هر آنچه که باید در مورد عمل بسته و بلوک عصبی کمر بدانیم

تاریخ: ۴ آذر ۱۴۰۲

عمل بسته کمر

مزیت های عمل بسته و بلوک عصبی کمر نسبت به جراحی های باز کمر

چه بیمارانی شانس انجام عمل بسته و بلوک عصبی کمر را دارند؟

اصول کلی و انواع عمل بسته و بلوک عصبی کمر

بیماری ها و مشکلاتی که با عمل بسته و بلوک عصبی کمر قابل درمان هستند.

ملاحظات در نظرگرفته شده در مرکز، جهت عمل بسته و بلوک عصبی کمر در بیماران شهرستانی

سوالات رايج در مورد جراحي بسته ديسك كمر

مزیت های عمل بسته و بلوک عصبی کمر نسبت به جراحی های باز


مزیت های این روش به چند بخش تقسیم می گردد:

 • عدم نیاز به بیهوشی :

بسیاری از بیماران، بدلیل مشکلات زمینه ای از جمله بیماری های قلبی و عروقی، نمی توانند تحت بیهوشی عمومی و جراحی باز دیسک کمر قرار گیرند. اما این روش نوین، مانند جراحی های باز کمر نیاز به بیهوشی و عوارض پس از آن ندارد و این مداخلات زیر بی حسی موضعی انجام میپذیرد و بیمار بصورت سرپایی تحت این مداخلات در اتاق عمل قرار میگیرد و پس از یک ساعت از انجام آن مرخص می گردد. 

 • عدم ایجاد عوارض زخم جراحی و عفونت:

بدلیل آنکه در این اقدامات برشی در پوست داده نمی شود و مداخلات  عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر با هدایت سونوگرافی و تصاویر همزمان و زنده فلوروسکوپی از محل دیسک و تنها از طریق سوزن وپروب های مورد نیاز( لیزر ویا نوکلئوتوم و…) انجام می پذیرد، در نتیجه عوارضی مانند عفونت محل زخم، عفونت فیلد جراحی و مشکلات ترمیم و بسته شدن زخم ایجاد نخواهد شد.

172

 • عدم ایجاد عوارض ناشی از دستکاری آناتومی و آسیب به اعصاب:

در طی این روش‌های مداخله‌ای نوین، به دلیل عدم دستکاری در ساختار و آناتومی منطقه جراحی، تمامی مداخلات زیر هدایت تصاویر فلوروسکوپی زنده از محل جراحی با استفاده از سوزن‌ها و پروب‌های باریک انجام می‌شود. به همین دلیل، عوارضی مانند چسبندگی اطراف رشته‌های نخاع، آسیب به خونرسانی استخوان، محدودیت‌های حرکتی پس از عمل (به دلیل چسبندگی تاندونها، لیگامانها و کپسول مفصلی به یکدیگر)، تجمع خون (هماتوم) و فشار ناشی از آن به اعصاب و امکان آسیب به اعصاب نخاعی وجود ندارد. لازم به ذکر است که این عوارض مربوط به جراحی باز دیسک کمر می‌باشند.

 • کاهش زمان بهبودی و راه اندازی زود هنگام بیمار:

همانطور که ذکر شد، مداخلات عمل بسته و بلوک عصبی نیاز به بستری در بیمارستان ندارند و بیماران پس از تعیین شدن برای این روش جراحی، با انجام آزمایشات روتین، به مرکز جراحی مربوطه مراجعه می‌کنند. در این مرکز، بدون نیاز به بیهوشی کلی یا بی‌حسی محلی، تحت مداخلات درمانی قرار می‌گیرند. همچنین، درد و شدت خونریزی بیمار بسیار کمتر است. بیمار می‌تواند در ساعات اولیه پس از عمل ترخیص شود و تا ۲۴ ساعت اولیه باید از خم شدن ناگهانی اجتناب کند. در مدت یک هفته پس از عمل، بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند.

 • کاهش هزینه های بیمار:

همواره یکی از مسایل مهم در انتخاب نوع روش درمانی، بحث هزینه آن می باشد، که خوشبختانه هزینه این اقدامات مداخله ای جراحی، چندین برابر ارزانتر از درمان های جراحی باز دیسک کمر می باشد و با در نظر گرفتن بیمه های درمانی ،سهم بیماران کمتر هم مي گردد.

چه بیمارانی شانس انجام اعمال عمل بسته و بلوک عصبی کمر را دارند؟

عمل بسته و بلوک عصبی کمر انواع متفاوتی دارد که کاربرد شایع و روتین آن در رفع دردهاي مزمن كمر، بیرون زدگی خفیف تا متوسط دیسک بين مهره اي کمر، تنگی کانال نخاعی، آرتروز کمر، درد در مسیر سیاتیک  از جمله سندرم پریفورمیس ، از بین بردن التهابات و فشار روی ریشه های عصبی نخاعی در کمر و دردهای لگن، دنبالچه و باسن می باشد.

نکته مهم در کاندید شدن بیماران جهت این گونه اعمال جراحی، ویزیت و معاینه تخصصی در مرکز و رویت پاراکلینیک های بیمار از قبیل تصویربرداری ها و نوار عصب و عضله می باشد. که مورد آخر در کلینیک تخصصی کمردرد مرکز جامع توانبخشی امید توسط متخصصین قابل انجام است. بنابر این همه ی بیماران شانس درمان توسط عمل بسته و بلوک عصبی کمر را نخواهند داشت و در صورت وجود مواردی مانند بیرون زدگی شدید دیسک پاره شده بنا به نظر متخصصین مرکز، بیمار به جراحان مغز و اعصاب جهت جراحی باز ارجاع داده خواهد شد.

اصول کلی و انواع اعمال عمل بسته و بلوک عصبی کمر

اصول کلی در این گونه اعمال، ایجاد کمترین تهاجم در ساختار و آناتومی نرمال کمر می باشد.در این راستا کلیه این مداخلات توسط سوزن ها و پروب های کاملا باریک و ظریف انجام می شود.همچنین استفاده از هدایت زنده و تصاویر همزمان فلوروسکوپی حین جراحی سبب شده است تا ایجاد هرگونه عوارض در این روشها به نزدیک صفر درصد کاهش یابد.

این مداخلات انواع و کاربرد درمانی متفاوتی دارند که در ذیل به مهمترین آنها اشاره می شود:

تزریق داخل کانال (اپیدورال) ترانس فورامینال کمر

این نوع تزریق یکی از درمان های موثر جهت رفع درد و التهاب در بسیاری از کمردرد های پایین کمر و انتشار آن به پا (دردهای رادیکولار) و همچنین درد های پس از جراحی باز کمر می باشد. این روش از ۱۹۵۲ بصورت رسمی متداول شده است، و یکی از درمان های درد در مسیر عصب سیاتیک  ودرد های تحتانی کمر می باشد. هدف از این گونه تزریقات داخل کانال ، رفع التهاب و فشار ناشی از آن بر روی اعصاب نخاعی و در نتیجه بهبودی درد و بلوک مسیر درد می باشد. بطور علمی اثرات ضد التهابی تزریق اپیدورال به اثبات رسیده است.

پس از آنکه درد بیماران مراجعه کننده به مرکز، طبق درمان های پلکانی، بهبودی نیابد،  طبق نظر متخصصین مرکز بیماران در صورت وجود اندیکاسیون این مداخله، به اتاق عمل برده می شوند. پس از اقدامات اولیه جراحی، زیر هدایت زنده و تصاویر همزمان فلوروسکوپی از ستون فقرات بیمار، سوزن ظریف از طریق فضای بین ستون فقرات به فضای اپیدورال، وارد می شود. ابتدا با استفاده از مواد کنتراست زا و تصاویر همزمان فلوروسکوپ از محل دقیق تزریق اطمینان حاصل می شود، سپس استرویید به داخل کانال در منطقه ملتهب تزریق می شود. و بیمار دو ساعت پس از اتمام مداخله می تواند مرکز جراحی را ترک نماید.

این مداخله در زمان درد شدید بیماران سبب رفع درد و التهاب می شود و بیمار را قادر می سازد با ادامه اقدامات بازتوانی و فیزیوتراپی، درد کمر خود را درمان قطعی نماید.

تزریق داخل مفصل فاست (درمان آرتروز کمر):

مفاصل فاست، که در بالا و پایین ستون فقرات قرار دارند، مفاصل کوچکی هستند که به حفظ پایداری ستون فقرات و کمک به حرکت‌های آن کمک می‌کنند. این مفاصل در ناحیه کمر به دلیل وزن بالا، سابقه جراحی کمر، زایمان سخت، ورزش‌های سنگین، سابقه خانوادگی آرتروز، و همچنین بیماری‌های التهابی و فشار و آسیب فیزیکی، در معرض آرتروز قرار می‌گیرند. التهاب ناشی از آرتروز و فشاری که بر روی اعصاب نخاعی وارد می‌شود، منجر به درد کمر و سفتی صبحگاهی در بسیاری از افراد می‌شود.

پس از تایید تشخیص آرتروز در مفصل فاست مورد نظر، با توجه به معاینات تخصصی متخصصان مرکز و تصویربرداری‌ها، از طریق یک سوزن نازک و واردات تحت راهنمایی و تصاویر زنده فلوروسکوپی از منطقه کمر بیمار، پس از اقدامات اولیه در اتاق عمل، سوزن به داخل مفصل آرتروزی شده و مواد ضدالتهاب جهت بلوک درد و کاهش التهاب و فشار بر روی اعصاب نخاعی، تزریق می‌شوند.

انواع نوکلئوتومی در عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر(درمان دیسک کمر خفیف تا متوسط)

درد و مشکلات ناشی از دیسک کمر براثر بیرون زدگی و فشار ناحیه مرکزی دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) بر روی اعصاب نخاعی  می باشد. بنابراین در اقدامات عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر، بر حسب بیمار، به چند روش میتوان بیرون زدگی دیسک را از بین برد و دیسک را به محل آناتومیک طبیعی خود باز گرداند و فشار را از روی نخاع برداشت و درد و مشکلات بیمار را درمان نمود.

انواع عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر کدامند؟

این جراحی از چند تکنیک مختلف صورت می گیرد؛ که هدف مشترک اصلی درآنها، بازگشت دیسک بیرون زده به محل آناتومیک خود و برداشتن فشار از اعصاب نخاعی و ریشه عصبی می باشد:

173

•نوکلئوتومی با تزریق مواد شیمیایی به دیسک:

در این روش در اتاق عمل، پس از بی حسی منطقه ای ، بیمار زیر دستگاه فلوروسکوپ قرار میگیرد. زیر هدایت تصاویر زنده و همزمان فلورورسکوپ، سوزن وارد فضای دیسک بیرون زده می شود و مواد شیمیایی از قبیل ازون و نوعی ژل بداخل محل مورد نظر تزریق می گردد. بدین صورت مقداری از نوکلئوس پولپوزوس در محل از بین می رود و این کاهش فشار سبب بازگشت دیسک بیرون زده به محل طبیعی خود می شود و علایم و درد بیمار درمان می گردد.

162

ازون‌تراپی یک روش درمانی جدید است که در آن از گاز ازونی که توسط دستگاه مخصوصی از اکسیژن به دست می‌آید، استفاده می‌شود. غلظت ازون پزشکی توسط پزشک تعیین می‌گردد که معمولاً بین 20 تا 50 میکروگرم در میلی‌لیتر است. این نوع از ازون دارای خواص مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به خاصیت ضد التهاب بودن، ضد درد بودن و اثرات رژنراتیو (ترمیمی) آن اشاره کرد.كه مي تواند در درمان درد، التهاب و تخریب مفصل یا دیسک‌های بین‌مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. تئوری درمان با ازون این است که رادیکال‌های آزاد درون ازون (اکسیژن سوم ازون) با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن فتق دیسک می‌شود.

 • جراحی با امواج لیزر و رادیو فرکوئنسی:

درمان عمل دیسک کمر با لیزر مانند روش قبلی انجام می گیرد، با این تفاوت که به جای وارد کردن سوزن به محل دیسک، پروب باریک لیزر وارد این محل می گردد، تا با اثرات گرمایی، هرنیاسیون و بیرون زدگی دیسک از بین برود.

174

•نوکلئوتومی مکانیکی (دکمپرسور):

در این روش پس از مراحل ابتدایی روش های قبلی، زیر گاید فلوروسکوپی، نوکلئوتوم باریک وارد دیسک می گردد و پس از تخریب مکانیکی دیسک، تکه های آن را از محل ساکشن می نماید.

بیماری ها و مشکلاتی که با عمل بسته و بلوک عصبی قابل درمان هستند:

 • آرتروز مفاصل کمر و سندرم فاست
 • آرتروز و دیسک گردن
 • گردن درد
 • التهاب ستون فقرات
 • بیرون زدگی دیسک کمر
 • کمردرد بعد از جراحی باز کمر
 • دیسک تخریب و دژنره شده و خارهای استخوانی
 • التهاب دیسک
 • برآمدگی و بالجینگ دیسک کمر
 • استئوآرتریت
 • آرتریت روماتوئید
 • پاره شدگی دیسک
 • التهاب مفاصل لگن و ساکروایلیاک
 • سندرم پریفورمیس
 • درگیری عصب سیاتیک
 • درد های ناشی از سرخوردگی ولغزش مهره ها
 • تنگی کانال نخاعی

ملاحظات و تسهیلات در نظرگرفته شده مرکز، جهت عمل بسته و بلوک عصبی کمر در بیماران شهرستانی

با توجه به اینکه تعداد زیادی از بیماران، از شهرستانهای دور جهت  انجام عمل بسته و بلوک عصبی سرپایی کمر، به مرکز مراجعه می نمایند، امکان انجام ویزیت متخصصین مرکز و در صورت لزوم و داشتن اندیکاسیون، انتقال به اتاق عمل عمل بسته و بلوک عصبی کمر؛ در یک روز فراهم آمده است. بدین ترتیب در صورت هماهنگی با منشی شعبه مطهری مرکز ( ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ ) و نوبت دهی از قبل جهت عمل بسته و بلوک عصبی کمر، ویزیت متخصص و عمل بسته و بلوک عصبی کمر، در یک روز انجام می پذیرد و بیمار در همان روز می تواند به شهر خود بازگردد.

در صورت اطلاعات بیشتر در مورد عمل بسته و بلوک عصبی کمر، می توانید با پزشک دستیار مرکز ارتباط تلفنی برقرار نمایید.

۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان