درمان کمردرد (درد پایین کمر) با فیزیوتراپی در صورت عدم بهبود با مسکن

کمر درد

درد در نواحی مختلف کمر، یکی از شایع ترین مشکلات اسکلتی عضلانی می‌باشد. طبق آخرین مطالعات انجام شده حدود 80 درصد از افراد جامعه، حداقل یکبار در طول زندگی درد پایین ستون فقرات را تجربه می‌کنند. یک بیمار از هفت بیمار جدید مراجعه‌کننده به پزشکان، مربوط به کمردرد می‌باشد. پس از سرماخوردگی، شایع‌ترین علت غیبت در کار می‌باشد. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،فیزیوتراپی توانسته درمان موثری برای تسکین درد ستون فقرات و کمر باشد.

کمردرد را زودتر از هر دردی درمان کنید!

پزشکان و متخصصین باتجربه ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید برای درمان و تسکین کمردرد، با استفاده از معاینات دقیق و انجام تصویربرداری های لازم در صورت نیاز بر حسب نیاز بیمار ابتدا از روش‌های ساده و کم تهاجمی‌تر برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی از جمله درد کمر و ستون فقرات استفاده می‌کنند. رویکرد این کلینیک در مواجه با درمان بیماری‌ها استفاده از درمان‌های پلکانی است و استفاده از درمان‌های ساده‌تر در اولویت قرار می‌گیرد. اگر شرایط بیمار به نحوی است که به درمان‌های ساده پاسخ نمی‌دهد، متخصصین طب فیزیکی این مرکز درمان های پیچیده‌تر مانند تزریق بلوک عصبی، پی آر پی و اوزون‌تراپی(تحت هدایت دستگاه آلتراسوند) را به بیماران پیشنهاد می‌دهند و تا حد ممکن از انجام درمان‌های مداخله‌ای‌تر و انجام جراحی جلوگیری می‌کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 1-02188898440 و  2-02122780701 تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

دلایل شایع کمردرد ( درد در قسمت بالایی و پایینی کمر) چیست؟


دلایل شایع کمردرد عبارتند از:

 وضعیت نامناسب قرارگیری بدن 

نشستن در حالتی که پشت بدن خمیده باشد و شانه‌ها به طرف جلو باشند، فشار زیادی برای عضلات پشت بدن وارد می‌کند. وضعیت بد نامناسب قرارگیری بدن یکی از دلایل اصلی درد در قسمت بالای کمر می‌باشد زیرا بسیاری از کارمندان وقت خود را پشت رایانه می‌گذرانند. عادت کردن به نشستن در وضعیت نادرست به راحتی ایجاد می‌شود؛ خصوصاً زمانی که برای چندین ساعت پشت میز کار نشسته باشید.

 بلند کردن اجسام به شیوه نادرست 

زمانی که جسمی را بلند می‌کنید بایستی شیوه صحیح حرکات بدن را رعایت کنید تا از ستون فقرات محافظت شود. در غیر این صورت آسیب‌دیدگی و درد ایجاد خواهد شد.

 حمل کردن کوله‌پشتی سنگین 

هر شخصی که از کوله‌پشتی استفاده می‌کند در خطر ایجاد آسیب‌دیدگی و درد قسمت بالای کمر می‌باشد. کوله‌پشتی سنگین و عدم استفاده درست از آن (مانند استفاده از یک بند کوله‌پشتی) برای ستون فقرات خطرناک می‌باشد.

 قوز پشت بدن 

در صورتیکه از زاویه کناری به ستون مهره نگاه شود، ستون مهره دارای یک قوس به سمت بیرون در قسمت بالای کمر است (توراسیک اسپاین)؛ این قوس کیفوز (قوز) نام دارد. چنانچه این قوس بیش از حد به سمت بیرون متمایل شود، قوز مشکل‌ساز می‌شود. عارضه‌های مانند پوکی استخوان می‌توانند باعث ایجاد قوز در توراسیک اسپاین شوند که منجر به درد در قسمت بالای کمر می‌شود.

 رگ به رگ شدن کمر 

رگ به رگ شدن کمر آسیبی است که به رباط ها، تاندون‌ها و یا عضلات کمر وارد می‌شود. این آسیب ها منجر به پارگی میکروسکوپی با درجات مختلف در این بافت ها می‌شوند. رگ به رگ شدن یکی از دلایل اصلی کمردرد می‌باشد. این آسیب‌دیدگی در اثر استفاده بیش از حد یا نادرست و وارد شدن ضربه ایجاد می‌شود.

 تحریک اعصاب

امکان دارد اعصاب ستون فقرات کمری در اثر فشار مکانیکی استخوان یا بافت های دیگر و یا بیماری، در مسیرشان (از ریشه عصبی در طناب نخاعی تا سطح پوست) دچار تحریک شوند. این عارضه شامل بیماری مرتبط با دیسک کمر یا رادیکولوپاتی، بیرون‌زدگی استخوانی و التهاب اعصاب ناشی از عفونت ویروسی (زونا) می‌باشد.

  بیرون‌زدگی استخوانی 

هر عارضه‌ای که منجر به حرکت یا رشد مهره ستون فقرات کمری شود می‌تواند فضا را برای طناب نخاعی و اعصاب محدود کند. علت بیرون‌زدگی استخوانی اعصاب ستون مهره شامل تنگی فورامینال (تنگی ورودی که از طریق آن اعصاب ستون مهره به سمت بدن می‌روند و عمدتاً ناشی از آرتروز می‌باشد)، اسپاندیلوز (لغزش یک مهره نسبت به مهره دیگر)، و تنگی نخاعی (فشردگی ریشه اعصاب یا طناب نخاعی بوسیله خار استخوانی یا بافت های نرم دیگر در کانال نخاعی) می‌باشد. فشردگی اعصاب ستون مهره در این عارضه‌ها می‌تواند منجر به درد سیاتیک شود که این درد در اندام های تحتانی منتشر می‌شود. تنگی نخاعی می‌تواند باعث درد اندام های تحتانی شود که در اثر پیاده‌روی تشدید شده و با استراحت تسکین می‌یابد (شبیه درد ناشی از جریان ضعیف خون).

عارضه‌های استخوانی مادرزادی 

عارضه‌های مادرزادی ایجاد کننده کمردرد شامل اسکولیوز و اسپینا بیفیدا است. اسکولیوز عبارتست از خمیدگی جانبی ستون مهره که می‌تواند در اثر کوتاه شدن یکی از اندام های تحتانی از اندام دیگر (اسکولیوز عملکردی)  و یا در اثر ساختار غیرطبیعی ستون مهره (اسکولیوز ساختاری) ایجاد شود. کودکانی که دچار اسکولیوز ساختاری هستند نیاز به استفاده از بریس یا جراحی ستون مهره دارند. بزرگسالان به ندرت با جراحی درمان می‌شوند و بیشتر با استفاده از بریس بهبود می‌یابند.

 آسیب‌دیدگی استخوان و مفاصل 

شکستگی ستون مهره کمری و استخوان خاجی بیشتر در افراد سالخورده که مبتلا به پوکی استخوان  هستند و خصوصاً کسانی که برای مدت طولانی از داروی کورتیزون استفاده کرده‌اند، دیده می‌شود. در این افراد حتی کمترین میزان فشار بر ستون مهره (مانند خم شدن برای بستن بند کفش) می‌تواند منجر به شکستگی استخوان شود. در این حالت امکان دارد مهره بشکند . شکستگی می‌تواند باعث ایجاد درد شدید موضعی شود و این درد دور تا دور کمر منتشر می‌شود و با حرکت بدن تشدید می‌شود.

 بارداری 

بارداری با فشار مکانیکی بر ستون مهره کمری (تغییر در خمیدگی طبیعی کمر) و جایگاه بچه درون شکم عموماً منجر به کمردرد می‌شود. همچنین تاثیرات هورمون استروژن و ریلاکسین می‌تواند منجر به شل شدن رباط ها و ساختار پشت بدن شود. معمولاً برای تسکین درد انجام ورزش های لگنی و شکمی و حرکات کششی توصیه می‌شوند.

 مشکلات مرتبط با تخمدان 

کیست تخمدان، فیبروم رحم و اندومتریوز می‌توانند باعث کمردرد شوند. تشخیص دقیق نیاز به بررسی و آزمایش مرتبط با بیماری های زنان دارد.

 علائم مرتبط با کمردرد 


کمردرد می‌تواند علائم مختلفی را بسته به علت دقیق درد ایجاد کند. علائم مرتبط با درد پایین کمر شامل بی‌حسی و گزگز اندام‌های تحتانی، بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع، ناتوانی در راه رفتن بدون تشدید درد، ضعف اندام های تحتانی، آتروفی (کاهش اندازه) عضلات اندام های تحتانی، ضایعات پوستی، تب، لرز، کاهش وزن، درد شکمی، سوزش ادراری، سرگیجه، درد مفصل و خستگی می‌باشند.

 آزمایش‌های تشخیصی برای کمردرد


در جلسه معاینه، پزشک سوال هایی از بیمار پرسیده و آزمایش هایی انجام خواهد داد. این موارد به پزشک در تشخیص علت درد بالا و پایین کمر و طرح‌ریزی برنامه درمانی جهت کنترل درد و علائم و بهبود بیماری کمک خواهند کرد.

 سوال هایی که پزشک در مورد درد کمر از بیمار خواهد پرسید 

 • چه زمانی اولین بار متوجه درد شدید؟
 • آیا درد از بالای کمر به دیگر قسمت های پایین کمر منتقل می‌شود؟
 • آیا به غیر از درد علائمی وجود دارد؟
 • فعالیت‌هایی که اخیراً انجام داده‌اید را ذکر کنید.
 • برای درمان درد بالا و پایین کمر چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
 • چه عواملی درد را کاهش داده یا آن را تشدید می‌کنند؟

 معاینه بدنی 

در معاینه بدنی پزشک وضعیت بدنی، محدوده حرکتی و شرایط جسمانی شما را بررسی کرده و حرکاتی که باعث درد می‌شوند را ارزیابی می‌کند. پزشک ستون مهره را معاینه کرده و خمیدگی و ترازبندی آن را بررسی می‌کند و اسپاسم عضلانی و حساسیت به درد را مورد توجه قرار می‌دهد. درد بالای کمر معمولاً بوسیله مشکلات عضلانی ایجاد می‌شود و به همین دلیل معاینه کامل بدنی حائز اهمیت است.

 آزمایش عصب‌شناختی

در آزمایش عصب‌شناختی پزشک رفلکس، قدرت عضلانی، تغییرات عصبی و انتشار درد را بررسی می‌کند. آزمایش‌های عصب‌شناختی برای ارزیابی آسیب‌دیدگی اعصاب ستون فقرات انجام می‌شوند.

 آزمایش‌های عکسبرداری 

چنانچه پزشک احتمال دهد که درد کمر در اثر آسیب‌دیدگی در توراسیک اسپاین ایجاد شده است از آزمایش عکسبرداری استفاده می‌کند. برای این کار احتمالاً از عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده می‌شود تا پزشک بتواند استخوان های ستون فقرات را مشاهده کند. اشعه ایکس می‌تواند شکستگی مهره یا آرتروز را مشخص کند.

 • توموگرافی رایانه‌ای محوری (سی تی اسکن یا CAT) بهترین روش تصویربرداری برای نمایش استخوان ها و مفاصل است.
 • اگر پزشک احتمال می‌دهد که مشکل عصبی وجود دارد، امکان دارد از تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا ام آر آی استفاده شود. تصاویر ایجاد شده با این روش بسیار دقیق هستند و پزشک می‌تواند تمامی ساختارهای ستون فقرات را مشاهده کند. دیسک‌های ستون مهره در ام آر آی بهتر از سی تی اسکن نشان داده می‌شوند.

 روش‌های درمانی مؤثر در تسکین درد کمر و ستون فقرات 


با توجه به شدت و محل درد (بالا و پایین کمر)، روش‌های درمانی به ترتیب ساده تا پیچیده به شرح زیر می‌باشند:

 مصرف دارو 

مصرف دارو

 • شل‌کننده عضلانی : در صورتیکه درد مزمن در اثر کشیدگی عضلات، اسپاسم یا تنش ایجاد شده باشد، امکان دارد از شل‌کننده عضلانی استفاده شود. این داروها باعث تسکین درد می‌شوند و در نتیجه با فیزیوتراپی و تمارین ورزشی می‌توان به تقویت عضلات پرداخت.
 • داروهای غیر استروئیدی ضدالتهابی (NSAIDS) : این داروها مانند استروئید باعث بهبود التهاب می‌شوند ولی حاوی استروئید نمی‌باشند. داروهای غیر استروئیدی ضدالتهابی آنزیم های خاصی که در بدن باعث التهاب می‌شوند را مهار می‌کنند.
 • داروهای استروئیدی :  استروئیدها داروهای ضد التهاب بسیار قوی هستند. این داروهای از تولید مواد شیمیایی که باعث التهاب در بدن می‌شوند جلوگیری می‌کنند. در نتیجه در بیمارانی که از درد مزمن ناشی از عارضه‌های التهابی مانند التهاب مفاصل رنج می‌برند استفاده می‌شوند.
 • درمان نوروپاتیک : برای دردهای مزمن ناشی از مشکلات عصبی (درد نوروپاتیک)، پزشکان درمان نوروپاتیک تجویز می‌کنند. و به این وسیله اعصاب را هدف قرار داده و نحوه دریافت و تفسیر پیام عصبی درد بوسیله مغز تغییر می‌دهند.

 استفاده از بریس کمر 

استفاده از بریس کمر

 برای برخی از مشکلات کمری می‌توان از ارتزهای توراکولومبوساکرال (TLSO) استفاده کرد. TLSO به قسمتی از کمر اشاره دارد که بوسیله این کمربندهای طبی محافظت می‌شود؛ یعنی قسمت پشت سینه، کمری و خاجی از ستون فقرات. این اصطلاح همچنین به بخشی که قسمت های پشت سینه و کمر به هم می‌رسند نیز اشاره می‌کند؛ که به نام بخش توراکولومبار شناخته می‌شود. کمربندهای طبی TLSO بر خمیدگی غیر طبیعی بدن بیمار فشار وارد می‌کنند و از پیشروی این خمیدگی جلوگیری می‌کنند. برای اختلالات و ناهنجاریهای ستون فقرات یا مشکلات دیگری که نیاز به تثبیت ساختاری دارند از این کمربندها استفاده می‌شود.چنانچه به دنبال کمربند طبی برای عارضه‌هایی مانند قوز، پوکی استخوان، اسکولیوز، فتق دیسک یا شکستگی ستون فقرات هستید، کمربندهایTLSO می‌توانند به شما کمک کند.

 فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی از دو بخش تشکیل می‌شود : درمان‌های فعال و غیر فعال . درمان غیر فعال تسکین‌دهنده مانند سرما و گرمادرمانی بدن شما را برای درمان فعال آماده می‌کنند. درمان فعال باعث افزایش قدرت، محدوده حرکتی و انعطاف‌پذیری برای بهبود ستون فقرات و جلوگیری از درد پایین کمر و گردن می‌شود. برنامه فیزیوتراپی شامل تمارین ورزشی است که :

 • عضلات شکمی را تقویت می‌کنند (تقویت این عضلات باعث محافظت از عضلات کمر می‌شوند).
 • دامنه حرکتی را بوسیله حرکات کششی و انعطاف‌پذیری، بهبود می‌بخشند.
 • باعث افزایش استقامت و کاهش وزن می‌شوند (ورزش‌های ایروبیک برای رسیدن به این اهداف مناسب هستند)

متخصص فیزیوتراپی به شما روش های مراقبت از خود را آموزش خواهد داد تا بتوانید به بهترین شکل درد کمر و گردن خود را از بین ببرید. هدف نهایی انجام فعالیت های روزانه بدون داشتن درد است. نحوه ورزش کردن پس از پایان جلسات فیزیوتراپی دارای اهمیت بسیار است. چنانچه تمارین آموخته شده در فیزیوتراپی را به درستی انجام ندهید، درمان اثرات بلندمدت در پی نخواهد داشت.

 ماساژدرمانی 

ماساژدرمانی

ماساژ روش مناسبی برای تسکین تنش، اسپاسم، التهاب، تجمع مایعات، سفتی و درد عضلانی است. مزایای دیگر ماساژ بهبود جریان خون، انعطاف‌پذیری، بهبود محدوده حرکتی و ترمیم بافت های بدن می‌باشد. متخصص فیزیوتراپی پیش از تمارین ورزشی از ماساژ موضعی (پایین کمر یا گردن) استفاده می‌کند. ماساژ جریان خون را افزایش داده و عضلات و بافت های بدن (مانند رباط ها و لیگامنت ها) را گرم می‌کند. نوع دیگر ماساژ عبارتست از ماساژ کامل بدن که باعث آرامش و رفع استرس بیمار می‌شود. دیگر روش های درمانی در فیزیوتراپی به شرح زیر هستند :

TENS  

TENS

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS) باعث شده تا جریان الکتریکی بدون درد به اعصاب خاص ارسال شود. امکان دارد جریان الکتریکی به صورت متناوب ارسال شود. جریان خفیف الکتریکی تولید گرما کرده و درنتیجه باعث بهبود خشکی و قابلیت عملکردی و تسکین درد می‌شود. این نوع درمان تولید اندورفین یا مواد طبیعی ضد درد در بدن را تحریک می‌کند. بیمارانی که دستگاه تنظیم ضربان قلب (پیس میکر) را به کار می‌برند نباید از TENS استفاده کنند زیرا که امکان دارد جریان الکتریکی با عملکرد دستگاه تنظیم ضربان قلب تداخل داشته باشد.

 درمان دستی (کایروپرکتیک) 

درمان دستی (کایروپرکتیک)

روش درمان دستی هوای گیر کرده در محوطه مفصل فاست را خارج می‌کند. در این حالت صدایی از محل مفصل شنیده می‌شود. این عمل باعث افزایش قابلیت حرکتی شده و درنتیجه درد تسکین پیدا می‌کند. به روش درمان دستی می‌توان اسپاسم عضلانی را نیز تسکین داد.هدف متخصص درمان دستی افزایش قدرت و قابلیت حرکتی ستون فقرات می‌باشد. روش‌های مانند گرمادرمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عضلات و ماساژ برای آرام‌سازی بیمار و تسکین اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. بسیاری از متخصصین درمان دستی همچنان عقیده دارند که تراز نبودن ستون مهره می‌تواند باعث ایجاد بیماری و عارضه‌های دیگر شود و از درمان ستون فقرات و درد پایین کمر جهت بهبود بیماری های دیگر استفاده می‌کنند.

 طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی که در چین پایه‌گذاری شده است، از سوزن های بسیار ظریفی برای تسکین درد استفاده می‌کند. درمانگران این روش درمانی معتقدند که نیروی حیاتی به نام چی در بدن وجود دارد و زمانی که این نیرو مسدود شود، بیماری‌های جسمانی مانند کمردرد ایجاد می‌شوند. بنابراین کانال های نیروی چی (مریدین) در بدن بایستی آزاد شوند. تلاش درمانگران طب سوزنی بازیابی جریان نیروی چی در بدن است.

 درمان ذهنی – جسمی 

درمان ذهنی – جسمی

این روش درمانی به شما آموزش می‌دهد که به سیگنال های ارسالی از بدن توجه کنید. بیوفیدبک یک نمونه از این روش درمانی است. بوسیله آرام سازی بدن و تکنیک های دیگر، شما می‌آموزید تا واکنش های جسمانی بدن خود که می‌توانند باعث تشدید درد مزمن شوند را کنترل کنید. به این روش شما می‌توانید حرارت بدن را کاهش داده، ضربان قلب را کُند کنید و تنش عضلانی را از بین ببرید.

 بلاک عصبی : تزریق دارو 

بلاک عصبی تزریق دارو

در این روش تزریق دارو در اعصاب یا نزدیک آنها انجام می‌شود. داروهای تزریقی شامل بی‌حسی موضعی، استروئید و داروی مُسکن است. در مواردی که درد شدید وجود دارد بایستی با تزریق فنول، اتانول خالص یا با استفاده از سوزن جهت سوزاندن و منجمد کردن، اعصاب را از بین برد. تزریق به درون مفاصل نیز بلاک نام دارد. برای کنترل درد شدید می‌توان از بلاک با بی‌حسی موضعی استفاده کرد.

 تزریق به ستون فقرات 

تزریق به ستون فقرات

متداول‌ترین تزریق ستون فقرات، تزریق استروئیدی اپی‌دورال لومبار نام دارد. این روش خصوصاً برای دردی که از کمر به پاها منتشر می‌شود و در اثر فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد شده و باعث ایجاد التهاب در ریشه اعصاب می‌شود، مفید است.تزریق استروئیدی اپی‌دورالتوراسیک عموماً برای کاهش درد  پایین کمر مرتبط با زونا استفاده می‌شود. این تزریق خطر ایجاد دردهای عصبی پس از زونا را کاهش می‌دهد. نوع دیگر این روش درمانی، تزریق در مفصل فاست می‌باشد.

 اوزون‌درمانی 

اوزون‌درمان

اوزون روشی بی‌خطر، ارزان و مؤثر با کاربردهای گوناگون درمانی است. کنترل درد یکی از مزایای استفاده از این روش است و مطالعات نشان‌دهنده خاصیت ضد درد اوزون هستند. از اوزون به روش های گوناگونی استفاده می‌شود. جهت درمان درد شدید و مزمن اسکلتی‌عضلانی، اوزون به شکل تزریق استفاده می‌شود (زمانی که اوزون همراه با مواد تولیدکننده کلاژن استفاده می‌شود، اصطلاح پرولوزون برای آن به کار می‌رود). این تزریق به روش های مختلفی انجام می‌شود : به روش داخل مفصلی، داخل عضله، داخل دیسک یا از طریق زیرپوستی.

تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی استفاده از بخشی از خون بیمار است که حاوی غلظت بالای پلاکت می‌باشد.  پلاکت‌ها حاوی غلظت بالای فاکتورهای رشد گوناگونی هستند که باعث بهبود و تولید مجدد بافت آسیب‌دیده می‌شوند. فاکتورهای رشد گوناگونی وجود دارند از جمله فاکتور رشد اندوتلیال عروقی، فاکتور رشد انتقالی، فاکتور رشد فیبروبلاست و فاکتور رشد بافت همبند. این فاکتورها دارای پلاکت می‌باشند که درون بخش های آسیب‌دیده بدن مانند مفاصل، تاندون‌ها، عضلات، ستون فقرات و غیره تزریق شده تا به روند بهبود و درمان درد پایین کمر کمک کنند.

 جراحی، آخرین روش درمانی کمردرد 

جراحی به ندرت برای درمان درد مزمن کمر استفاده می‌شود. در صورت استفاده از جراحی، این گزینه درمانی به عنوان آخرین راه حل مطرح می‌شود. البته چنانچه بیمار دارای عارضه‌های عصبی جدی مانند اختلال عملکرد مثانه یا روده همراه با درد مزمن کمر باشد، بایستی فوراً جراحی صورت گیرد.در صورت عدم وجود عارضه‌های عصبی، بایستی درمان های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی و مصرف دارو قبل از انجام جراحی برای چندین ماه انجام شوند. درمان درد مزمن با جراحی دشوار می‌باشد زیرا که معمولاً درد علت مشخصی ندارد.چنانچه درمان های غیرجراحی تأثیر نداشته و علت درد مزمن مشخص باشد، احتمالاً از جراحی استفاده می‌شود. نوع روش جراحی به علت درد بستگی دارد و جراح در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند.انواع مختلف جراحی به شرح زیر می‌باشند :

 دیسککتومی 

دیسککتومی

چنانچه فتق دیسک بر عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند و باعث درد مزمن سیاتیک شود، جراح عمل دیسککتومی را انجام می‌دهد و برای این کار بخشی از دیسک را جهت برداشتن فشار از روی اعصاب خارج می‌کند. قبل از انجام جراحی بهتر است که بیمار از نظرات جراح دیگری نیز مطلع شود. همچنین بیمار باید تمامی سؤالات مورد نظر خود را از جراح بپرسد تا از خطرات، مزایا، روند بهبود و روند کلی جراحی اطلاع پیدا کند. آخرین تصمیم‌گیری به عهده بیمار می‌باشد بنابراین بیمار باید از تمامی گزینه‌های درمانی مطلع باشد.

 لامینکتومی 

لامینکتومی جراحی برای رفع فشار از روی اعصاب است. در این جراحی، بخشی از استخوان در ستون فقرات (لامینا) برای دسترسی به کانال نخاعی برداشته می‌شود. لامینا قسمت عقبی کانال نخاعی است که طناب نخاعی را می‌پوشاند. هدف جراحی رفع فشردگی بخشی از ستون فقرات و رفع فشار از روی طناب نخاعی یا اعصاب است.

 فیوژن ستون فقرات 

فیوژن ستون فقرات برای درمان ناپایداری ستون فقرات که مرتبط با بیماری تخریبی دیسک، اسکولیوز یا دیگر مشکلات ناشی از نحوه ترازبندی ستون فقرات است استفاده می‌شود. در فیوژن ستون فقرات، دو یا چند مهره با استخوان سالم به یکدیگر فیوز و متصل می‌شوند (معمولاً با استفاده از پیوند استخوان که از استخوان خود بیمار یا بانک استخوان گرفته می‌شود) و در محل ثابت می‌شوند (معمولاً با استفاده از ابزاری مانند میله، صفحات، پیچ های فلزی و ...)

 ورتبروپلاستی / کیفوپلاستی 

در این دو روش، سیمان استخوانی با استفاده از یک سوزن بلند و توخالی وارد قسمت شکستگی می‌شود. سیمان استخوانی در داخل هر مهره آسیب‌دیده قرار می‌گیرد. در موارد شدیدتر فشردگی ستون فقرات، کیفوپلاستی انجام می‌شود. در این روش، یک بالون داخل مهره فشرده قرار گرفته و باد می‌کند تا مهره را بالا آورده و به ارتفاع طبیعی بازگرداند. با بالا آوردن مهره، سیمان استخوانی در این فضای ایجاد شده قرار داده می‌شود.سیمان استخوانی باعث استحکام مهره شده و از آسیب‌دیدگی بیشتر جلوگیری کرده و کمردرد را بهبود می‌بخشد.

 هیدرودیسککتومی 

این روش با استفاده از فلوروسکوپ که تصاویر اشعه ایکس را بر روی نمایشگر نمایش می‌دهد انجام می‌شود. این کار به جراح اجازه می‌دهد تا اسپاین‌جت (ابزار برای استفاده از آب با سرعت بالا) را بدون نیاز به برش بزرگ درون دیسک قرار دهد. این جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در نتیجه بیمار در حین عمل هوشیار می‌باشد. جراح اسپاین‌جت را از طریق یک سوراخ کوچک در دیواره دیسک وارد می‌کند. سپس از واترجت برای خارج کردن سریع بافت دیسک بیرون‌زده استفاده می‌شود. کل این روش درمانی تنها 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است