درمان کمر درد با مگنت تراپی

photo_2017-08-23_15-44-21

مگنت تراپی( مغناطیس درمانی) مجهز

فیزیوتراپی با روش های گوناگون انجام می شود که یکی از آنها مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) است. تأثیر درمانی مغناطیس از زمان هیپوکرات در طب باستانی شناخته شده و کاربرد داشته است. میدان های مغناطیسی در زندگی انسان نقش مهمی دارند و این نقش زمانی قابل درک است که بدانیم زمین خود یک مغناطیس بزرگ می باشد.

با عبور جریان از یک سیستم، در اطراف آن میدان مغناطیسی تشکیل می شود. این میدان به شکل دایره است و شدت آن قابل اندازه گیری می باشد. در واقع چگالی شدت میدان مغناطیسی از خطوط نیروی مغناطیسی در اطراف و مرکز سیستم یا بوبین ایجاد می شود که آن را با واحد Gauss یا Tesla اندازه می گیرند.

دستگاه مگنت تراپی با تولید و انتشار امواج مغناطیسی با اشکال و شدتهای مختلف که تماما قابل برنامه ریزی است و حتی توسط شرکت سازنده حدود ۵۰ برنامه بصورت پیش فرض در حافطه دستگاه تعبیه شده است، در درمان بیماریهای مختلف میتواند پزشک یا فیزیوتراپیست را همیاری کند. این امواج بصورت دوایر سولنوئیدی یا کافهای مخصوص به بصورت پالس به بیمار منتقل میشوند در واقع تعداد پالس و چگونگی این امواج در درمان بیماریهای مختلف متفاوت است.

مگنت تراپی یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان بسیاری از بیماری‌های اسکلتی استخوانی است.  این درمان در تسکین دردهایی مانند کمر درد و مشکلات زانو و بهبود عملکرد حرکتی بیماران نقش بسیاری دارد. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید پس از بررسی‌های دقیق بالینی بیمار، علت درد را تشخیص داده و بر اساس شدت بیماری می‌توانند از روش‌های درمانی مانند مگنت‌تراپی اختصاصی استفاده کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین وقت قبلی جهت مشاوره با متخصصین ما می‌توانید از طریق شماره‌های 88898440-021 و 22780701-021 با ما تماس حاصل فرمایید.

اثرات مگنت تراپی

کاهش درد: از مگنت درمانی در موارد مختلف درد های مفصلی و عضلانی استفاده می شود که میتوان به مگنت تراپی کمر درد اشاره کرد. بر اساس یافته های جدید این اثر ناشی از افزایش اندورفین، شل شدن عضلات، کاهش تورم و ادم و همچنین تئوری ملزاک ( کنترل دروازه ای درد) می باشد .این درمان می تواند همراه سایر درمانها مانند درمانهای دستی استفاده شود. یکی از موارد مهم کاربرد مگنت در درد های با منشاء ستون مهره ای و آرتروز و درمان درد عصب سیاتیک می باشد.

کاهش تورم: مغناطیس تراپی از طریق افزایش فاگوسیتوز و افزایش تولید هیپر اکسید موجب کاهش تورم بافت می شود .

اثرات کلی مگنت تراپی

1- اثرات التیامی یا بازسازی در بافت های استخوان و پریوست

2- اثر ضد التهاب: اثر ضد التهاب این روش در مطالعات بر روی استئومیلیت باکتریال مزمن و حاد و نیز التهابات استریل رومائید و نیز آرتروز(استئو آرتریت) ثابت شده است.

3- اثرات ضد درد: اثر مغناطیس درمانی در شرایط دردناک التهابی یا تخریبی مثل آرتروز ثابت شده است و همچنین آزمایشات اثر متقابل آن را با آندروفین ها نشان می دهد. مزیت دیگر تأثیر بر سندرمهای دردهای انتشاری مانند سیاتیک است که برای درمان استفاده توأم از مگنتوتراپی و لیزرتراپی توصیه میشود.

4- اتساع عروق (وازودیلاتاسیون) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافتها: در این مکانیسم افزایش اکسیژن بافتی تا 200 % در ناحیه پالس دیده شده و شستشوی محصولات متابولیکی از سلول ها ازدیاد پیدا می کند. در واقع این مکانیسم در هر پروسه ای از ترمیم، اساس بهبودی است.

5- اثرات ضد اِدم: معمولاً بعد از جلسه دوم درمان دیده می شود. اگر منشاء اِدم بدخیمی یا متاستاز به غدد لنفاوی باشد از این روش نمی توان استفاده کرد.

6- اثرات بازسازی بافتی در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration)

7- اثر شل کنندگی در گرفتگی عضلات، با منشاء ستون فقرات و گرفتگی عضلات بعلت تجمع فرآورده های اسیدی ناشی از سوخت و ساز بدن که باعث درد می شود مؤثر است.

در مگنتو تراپی از سه میدان مثبت، منفی و پالسی استفاده می شود.

مگنتوتراپی یک روش درمانی بی خطر و غیر تهاجمی است که مورد منع خاصی ندارد و موانع آن همان موارد منع فیزیوتراپی است.

اثرات تحریکی این امواج بر تسریع رشد بافتهای سخت نظیر استخوان و بافتهای نرم نظیر عضلات ، تاندونها و اعصاب با مطالعات و پژوهشهای مختلف به اثبات رسیده است . گسترش گردش خون ناحیه با توجه به خاصیت عبور امواج الکترومگنتیک از کلیه بافتها و ارگانهای زنده ، منجر به حصول نتایج خیره کننده ای در رفع تورم ها و التهابات عمقی اندامهای بدن شده است.

استفاده از مگنت تراپی در درمان پوکی استخوان

تحقیق‌های بسیاری نشان داده‌اند که مگنت تراپی می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش تراکم استخوان داشته باشد. اخیرا استفاده از مگنت تراپی به عنوان یک روش درمانی پوکی استخوان انجام می‌شود. این تحقیقات نشان داده‌اند که میدان‌های الکترومغناطیسی می‌توانند توده استخوانی را پس از تخریب مجدداً بازسازی ‌کند و باعث افزایش تراکم استخوان شود. زمانی که انرژی میدان‌های لکترومغناطیسی با فرکانس پایین‌تر متمرکز شود، بازجذب استخوان در پایین‌ترین حالت و تشکیل استخوان جدید در بالاترین حالت صورت می‌گیرد.

روش‌های مگنت درمانی برای پوکی استخوان، از همان قانون‌های استفاده‌شده برای درمان آرتروز پیروی می‌کنند. در این روش‌ها، مگنت‌ها باید تا جای ممکن، به محل درد نزدیک شوند. همچنین می‌توان از مگنت‌ها برای ساخت دستبند، روپوش، کفی کفش و یا جوهرات برای درمان پوکی استخوان، استفاده کرد. به دلیل این‌که نشانه های پوکی استخوان عمدتاً در استخوان‌های دراز یافت می‌شود (البته تمامی استخوان‌های با تراکم کم ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند)، می‌توان گفت که بیش‌تر مفاصل حامل وزن، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. به همین علت، علائم درد شدت یافته و همچنین تحرک بخشی به بیمار، به‌شدت دردناک خواهد بود. به‌منظور گرفتن سریع‌ترین نتیجه‌ی ممکن از مگنت درمانی، ترجیحاً باید از مگنت‌های فوق قدرتمند استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس