درمان کمردرد با الکتروتراپی (تحریک الکتریکی عصب یا TENS)

تاریخ: ۳۰ دی ۱۴۰۲

01

بی شک کمر درد یکی از شایع ترین بیماری­ها در سراسر جهان محسوب می­شود، و می­توان با قاطعیت گفت که همه افراد در زندگی انواع مختلفی از کمر درد را تجربه کرده­اند. عوامل متعددی می­توانند منجر به کمردرد شوند. علیرغم درد و ناراحتی جسمانی و تلاش برای رفع آن، یکی از انواع کمردرد، کمردرد ناشی از استرس نامیده می­شود که باید بیمار مورد بررسی دقیق قرار بگیرد تا علت درد او مشخص شود. باید علت درد مشخص شود تا بتوان بهترین روش درمانی را برای تسکین درد، جلوگیری از بدتر شدن آن و توانایی انجام فعالیت­های روزمره را انتخاب کرد. تحقیقات نشان داده است که حدود 75 تا 85 درصد از افراد از انواع کمر درد رنج می­برند. به علاوه، محققان ثابت کرده­اند که کمر درد دومین علت شایع مراجعه افراد به پزشک است ( سرماخوردگی اولین علت مراجعه به پزشک محسوب می­شود )، و اصلی ترین دلیل غیبت افراد زیر 45 سال در محل کار محسوب می­شود. آسیب دیدگی کمر به سیستم بدن حمله می­کند و بیمار به دلایل متعددی دچار دردهای مزمن یا حاد می­شود. یکی از بهترین و موثرترین روش­های درمان کمر درد استفاده از تحریک الکتریکی عصب می­باشد که منجر به کاهش درد و التهاب و بهبود عملکرد عصب خواهد شد.

افرادی که از کمر درد رنج می­برند درصدد یافتن بهترین روش درمانی برای تسکین دائمی درد هستند تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست ( TENS ) کارامد برای تسکین درد است.متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید از انواع روش های درمانی از جمله  تحریک الکتریکی برای درمان کمردرد استفاده می کنند. پروسه ی درمان در این مرکز به صورت پلکانی بوده و درمان با روش های ساده مانند ماساژ و ورزش درمانی آغاز می شود و در صورت عدم پاسخ مناسب از روش های پیچیده تر درمان استفاده می شود.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 

درمان های دیگری که در این کلینیک استفاده می شود عبارتند از:

علل کمر درد چیست؟


درد کمر می­تواند دائمی، مبهم و تیر کشنده باشد یا به صورت ناگهانی شروع شود و اختلالاتی را در راه رفتن بیمار ایجاد کند. در صورتی که بیمار زمین بخورد یا یک جسم سنگین را بلند کند، درد به سرعت شروع شد، و به تدریج بدتر می­شود. به طور کلی درد کمر به علت بیماری، یا آسیب دیدگی جدی، کشیدگی عضلات کمر، ضربه یا رگ به رگ شدن، یا حس تا التهاب و تحت فشار قرار گرفتن عصب ایجاد نمی­شود. این کمر دردها به علت انجام دادن فعالیت­های روزمره در محل کار یا منزل تحریک می­شوند و به تدریج پیشرفت می­کنند. برخی از علل احتمالی درد کمر عبارتند از:

 • خم شدن اشتباه به سمت جلو به مدت طولانی
 •  کشیدن، هل دادن، برداشتن، یا حمل کردن اشیا سنگین
 •  کشش بیش از حد بدن
 • خم شدن و محکم نشستن روی صندلی
 •  نشستن یا رانندگی کردن در حالت خمیده به مدت طولانی و بدون استراحت
 •  استفاده بیش از حد از عضلات ( به عنوان مثال حرکات تکراری یا تمرینات ورزشی استقامتی )

اما گاهی اوقات درد کمر به صورت ناگهانی و بدون هیچ گونه دلیل مشخصی شروع می­شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات بیمار صبح از خواب بیدار می­شود و درد زیادی را در ناحیه کمر احساس می­کند اما هیچ دلیلی برای آن پیدا نمی­کند.

چه افرادی بیشتر مستعد کمر درد هستند؟


برخی موارد می­توانند ریسک کمر درد را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

 • اضافه وزن و چاقی – فشار بسیار زیادی را به ستون فقرات وارد می­کند.
 • بارداری – وزن اضافی حاصل از حمل جنین فشار زیادی را به کمر درد می­کند.
 •  استرس و افسردگی
 • استعمال دخانیات – باعث آسیب دیدگی بافت­های کمر می­شود.
 •  مصرف طولانی مدت برخی از داروها که باعث ضعیف شدن استخوان می­شوند.
 • ژنتیک – اسبوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری خود ایمنی است که ستون فقرات را درگیر میکند و زمینه ارثی دارد.
 •  نداشتن تناسب اندام
 •  مشاغل – برخی مشاغل شامل کشیدن، هل دادن، و بلند کردن اشیا سنگین است و با چرخش ستون فقرات همراه است.
 • سایر بیماری­ها – برخی از انواع سرطان و آرتریت می­توانند منجر به درد شوند.

بهترین روش برای تسکین کمر درد چیست؟


داروها و وسایل درمانی مختلفی وجود دارند که ممکن است نتایج ایمن و موثری در کاهش کمردرد داشته باشند. با این حال، همواره نمی‌توانیم به درستی پیش‌بینی کنیم که آیا این درمان‌ها عوارض جانبی دارند یا خیر، و همچنین استفاده بلندمدت یا نادرست از آنها ممکن است منجر به بروز مشکلات و اختلالات جدی شود. به همین دلیل، سؤالی که پیش می‌آید این است که روشی که بهترین عملکرد در درمان کمردرد دارد، چیست؟

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یا به عبارتی دیگر الکترونورومودولاسیون، یک روش درمانی است که برخی از بیماران اعتراف می‌کنند که مزایای قابل توجهی در تسکین درد دارد. این روش با استفاده از جریان الکتریکی بر روی عصب‌ها، تحریک و تغییر فعالیت آنها را هدف قرار می‌دهد. این تحریک الکتریکی می‌تواند به کاهش درد و تسکین علائم کمردرد کمک کند.

همچنین، لازم به ذکر است که هر درمان ممکن است بستگی به شرایط و نیازهای خاص هر فرد داشته باشد. بهتر است با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی مناسب برای شما مشورت کنید و او را در جریان هر گونه علائم، تغییرات یا سوالاتی که درباره درمان کمردرد خود دارید، قرار دهید.

تحریک الکتریکی عصب چیست؟


تحریک الکتریکی عصب یک دستگاه قابل حمل و کوچک است که با استفاده از باتری عمل می‌کند و روی بدن قرار می‌گیرد. این دستگاه توسط تعدادی سیم به پدهای چسبناک متصل می‌شود و روی پوست قرار می‌گیرد. سپس پالس‌های الکتریکی ضعیف به بدن انتقال می‌یابد که نسبت به شوک الکتریکی بسیار کمتر است. این روش به تسکین درد کمر برخی از بیماران کمک می‌کند. اگرچه هنوز هیچ دلیل قطعی برای تضمین اثربخشی این روش وجود ندارد، اما برای تسکین درد برخی از بیماران مفید بوده است.

تحمل پالس‌های الکتریکی و عدم وجود عوارض جانبی قابل توجه، این روش را به یک گزینه مهم در تسکین درد کمر تبدیل کرده است.

چگونه تحریک الکتریکی عصب باعث تسکین فوری درد می­شود؟


در تحریک الکتریکی عصب، می‌توان با تحریک حس به تسکین درد کمک کرد، که این تحریک می‌تواند به دو صورت تحریک حسی و تحریک توسط دستگاه انجام شود.

تحریک حسی سطحی به معنای کنترل ورودی درد است، به این معنی که دستگاه تحریک الکتریکی عصب جلوگیری می‌کند که سیگنال‌های درد به صورت قابل توجهی منتشر شوند. این امر با مسدود کردن ورودی عصبی که درد از طریق آن منتشر می‌شود، انجام می‌شود.

تحریک توسط دستگاه هدف آن این است که ماده شبه‌افیونی که در بدن انسان وجود دارد را تحریک کند تا به تسکین درد کمک کند.

مزایای استفاده از روش تحریک الکتریکی عصب در درمان کمر درد چیست؟


پالس­های الکتریکی مزایای متعددی دارند که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می­کنیم:

تسکین درد کمر

پالس­های الکتریکی ارسال شده به عضله به تسکین درد کمک می­کنند که این فرایند یک روش طبیعی برای تسکین درد است و بدون هیچ گونه عارضه جانبی به تسکین درد کمک می­کند.

باز آموزی  اعصاب

معمولا آسیب دیدگی عصب منجر به از دست رفتن حرکات بدن و درد می­شود. هنگامی که اعصاب بدن نتوانند به درستی سیگنال­ها را دریافت یا ارسال کنند بیمار دچار ناتوانی حرکتی می­شود یا درد بیمار زیادی را تحمل می­کند. اما تحریک الکتریکی عصب به باز آموزی اعصاب و عملکرد صحیح آنها کمک می­کند.

مزایای حاصل از ماساژ

در اکثر موارد، تولید کنندگان دستگاه­های تحریک الکتریکی را به گونه­ای طراحی می­کنند که به عنوان ماساژور نیز عمل میکنند و از الگوهای مختلف الکتریکی برای ماساژ بیمار استفاده می­نمایند. در صورتی که از درد کمر یا بازو رنج می­بردید، ماساژ درمانی می­توانند به تسکین درد شما بپردازد.

کاهش التهاب بدن

استفاده مناسب از تحریک عصب می­تواند منجر به کاهش التهاب در رشته­ های عضلانی شود. بنابراین افرادی که از کمر درد رنج می­برند این روش می­تواند به طرز قابل توجهی از میزان درد  آنها بکاهد.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان