درمان کمردرد با الکتروتراپی (تحریک الکتریکی عصب یا TENS)

01

بی شک کمر درد یکی از شایع ترین بیماری­ها در سراسر جهان محسوب می­شود، و می­توان با قاطعیت گفت که همه افراد در زندگی انواع مختلفی از کمر درد را تجربه کرده­اند. عوامل متعددی می­توانند منجر به کمردرد شوند. علیرغم درد و ناراحتی جسمانی و تلاش برای رفع آن، یکی از انواع کمردرد، کمردرد ناشی از استرس نامیده می­شود که باید بیمار مورد بررسی دقیق قرار بگیرد تا علت درد او مشخص شود. باید علت درد مشخص شود تا بتوان بهترین روش درمانی را برای تسکین درد، جلوگیری از بدتر شدن آن و توانایی انجام فعالیت­های روزمره را انتخاب کرد. تحقیقات نشان داده است که حدود 75 تا 85 درصد از افراد از انواع کمر درد رنج می­برند. به علاوه، محققان ثابت کرده­اند که کمر درد دومین علت شایع مراجعه افراد به پزشک است ( سرماخوردگی اولین علت مراجعه به پزشک محسوب می­شود )، و اصلی ترین دلیل غیبت افراد زیر 45 سال در محل کار محسوب می­شود. آسیب دیدگی کمر به سیستم بدن حمله می­کند و بیمار به دلایل متعددی دچار دردهای مزمن یا حاد می­شود. یکی از بهترین و موثرترین روش­های درمان کمر درد استفاده از تحریک الکتریکی عصب می­باشد که منجر به کاهش درد و التهاب و بهبود عملکرد عصب خواهد شد.

افرادی که از کمر درد رنج می­برند درصدد یافتن بهترین روش درمانی برای تسکین دائمی درد هستند تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست ( TENS ) کارامد برای تسکین درد است.متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید از انواع روش های درمانی از جمله  تحریک الکتریکی برای درمان کمردرد استفاده می کنند. پروسه ی درمان در این مرکز به صورت پلکانی بوده و درمان با روش های ساده مانند ماساژ و ورزش درمانی آغاز می شود و در صورت عدم پاسخ مناسب از روش های پیچیده تر درمان استفاده می شود.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

  درمان انحراف ستون فقرات: رفع اسکولیوز با ماساژ، درمان دستی و فیزیوتراپی

 

درمان های دیگری که در این کلینیک استفاده می شود عبارتند از:

علل کمر درد چیست؟


درد کمر می­تواند دائمی، مبهم و تیر کشنده باشد یا به صورت ناگهانی شروع شود و اختلالاتی را در راه رفتن بیمار ایجاد کند. در صورتی که بیمار زمین بخورد یا یک جسم سنگین را بلند کند، درد به سرعت شروع شد، و به تدریج بدتر می­شود. به طور کلی درد کمر به علت بیماری، یا آسیب دیدگی جدی، کشیدگی عضلات کمر، ضربه یا رگ به رگ شدن، یا حس تا التهاب و تحت فشار قرار گرفتن عصب ایجاد نمی­شود. این کمر دردها به علت انجام دادن فعالیت­های روزمره در محل کار یا منزل تحریک می­شوند و به تدریج پیشرفت می­کنند. برخی از علل احتمالی درد کمر عبارتند از:

 • خم شدن اشتباه به سمت جلو به مدت طولانی
 •  کشیدن، هل دادن، برداشتن، یا حمل کردن اشیا سنگین
 •  کشش بیش از حد بدن
 • خم شدن و محکم نشستن روی صندلی
 •  نشستن یا رانندگی کردن در حالت خمیده به مدت طولانی و بدون استراحت
 •  استفاده بیش از حد از عضلات ( به عنوان مثال حرکات تکراری یا تمرینات ورزشی استقامتی )

اما گاهی اوقات درد کمر به صورت ناگهانی و بدون هیچ گونه دلیل مشخصی شروع می­شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات بیمار صبح از خواب بیدار می­شود و درد زیادی را در ناحیه کمر احساس می­کند اما هیچ دلیلی برای آن پیدا نمی­کند.

چه افرادی بیشتر مستعد کمر درد هستند؟


برخی موارد می­توانند ریسک کمر درد را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

 • اضافه وزن و چاقی – فشار بسیار زیادی را به ستون فقرات وارد می­کند.
 • بارداری – وزن اضافی حاصل از حمل جنین فشار زیادی را به کمر درد می­کند.
 •  استرس و افسردگی
 • استعمال دخانیات – باعث آسیب دیدگی بافت­های کمر می­شود.
 •  مصرف طولانی مدت برخی از داروها که باعث ضعیف شدن استخوان می­شوند.
 • ژنتیک – اسبوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری خود ایمنی است که ستون فقرات را درگیر میکند و زمینه ارثی دارد.
 •  نداشتن تناسب اندام
 •  مشاغل – برخی مشاغل شامل کشیدن، هل دادن، و بلند کردن اشیا سنگین است و با چرخش ستون فقرات همراه است.
 • سایر بیماری­ها – برخی از انواع سرطان و آرتریت می­توانند منجر به درد شوند.
  کمر درد

بهترین روش برای تسکین کمر درد چیست؟


داروها وسایل مختلفی وجود دارند که نوید بخش نتایج ایمن و موثر هستند، اما هرگز به درستی نمی­دانیم که آیا با عوارض جانبی همراه هستند یا خیر و ممکن است استفاده بلند مدت یا نادرست از آنها منجر به برخی مشکلات و اختلالات جدی شود. به این ترتیب این سوال مطرح می­شود که بهترین روش برای درمان کمردرد چیست؟ تعداد زیادی از بیماران اذعان می­کنند که تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست مزایای بسیار زیادی دارد و باعث تسکین درد می­شود.

تحریک الکتریکی عصب چیست؟


تحریک الکتریکی عصب یک دستگاه قابل حمل کوچک است که با باتری کار می­کند و روی بدن قرار داده می­شود. دستگاه توسط تعدادی سیم به پدهای چسبناک متصل می­شود و روی پوست قرار می­گیرد. سپس پالس­های خفیف الکتریکی به بدن منتقل می­شوند که خفیف تر از شوک الکتریکی است. این کار به تسکین کمر درد برخی از بیماران کمک می­کند. اگرچه هنوز هیچ گونه دلیل قطعی مبنی بر تضمین اثر گذاری آن ارائه نشده است، به تسکین درد تعداد زیادی از بیماران کمک شایانی کرده است. قابل تحمل بودن پالس­های الکتریکی و نداشتن هیچ گونه عارضه جانبی باعث شده که این روش نقش مهمی در تسکین درد کمر ایفا کند.

چگونه تحریک الکتریکی عصب باعث تسکین فوری درد می­شود؟


در تحریک الکتریکی عصب، می­توان از طریق تحریک حس به تسکین درد کمک کرد این امر یا به صورت تحریکات حسی یا تحریک توسط دستگاه انجام می­شود.
تحریک سطحی حس، مفهوم کنترل ورودی درد به این معناست که دستگاه تحریک الکتریکی عصب از انتشار سیگنال­های درد جلوگیری می­کند. این امر با مسدود کردن ورودی عصب که درد از طریق آن منتشر می­شود، رخ می­دهد. تحریک توسط دستگاه: هدف از انجام این روش تحریک ماد شبه افیون بدن انسان است تا بتواند به تسکین درد کمک کند.

  بیماری های ستون فقرات: درمان بیماری مرتبط به مهره کمر با فیزیوتراپی

مزایای استفاده از روش تحریک الکتریکی عصب در درمان کمر درد چیست؟


پالس­های الکتریکی مزایای متعددی دارند که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می­کنیم:

تسکین درد کمر

پالس­های الکتریکی ارسال شده به عضله به تسکین درد کمک می­کنند که این فرایند یک روش طبیعی برای تسکین درد است و بدون هیچ گونه عارضه جانبی به تسکین درد کمک می­کند.

باز آموزی  اعصاب

معمولا آسیب دیدگی عصب منجر به از دست رفتن حرکات بدن و درد می­شود. هنگامی که اعصاب بدن نتوانند به درستی سیگنال­ها را دریافت یا ارسال کنند بیمار دچار ناتوانی حرکتی می­شود یا درد بیمار زیادی را تحمل می­کند. اما تحریک الکتریکی عصب به باز آموزی اعصاب و عملکرد صحیح آنها کمک می­کند.

مزایای حاصل از ماساژ

در اکثر موارد، تولید کنندگان دستگاه­های تحریک الکتریکی را به گونه­ای طراحی می­کنند که به عنوان ماساژور نیز عمل میکنند و از الگوهای مختلف الکتریکی برای ماساژ بیمار استفاده می­نمایند. در صورتی که از درد کمر یا بازو رنج می­بردید، ماساژ درمانی می­توانند به تسکین درد شما بپردازد.

کاهش التهاب بدن

استفاده مناسب از تحریک عصب می­تواند منجر به کاهش التهاب در رشته­ های عضلانی شود. بنابراین افرادی که از کمر درد رنج می­برند این روش می­تواند به طرز قابل توجهی از میزان درد  آنها بکاهد.

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تلفن نوبت دهی کلینیک