اصلاح پاسچر و راستا

اصلاح پاسچر

راستای خوب یعنی سلامتی. وقتی راستای بدن درست باشد استخوانها و عضلات در وضعیت درستشان قرار دارند و می توانند به بهترین شکل کار کنند. بنابراین راستای درست حکایت از یک سیستم عصبی طبیعی دارد. بدون راستای درست کارائی بدن و سلامتی مختل می شود بدلیل اینکه وضعیت بد بر سیستمهای بدن ( مانند گوارش، تنفسی، دفع، عضلانی اسکلتی و لیگامانها) اثر نامطلوب می گذارد. فردی که راستای غلط دارد بیشتر اوفات خسته است و نمی تواند کارایی خوبی داشته باشد و بدرستی فعالیت کند.

حتی برای افراد جوان نیز مراقب وضعیت بدن بودن در هنگام کار، استراحت یا بازی مهم است. آیا می دانید فقط 15 دقیقه مطالعه یا تایپ کردن در یک وضعیت غلط باعث خسته شدن عضلات گردن، شانه و بالای ستون فقرات می شود؟

راستا ( پوسچر) نرمال چگونه است؟

– اگر از پهلو نگاه کنیم سه انحنای طبیعی ستون فقرات را باید ببینیم.

– اگر از جلو نگاه کنیم باید شانه ها، باسن و زانوها در یک سطح باشند.

– سر صاف باشد و چرخش یا خم شدگی به سمتی ندشته باشد.

البته اینطور نیست که شما باید همیشه در این وضعیت باشید بلکه زمانی که در حالت ایستاده و شل هستید بدنتان بايد تقارن داشته باشد و استرسها در یک منطقه تجمع نکنند.

راستای غلط چگونه بوجود می آید؟

گاهی راستای غلط در اثر تصادفات و افتادنها و گاهی در اثر شرایط محیطی و عادات بد بوجود می آید. بنابراین شما باید مراقب باشید. امروزه مشکلات مربوط به پوسچر رو به رشد است.

– از وقتی جوامع بیشتر به سمت تماشای تلویزیون می پردازند.

– از وقتی در جوامع الکترونیکی، مردم بیشتر به سمت کارهای کم تحرک پشت میزی یا پشت کامپیوتری روی می آورند.

– رشد روزافزون ماشین و در نتیجه تصادفات و آسیبها

– رانندگی در ماشینهایی با صندلیهای نامناسب

در بیشتر افراد، راستای غلط بدنبال ترکیبی از فاکتورهای اخلال گر بوجود می آید که شامل:

1- تصادفات، آسیب و افتادنها

2- بد خوابیدن

3- وزن بیش از حد

4- مشکلات بینایی یا روانی

5- مشکلات پا یا کفش نامناسب

6- عضلات ضعیف و عدم تعادل عضلانی

7- عادتهای نادرست در نشستن، خوابیدن و ایستادن

8- تصویر ذهنی نادرست از خود

9- استرسهای شغلی

10- طراحی نادرست محل کار

وضعیت غلط در درازمدت باعث ایجاد خستگی زودرس، درد و سفتی در عضلات بخصوص عضلات گردن و پشت می شود و کم کم این سفتی به مفاصل گسترش می یابد و بروز آرتروز را سریع تر می کند.

تشخیص پوسچر بد

تست کنار دیوار ایستادن

در حالیکه شت بدیوار ایستاده اید و سرتان بدیوار تکیه داده است و پاشنه ها حدود 15 سانتیمتر از دیوار فاصله دارد، باسن خود را بدیوار تکیه دهید. در این شرایط باید کمر و گردن هر کدام بفاصله 3 تا 5 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشند. این نشان دهنده وجود انحناهای نرمال در ستون فقرات است . چنانچه میزان فاصله خیلی کمتر یا بیشتر باشد شما دچار پوسچر بد شده اید.

تست جلوی آینه

در این تست شما روبروی آینه قدی قرار بگیرید. اگر از روبرو باستید، نگاه کنید آیا شانه های شما در یک سطح هستند؟ سرتان صاف است؟ فضای بین دستانتان تا بدن در دو طرف به یک میزان است؟ دو طرف باسن شما همسطح هستند؟ نمای زانوهای شما درست در یک جهت و به سمت روبرو هست؟ مچ پاها صاف هست؟

اگر از پهلو بایستسد، فرد دیگر برای شما نگاه کند آیا سر صاف است یا بجلو یا عقب کج شده است.چانه موازی زمین است؟ گوش همسطح شانه هست یا افتادگی بجلو و یا عقب رفتگی دارد؟ شکم صاف است؟ زانوها صاف هستنذ؟ انحنای کمر طبیعی است؟

تست نقاط دردناک

چنانچه با دست فشاری به عضلات گردن، شانه ها، سینه و باسن ها وارد کردیم و حساسیت یا درد احساس شد یعنی به این عضلات استرس بیش از حدی که تخلیه نمی شود وارد می گردد.

نکاتی برای بهتر شدن راستای بدن

هنگام ایستادن: سر را بالا نگه دارید، کمی چانه را جلو دهید، شانه ها عقب باشند.سینه بالا و شکم تو باشد تا بیشترین میزان تعادل را داشته باشید.چنانچه کار شما بگونه ای است که مدام ایستاده اید یک چهارپایه کوچک تهیه کنید و برای برطرف شدن خستگی پاهایتان یکی در میان روی آن بگذارید.

هنگام نشستن: از صندلی استفاده کنید که پشت آن نرم باشد. اگر از میز جلوی صندلی استفاده می کنید، باید تا حد آرنج شما بالا بیاید. بهتر است برای جلوگیری از وارد شدن فشار به پشت پاها و نگه داشتن زانوها همسطح و یا پائین تر از رانها، صندلی جایی برای استراحت پاهاداشته باشد. هر چند مدت بهتر است از صندلی بلند شوید و کشش انجام دهید. هیچگاه بر روی کیف تو جیبی خوذ نشینید چون انحراف در لگن را باعث می شود.

وقتی پشت کامپیوتر کار می کنید: در طول 20 دقیقه یک یا دو بار بخود استراحت بدهید. صفحه کامپیوتر حدود 15 درجه زیر سطح چشمهای شما باشد.

وقتی رانندگی می کنید: طوری صندلی را تنظیم کنید که که زانوهای شما همسطح یا پائین تر از مفاصل ران شما باشد. یک بالشک در محل قوس کمر بگذارید.

هنگام خواب: بهتر است به پهلو بخوابید و بالشتان طوری باشد که سر همسطح ستون فقرات باشد و کج نشده باشد. اگر هم طاقباز می خوابید بالشتان نباید ضخیم باشد. هرگز روی شکم نخوابید.

هنگام بلند کردن اجسام: حتماً از پاها هم کمک بگیرید و همه فشار را روی ستون فقرات ورد نکنید. به جسم تا انجا که امکان دارد نزدیک شوید و و تا آنجا که می شود کنار جسم نیمه نشسته شوید بعد جسم را بگیرید بطوریکه تا حد امکان به بدن شما نزدیک باشد و آرام با بلند شدن جسم را بردارید.

هنگام خم شدن: هیچگاه هنگام خم شدن نچرخید. برای بلند کردن چیزی یا دنبال چیزی گشتن روی زانوهای خود خم شوید و تا آنجا که امکان دارد کمرتان صاف باشد.

نکاتی که اگر در زندگی رعایت کنیم برای مدت زمان بیشتری پوسچر خوب خواهیم داشت:

– وزنتان را متعادل نگه دارید.

– برنامه منظم ورزش روزانه داشته باشید.

– تشک مناسب داشته باشید . بستگی به بدنتان دارد اگر مفاصل سفت و خشکی دارید، بهتر است تشک نرم داشته باشید و اگر مفاصل شل دارید از تشکهای سفت تر استفاده کنید.

– مشکلات بینایی می تواند اختلال ایجاد کند ، پس از سلامت آن آگاه باشید.

– شرایط محیط کاریتان را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس