تزریق مفصل فاست برای تشخیص علت و درمان کمر درد و گردن درد

Facet joint injections

روش تزریق مفصل فاست برای تشخیص این که آیا مفاصل فاست باعث ایجاد گردن درد و کمر درد هستند یا خیر کمک می‌کند. مفاصل فاست مفاصل جفتی کوچکی هستند که استخوان‌ها را در طول ستون فقرات به هم متصل می‌کنند. اگر تزریق در کاهش درد شما موثر باشد، به این معنا است که منبع درد مفاصل فاست هستند. پس از آن شما می‌توانید درمانی با تاثیر طولانی‌تر به نام بلوک عصبی با امواج رادیوفرکانسی (بلوک عصبی با امواج رادیوفرکانسی) را انجام دهید که کمک می‌کند تا درد برای مدت زمان بیشتری بر طرف شود. انجام تزریق مفصل فاست یا بلوک عصبی با امواج رادیوفرکانسی برای همه کسانی که ان را انجام داده‌اند مفید نبوده است. در صورتی که انجام هر یک از این روش‌ها به شما پیشنهاد شد باید عامل درد و مشکل خود را تشخیص دهید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا  این روش‌ها برای شما مناسب هستند یا نه.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام تزریق مفصل فاست


Facet joint injections 1

درد های کمر دو علت دارد: علل عضلانی مفاصل فاست و علل بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر.

درد های ناشی از مفاصل فاست دردهایی هستند که در ناحیه گودی کمر احساس می شوند، با ایستادن و راه رفتن بدتر می شوند و با نشستن و خم شدن به جلو کمتر می شوند.

 اگر کسی به گردن درد یا کمر درد مبتلا باشد، و پزشک حدس بزند که مشکل از مفاصل فاست است ممکن است روش تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه‌ میانی را پیشنهاد دهد. تزریق فاست به تعیین منبع درد کمک کرده و در صورتی که درد ناشی از مفاصل فاست باشد موقتا باعث کاهش یا تسکین درد شما خواهد شد. در صورت ابتلا به استئوارتریت  که باعث التهاب و تخریب مفاصل می‌شود نیز می‌توانید تزریق مفصل فاست انجام دهید. در صورتی که تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه‌ میانی به برطرف کردن درد شما کمک کند، پزشک ممکن است پیشنهاد کند درمان دیگری با عنوان بلوک عصبی با امواج رادیوفرکانسی انجام دهید که تاثیر طولانی‌تری دارد. پزشکان پیشنهاد می‌کنند که قبل از تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه‌ میانی ، سعی کنید سایر درمان‌ها را امتحان کنید. این درمان‌ها ممکن است شامل استفاده از داروهای مسکن، ورزش و درمان‌های روانشناختی باشند. این گونه درمان‌ها، معمولا همراه با تزریق مفصل فاست و یا بلوک شاخه‌ میانی، به عنوان بخشی از طرح درمانی گسترده تر ادامه می‌یابند. تزریق مفصل فاست و بلوک شاخه‌ میانی روش‌های مناسبی برای همه نیستند. به عنوان مثال، اگر کسی اختلال انعقاد خون یا آلرژی خاصی داشته باشد، ممکن است نتواند این روش‌ها را انجام دهد. در صورتی که تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه‌ میانی برای شما گزینه مناسبی باشد پزشک شما را مطلع خواهد کرد.

تصمیم گیری در مورد تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه‌ میانی


Facet joint injections 2

یک راه خوب برای کمک به تصمیم گیری درباره انجام یک روش بررسی و مقایسه منافع و خطرات ان کار است. در اینجا خلاصه ای از جوانب مثبت و منفی تزریق مفصل فاست و بلوک شاخه میانی را بیان می‌کنیم.

  علت کمردردهای صبحگاهی: نحوه خوابیدن و بالش و تشک نامناسب

مزایا

• تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی به ممکن است به پزشک کمک ‌کند تا علت گردن درد یا کمر درد را تشخیص دهد. و این به آن معنی است که پزشک قادر خواهد بود درمان‌های خاصی را پیشنهاد کند که بیشتر به شما کمک می‌کنند.
• تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی ممکن است گردن درد یا کمر درد را کاهش دهد. این می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشیده و شما بتوانید فعالیت‌های روزانه خود را به راحتی انجام دهید.
• اگر تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی در کاهش درد شما موثر باشد، ممکن است راحتتر بتوانید فیزیوتراپی کرده و یا در یک برنامه تمرینی شرکت کنید. این مساله نیز ممکن است در بلند مدت به بهبود شرایط شما کمک کند.
• تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی عوارض جانبی و عوارض نسبتا کمی دارند و در صورت بروز  به طور کلی خفیف بوده و خود به خود برطرف می‌شوند.

مضرات

• تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی ممکن است هیچ تاثیری در کاهش درد شما نداشته باشند.
• هرگونه تسكين درد كه در اثر تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی ایجاد می‌شود احتمالا فقط چند ماه طول مي‌كشد. این روش‌ها صرفا مقطعی بوده و درد شما را درمان نمی‌کنند.
• ممکن است عارضه جدی‌تری در اثر تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی ایجاد شود که البته به ندرت چنین چیزی اتفاق می‌افتد. این عوارض ممکن است عفونت یا یک واکنش آلرژیک به یکی از داروهای تزریق شده باشد.

بهتر است هر کدام از مسائل بالا و مزایا و مضرات کار را خوب سبک و سنگین کنید و بعد درباره انجام دادن یا ندادن این روش‌ها تصمیم بگیرید. افراد مختلف ارزیابی‌های متفاوتی برای هر یک از مسائل بالا دارند و بنابراین دیدگاه شما درباره آن‌ها آنها کاملا فردی است.

 

در زمان تزریق مفصل فاست


Facet joint injections 3

 برای تزریق مفصل فاست یا بلوک شاخه میانی لازم است به بیمارستان مراجعه کنید. پس از تزریق در همان روز می‌توانید به خانه برگردید – و نیازی به بستری شدن برای یک شب در بیمارستان نیست. یک پزشک متخصص تزریق را برای شما انجام می‌دهد. در هنگام کار باید به شکم دراز بکشید. پزشک پوست شما را تمیز کرده و یک داروی بی‌حسی موضعی به شما تزریق می‌کند تا درد زمان تزریق را از بین ببرد. برای کمک به آرامش شما ممکن است یک آرامبخش نیز به شما تزریق کنند. پزشک، با استفاده از تصاویر اشعه ایکس و گاهی سی تی اسکن که به او کمک می‌کنند تا محل درست برای تزریق را پیدا کنند سوزنی را به قسمت آسیب دیده کمر یا گردن وارد می‌کند. ممکن است لازم باشد برای کمک به مشخص‌تر کردن جایی که لازم است سوزن وارد شود نوعی رنگ به نام ماده کنتراست نیز به شما تزریق شود. هنگامی که سوزن در محل درست قرار گرفت، پزشک داروی بیهوشی موضعی و کورتون را به طور مستقیم به مفصل، و یا اگر قصدشان بلوک شاخه میانی است در اطراف اعصاب مفصل فاست تزریق می‌کند. تزریق فقط چند دقیقه طول خواهد کشید ، اما کل مراحل کار از جمله تهیه تصاویر اشعه ایکس ممکن است تا نیم ساعت نیز طول بکشد.

  درمان دستی (منوال تراپی):رفع کمردرد و آسیب ستون فقرات با حرکات دست

بعد از تزریق


 • بهتر است کسی را همراه خود داشته باشید که شما را به خانه برگردانده  و برای 24 ساعت بعدی در کنارتان بمانید.
• در صورتی که در طول درمان برایتان از آرامبخش استفاده شده باشد، ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد تا اثرات آن برطرف شود. ممکن است نتوانید برخی از اطلاعاتی که در طول فرآیند ارائه شده را به یاد بیاورید. این جزء عوارض جانبی طبیعی دارو است. برای 24 ساعت آینده نباید رانندگی کنید، با ابزار الات کار کنید، تصمیمات مهم بگیرید، اسناد قانونی را امضا کنید و یا بدون همراه مسافرت کنید .
• لطفا روز بعد از عمل پانسمان را برداشته کنید، و پس از آن شستشو کنید.
• هنگامی که اثر داروی بی حسی موضعی از بین برود، ممکن است دوباره درد داشته باشید. بعضی از افراد در ابتدا دچار افزایش درد و احساس خشکی و گرفتگی خواهند شد که این حالت ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد. در صورت لزوم، برای یکی دو روز پس از تزریق می‌توانید هر از گاهی یک بسته یخ را به مدت 20 دقیقه در محل قرار دهید.
• در صورتی که داروی کورتون تزریق شود، ممکن است چندین روز طول بکشد تا متوجه تاثیرات دارو شوید. علاوه بر این، ممکن است برای چند روز دچار حالت قرمزی در صورت و یا تغییراتی در خلق و خوی خود بشوید. در مورد بیماران دیابتی ممکن است میزان قند خون افزایش یابد.
• پس از انجام کار، نباید سطح فعالیت‌های خود را به سرعت افزایش دهید. بلکه باید به تدریج فعالیت‌های روزانه خود را تا جایی که تحملش را دارید زیادتر کنید. درباره این موضوع با پزشک خود صحبت نمایید.
• در صورت مواجهه با هر گونه تورم یا خونریزی در ناحیه تزریق یا هر مشکل دیگر ، لطفا با پزشک یا اورژانس بیمارستان خود تماس بگیرید.

عوارض و خطرات تزریق مفصل فاست


تمام روش‌ها و درمان‌های تهاجمی خطر بروز بعضی عوارض را به همراه دارند. به طور کلی خطر انجام  این روش پایین است، اما شامل موارد زیر می‌باشد:

  • احساس ناراحتی در محل تزریق
• بدتر شدن درد (احتمالا اثر موقت “تاثیر فشار” حاصل از تزریق است).
• عفونت
• خون ریزی
• واکنش آلرژیک به داروها.
• قش کردن
• آسیب عصبی (به علت ترومای مستقیم، دارو، عفونت و یا خونریزی).
• اثرات جانبی مرتبط با کورتون عبارتند از: سکته مغزی، تغییرات خلقی، بالا رفتن سطح قند خون (به ویژه در بیماران دیابتی). سازنده دارو بسیاری از داروهای استروئیدی ( کورتون‌ها) را به طور خاص برای این روش طراحی نکرده است. اما علیرغم این‌ مساله، این داروها سال‌هاست که به طور گسترده‌ای برای این روش استفاده می‌شوند بدون این که عوارض جانبی مهمی ایجاد کرده باشند.

  ورزش‌های مضر برای کمردرد و دلیل کمردرد بعد از ورزش

سوالات رایج


چه داروهایی تزریق می‌شوند؟

تزریق شامل ترکیبی از بی حس کننده موضعی (به عنوان مثال بوپیواکائین) و داروهای استروئیدی (سلستون) است.

آیا این روش دردناک است؟

کار با تزریق مقدار کمی ماده بی حسی موضعی به وسیله یک سوزن بسیار کوچک آغاز می‌شود. احساسی که دراین زمان خواهید داشت شبیه به یک ویشگون بسیار ملایم و سپس کمی سوزش خواهد بود چرا که بی حس کننده موضعی شروع به بی حس کردن پوست می‌کند. بعد از اینکه پوست بی حس شد، ممکن است در زمان ورود سوزن تزریق احساس کمی فشار در محل تزریق داشته باشید. اگر در طی این مراحل درد داشته باشید، پزشک در صورت نیاز مجددا داروی بی‌حسی موضعی تزریق خواهد کرد.

آیا برای انجام این روش از ارامبخش و روش خواب کردن استفاده خواهد شد؟

این مساله به انتخاب شماست شما می‌توانید تزریق را فقط تحت بیهوشی موضعی انجام دهید. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که یک آرام بخش داخل وریدی به شما تزریق شود که شما را کاملا راحت نگه می‌دارد. نتیجه تزریق ارامبخش داخل وریدی، ممکن است اندکی خواب آلودگی باشد و یا ممکن است روند کار را اصلا به یاد نیاورید  و یا فقط کمی از ان را به یاد بیاورید. فارغ از میزان ارام سازی و مقدار داروی ارامبخش، شما نباید از 6 ساعت قبل از انجام کار، چیزی بخورید یا بنوشید. در صورتی که بخواهید به شما ارامبخش تزریق شود باید از فردی بخواهید تا شما را به خانه برگرداند.  در هر صورت خوردن داروها با یک جرعه کوچک آب بلامانع است.

تاثیر درمان تا چه مدت باقی خواهند ماند؟

آثار طولانی مدت دارو را نمی‌توان پیش بینی کرد. معمولا اثر فوری کار از زمان تزریق داروی موضعی بی حسی شروع می‌شود. اثر بی حسی در عرض چند ساعت برطرف شده و تاثیر کورتون از حدود 2-7 روز پس از تزریق شروع شده و می‌تواند برای مدتی طول بکشد.

چند بار تزریق باید انجام دهم؟

این مساله برای هر بیماری متفاوت است پزشک شما در این خصوص با شما صحبت خواهد کرد.

آیا می توانم بیش از یک تزریق را داشته باشم؟

اگر اولین تزریق موفقیت‌آمیز باشد، اما درد برگردد ، در صورتی که طول دوره‌ای که درد خاموش شده بود قابل قبول باشد، ممکن است بتوانید مجددا تزریق انجام دهید. پزشک شما در این خصوص با شما صحبت خواهد کرد.

مقالات مرتبط

داروهای گیاهی

درمان گیاهی گردن درد

داروهای گیاهی را می‌توان به شکل قرص، دمنوش و به‌عنوان چای میل کرد، در وان حمام ریخت، به عنوان رایحه…
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تلفن نوبت دهی کلینیک