درمان قوز کمر و پشت

ستون فقرات در بالای پشت بدن به طور طبیعی اندکی خمیده است؛ مهره‌های سینه‌ای متصل به دنده‌ها معمولاً در تمام انسان‌ها با زاویه‌ای در حدود 20 تا 40 درجه رو به جلو گرد می‌شود، اما اگر این زاویه از 50 درجه بیشتر شود، عارضه‌ای موسوم به کیفوز، گوژپشتی، قوز پشت یا قوز کمر رخ می‌دهد. ستون فقرات در بسیاری از موارد طبیعی به نظر می‌رسد و نیازی به درمان عارضه وجود ندارد. حتی قوز کمر برخی از کودکان با آموزش دادن شیوه صحیح نشستن و قوز نکردن و تقویت عضله‌های کمر و پشت بدن با انجام حرکات اصلاحی مرکزی و فیزیوتراپی برطرف می‌شود. با این وجود موارد شدید و آشکار قوز پشت گاهی دردناک می‌گردد و به بروز مشکلاتی در ریه و دیگر اندام‌ها می‌انجامد یا اعتماد به نفس بیمار را به دلیل تصور وی از داشتن ظاهری ناخوشایند خدشه‌دار می‌سازد.با ورزش برای قوز کمر میتوان تا حدی این مشکل را برطرف کنید.
قوز پشت اکثر اوقات در دوران نوجوانی آشکار می‌شود، اگرچه بزرگسالان و افراد بالغ نیز به موازات پا به سن گذاشتن به دلیل ضربه دیدن و ترومای ستون فقرات و آغاز عارضه‌های فرسایشی نظیر آرتروز و پوکی استخوان دچار قوز کمر می‌شوند. برای درمان قوز کمر نوجوانان از بریس و قوز بند استفاده می‌شود و انجام عمل جراحی به ندرت ضرورت می‌یابد. کودکان حتی پس از جراحی نیز معمولاً سبک زندگی فعال خود را مانند گذشته ادامه می‌دهند. توضیحات دکتر امید ظهور در مورد قوز کمر و پشت :

بروشور آموزشی درمان قوز کمر و پشت 
انواع
url9898گرد شدن نا‌هنجار ستون فقرات که در بخش بالایی و میانی پشت بدن نمود می‌یابد را قوز کمر یا کیفوز گویند. تنها موارد بسیار شدید کیفوز به قوز آشکار پشت یا دشوار شدن تنفس می‌انجامد. کودکان دچار گونه‌های مختلف گوژپشتی می‌شوند که هر کدام به علت خاصی بروز می‌یابد:
قوز پشت یا قوز کمر وضعیتی: رایجترین گونه قوز کمر است و معمولاً در دوران نوجوانی و بلوغ قابل ملاحظه است. قوز پشت وضعیتی گاهی باعث ناراحتی خفیف می‌شود، اما به ندرت باعث بروز درد و مشکلات دیگر در سال‌های آتی زندگی و مراحل بعدی می‌شود. این نوع قوز کمر، که بیشتر در میان دختران رواج دارد، زمانی رخ می‌دهد که استخوان‌ها و عضله‌ها، احتمالاً در نتیجه قوز کردن یا حالت اندامی نامناسب به شیوه غیرطبیعی رشد کنند.
قوز کمر یا کیفوز شوئرمن: منتسب به رادیولوژیستی دانمارکی با نام شوئرمن، معمولاً در دوره بلوغ، به ویژه طی جهش رشد، رخ می‌دهد و گاهی اوقات ارثی است. این نوع قوز پشت باعث می‌شود تا مهره‌ها در تصاویر پرتونگاری جانبی، در عوض چهار گوش بودن، سه گوش به نظر برسند. قوز کمر شوئرمن در میان پسران رواج بیشتری دارد.
قوز کمر مادرزادی: زمانی رخ می‌دهد که ستون مهره‌ها پیش از تولد به شیوه‌ای غیرطبیعی و نا‌هنجار شکل بگیرد و رشد کند. در این حالت چند مهره‌ به یکدیگر متصل می‌شود یا استخوان‌ها به شکلی نامناسب شکل می‌گیرند. قوز کمر همگام با رشد کودک تشدید می‌شود. کودکان مبتلا به این عارضه باید به طور منظم معاینه شوند تا مشکلات استخوانی دیگر و نارسایی‌های کلیوی یا قلبی بروز نیابد.
علت
استخوان‌های مجزای (مهره‌های) تشکیل دهنده‌ی ستون فقرات سالم شبیه استوانه‌هایی هستند که در یک ستون روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. در صورت سه گوش شدن مهره‌های فوقانی، بیماری قوز کمر رخ می‌دهد. مشکلات متعددی در به وجود آمدن و بر علت قوز کمر دخیل می باشند که شماری از آنها عبارت‌اند از:
پوکی استخوان: این اختلال همراه با باریک و ضعیف شدن استخوان به خرد شدن مهره‌ها (شکستگی ناشی از فشار) می‌انجامد. پوکی استخوان در میان سالمندان، به ویژه بانوان مسن و مصرف کنندگان مقادیر بالای کورتیکواستروئید به مدت طولانی، بیشترین میزان شیوع را دارد.
تخریب دیسک: دیسک‌های نرم و مدور مانند بالشتک‌های محافظ بین مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند. این دیسک‌ها در نتیجه بالا رفتن سن خشک و کوچک می‌شوند و منجر به تشدید عارضه گوژپشتی می‌شوند.
بیماری شوئرمن یا قوز کمر شوئرمن: معمولاً طی دوران جهش رشد و پیش از بلوغ شروع می‌شود. پسران بیش از دختران مستعد ابتلا به این بیماری هستند. میزان خمیدگی با توقف رشد کودک بیشتر می‌شود.
قوز کمر مادرزادی: اگر ستون فقرات نوزاد به نحو نامناسب در رحم مادر شکل بگیرد و رشد کند، استخوان‌های ستون فقرات نیز به شیوه‌ای نامناسب شکل می‌گیرند و در نهایت کودک دچار گوژپشتی می‌شود.
سندرم‌ها: قوز کمر کودکان می‌تواند ناشی از ابتلا به سندرم‌هایی خاص مانند سندرم مارفان یا بیماری پرادرویلی نیز باشد.
سرطان و درمان‌های سرطان: سرطان ستون فقرات و همچنین درمان‌هایی چون شیمی درمانی و پرتودرمانی مهره‌ها را ضعیف می‌کند و آنها را بیشتر در معرض شکستگی‌های فشاری قرار می‌دهد.
حالت بد اندامی: افزایش قوس مهره‌های فوقانی ستون فقرات از قوز کردن نیز نشأت می‌گیرد. این عارضه، موسوم به گوژپشتی یا کیفوز وضعیتی، شامل تمام گونه‌های بدشکلی ستون فقرات نمی‌شود و بیشترین شیوع را در میان نوجوانان دارد.
علائم
از علائم قوز پشت می توان گفت که حالت اندامی ناخوشایند، درد و یا فشار شدید روی ریه‌ها و شکم از علائم قوز کمر به شمار می‌رود. درد ابتدا در ناحیه دچار قوز بروز می‌یابد. قوس شدید به نخاع و ریشه‌های عصب نیز فشار می‌آورد و موجب ضعف پایین تنه می‌شود. فشار ناشی از قوز کمر در نهایت به ریه‌ها و شکم وارد می‌شود و بر تنفس و اشتها تأثیر می‌گذارد.

تشخیص


خمیدگی قسمت بالای پشت یا قوز در موارد شدید قوز کمر جلب توجه می‌کند. اگرچه قوز کمر در بسیاری از موارد همراه با هیچ علامت آشکاری همراه نیست و تشخیص آن دشوار است. پزشک برای بررسی وضعیت قوز پشت، ستون فقرات را معاینه می‌کند و از کودک می‌خواهد تا از کمر رو به جلو خم شود، چون گوژپشتی غالباً هنگام خم شدن پشت بدن به این شکل واضح‌تر می‌گردد. پزشک گاهی از کودک می‌خواهد تا جهت تشخیص بهتر قوزکمر وضعیتی دراز بکشد. پزشک در صورت احتمال وجود قوز کمر، دستور انجام پرتونگاری (اشعه ایکس) از ستون فقرات را می‌دهد تا به کمک تصاویر آن، نوع گوژپشتی را تشخیص دهد؛ همچنین برای بررسی تأثیرگذاری قوز کمر بر نحوه تنفس دستور انجام آزمایش‌های عملکرد ریوی را می‌دهد. اگر پزشک احتمال دهد که عاملی دیگر، مثلاً عفونت یا تومور، باعث بروز این مشکل شده است، انجام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام.آر.آی.) از پشت بدن می‌تواند مفید باشد.
Untitledدر شکل، سمت چپ مهره‌های طبیعی، انحناء کمتر، شکل چهارگوش را نشان می دهد و سمت راست مهره‌های دچار بیماری شوئرمن، انحناء بیشتر، شکل سه گوش را نشان می دهد.
درمان


پزشک معمولا از درمان های غیر جراحی و جراحی برای درمان قوز پشتی استفاده می کند. گزینه‌های درمانی متفاوتی، از فیزیوتراپی، ورزش برای قوز پشت و حرکات اصلاحی گرفته تا جراحی، برای رفع قوز پشت وجود دارند. البته سعی می‌شود تا این بیماری را پیش از روی آوردن به جراحی با روش‌های محافظه‌کارانه (بدون جراحی) درمان و رفع نمود. چگونگی درمان قوز پشت مناسب برای هر بیمار به عوامل زیر بستگی دارد:

 • شدت علائم
 • مدت مواجهه با علائم
 • میزان قوس و خمیدگی ستون فقرات
 • تأثیرگذار بودن داروها بر تسکین درد

پزشک در اولین مراجعه‌ی بیمار، سابقه‌ی پزشکی وی را به دقت بررسی می‌کند تا اطلاعات بیشتری را در زمینه‌ی درد و توانایی عملکردی بیمار به دست بیاورد و با اتکاء به این دانسته‌ها، میزان جدی بودن علائم و درمان مناسب را تشخیص دهد. مناسب بودن درمان محافظه‌کارانه (غیرجراحی) یا جراحی برای رفع قوز کمر به عامل‌های متعدد بستگی دارد:

 • سن، وضعیت عمومی سلامت و سابقه پزشکی
 • شدت قوز کمر
 • میزان تأثیرگذاری داروها و درمان‌‌ها
 • پیش‌بینی پزشک در مورد شدت یافتن یا بهبود قوز کمر و سرعت این روند
 • نظر یا ترجیح بیمار

متوقف ساختن خمیدگی بیشتر ستون فقرات وجلوگیری ازقوز کمر (قوس شدید و همیشگی) هدف درمان به شمار می‌رود.

درمان قوز پشتی در کودکان

اگر کودکی در نتیجه شکل‌گیری غیرطبیعی مهره‌ها (قوز کمر شوئرمن) به این بیماری مبتلا باشد، قوز معمولاً پس از رشد کامل بدن و رسیدن به سن بلوغ برطرف می‌شود. در غیر این صورت درمان های دیگر باید صوزت گیرد.

قوزبند و بریس‌

editt1

editt2

گاهی لازم است تا نوجوانان مبتلا به قوز کمر خفیف تا متوسط از بریس و قوزبند برای برطرف کردن قوز پشت استفاده کنند. این بریس زمانی بسته می‌شود که استخوان‌ها هنوز در حال رشداند و به این ترتیب مانع تشدید بیماری و افزایش قوز می‌شود. در وهله نخست این گونه به نظر می‌رسد که بستن بریس موجب محدودیت می‌شود؛ اما اکثر افراد پس از مدتی به آن عادت می‌کنند. بریس‌های مدرن به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تا حد ممکن راحت باشند و بیمار بتواند با وجود استفاده از آنها در بسیاری از فعالیت‌های فیزیکی شرکت کند. بستن بریس باید تا زمان بلوغ و رشد کامل، حدوداً سن ۱۶ سالگی برای دختران و ۱۸ سالگی برای پسران، ادامه داشته باشد. بستن بریس معمولاً برای بزرگسالانی که رشدشان متوقف شده است پیشنهاد نمی‌شود، چون در این سن تأثیری در اصلاح وضعیت ستون فقرات ندارد.

لازم به ذکر است که کلینیک امید توانایی ساخت و تهیه کمربند با قالب خود فرد را داشته و مجهزین کلینیک در ساخت انواع بریس برای تمامی سنین مختلف است. این کلینیک با استفاده از اسکن سه بعدی اندازه گیری های لازم را انجام داده با دستگاه cnc قادر به ساخت بریس متناسب با اندازه کودک شما می باشد. همچنین پیگیری روند و پیشرفت درمان با استفاده از دستگاه اسکن سه بعدی صورت می پذیرد.

editt3 editt4

جراحی

اگر زاویه خمیدگی بیشتر از 75 درجه باشد واستفاده از بریس و روش های درمانی دیگر کارساز نباشد جراحی به عنوان آخربین گزینه درمانی یپیشنهاد می‌شود. البته جراحی در موارد بسیار نادر صورت می‌گردد.
درمان قوز پشتی در بزرگسالان 
قوز کمر در بزرگسالان اکثرا به دلیل شکستگی‌های فشاری ناشی از پوکی استخوان است. اگر قور کمر در بزرگسالان با درد همراه نباشد معمولا از روش‌های درمانی زیر برای اصلاح قوز کمر استفاده می‌شود:

طب فیزیکی

دکتر متخصص طب فیزیکی به بیمار کمک می‌کند تا حالت‌های اندامی مناسب را فرابگیرد و بر محدودیت‌های عملکردی مرتبط با قوز شدید ستون فقرات غلبه کند و از گزینه‌های درمانی گوناگونی برای رفع قوز کمر بهره می‌گیرد که عبارت‌اند از:

 • حرکت‌های اصلاحی خاص و ورزش قوز پشت برای کاهش قوز پشت و درد
 • نرمش‌های تقویتی و کششی و آموزش حالت اندامی مناسب برای کاهش قوز کمر و پیشگیری از پیشرفت این بیماری. این نرمش‌ها و حرکات اصلاحی عمدتاً بر تقویت عضله‌های پشت، شانه و مفصل‌های ران متمرکز می‌شوند.
 • ارجاع به درمان های فیزیوتراپی برای استفاده از تکنیک‌ها و مدالیته‌هایی نظیر گرما، یخ و یا تحریک الکتریکی چون تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS). دکتر فیزیوتراپی در انتخاب تکنیک مناسب برای رفع و درمان قوز کمر به بیمار کمک می‌کند.
 • درمان با دست (منوال تراپی) میوفاسیال یا بافت نرم و متحرک‌سازی شانه در افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات مؤثر است.
 • تجویز بریس و ارتز های اصلاحی ( کمر بند طبی ) برای اصلاح انحراف ستون فقرات ( این درمان در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد )

اگر قوز کمر در بزرگسالان همراه با درد باشد، متخصص طب فیزیکی معمولا از تزریق های مختلف و یا بلوک عصبی با استفاده از رادیوفرکوئنسی برای درمان درد کمر ناشی از قوز بهره می برد. اگر قوز کمر در بزرگسالان همراه با درد نباشد بریس مخصوص آنها ساخته خواهد شد.

نرمش، تمرین و حرکات اصلاحی

قوز کمر وضعیتی معمولاً واکنش خوبی به حرکات اصلاحی نشان می‌دهد و درمان قوز کمر با ورزش راهکار مناسبی است. حال آن که گونه‌های شدیدتر گوژپشتی به بستن بریس، خرید قوزبند و حتی جراحی نیاز دارد. حرکات اصلاحی شامل حرکات روزمره‌ی آموزشی مقاومتی مانند پارو زدن و نرمش قایقی به منظور تقویت عضله‌های تأثیرگذار در حالت اندامی، عضله‌های رومبوئید معمولاً در از بین بردن قوز کمر وضعیتی و بازگشتن پشت بدن به حالت طبیعی مفید هستند. حرکات اصلاحی قوز پشت ناشی از پوکی استخوان نرمش‌های تحمل وزن مانند اسکوات، لانژ و پرس را شامل می‌شود. حرکات اصلاحی و تمرینات قوز کمر فرسایشی ترکیبی از نرمش‌های تقویتی، مانند نرمش پارو زدن و بال زدن معکوس، را برای عضله‌های تأثیرگذار در حالت اندامی دربرمی‌گیرد. نرمش‌های کششی یوگا، نیز عضله‌ها و بافت‌های اتصال دهنده‌ی ستون فقرات را نرم می‌کند.

طب سوزنی

اکثر علائم قوز کمر پس از شش تا ده جلسه درمان طب سوزنی برطرف می‌شوند. نقاط طب سوزنی را می‌توان از هر دو سمت و با نیروی 50 تا 150 میکروآمپر جریان ارتعاشی به کار برد. نقاط طب سوزنی استاندارد را می‌توان با نقاط مربوط به افسردگی یا دیگر مشکل‌های تشخیص داده شده ترکیب کرد. در هر جلسه درمان معمولاً 12 تا 16 سوزن وارد بدن می‌شود.
دارو
برای کاهش درد ناشی از فشار به ستون فقرات بر اثر قوز پشتی ، پزشک احتمالاً داروهای زیر را تجویز خواهد کرد:

 • مسکن‌ها: پزشک در صورت تأثیرگذار نبودن داروهای غیرتجویزی ـ مانند استامینوفن (تایلنلول و اقلام مشابه)، ایبوپروفن (ادویل، مورتین IB و اقلام مشابه) یا ناپروکسین (الیو) مسکن‌های قوی‌تری را تجویز می‌کند.
 • داروهای پوکی استخوان: قوز کمر بسیاری از بیماران سالمند نخستین نشانه‌ی ابتلا آنان به پوکی استخوان محسوب می‌شود. داروهای تقویت کننده استخوان مانع شکستگی‌های بیشتر ستون فقرات در اثر تشدید گوژپشتی می‌شود.

اگر قوز کمر در بزرگسالان همراه با درد باشد، متخصص طب فیزیکی معمولا از تزریق های مختلف و یا بلوک عصبی با استفاده از رادیوفرکوئنسی برای درمان درد کمر ناشی از قوز بهره می برد.

تزریق در فضای اپیدورال

تزریق کورتیزون در فضای اپیدورال التهاب و یا ورم عصب‌های موجود در فضای اپیدورال را کاهش می‌دهد تا درد، گزگز و بی‌حسی کاهش یابد. متخصص سوزنی را وارد پوست و بافت‌های عمقی‌تر می‌کند و تا فضای اپیدورال جلو می‌برد تا بتواند استروئید (کورتیزون) با اثر درازمدت را وارد فضای اپیدورال کند. به ناحیه اطراف نخاع و عصب‌های خروجی از آن فضای اپیدوال گفته می‌شود. برای تسکین علائم باید یک یا چند تزریق انجام شود.
باید در نظر داشته باشید که برای تعیین محل دقیق تزریق و بالابردن دقت کار، این تزریق ها تحت هدایت دستگاه سونوگرافی در کلینیک انجام می شود.

تزریق در مفصل فاست

مفاصل فاست مانند لولاهای کمر و پشت بدن عمل می‌کنند و تمام مهره‌های ستون فقرات را به هم متصل می‌کنند تا خم شدن و چرخیدن ممکن شود.
متخصص طب فیزیکی برای کاهش علائم درد و بازیابی دامنه حرکتی، دارو را در مفصل فاست تزریق می‌کند. تاثیر این دارو بر مفاصل فاست را می‌توان به اثر اسپری ضدزنگ WD40 بر روی لولای زنگ زده در تشبیه کرد، در هر دو حالت توانایی حرکتی بهبود می‌یابد. ‌تزریق در مفصل فاست معمولاً به این منظور انجام می‌شود که بیمار توانایی لازم را برای شرکت در فعالیت‌های فیزیوتراپی پیدا کند. پیگیری برنامه‌های فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا توانایی حرکتی خود را بازیابد و بتواند پس از از بین رفتن اثر دارو نیز عملکرد مناسبی داشته باشد.

رادیوفرکوئنسی

تاثیر ابلیشن رادیوفرکوئنسی (آر اف) در تسکین درد بیشتر و ماندگارتر از تزریق ساده یا بلوک عصبی است. انرژی رادیوفرکانسی نوعی انرژی گرمایی است که توسط ژنراتوری مخصوص در فرکانس‌های بسیار بالا تولید می‌شود. انرژی گرمایی تولید شده توسط این ژنراتور با دقت عصب‌های مولد درد را هدف می‌گیرد. بافتی که با نوک سوزن RF تماس دارد، به صورت کروی تخریب می‌شود و این ضایعه‌ها عصب‌های حامل درد را درگیر می‌کند. با تخریب گزینشی عصب‌های حامل تکانه‌های درد، عصب‌های ساختار دردناک از بین می‌رود و درد از چند ماه تا 12 ماه کمتر می‌شود یا از بین می‌رود. این روش تحت هدایت دستگاه فلوروسکوپ در بیمارستان قابل انجام است.

جراحی

برای درمان قوز کمر به ندرت به عمل جراحی روی آورده می‌شود. جراح در صورت لزوم انجام عمل احتمالاً فیوژن (الحاق یا خشک کردن) ستون فقرات را انجام می‌دهد و دو یا چند مهره‌ی صدمه دیده را برای کاهش میزان قوز ستون فقرات به یکدیگر متصل می‌کند.

قوز کمر بیماری است که ا گر بدان توجه نشود می تواند عوارضی نظیر درد و... را داشته باشد. انواع راه های درمان و رفع قوز کمر وجود دارد که پزشک با توجه به شدت، سن و نوع قوز پشت بهترین درمان را برای رفع قوز کمر تجویز می کند. قوز کمر در کودکان و در نوجوانان و در مسالمندان نیز ممکن است بوجود آید. بعضی از درمان های بدون جراحی شاشمل قوز بند،بریس، نرمش، ورزش و حرکات اصلاحی و... می شود و جراحی تنها در مورد تعداد کمی از بیماران تجویز می شود.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

پیشگیری


قوز کمر مادرزادی و شوئرمن، هر دو، پی‌آمد وجود مشکلی ساختاری در مهره‌ها هستند؛ در نتیجه به هیچ طریقی نمی‌توان از این نوع کیفوزها جلوگیری کرد. بستن بریس و انجام حرکت‌های اصلاحی پیشرفت قوز پشت شوئرمن را آهسته می‌سازد. اما می‌توان با فیزیوتراپی و انجام حرکت‌های اصلاحی تقویت کننده عضله‌های کمر و پشت، از قوز کمر وضعیتی پیشگیری نمود یا شدت آن را کاهش داد. اکثر بیماران مبتلا به قوز پشت بدون جراحی و با ترکیب روش های فیزیوتراپی، نرمش و دارو نتایج خوبی را در درمان قوز کمر به دست می آورند. حتی در موارد شدیدتری که در نهایت انجام عمل جراحی ضرورت می‌یابد، تقریباً تمام بیماران می‌توانند فعالیت‌های معمول خود را بدون هیچ محدودیتی پس از سپری شدن دوره بهبود از سر بگیرند. چگونگی درمان قوز کمر در کودکان نیز بستگی به شدت و نوع قوز پشت دارد، اما در اکثر موارد بدون نیاز به جراحی این مشکل برطرف می شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است