سوالات رایج بیماران در درمان پلکانی کمر درد، رویکرد درمانی کلینیک تخصصی کمردرد

منظور از درمان پلکانی کمر درد چیست؟


یک اصل کلی در درمان پلکانی که اساس رویکرد درمانی در بیماران مراجعه کننده به این مرکز می باشد، استفاده از شیوه درمانی علمی می باشد که با کمترین دخالت و همچنین کمترین هزینه  و زمان  بیمار، حداکثر اثربخشی و بهبودی در کمردرد بیمار بدست آید.

دردهای ستون فقرات با توجه به علت ایجاد و شدت آنها به طرق مختلف درمان می شوند. برخی از دردهای این ناحیه ممکن است به علت یک حرکت اشتباه و کشش عضلانی یا لیگامان ها ایجاد شوند که عوارض زیادی هم به جای نگذاشته باشد، که در این حالت یک استراحت چند روزه به تنهایی ممکن است برطرف کننده علایم باشد.

در مرحله بعدی با توجه به ارزیابی انجام شده توسط پزشک متخصص تنها دارو و شل کننده های عضلانی به همراه استراحت به مدت 6 هفته تجویز شود. در موارد شدیدتر، درمانگران و متخصصان حرکات اصلاحی در مرکز برخی ورزشهای اختصاصی را هم به بیمار آموزش می دهد که در برطرف کردن علایم به اوکمک می کند. در این مرحله همچنین بیماران به بخش ارتوپدی فنی مرکز جهت استفاده از کمربند طبی و بریس، جهت جلوگیری از فشار بیشتر بر روی کمر معرفی می شوند.

در صورت عدم بهبودی درد کمر بیماران با اقدامات ذکر شده، در طی ویزیت های دوره ای بیماران،  از این مرحله به بعد درمانهایی که با دخالت مستقیم درمانگران انجام می شود جهت بیمار تجویز می شود. به این نکته توجه داشته باشید که منطقی تر است درمانها به شکل پلکانی جهت بیماران تجویز شود به گونه ای که بیمار با حداقل دخالت درمانی و با حداکثر کارایی به نتیجه مطلوب برسد و در صورتیکه هر مرحله از درمان نتیجه بخش نباشد، مرحله بعد جهت او تجویز می شود. این درمانها ابتدا با آموزش ورزش های اختصاصی شروع می شود و پس از آن به تشخیص پزشک معالج ممکن است، فیزیوتراپی تخصصی کمر، مگنت تراپی، لیزرتراپی یا Manual therapy به تنهایی و یا به شکل ترکیبی از چند درمان جهت بیمار انجام شود. در هر مرحله از درمان ممکن است از تکینک های اختصاصی مانیپولاسیون که نوعی هنر درمانی دستی می باشد جهت بیماران، بهره گیری می شود.طب سوزنی نیز از جمله اقدامات درمانی می باشد که در این مرحله از درمان پلکانی بیماران انجام می پذیرد.

  درمان کمر درد حاد و مزمن

در انتها اگر نتیجه مورد انتظار متخصصین مرکز، از درمانهای ذکر شده فوق حاصل نشد از روش خاصی که به نوعی به آن عمل بسته و بلوک عصبی نیز اطلاق می شود نیز جهت بیمار استفاده می شود.این روش که خود چندین زیر مجموعه دارد، به صورت سرپایی در اتاق عمل و با استفاده از وسیله ای به نام فلوروسکوپ انجام می شود. این وسیله با استفاده از اشعه ایکس به طور زنده و همزمان تصاویری از داخل بدن و ستون فقرات را روی مانیتور نشان می دهد و با استفاده از این امکان پزشک متخصص کلینیک تخصصی امید بدون شکافتن پوست و عضلات ، وسیله ای را که شبیه سوزن است را به داخل فضای مورد نظر که ممکن است، فضای دیسک، مفصل بین مهره ای یا فورامن باشد، هدایت می کند ومداخله مورد نظر را با توجه به مشکل بیمار، مانند تزریق ترکیب دارویی مورد نظر، انجام می دهد.(جهت اطلاعات بیشتر در مورد عمل بسته و بلوک عصبی کمر در اینجا کلیک کنید)

 مراحل مختلف درمان پلکانی کمر درد کدامند و هر کدام چه کاربردی دارند؟


همانطور که در بالا ذکر شد، رویکرد درمان پلکانیکمر درد، پس از انجام اقدامات تشخیصی،  از توصیه به استراحت همراه با تجویز داروها و شل کننده های عضلانی؛ توصیه به اصلاح الگوی نشستن و آموزش ورزش های تخصصی کمر؛ استفاده از کمربندها و بریس های طبی؛ انجام فیزیوتراپی تخصصی، لیزردرمانی، مگنت درمانی، استفاده از طب سوزنی، ماساژ درمانی و مانیپولاسیون تخصصی؛  بررسی از نظر امکان عمل بسته و بلوک عصبی کمر، عمل بسته و بلوک عصبی کمر بصورت سرپایی در اتاق عمل و در نهایت ارجاع جهت جراحی باز کمر، به ترتیب مراحل درمان پلکانی کمر می باشند. که کاربرد هر کدام در بخش درمان پلکانی کمر آورده شده است.

  درمان اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات با فیزیوتراپی و ورزش

  من باید از کدام قسمت درمان پلکانی کمر درد، شروع کنم؟


پس از ویزیت و معاینات تخصصی کمر در مرکز و در صورت نیاز انجام تصویربرداری (ام آر آی، سی تی اسکن، گرافی x-ray) ، نوار عصب و عضله و اسکن های بیومکانیکال (که دو مورد آخر در مرکز انجام می گردد) علت کمر درد بیماران بررسی می گردد و با توجه به نوع و شدت مشکل کمر و درمان های انجام شده تاکنون ، رویکرد درمانی بر اساس رویکرد پلکانی در جهت به حداقل رساندن تعیین می گردد. ودر مورد ادامه درمان تصمیم گیری می شود.

 چرا رویکرد تشخیصی- درمانی پلکانی کمر درد، اساس رویکرد های تخصصی در کلینیک تخصصی کمردرد مرکز جامع توانبخشی امید شده است؟ 

یک اصل کلی در درمان پلکانی که اساس رویکرد درمانی در بیماران مراجعه کننده به این مرکز می باشد، استفاده از شیوه درمانی علمی می باشد که با کمترین دخالت و همچنین کمترین هزینه ی بیمار، حداکثر اثربخشی و بهبودی در کمردرد بیمار بدست آید. طبق مطالعات انجام شده در مرکز جامع توانبخشی امید در سال 1393، اجرای رویکرد درمان پلکانی کمردرد، در سه سال گذشته،  سبب درمان کمر درد بسیاری از بیماران مراجعه کننده به این مرکز با کاهش چشم گیر معناداری در پارامتر هایی نظیر انجام مداخلات  بیهوده تشخیصی و درمانی ، هزینه و وقت بیماران محترم شده است. و این هدفی بود که ما از ابتدا با تعریف کردن درمان پلکانی کمردرد، در صدد رسیدن به آن بودیم.

نحوه استفاده بیماران شهرستانی از درمان پلکانی کمر درد با توجه به محدودیت در دفعات حضور در مرکز چگونه است؟

  بادکش درمانی چیست؟ بادکش درمانی برای کاهش درد کمر و دیسک

با توجه به حجم بیماران مراجعه کننده شهرستانی و مشکل بودن  مراجعات مکرر برای درمان و ویزیت های دوره ای برای این عزیزان، مرکز جامع توانبخشی امید تسهیلاتی را جهت این بیماران در نظر گرفته است. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان ویزیت متخصص و انجامعمل بسته و بلوک عصبی کمر و ترخیص بیماران در یک روز ، با توجه به وقت قبلی
  • جهت این بیماران لزوما درمان های حمایتی و علامتی کمردرد، توصیه نمی شود و جهت بهبود سریعتر، درمان پلکانی دربازه زمانی محدودتر ودر درجات بالاتر شروع می شود
  • ایمیل کردن حرکات اصلاحی و ورزش های تخصصی مورد نیاز بیماران نیز با توجه به علت کمردرد
  • ارسال کمربند وبریس های طبی کمردرد، باتوجه به اطلاعات اسکن بیمار در مرکز، به شهرستان
  • امکان انجام بخشی از درمان های پلکانی در شهرستان

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تلفن نوبت دهی کلینیک