیاد گرفتگی مفصلی در ستون فقرات دارید که درد های آن را به صورت ارجاعی تجربه می کنید. درمان آن با دست و تکنیک می باشد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • منصور خانی
    3 دسامبر 2020 8:01 ب.ظ

    سلام خسته نباشید آقای دکتر من آقای ۳۵ ساله هستم زمان نشستن به هر شکلی بعد از ۱۰ دقیقه دچار گرفتگی عضلات پا میشم علت چیه ؟ممنون

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     6 دسامبر 2020 6:40 ق.ظ

     احتمالا ضعف و کوتاهی در عضلات دارید که با ورزش درمانی و ماساژ برطرف می شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام مامانم چندین سال پیش تومور مغزی داشته و حس یکی از پاهاشو از دست داده، زانو رو میتونه حرکت بده ولی مچ پا رو نه، راهی برای درمانش وجود داره؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 نوامبر 2020 6:53 ق.ظ

   برای این مورد باید دو کار انجام شود
   ۱. ساخت وسیله کمکی
   ۲. توانبخشی عصبی به منظور بازآموزی حرکات و تعادل

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • مهیار نادری
  5 دسامبر 2020 6:38 ق.ظ

  سلام آقای دکتر مادرم 60 سال دارد پاهاش بی حس میشد رفتیم دکترا تشخیص دادن از دیسک کمر عملش کردن ولی5 ماه هست که میگذره اما هنوز بی حس است

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   7 دسامبر 2020 11:11 ق.ظ

   برای اینکه بتوان نظر دقیق در مورد مشکل ایشون داد بهتر است تصویر مدارک پزشکی را در واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
 • مهیار نادری
  5 دسامبر 2020 8:58 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من مادرم 60 سال داردخواب رفتن پا و گز گز پاداشت رفتیم دکتر عمل دیسک کردن پاهاش هنوز 5 ماه است که خوب نشده راهی برای درمانش وجود دارد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   7 دسامبر 2020 11:11 ق.ظ

   باتوحه به سابقه عمل باید از پاها نوار عصب و عضله تهیه کنیم تا بتوان میزان و شدت مشکل را تشخیص داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید . چند روزی میشود که به طور مداوم احساس گز گز در ساق پاها به پایین دارم که موقع استراحت بیشتر خودشو نشون میده. چه علتی میتواند داشته باشد؟، آیا باید آزمایش بدهم؟مممون میشم جوابم و بدین

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   7 دسامبر 2020 11:08 ق.ظ

   در صورتی که این گزگز در هر دو سمت بدن باشد بله باید ازمایش خون تهیه شود، در صورتی که یک طرفه باشد باید کمر معاینه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام آقاى دکتر
  من ۲۳ سالمه،مدام پاى راستم دچار سر شدن مىشه
  مىدونم بىمارى ام اس وراثتی نیست اما استرسشو دارم ممکنه راهنمائی کنىد

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   19 دسامبر 2020 5:46 ق.ظ

   این مورد شما باید بررسی شود تا بتوان علت آن را کشف کرد. این اقدام به کمک تست عصب از پاها انجام می شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام وقتتون بخیر من هم مشکل شما رو دارم ران پای راستم سر میشه گاهی اوقات علتش چیه

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    17 فوریه 2021 9:37 ق.ظ

    احتمال درگیری عصب در یکی از نواحی کمر یا باسن وجود دارد که به منظور تشخیص دقیق ان باید معاینه بالینی انجام شود

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • میرکریم حسینی
  13 دسامبر 2020 2:29 ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر پدر من ۶۵ سالشه تغریبا ۲ ساله موقعه استراحت و شبها موقعه خواب گز گز و سوزن سوزن شدن رانها و پاچه هاش وپاهاش اذیتش میکنه و تا صبح فقط تو خونه راه میره تا اذیت نشه. موقع راه رفتن چیزی احساس نمیکنه. ممنون میشم راهنمایی کنین.🙏🙏

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   19 دسامبر 2020 5:38 ق.ظ

   ایشان احتمال زیاد مبتلا به نوروپاتی می باشن و که باید بررسی های دقیق تر توسط تست عصب و عضله و ام آر آی انجام شود تا بتوان درمان را در نظر گرفت

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام آقا دکتر خسته نباشید چندسال پیش کمرم درد میکرد رفتم دکتر خانگی خوب شدم.الان از دو ماه پیش کم کم درد تو پای چپم دوبارع شروع شد تا به حدی که از کمر کج شدم از درد.تا دو روز پیش یه بی حسی کترولاک زدم یکم بهتر شدم باز درد اومد تو ران سمت راستم به شدید تا رفتم ارتوپد متخصص یسری دارو با یه برنامه ورزشی بهم داد با یه کترولاک.حرکتای ورزشیو انجام دادم کترولاکو زدم چند ساعت بعد از زانو به پایین کلا پام بی حس شد و الان ساق پا کلا حرکتی ندارع و کف پام سر شده تو ساق پام عین قلب میزنه ممنون میشم راهنماییم کنید مرسی

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   13 ژانویه 2021 12:31 ب.ظ

   باید سریع تر ام آر آی آی کمر شما تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام من مدتی میشه که کف پای راستم سوزن سوزن میشه وبعضی موقع ها هم نفس تنگ خفیف دارم ممکنه راهنمایی بفرمایید سن من ۵۹سال هست ممنونم

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    6 فوریه 2021 12:18 ب.ظ

    سلام با توجه به شرح حال باید از نظر موارد مختلف بررسی شوید، آزمایش خون از نظر دیابت ، تست عصب برای بررسی عصب های پا و شاید ام آر آی برای کمر

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.بنده 30 سال دارم اکثر زمان هایی که روی زمین میشینم هر دو پام از ران به پایین دچار گزگز میشه و بعد از خوب شدن اگر باز روی زمین نشسته باشم این مشکل مجدد پیش میاد.ولی زمانی که روی مبل بشینم بندرت.قبل از این مشکلات هم مشکل درد پارو در زمانهایی که سرما به پاهام میخورد داشتم که با گرم نگه داشتن پا پیشگیری میکنم.ویتامین دی کمه و مشکل تیروئید ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   14 فوریه 2021 9:08 ق.ظ

   در صورتی که با نشستن طولانی مدت این مورد پیش می آید اصلا جای نگرانی ندارد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر چند وقتی میشه قسمت خارجی ران پای راستم گاهی اوقات سوزن سوزن میشه و سر میشه خواستم بپرسم علتش چیه ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   14 فوریه 2021 9:07 ق.ظ

   این مورد بستگی به سن شما و توضیح کامل دارد
   این شرایط را در شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ توضیح دهید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس