آیا گودی کمر میتواند باعث ایجاد کمردرد شود؟

  1. خانه
  2. قوز کمر
  3. آیا گودی کمر میتواند باعث ایجاد کمردرد شود؟

هایپرلوردوز به انحنای بیش‌ازحد مهره‌های کمری یا مهره‌های گردنی ستون فقرات اطلاق می‌شود. این دو ناحیه از ستون فقرات بخاطر انحنای طبیعی که دارند مورد توجه‌اند، اما گاهی اوقات، افزایش نابهنجاری در این انحناها، اغلب در ناحیه کمری، ایجاد می‌شود. وقتی هایپرلوردوز در ناحیه کمری ستون فقرات ایجاد می‌شود به آن “گودی کمر” هم می‌گویند. هایپرلوردوز معمولا به دو دلیل اتفاق می‌افتد. عضلات پیرامون منطقه تحت تاثیر، استخوان‌ها را با فشار از راستای خود منحرف می‌کنند، به اندازه‌ای که انحنای آن‌ها از حالت نرمال خارج می‌شود. دلیل دیگر هایپرلوردوز تغییر در ساختار دیسک‌ها و استخوان‌های ستون فقرات است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 

 

چه عواملی باعث گودی کمر می‌شوند؟


عواملی که باعث ایجاد گودی کمر می‌شوند عبارتند از:

  • حالت نادرست ستون فقرات (به هنگام نشستن یا راه‌رفتن و…)
  • چاقی
  • پوکی استخوان (ضعیف شدن استخوان‌ها با افزایش سن)
  • التهاب دیسک (اختلال دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات)
  • کیفوز (تحدب مازاد ستون فقرات در منطقه مهره‌های سینه‌ای)
  • لغزش یا جابجایی مهره

گودی کمر

بیشتر افراد بدلیل عضلات شکمی ضعیف و چاقی، بصورت تجمع چربی در نواحی شکم و باسن، دچار گودی کمر می‌شوند. شیوه زندگی بدون تحرک نیز عامل مهمی در ایجاد گودی کمر است، بخصوص افرادی که اکثر اوقات در حالت نشسته هستند، مثل راننده‌های کامیون یا اتوبوس و کارمندان. هر دو عامل چاقی و ضعف عضلات، در اثر ورزش نکردن، باعث می‌شوند عضلات برای محافظت و ثابت نگه داشتن حالت ستون فقرات برای مدت طولانی تحت فشار زیادی باشند. عضلات ضعیف بتدریج ستون فقرات را از راستای نرمال خارج می‌کنند، در نتیجه انحنای آن بطور ناهنجار افزایش پیدا می‌کند.

در موارد نادر، گودی کمر بدلیل مشکلاتی در ساختار ستون فقرات ایجاد می‌شود. پوکی استخوان، بیماری‌ای که باعث تضعیف استخوان‌ها می‌شود، و لغزش یا جابجایی مهره‌ها می‌توانند باعث تشدید مشکلات ساختار ستون فقرات شوند. لغزش مهره حالتی ست که در آن مهره‌های کمری از جایگاه نرمال خود خارج می‌شوند. انحراف مهره‌های کمری می‌تواند باعث آسیب به دیسک‌های مجاور و/یا نقص در عملکرد طبیعی عصب شود.

چه موقع به متخصص مراجعه کنیم؟


زمانی که با مشکلات زیر روبرو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید:

گودی کمر تثبیت شده (حتی وقتی به سمت جلو خم شوید اصلاح نمی‌شود)

درمان کمردرد ناشی از گودی کمر


اگر برای کمردرد به پزشک مراجعه کردید، احتمالا ابتدا برای تسکین هر‌گونه درد و التهابی دارو تجویز می‌کند اما برای اصلاح یا حداقل جلوگیری از انحنای بیشتر نیاز به برنامه درمانی ‌طولانی‌مدت است. پروسه درمانی به احتمال زیاد شامل کاهش وزن و درمان فیزیکی از طریق ورزش‌های کششی و قدرتی در نواحی شکمی، هیپ، و باسن و اصلاح فرم نادرست ستون فقرات می‌شود.علاوه بر کاهش وزن و ورزش‌های هدفدار، افرادی که از گودی کمر رنج می‌برند، با خوابیدن به پشت و گذاشتن یک بالش زیر زانوهایشان هم تسکین موقت پیدا می‌کنند. این حرکت به عضلات کمری اجازه می‌دهد زمان بیشتری استراحت کنند.

برای هر فردی که بواسطه شرایط زندگی در معرض این مشکلات قرار دارد، اقدامات پیشگیرانه بهترین راه حل برای جلوگیری از مواجه شدن با مشکلات مربوط به ستون فقرات است. مخصوصا برای افرادی که بواسطه شغلشان تحرک ندارند، حفظ قدرت و انعطاف عضلات خیلی مهم است.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک