آیا گودی کمر میتواند باعث ایجاد کمردرد شود؟

تاریخ: ۳۰ دی ۱۴۰۲

هایپرلوردوز به انحنای بیش‌ازحد مهره‌های کمری یا مهره‌های گردنی ستون فقرات اطلاق می‌شود. این دو ناحیه از ستون فقرات بخاطر انحنای طبیعی که دارند مورد توجه‌اند، اما گاهی اوقات، افزایش نابهنجاری در این انحناها، اغلب در ناحیه کمری، ایجاد می‌شود. وقتی هایپرلوردوز در ناحیه کمری ستون فقرات ایجاد می‌شود به آن “گودی کمر” هم می‌گویند. هایپرلوردوز معمولا به دو دلیل اتفاق می‌افتد. عضلات پیرامون منطقه تحت تاثیر، استخوان‌ها را با فشار از راستای خود منحرف می‌کنند، به اندازه‌ای که انحنای آن‌ها از حالت نرمال خارج می‌شود. دلیل دیگر هایپرلوردوز تغییر در ساختار دیسک‌ها و استخوان‌های ستون فقرات است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 

چه عواملی باعث گودی کمر می‌شوند؟


عواملی که باعث ایجاد گودی کمر می‌شوند عبارتند از:

  • حالت نادرست ستون فقرات (به هنگام نشستن یا راه‌رفتن و…)
  • چاقی
  • پوکی استخوان (ضعیف شدن استخوان‌ها با افزایش سن)
  • التهاب دیسک (اختلال دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات)
  • کیفوز (تحدب مازاد ستون فقرات در منطقه مهره‌های سینه‌ای)
  • لغزش یا جابجایی مهره

گودی کمر

بیشتر افراد به دلیل ضعف عضلات شکمی و چاقی، با تجمع چربی در ناحیه کمر، گودی کمر را تجربه می‌کنند. همچنین، سبک زندگی بی‌تحرک نیز نقش مهمی در ایجاد گودی کمر دارد، به ویژه برای افرادی که بیشتر وقت خود را در حالت نشسته سپری می‌کنند، مانند رانندگان کامیون و اتوبوس و کارمندان. هر دو عامل چاقی و ضعف عضلات، ناشی از عدم ورزش، باعث می‌شوند که عضلات در مقابل فشار طولانی مدت برای حفظ و استحکام ستون فقرات قرار گیرند. ضعف عضلات به تدریج منجر به خروج ستون فقرات از محور طبیعی خود می‌شود، که در نتیجه به انحنای ناهنجار آن منجر می‌شود.

در موارد نادر، گودی کمر به دلیل مشکلاتی در ساختار ستون فقرات ایجاد می‌شود. پوکی استخوان، که یک بیماری است که استخوان‌ها را ضعیف می‌کند، و لغزش یا جابجایی مهره‌ها ممکن است باعث تشدید مشکلات ساختاری ستون فقرات شوند. لغزش مهره به وضعیتی اطلاق می‌شود که مهره‌های کمری از محل قرارگیری طبیعی خود خارج می‌شوند. انحراف مهره‌های کمری ممکن است منجر به آسیب دیدن دیسک‌های نزدیک و/یا نقص در عملکرد طبیعی عصب شود.

چه موقع به متخصص مراجعه کنیم؟


زمانی که با مشکلات زیر روبرو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • اسپاسم عضلانی
  • خواب‌رفتگی یا بی‌حسی
  • مشکلات مثانه یا روده

گودی کمر تثبیت شده (حتی وقتی به سمت جلو خم شوید اصلاح نمی‌شود)

درمان کمردرد ناشی از گودی کمر


اگر برای کمردرد به پزشک مراجعه کردید، احتمالا ابتدا برای تسکین هر‌گونه درد و التهابی دارو تجویز می‌کند اما برای اصلاح یا حداقل جلوگیری از انحنای بیشتر نیاز به برنامه درمانی ‌طولانی‌مدت است. پروسه درمانی به احتمال زیاد شامل کاهش وزن و درمان فیزیکی از طریق ورزش‌های کششی و قدرتی در نواحی شکمی، هیپ، و باسن و اصلاح فرم نادرست ستون فقرات می‌شود.علاوه بر کاهش وزن و ورزش‌های هدفدار، افرادی که از گودی کمر رنج می‌برند، با خوابیدن به پشت و گذاشتن یک بالش زیر زانوهایشان هم تسکین موقت پیدا می‌کنند. این حرکت به عضلات کمری اجازه می‌دهد زمان بیشتری استراحت کنند.

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به ستون فقرات، بهترین راهکارها اقدامات پیشگیرانه هستند که برای هر فردی که به دلیل شرایط زندگی خود در معرض این مسائل قرار دارد، توصیه می‌شوند. به ویژه برای افرادی که به دلیل شغل خود کمتر حرکت می‌کنند، حفظ قدرت و انعطاف عضلات بسیار اهمیت دارد.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان