درمان گردن درد شدید: بهترین روش ها

تاریخ: ۱ آذر ۱۴۰۲

گردن درد چیست؟

یکی از بیماری‌های شایع که به ویژه در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده می‌شود، گردن درد است که اغلب به علت عارضه دیسک گردن ایجاد می‌شود. درد گردن می‌تواند در هر قسمتی از بدن، از پایین سر تا بالای شانه‌ها، به وجود آید. این درد ممکن است به ناحیه گردن تا قسمت بالای کمر یا بازوها گسترش یابد و منجر به محدودیت حرکت در ناحیه گردن و سر شود.

بسیاری از افراد در برخی مواقع با درد و سفتی گردن مواجه می‌شوند که اغلب ناشی از وضعیت ناصحیح بدنی، فرسایش طبیعی یا استفاده زیاد از گردن است. گاهی اوقات علت درد گردن ممکن است آسیب ناشی از سقوط، زمین خوردن، انجام ورزش‌های سنگین یا وارد شدن ضربه و تکان خوردن به مهره‌های گردن باشد.

بیماری‌های فرسایشی ستون فقرات، علت رایج‌ترین دیسک گردن هستند و ناشی از فرایند طبیعی پیری و فرسایش بدن می‌شوند. با گذشت زمان، رباط‌ها و لایه خارجی دیسک‌ها ضعیف می‌شوند و محتوای داخلی دیسک بروجرد می‌کند و باعث بروز برآمدگی می‌شود. این موضوع باعث می‌شود دیسک از مکان طبیعی خود خارج شده و فشاری بر روی نخاع یا ریشه‌های عصبی ایجاد کند. همچنین آسیب‌ها و ضربه‌های شدید به ستون فقرات گردنی می‌تواند منجر به ترک‌ها یا پارگی‌های کوچک در لایه خارجی دیسک‌ها شود و این باعث می‌شود که ماده ژله‌مانند در داخل دیسک به سمت خارج حرکت کند. در برخی موارد، فشار داخلی دیسک می‌تواند باعث پارگی کامل دیسک شده و ماده‌های آن به بیرون جدا شوند.

درمان گردن درد شدید

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 

 

از جمله علایم دیسک گردن خصوصا وقتی مزمن می شود درد دستها با یک حالت انتشاری از بالا به پایین می باشد که بدون درد گردن است و بیمار ممکن است ارتباط ان با مشکل پارگی دیسک گردن را به راحتی نپذیرد.چه بسیارند بیمارانی که نزد ما مراجعه کرده اندو به دلیل درد انتشاری دست چپشان جهت پیگیری مسایل قلبی انژیوگرافی های متعدد شده اند و بارها بستری شده اند در حالیکه مشکل آنها ناشی از تحریک ریشه ای عصبی در کنار دیسک گردن و بدون درد مهره گردن بوده است.

 

 

در بیشتر موارد گردن درد با فعالیت هایی که باعث کشیدگی گردن و اسپاسم گردن می شود، ایجاد می شود. شما در ناحیه گردن خشکی یا درد شدید را احساس می کنید. از علایم گردن درد این است که درد تا شانه ها، قسمت بالای کمر یا بازوها گسترش پیدا میکند. ممکن است دچار سردرد شوید و به علت گرفتگی گردن نتوانید به آسانی سر و گردن خود را حرکت دهید یا بچرخانید. در صورتی که فشاری بر ریشه عصب نخاعی وارد شود، دردی را تجربه می کنید که تا دست شما گسترش پیدا  کرده و ممکن است در دست خود احساس  بی حسی، کرختی یا ضعف کنید.

اگر گردن درد بیش از یک هفته ادامه یافت، و این درد شدید با نشانه‌های دیگری همراه بود، حتماً برای درمان درد گردن به پزشک مراجعه نمایید. تشخیص صحیح علت انواع گردن درد بسیار مهم است. نوع درمانی که نیاز دارید به علت گردن درد شما، که ناشی از فعالیت، آسیب دیدگی یا بیماری دیگر می‌تواند باشد، بستگی دارد.  هدف متخصصین ما در کلینیک امید در گام اول استفاده از روش های دستی(مانیپولاسیون) و فیزیوتراپی، شاک ویو و در کل روش‌های کم تهاجمی‌تر است و در گام‌های بعدی استفاده از روش‌های تزریق و جراحی‌های بسته توصیه می‌شود. ویژگی منحصر به فرد این کلینیک که آن را از سایر کلینیک‌ها متمایز می‌کند، استفاده از مدرن‌ترین روش‌های طب فیزیکی مانند درمان های دستی، فیزیوتراپی مجهز و به روز و همچنین استفاده از روش‌های مداخلی‎تر مانند تزریق است.

سر و گردن به جلو (FHP) یک اصطلاح مورداستفاده برای توصیف وضعیتي است که در آن ستون فقرات گردني رو به جلو بوده و سر جلوتر از شانه‌ها قرار مي‌گيرد. سر به جلو، یا سندرم سر به جلو (FHS)، می‌تواند پاره‌اي از علائم را ايجاد كند كه اغلب به اختلالات عصبی، آسم آلرژیک، انحطاط ديسك و مفاصل و مشکلات عروقی نسبت داده مي‌شود.

گردن درد همراه با سردرد و سرگیجه

یکی از شایع ترین انواع سر درد، سردرد گردنی است. سردرد گردنی معمولا ناشی از فعالیت هایی است که در آنها فشار بیش از حدی بر مفاصل بالایی گردن وارد می شود. این فشار می تواند به علت صدمات ناشی از حوادث  مخصوص ( مثل کشیدگی گردن یا بلند کردن جسم سنگین)، یا فعالیت های مکرر یا طولانی مدتی مثل دولا دولا راه رفتن ، طرز نشستن یا ایستادن نامناسب،  بلند کردن یا حمل کردن جسم سنگین  مخصوصا با طرز ایستادن نامناسب، خم کردن و پیچش بیش از حد گردن، کار کردن با رایانه یا فعالیت هایی که مستلزم قرار گرفتن دست ها در جلوی بدن ( مثل کارهای خانه) است، باشد. که در این صرت با درمان سر درد در واقع به درمان گردن درد خود کمک کرده اید.

سردرد گردنی معمولا به عنوان یک درد خفیف ظاهر می شود که پشت سر احساس می شود، اگرچه بعضی اوقات پشت چشم یا ناحیه شقیقه و همچنین در بالای سر، پیشانی یا گوش این درد احساس می شود، درد عموما در یک سمت احساس می شود، اما گاهی اوقات هر دو طرف سر و صورت تحت تاثیر قرار می گیرند.
افراد مبتلا به این نوع سردرد در کنار نشانه هایی که در سر آنها بوجود می آید، اغلب در ناحیه گردن احساس درد و گرفتگی می کنند و به سختی می توانند گردن خود را حرکت دهند که با درمان گردن درد این درد بهبود می یابد .

درد، گزگز یا بی حسی نیز در قسمت بالای کمر، شانه ها، دست یا بازو ممکن است احساس  شود، اگر چه چندان شایع نیست.بعضی اوقات بیماران علامت های دیگری مانند گیجی، تهوع، زنگ زدن گوش، کاهش تمرکز، ناتوانی در درست انجام کارهای روزمره را جزو علائم دیسک گردن تجربه می کنند. علائم افراد مبتلا به این نوع سردرد عموما در طول انجام  حرکات مشخص گردن یا قرار گرفتن در یک وضعیت برای مدت طولانی ( برای مثال نشستن پشت رایانه  یا رانندگی به صورت نامناسب ) شدیدتر می شود. این بیماران همچنین با سفت لمس کردن قسمت بالای گردن درست در زیر قسمت انتهایی جمجمه  دچار التهاب و همچنین گرفتگی عضلانی می شوند.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه ها گردن دردسردرد، خشکی ، درد و التهاب گردن  از نشانه های رایج انواع گردن درد به حساب می آیند

تشخیص و آگاهی  از علائم گردن درد و معنای هر یک از آنها به منظور دریافت بهترین درمان ضروری است. بنابراین علائم دیسک گردن و گردن درد را به دقت برای پزشک توضیح دهید تا او بتواند علت درد گردن را به درستی تشخیص دهد و برنامه درمانی را آغاز کند.

از علائم گردن درد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد و التهاب گردن در یک یا هر دو سمت
 • سوزش گردن
 • احساس گزگز شدن گردن
 • سفتی و خشکی گردن
 • درد اطراف کتف
 • درد، کرختی یا ضعف بازو
 • احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف
 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تعریق در شب
 • احساس خستگی
 • گردن درد شدید هنگام حرکت
 • احساس دردی که با حرکات مشخص گردن شدید میشود

گردن درد ممکن است

 • به نواحی فوقانی مفصل کمر،شانه وکتف گسترش یابد
 • با انجام حرکات این درد شدید شود

اگر درد یا علائم مربوط به آن بیش از چند روز ادامه یافت حتما برای رفع گردن درد به پزشک مراجعه کنید و نسبت به علائم آن بی‌توجه نباشید، چرا که ممکن است نشانه‌ وجود مشکلی جدی در مهره‌ها باشد.

علت و دلایل

برخی از علل گردن درد عبارت‌اند از:

زندگی روزمره: فشار و تنش عاطفی، سفتی و انقباض عضلات را در پی دارد، که به نوبه‌ی خود منجر به درد و خشکی و کوفتگی می‌شود. وقتی شب به درستی نخوابید، صبح با گرفتگی گردن از خواب بیدار می‌شوید. اگر بیش از اندازه پشت میز خود بنشینید و به صفحه نمایشگر خیره شوید، دچار خشکی و درد گردن می شوید

روش زندگی هر شخص نیز در ابتلا به گردن درد بسیار تاثیر بسیار زیادی دارد. حالت‌های اندامی نامناسب، چاقی و عضله‌های ضعیف شکمی غالباً تعادل مهره‌ها را بر هم می‌ زنند و برای جبران این عدم تعادل گردن به شیوه‌ای نامناسب خم می‌شود.

عمده فعالیت هایی که باعث گردن درد شدید می شوند شامل موارد زیر می شوند:

قرار گرفتن سر جلوتر از بدن یا در وضعیت نامناسب برای مدتی طولانی در حین کار کردن، کتاب خواندن، تماشای تلویزیون یا صحبت کردن پشت تلفن

خوابیدن بر روی بالشتی که بیش از حد سفت یا صاف است یا به خوبی از گردن شما محافظت نمی کند یا خوابیدن بر روی شکم در حالی که گردن شما به سمتی چرخیده و خم شده باشد

قرار دادن سر بر روی مشت یا بازوی خود به مدت طولانی

کار یا ورزشی که در آن از قسمت بالای بدن و بازوها استفاده می شود، مثل نقاشی کردن سقف یا کارهایی که برای انجام آنها باید سر را بالا بگیرید

فشار و تمرکز شدید بر روی یک کار نیز باعث گردن درد می شود.در یک یا چند عضله که سر، گردن و شانه ها را به هم متصل می کنند، دچار کشیدگی می شوند.این عضلات سفت و دردناک می شوند.

بالا رفتن سن : اختلال‌های مرتبط با سن و سال، مانند استئوآرتریت، تنگی مجرای مهره‌ها و بیماری دیسک تحلیل رونده، مستقیماً بر مهره‌های گردنی تأثیر می‌گذارند.

بیماری دیسک گردن باعث از دست رفتن آب دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود، و در نتیجه دیسک‌ها انعطاف‌ پذیری، خاصیت کشسانی و قابلیت ضربه‌گیری خود را از دست می‌دهند. به مرور زمان، فتق یا بیرون‌ زدگی دیسک گردن رخ می‌دهد که در هر دو مورد، دیسک به ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند و موجب گردن درد می‌شود که گاهی در بازو نیز انتشار  پیدا کرده و همراه با گز گز کردن و یا کرختی است.

استئوآتریت اختلال مفصل رایجی است که تحلیل پیش‌ رونده‌ی غضروف را در پی دارد. استخوان‌ها بدون غضروف بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند، و بدن در واکنش به این سایش نامطلوب در راستای محافظت از خود خارهای استخوانی (برآمدگی‌های استخوانی) را تشکیل می‌دهد. این خارهای استخوانی بر اعصاب فشار می‌آورند و موجب درد می‌گردند.

تنگی مجرای مهره‌ها باریک شدن راه‌های عبور عصبی کوچک بین مهره‌ها را به دنبال دارد، که در اثر آن، نخاع و یا ریشه‌های عصبی مهره‌ها فشرده می‌شوند و گیر می‌افتند. تنگی مجرای مهره‌ها با درد شانه، گردن و درد بازو همراه است و زمانی که اعصاب درگیر قادر به ارائه عملکرد طبیعی خود نباشند، منجر به کرختی نیز می‌شود. در صورت بروز علائم باید به درمان درد شانه، گردن و درد بازو پرداخت.

وارد شدن ضربه و حوادث : حرکت اجباری ناگهانی سر یا گردن به یک سمت و برگشتن آن به جای اول خود در جهت مخالف وارد شدن ضربه باعث جابه‌جایی مهره‌های گردن  می‌شود. حرکت “شلاقی” یا ناگهانی آسیب دیدن بافت‌های پیرامونی و نگه دارنده‌ی سر و گردن را در پی دارد. عضله‌ها در واکنش به این ضربه سفت و منقبض می‌شوند و در نتیجه خستگی عضلانی و به دنبال آن درد و خشکی گردن به وجود می‌آید. جابه‌جایی شدید مهره‌های گردن باعث صدمه دیدن ریشه‌های عصبی، عضله‌ها، رباط‌ها، مفاصل و دیسک‌های بین مهره‌ای نیز می‌شود. تصادف‌ خودرو متداول‌ ترین دلیل این جابه‌جایی است. اگر ضربه‌ای به سرتان وارد آمده است، به احتمال قریب به یقین، گردنتان نیز آسیب دیده است حتی اگر بلافاصله پس از وارد شدن ضربه متوجه وجود مشکل در گردن نشده باشید

بیماری های دیگر: بیماری های دیگری مانند فیبرومیالژیا، آرتیریت روماتوئید، آرتروز گردن، مننژیت نیز می توانند موجب بروز گردن درد شوند. در 75 درصد موارد، آرتروز در ناحیه گردن بروز می کند. خشکی گردن، سرگیجه و سردردهای پشت سر جزو زنگ خطرهایی برای ابتلا به آرتروز گردن محسوب می شوند.

تشخیص

تشخیص گردن درد

معاینه فیزیکی

پزشک به دقت محدودیت‌های حرکتی، مشکلات مربوط به حفظ تعادل و درد را بررسی می‌کند و در طول معاینه، واکنش نشان ندادن پایین‌ تنه، ضعف عضلانی، از دست دادن حواس یا دیگر نشانه‌ های آسیب نخاع را مدّنظر قرار می‌دهد. پزشک حساسیت به لمس، کرختی و ضعف عضلانی  و استقامت و نحوه تحریک پذیری گردن را هنگام معاینه فیزیکی بررسی می‌کند و از شما می‌خواهد تا سرتان را تا جایی که می‌توانید به جلو، عقب و چپ و راست ببرید.

عکس برداری

تست عکس برداری اشعه ایکس برای تشخیص شانه درد و درد مفصل گردن تاثیر بسیار زیادی دارد تست های ساده اشعه ایکس میتواند اختلالاتی مانند تنگی فضای دیسک، بیماری های روماتیسم، جراحت و زخم،لغزندگی دیسک، تنگی کانال نخاعی، شکستگی و عدم استحکام ناشی ازکشیدگی بیش ازحد را نشان دهد
تست عکس بردای ام آر آی یکی ازدیگر از تست هایی است که آسیب دیدگی های عصب را نشان میدهد این نوع تست دقیق تر از تست اشعه ایکس برای نشان دادن جزئیات است

سی تی اسکن در بعضی از مواقع میتواند جایگزین ام آرآی شود

آزمایش‌های عصب

اگر پزشک احتمال دهد که علت گردن درد به تحت فشار بودن عصب مربوط می‌شود، الکترومیوگرافی (تست نوار عصب و عضله یا EMG) را تجویز خواهد کرد. در این آزمایش، سوزن‌های بسیار باریکی برای مشخص کردن نحوه عملکرد اعصاب مورد نظر از راه پوست وارد عضله می‌شوند.

تست های  آزمایشگاهی

 •  آزمایش‌های خون : گاهی به کمک آزمایش‌های خون به وجود التهاب یا عارضه‌هایی عفونی پی برده می‌شود که می‌توانند علت گردن درد باشند.
 • نمونه گیری مایع نخاع (سوراخ کردن کمر یا پونکسیون کمری) : در این آزمایش سوزنی را با دقت داخل مهره‌ها می‌کنند تا نمونه‌ای از مایع اطراف مغز و نخاع را تهیه کنند. ابتلا به مننژیت با آنالیز این نمونه آشکار می‌شود.

راه ها و روش های درمان

انواع متفاوتی از درمان ها برای درمان اختلال درمفصل گردن وجود دارد و انتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد میزان شدت آن  و همچنین تشخیص پستگی دارد. در کلینیک تخصصی امید برای اکثر افراد درمان ها با استفاده از ترکیبی از روش های مصرف دارو و انجام تمرینات انجام میشود نکته مهمی که در رابطه با این درمان ها وجود دارد این است که درمان بر اساس تشخیص صحیح علت گردن درد باید انجام شود . با تشخیص درست گردن درد در بیشتر موارد با به کار بردن روش های ساده ، کم تهاجمی اما کار آمد می توان به طور کاملا موفقیت آمیزی درد را کنترل و درمان کرد . ولی اگر بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد متخصص طب فیزیکی درمان‌های پیچیده‌تر و پرهزینه‌تری را برای بهبود بیمار پیشنهاد می‌دهد. این درمان‌ها شامل انواع جراحی‌های بسته مانند تزریق ایپدورال، تزریق فاست، لیزر نوکلئوتومی، اندوسکوپی به روش هیدروسیژن که با دقت و مهارت متخصصین ما در کلینیک امید انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع جراحی بسته می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

 در ادامه مقاله برخی از روش های درمانی به کار رفته در درمان درد گردن و همچنین توصیه هایی برای کنترل بهتر درد توضیح داده شده است کنید.

گردنبند طبی

گردنبند طبی برای درمان گردن درد

شایع ترین علت برای بستن گردن بند طبی کاهش گردن درد است. گردن بند باعث می شود که گردن وزن سر را تحمل کند، در حالی که بافت های نرم گردن این امکان را پیدا می کنند تا التیام پیدا کنند.

در صورتی که تصادف شدیدی داشته باشید، گردن بند به عنوان یک اقدام احتیاطی بر روی گردن شما بسته می شود، تا آسیب دیدگی های احتمالی به گردن شما معاینه شود.

گردن بندها انواع مختلفی دارند که شامل گردن بندهای ساده، یکپارچه، نرم، گردن بندهای سفت با بالشتک هایی که از پلاستیک سفت آن محافظت می کنند، می شود. نرم یا سفت بودن گردن بندی که پزشک توصیه می کند به شدت گردن درد و مدت زمانی که باید آن را ببندید، بستگی دارد.

در صورتی که پزشک به شما توصیه کند گردن بند ببندید، در مورد نحوه پوشیدن و مراقبت از آن دستورالعمل هایی مخصوصی به شما ارائه می کند، اما به طور کلی باید از این دستورالعمل ها پیروی کنید:

گردن بند باید به اندازه ای سفت باشد که نتوانید سر خود را تکان بدهید و چانه شما نباید داخل گردن بند سر بخورد یا از روی آن بیرون بزند.

در صورتی که ریش یا موی بلندی دارد، باید خارج از گردن بند قرار بگیرند.

باید پوست زیر گردن بند را تمیز و خشک نگه دارید. از پودرها یا لوسیون ها استفاده نکنید، زیرا به بالشتک های گردن بند آسیب وارد می کنند.

هنگامی که  برای تمیز کردن گردن بند آن را از گردن باز می کنید، همیشه مطمئن شوید که هیچ ناحیه ای از پوست دچار التهاب نشده باشد. گردن بند طبی وسیله ای است که به صورت موقتی در درمان و تسکین درد گردن به شما کمک می کند. برای اینکه بیشترین بهره را از گردن بند ببرید باید گردن بند را به درستی ببندید.

یک گردن بند خوب موجب کاهش حرکت می شود، اما باعث ایجاد ناراحتی نمی شود، بنابراین اگر گردن بند باعث ناراحتی شما می شود، به پزشک اطلاع دهید.

درمان دستی

درمان های دستی ملایم عملکرد گردن را به حالت طبیعی باز میگرداند و باعث تسکین درد می‌شود. متخصص کایروپراکتیک گردن و مفصل‌های آن را جهت کاهش سفتی، بهبود قابلیت حرکتی و افزایش دامنه حرکت دستکاری می‌کند. احتمال دارد این تنظیم‌ها برای بیماران دچار عارضه‌های گردن، مانند تنگی سرخرگ گردن یا استئوآرتریت پیشرفته، نمناسب نباشد یا خطرناک باشد. اما در مواردی مانند گرفتگی عضلات می تواند بسیارموثر باشد. متخصص کایروپراکتیک پیش از شروع درمان تشخیص می‌دهد که آیا دستکاری‌ها موجب آسیب بیشتر می‌شوند یا به روند درمان کمک می کنند . درمانهای دستی باعث آزاد شدن گیرافتادگی در نقاط ماشه ای می شود.

فیزیوتراپی

پزشکان فیزیوتراپی با کمک درمان های متنوعی میتوانند به رفع و کاهش گردن درد کمک کنند این درمان ها عبارتند از:

 • ماساژ تراپی
 • اولتراسوند یا فراوادرمانی (باعث کاهش درد ماهیچه ها ومفصل میشود)
 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست با استفاده ازدستگاه الکتریکی TENS  (درمانی که ازامواج الکتریکی برای کاهش درد استفاده میکند)
 •  تحرک مفصل با درمان های دستی (درمان های دستی که باعث بهبود عملکردمفصل با کشش ماهیچه ولیگامنت ها میشود)
 • کشش (شامل کشش ها ی خفیف مفصل گردن است) وباعث کاهش سریع درد دربعضی ازافراد مخصوصا درصورتیکه درد ناشی ازتحریک ریشه عصب یا گرفتگی ماهیچه ها باشد میشود
 • شاک ویو تراپی : انرژی موج صوتی از منبع، مولد موج صوتی، توسط ژل کوپلینگ به ناحیه‌های دردناک بدن هدایت می‌شود و موجب تسریع درمان بافت ها می شود.
 • مگنت تراپی : درمانی است  که با استفاده ازامواج مغناطیسی باعث درمان بیمار میشود.در روش مگنت تراپی با قرار دادن مغناطیس های دائمی نزدیک بدن باعث بهبودی سریع استخوان،کاهش درد،ایجاد تاثیرات درمانی دیگر در بدن میشویم
 • لیزرهای پرتوان
جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره  ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس بگیرید

ماساژ

ماساژ درمانی گردن درد توسط متخصص فیزیوتراپی ممکن است توصیه شود. ماساژ درمانی گردن درد با فشارها و حرکاتی که بادست بر روی پوست،ماهیچه وتاندون ها انجام میشود متیواند موجب کاهش فشار و درمان گرفتگی گردن شده و سفتی مفاصل را از بین ببرد . ماساژ گردن میتواند به شل و ریلکس شدن عضلات  گردن کمک کند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی روشی موثر و غیر تهاجمی است که برای گردن درد به کار می‌رود. این روش می‌تواند نقط ماشه ای را آزاد کرده و با موج‌های فشاری و پالس های انرژی که بافت‌ها می‌رساند موجب التهاب شده و بدن را تحریک می‌کنند تا با افزایش گردش خون، بافت‌ها را بازسازی کرده و باعث کاهش درد شود.

لیزر درمانی

لیزر درمانی کم‌توان با استفاده از اشعه لیزر با ترمیم بافت ها در کاهش درد گردن بسیار موثر است. این درمان باعث کاهش دردهای حاد گردن و در میان مدت دردهای مزمن گردن را نیز تسکین می دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی نیز یکی از گزینه‌های درمانی برای مدیریت وکنترل  درد به حساب می‌آید. پزشک متخصص در طب سوزنی معمولاً سوزن‌هایی را در پوست در امتداد گذرگاه‌های درد فرو می‌کند. متخصصین طب سوزنی بر این باوراند که این روش تولید اندورفین‌های خاصی را تحریک می‌کند که برای تسکین درد و دیگر علایم درد گردن و  فتق دیسک مفید هستند. متخصص طب سوزنی محل عصب مشخص تحت فشار و دامن زننده به درد را تعیین می‌کند و سپس سوزن‌ها را در جای مناسب فرو می‌کند.

تراکشن

تراکشن یا کشش گردن یکی از روش‌های مورد استفاده‌ به منظور تسکین و رفع گردن درد و بهبود دامنه حرکتی به شمار می‌رود. تراکشن یا دستگاه کشش گردن به ملایمت گردن را به گونه‌ای می‌کشد که فضاهای بین مهره‌های گردنی را باز کند و فشار روی دیسک‌های آسیب دیده را موقتاً کاهش دهد. کشش گردن به صورت مستمر یا متناوب، کشش برای مدت کوتاه و سپس استراحت انجام می‌شود.

دارو

پزشک ممکن است برای درمان مصرف داروی گردن درد را به شما توصیه کند میزان شدت درد بر روی انتخاب نوع دارو تاثیرگذار است . داروهای مختلف و متعددی از داروهای مسکن گرفته تا داروهای ضد التهابی مثل استروئیدها به کاهش درد گردن در حین بهبودی کمک می کند. بسته به گردن درد و نوع نشانه های دیسک گردن ، یا این داروها را به تنهایی مصرف می کنید یا با فیزیوتراپی گردن و درمان های دیگر آنها را مورد استفاده قرار می گیرد.

شما باید برای مصرف همه این داروها به توصیه های پزشک با دقت گوش دهید بدون مشورت پزشک هرگزداروهای با تجویز پزشک و داروهای بدن نسخه را با یکدیگر مصرف نکنید.

تزریق

تزریق اپیدورال گردنی

این تزریق فضای اپیدورال، یعنی فضای اطراف غشاء پوشاننده‌ی نخاع و ریشه‌های عصبی، را هدف قرار می‌دهد. عصب‌ها با گذشتن از دورن فضای اپیدورال به گردن، شانه‌ها و بازوها می‌رسند پس اگر ریشه‌ی عصب واقع در فضای اپیدورال ملتهب شود، درد در ناحیه گردن، بازو و شانه بروز می‌یابد. تزریق اپیدورال گردنی داروی ضدالتهاب را وارد فضای اپیدورال می‌کند تا التهاب ریشه‌های عصب را کاهش دهد. گاهی این تزریق تسکین کامل و همیشگی درد را به دنبال دارد و گاهی درد را برای چند ماه از بین می‌برد. در رابطه با تزریق در فاست‌های گردن به خصوص در صوت وجود آرتروز، تزریق تحت هدایت دستگاه سونوگرافی در کلینیک انجام می‌شود و یا در بیمارستان تحت دستگاه فلوروسکوپ صورت می‌گیرد. در رابطه با تزریق در اپیدورال گردنی برای بیمارانی که چندین دیسک دارند و قادر به انجام عمل نیستند، تزریق تحت هدایت دستگاه فلوروسکوپ در بیمارستان انجام می‌شود. تمامی این تزریق‌ها با ایمنی و اطمینان کافی صورت می‌گیرد.

تزريق در فاست‌های گردنی

مفاصل فاست گردن در پشت یا کنار گردن قرار دارد. درد مربوط به مفاصل فاست گردن معمولاً در سر، گردن، شانه و یا بازو حس می‌شود. تزریق در مفصل فاست درمانی ساده و سرپایی است که معمولاً در مطب یا کلینیک‌های طب فیزیکی انجام می‌شود. تزریق در مفصل فاست نیز مانند بسیاری از تزریق‌های ستون فقرات زمانی بیشترین دقت را دارد که با تحت هدایت دستگاه سونوگرافی یا فلوروسکوپی (اشعه x) انجام شود تا متخصص با توجه به تصاویر، سوزن را در محل دقیق وارد کند و به عصب یا دیگر بافت‌های بدن آسیب نزند. باید در نظر داشت که تزریق تحت هدایت سونوگرافی در کلینیک انجام می‌شود و تزریق تحت هدایت فلوروسکوپی در بیمارستان صورت می گیرد. مزیتی که تزریق با سونوگرافی دارد این است که از اشعه استفاده نمی‌شود و کاملا ایمن است و نسبت به تزریق تحت هدایت فلوروسکوپی هزینه کمتری برای بیمار دارد. تزریق در مفصل فاست گردن به شیوه زیر انجام می‌شود:

 •  تزریق معمولاً نیازی به آرام‌بخش ندارد، اما اگر بیمار نیاز به آرام‌بخش داشته باشد، دارو از راه سرم تزریق می‌شود.
 • بیمار روی تخت دراز می‌کشد و پوست موضعی که باید تست شود، ضدعفونی و تمیز می‌شود.
 • ابتدا متخصص ناحیه کوچکی از پوست را با دارو بی‌حس می‌کند، استعمال دارو باعث می‌شود که موضع چند ثانیه گزگز کند.
 • متخصص تزریق را در مطب تحت هدایت سونوگرافی و در بیمارستان تحت هدایت فلوروسکوپی انجام می‌دهد تا بتواند سوزن بسیار کوچکی را با دقت وارد مفصل فاست کند.
 • متخصص مقدار کمی ماده حاجب رنگی را تزریق می‌کند تا مطمئن شود که سوزن در مفصل قرار گرفته است و دارو وارد مفصل می‌شود.
 • پس از اطمینان از محل سوزن، مقدار کمی از مخلوط داروی بی‌حسی (مانند لیدوکائین) و داروی ضدالتهابی (استروئید. کورتیزون) به آهستگی در مفصل تزریق می‌شود.

تزریق در نقاط ماشه‌ای

نقاط یا گره‌های ماشه‌ای یکی از علل شایع درد گردن است. نقاط ماشه‌ای مراکز تحریک و التهاب در عضلات و اعصاب است. نقاط ماشه‌ای در مرحله فعال بسیار دردناک است.  تزریق در نقاط ماشه‌ای زمانی انجام می‌شود که درمان‌های غیرتهاجمی موثر نبوده باشد. در رابطه با نقاط ماشه ای این نکته را در نظر داشته باشید که متخصصین ما ابتدا با روش های دستی و مانیپولاسیون و یا شاک ویو این نقاط را آزاد می کنند و اگر این درمان ها جواب ندادند تزریق صورت می گیرد. متخصص طب فیزیکی سوزن کوچکی را وارد نقاط ماشه‌ای می‌کند. محلول تزریق حاوی داروی بی‌حسی یا سرم نمکی و کورتیکواستروئید است. نقاط ماشه‌ای در اثر تزریق غیرفعال می‌شود و به این ترتیب درد آرام می‌شود. یک دوره کوتاه درمان معمولاً باعث تسکین مستمر درد می‌شود. تزریق نقاط ماشه‌ای در مطب انجام می‌شود و معمولاً چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. همچنین در یک جلسه می‌توان چند تزریق  را در چند نقطه انجام داد. اگر بیمار به داروی خاصی حساسیت داشته باشد، تکنیک سوزن خشک، بدون تزریق دارو، برای آزاد کردن نقاط ماشه‌ای انجام می‌شود.  البته در کنار این تزریق از روش‌های درمانی دیگر، نظیر اوزون درمانی، تزریق پی آر پی، برنامه ورزشی (طب فیزیکی) و انجام ورزش برای گردن درد برای افزایش انعطاف‌پذیری، قدرت و حرکت مناسب عضله‌ها، استفاده می‌شود.

بلوك فاست‌ها با رادیوفرکوئنسی 

نوروتومی رادیوفرکوئنسی نوعی درمان مبتنی بر تزریق است که با هدف تسکین درد مفاصل فاست یا ساکروایلیاک ناشی از آسیب‌دیدگی، بیماری التهابی مفصل (آرتریت) یا دیگر تغییرات فرسایشی انجام می‌شود. در این درمان یک ضایعه حرارتی روی عصب‌های خاص ایجاد می‌شود تا ارسال سیگنال‌های درد به مغز مختل شود و درد از بین برود. رادیوفرکوئنسی و نوروتومی رادیوفرکوئنسی دو اصطلاح معادلی است که برای تخریب عملکرد عصب‌ها با استفاده از انرژی رادیوفرکوئنسی به کار برده می‌شود. نوروتومی رادیوفرکوئنسی به دو روش انجام می‌شود:

 •  نوروتومی شاخه میانی: در این روش عصب‌هایی تحت درمان قرار می‌گیرد که درد را از مفاصل فاست منتقل می‌کنند.
 • نوروتومی شاخه جانبی: در این روش عصب‌هایی تحت درمان قرار می‌گیرد که درد را از مفاصل ساکروایلیاک منتقل می‌کنند.

این عصب‌های شاخه میانی یا جانبی هیچ یک عضلات یا حس‌های بازو یا پا را کنترل نمی‌کنند، بنابراین ضایعه حرارتی حداقل آسیب را به این نواحی وارد می‌کند. عصب‌های شاخه میانی عضلات کوچک گردن و بخش میانی یا پایینی پشت را کنترل می‌کنند، درهر حال خطرناک بودن بلوک این عصب‌ها به اثبات نرسیده است. قبل از نوروتومی رادیوفرکوئنسی، بلوک شاخه میانی یا جانبی عصب انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که درد بیمار توسط همین عصب‌ها منتقل می‌شود. درواقع بلوک شاخه میانی یا جانبی تستی است که پیش از نوروتومی انجام می‌شود.

چه موقع جراحی نیاز می‌شود؟

جراحی به ندرت انجام میشود اما درصورتیکه درد گردن بوسیله درمان های بدون جراحی درمان نشود انجام جراحی نیازاست. همچنین درصورتیکه اختلالی مانند فشردگی شدید نخاع ایجاد شده باشد جراحی بایدبه سرعت انجام شود .

ورزش و حرکات اصلاحی

وقتی به اندازه کافی بهبودی پیدا کردید و پزشک اجازه داد، حرکات کششی را می توانید انجام دهید تا هم گردن درد کاهش پیدا کند و هم انعطاف پذیری خود را بهبود ببخشید.ورزش های گردن درد در تقویت عضلات گردن بسیار موثرند.

بهتر است پس از گرم کردن عضلات با دوش، حمام یا حوله گرم، این حرکات را انجام دهید.

در ادامه چند حرکت کششی مخصوص درگردن درد ارائه شده است که می توانید در خانه انجام دهید:

به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید. با دست چپ،فشار بسیار سبکی را بر روی چانه وارد کنید تا سر شما کمی بیشتر بچرخد.به مدت 20 ثانیه در این وضعیت باقی بمانیدو به آهستگی سر خود را به حالت اولیه برکردانید. این کار را با دست راست و حرکت سر به سمت راست تکرار کنید.

سر خود را به سمت چپ کج کنید و سعی کنید با گوش چپ خود شانه خود را لمس کنید. با دست چپ، فشار کمی بر شقیقه وارد کنید. به مدت 20 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس این کار را در سمت راست انجام دهید.

سر خود را به سمت جلو خم کنید و سعی کنید با چانه خود سینه خود را لمس کنید. در حین انجام این کار، شانه ها را شل کنید. به مدت 20 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس آن را تکرار کنید.

به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و یک بالش برای محافظت در زیر سر و گردن قرار دهید. سر خود را مثل هنگامی که می خواهید حرف کسی را تایید کنید به آرامی تکان دهید. به مدت 10 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس عضلات را شل کنید. این کار را ده بار انجام دهید.

در صورتی که در هر یکی از این حرکات ورزش درد گردن به شدت احساس ناراحتی می کنید، فورا آن را متوقف کنید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره  ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس بگیرید

درمان خانگی

هنگام استراحت کردن حالت راحتی را بیابید که در آن موقعیت کمترین درد را در ناحیه گردن حس می‌کنید؛ می‌توانید حوله لوله‌ شده‌ یا بالشتی را زیر گردن قرار دهید تا بهتر بتوانید گردن را در حالت بدون درد نگه دارید.

سرد یا گرم کردن در مورد بیماری‌های گردن از نفوذ و تأثیرگذاری کافی برای فرو نشاندن التهاب برخوردار نیست، بنابراین می‌توانید هر روشی را که احساس بهتری به شما می‌دهد انتخاب کنید. کمپرس را، چه گرم باشد چه سرد، تنها هر بار 20 دقیقه روی گردن قرار دهید و بین هر دو نوبت استعمال دست کم وقفه‌ای 40 دقیقه‌ای ایجاد کنید. یخ یا منبع گرما را داخل حوله بپیچید و هرگز آن را مستقیم روی پوست قرار ندهید چون در این صورت پوست به شیوه ناخوشایندی می‌سوزد.

تغذیه و رژیم درمانی

خوردن غذاهایی که برای سلامتی ساختارهای بدن به ماکمک میکند درادامه عنوان شده است

اسیدهای چرب امگا 3:این نوع اسید درماهی هایی مانندماهی سالمون،ماکرل وساردین وجوددارد و میزان التهابات شیمیایی دربدن را کاهش میدهد
آنتی اکسیدان وفیبر:شما باید درهروز 5مرتبه سبزیجات و2تا 4مرتبه میوه مصرف کنید این مواد غذایی دارای مقدارزیادی آنتی اکسیدان وفیبرهستند
کلسیم  وویتامین دی:به دلیل اینکه درد گردن ناشی ازفرسودگی مهره های ناحیه گردن است پس باید استخوان های خود را سالم نگه دارید مصرف کلسیوم یکی ازموادی است که میتواند باعث سلامتی وحفظ استخوان ها شود همچنین شما برای جذب کلسیم دربدن به ویتامین دی نیازدارید بزرگسالان باید به صورت میانگین 1000 تا 1500 میلی گرم کلیسم و400 تا800 IU ویتامین دی درهرروز مصرف کنند

منیزیم:پزشکان معتقدند که افزایش میزان منیزیم باعث سلامتی استخوان ها میشود درصورتیکه بدن شما میزان منیزیم کافی نداشته باشد درخطر ابتلا به گردن درد،گرفتگی ودردماهیچه ها قراردارد  این ماده درمیوه،سبزیجات،مغزیجات خوراکی،لوبیا،سویا وهمه غلات قراردارد

آب:نبودن آب کافی دربدن باعث ایجاد دردماهیچه ها میشود زمانیکه بدن شما خشک میشود میزان آب دفع شده ازبدن بیشترازمقدار آبی است که بدن دریافت میکندوباعث عدم تعادل درالکترولیت ومواد معدنی بدن که برای عمکلرد طبیعی عصب وماهیچه به آن نیازدارد میشود

درمان گیاهی

درمان‌های گیاهی معمولاً بر التهاب و درد ناشی از صدمه عضلانی ـ اسکلتی اثر می‌گذارد. اثر ضد درد یا تسکین بخشی بعضی از گیاهان خاص مانند ارنیقه، خشخاش ، اسپیره کوهی ، مخمر سنت جان اثبات شده است. از گیاهان ضدالتهاب معروف نیز می‌توان به بابا آدم، گل مینا و زردچوبه اشاره کرد. بعضی از این گیاهان مصرف خوراکی دارند و گروهی به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده مالیده می‌شود.
پوست درخت بید سفید نیز یکی از مشهورترین گیاهانی است که برای درمان دیسک گردن و کمر و کاهش درد گردن و ناراحتی ناشی از آن به کار برده می‌شود.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

پیشگیری

برای پیشگیری از گردن درد می توانید موارد زیر را رعایت کنید

 • طرز نشستن یا ایستادن خود را اصلاح کنید، طرز قرار دادن لگن خود را تنظیم کنید، سینه خود را به آرامی بالا بیاورید، چانه خود را به آرامی تکان دهید و شانه های خود را شل کنید.
 • ایستگاه کاری خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید به درستی بنشینید
 • در حین کار به کرات حرکت کششی انجام دهید و طرز نشستن و ایستادن خود را تغییر دهید
 • سعی کنید بر روی شکم نخوابید، زیرا این کار باعث کشیدگی بیش از حد گردن شما می شود
 • برای محافظت از گردن در حین خواب یک بالش اورتان تهیه کنید
 • با روش های شل کردن عضلات با  اثرات منقبض کننده  عضلانی استرس مبارزه کنید
 • برای بهبود وضعیت عضلات خود به صورت منظم ورزش کنید.
آخرین مقالات

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی بود مرسی

  پاسخ
 • باسلام
  ارنج دست چپ و پشت گردن و شانه درد دارم . ارنج دست چپ هنگام کار با موبایل درد دارد.

  پاسخ
 • من به شدت سمت چپ گردنم درد میکنه وبا دست که ماساژ میدم دست چپم سر میشه

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۵۶ ق٫ظ

   به منظور دریافت مشاوره تخصصی لطفاً موارد زیر را در شماره تلگرام یا واتساپ ارسال نمایید ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵
   سن بیمار
   شرح حال نوع درد
   تصاویر پزشکی

   پاسخ
 • سلام عالی بود تابحال آنقدر اطلاعات واضح وروان کسب نکرده بودم ،بااینکه سالها درگیراین بیماری هستم وبسیاردکتررفتم ومتاسفانه پزشکها اطلاعاتی به مانمی دهند ولی شما مجانی این همه مسايل رادراختیارماقراردادید من ۵۹ سال دارم وجانباز مکررجنگ هستم وسه مهره گردنم ۴-۵-۶آسیب جدی دیده اگرشدسی تی رابرایتون میفرستم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان