تست نوار عصب و عضله؛ کاربردها،نحوه انجام و هزینه

نوار عصب و عضله یا تست عصب و عضله از جنبه‌های مختلف تست نوار عصب و عضله می‌باشند. اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ دادن به هر سوالی در مورد آسیب عصبی، آسیب عضلانی، بیماری عضلانی، محلی‌سازی و پیش‌بینی بیماری را می‌توان از طریق آزمایش نوار عصب و عضله بدست آورد. این اطلاعات به تمرکز درمان به محل دقیق آسیب‌دیدگی کمک می‌کند. نکته جالب توجه این است که اطلاعات ارائه شده توسط نوار عصب و عضله کاربردی است و نه استاتیک، و به متخصص نحوه عملکرد اعصاب و عضلات را نشان می‌دهد. در مقابل، ام آر آی یک آزمایش استاتیک است که تنها تصویری از آناتومی را ارائه می‌کند. یک اسکن ام آر آی نسبتاً مطلوب را می‌توان از یک بیمار مبتلا به درد قابل ملاحظه بدست آورد. در مقابل، اسکن‌های ام آر آی دیسک کمر را در بسیاری از افرادی که بدون علامت هستند، مشخص می‌کنند. بنابراین آزمایش نوار عصب و عضله می‌تواند یک روش کمکی مهمی در تشخیص باشد.

به EMG یا الکترومیوگرافی و NCV  یا سرعت هدایت عصبی به فرایند ثبت، تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی عصب و عضله گفته می‌شود. تست نوار عصب و عضله به صورت نوار عصب دست (تست عصب و عضله دست)،نوار عصب پا (تست عصب و عضله پا)، نوار عصب صورت، نوار عصب اسفتکتر مقعد درخواست می‌شود. آنچه به صورت شایع تر درخواست می‌شود شامل نوار عصب و عضله دست و تست عصب و عضله پا می‌باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

از جمله موارد مراجعه بیماران به کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام، در جهت درمان دیسک کمر، دیسک گردن، سندرم تونل کارپال و… می‌باشد که به منظور تشخیص بهتر و دقیق‌تر بیماری در جهت درمان مثمرثمر از تست نوار عصب و عضله توسط پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی استفاده می‌شود.

نوار عصب و عضله یا تست عصب و عضله  چیست؟


نوار عصب و عضله یا تست عصب و عضله چیست

تست نوار عصب و عضله بر خلاف سی تی اسکن و رادیوگرافی‌های ساده یک تست غیر تهاجمی و ساده می‌باشد و اشعه‌ای در آن وجود ندارد که برای بدن مضر باشد. این تست حتی در دوره نوزادی جهت بررسی صدمه عصب و شبکه بازویی در هنگام زایمان در نوزادان انجام می‌شود. این تست بر خلاف ام ار آی حتی در دوره حاملگی هم قابل انجام است. امروزه با بسیاری از بیماران مواجه هستیم که به دلیل درد پا و درد دست عکس‌های مختلف و مدارک پوکی استخوان همراه دارند و مدت‌ها درمان‌های بی‌نتیجه را امتحان کرده‌اند، در حالیکه تست نوار عصب و عضله می‌توانست به راحتی علت درد و مشکل آنها را نشان دهد و درمان مناسب و موثر برایشان انجام شود.

 

 

 

 

مواردی که از تست نوار عصب و عضله در تشخیص استفاده می‌شود


 • وجود و شدت فشار بر روی عصب ستون فقرات در ناحیه کمر یا گردن که علت شایع درد دست و پا می‌باشد و تقریبا شایع‌ترین علت درخواست تست عصب و عضله همین تشخیص علت درد دست و پا و دردهای انتشاری کنار زانو و کف پا می‌باشد.
 • تعیین علت درد های سیاتیک و درمان سیاتیک بر اساس شدت درگیری عصب
 • دلیل ایجاد حس گزگز و مورمور شدن در اندام‌ها
 • وجود فشار بر عصب مدین در ناحیه استخوان‌های مچ دست و رباط عرضی یا اصطلاحا در تشخیص سندرم تونل کارپال
 • وجود فشار بر شبکه بازویی در ناحیه زیر استخوان ترقوه در قسمت شانه
 • بررسی میزان بهبود بیماران پس از دوره درمان
 • تشخیص جدید یا قدیمی بودن درگیری عصبی
 • تعیین آسیب‌دیدگی بیمار تحت جراحی دیسک قرار گرفته در مواردی که پس از جراحی مشکل بیمار حل نشده باقی مانده است.
 • در تشخیص التهاب ناشی از دیابت که برخی موارد به علائم دیسک شبیه می‌باشد و بدون انجام تست نوار عصب و عضله ممکن است تحت جراحی قرار گیرد که باعث بدتر شدن و وخیم شدن حال بیمار می‌گردد.
 • در تعیین محل گیر افتادن عصب که باعث ایجاد درد سیاتیکی، درد پاشنه پا و درد پشت ران می‌شود.
 • تعیین شدت آسیب علاوه بر محل آسیب از جمله موارد مهمی است که در تست نوار عصب و عضله مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • گیر افتادن عصب اولنار در پشت آرنج

 

جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره  ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس بگیرید

 

چگونگی انجام تست


چگونگی انجام تست

در تست نوار عصب  و عضله از الکترومیوگرافی  و بررسی سرعت هدایت عصب به منظور به دست آوردن اطلاعات کافی در خصوص اعصاب دست‌ها و پاها و سیستم اسکلتی و عضلانی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه بدن به منزله یک مولد الکتریکی عمل کرده و نقل و انتقال پیام بین مغز و سایر اندام بدن توسط این الکتریسته انجام می‌شود اختلال در عملکرد این الکتریسیته توسط الکترومیگرافی صورت می‌گیرد و این فرایند توسط الکترود ثبت می‌گردد. برخی الکترودها نیز که از نوع سطحی می‌باشند در مواردی که نیاز به ثبت فعالیت کلی عضله می‌باشد استفاده می‌گردد. از جمله مواردی که از الکترودهای سطحی استفاده می‌شود بیوفیدبک یا بررسی قدرتی عضلانی می‌باشد.

NCV یا بررسی سرعت هدایت عصب در تعیین تاخیر زمانی از زمان تحریک عصب تا زمان ثبت موج و نیز ارتفاع موج موثر واقع می‌شود. در بیشتر موارد الکترومیوگرافی و بررسی سرعت هدایت عصبی یا EMG و NCV به همراه یکدیگر صورت می‌گیرد مگر در مواردی که محدودیت و ممنوعیت در استفاده از سوزن برای فرد وجود داشته باشد.

آیا نیازی به دستورالعمل‌های خاصی پس از تست نوار عصب و عضله است؟

در بیشتر موارد، نتایج اولیه آزمایش را در همان روز دریافت می‌کنید. پزشک ممکن است بر اساس همین نتایج بتواند دلیل علائم شما را مشخص کند. گاهی اوقات نتایج الکترومیوگرافی و بررسی‌های سرعت هدایت عصبی قطعی نمی‌باشند. هرچند ممکن است یک نقطه‌ی شروع را تعیین کنند تا پزشک بتواند مشخص کند که آیا نیازی به آزمایش بیشتر است یا خیر.

آیا تست نوار عصب و عضله همراه با درد است؟‌

در حین آزمایش الکترومیوگرافی ممکن است درد خفیفی در هنگام وارد شدن سوزن‌ها به عضله احساس شود. در تست NCS نیز درد بسیار خفیف می‌باشد. با اعمال شدن شوک الکتریکی احتمالاً یک احساس سوزن سوزن شدن بسیار مختصر احساس می‌شود.

هزینه تست نوار عصب و عضله

هزینه تست نوار عصب و عضله براساس این که در کدام عضله استفاده می شود، متفاوت است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس