راههای درمان دیسک کمر

photo_2017-08-23_15-54-30

ویزیت متخصص طب فیزیکی و توانبخشي:
بیماری های دیسک و ستون فقرات
آرتروز و بیماری های مفاصل محیطی
انحرافات ستون فقرات و اندام تحتانی
پوکی استخوان

یکی از دلایل شایع درد در ناحیه پا و کمر پارگی دیسک کمر یا فتق دیسک کمر است که خود گاهی منجر به بیماری سیاتیک می شود. علائم دیسک کمر شامل درد یکنواخت یا شدید، اسپاسم عضلانی یا انقباض عضله، سیاتیک و ضعف پا یا ناتوانی عملکردی پا می شود. سرفه کردن، عطسه کردن یا خم شدن عموما باعث شدت درد می شود. در موارد نادر بیماری دیسک کمر فرد کنترل روده و مثانه خود را از دست می دهد و در صورت بروز چنین مشکلی، باید فورا به پزشک مراجعه کند. درد سیاتیک یکی از علائمی است که در اغلب موارد مرتبط با فتق دیسک کمر است. فشار بر روی یک یا چند عصب که به عصب سیاتیک مرتبط می باشند، باعث درد، سوزش، گزکز و بی حسی می شود که از کفل شروع می شود تا پا ادامه دارد. عموما یک پا (راست یا چپ) تحت تاثیر قرار می گیرد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) آزمایشی است که در آن از میدان مغناطیسی و پالس‌های انرژی امواج رادیویی به منظور تصویربرداری از اندام‌ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد، دستگاه ام ار ای اطلاعات متفاوتی را از ساختار داخلی بدن در مقایسه با آنچه که با اشعه ایکس، سونوگرافی یا سی‌تی‌اسکن مشاهده می‌شود، ارائه می‌دهد. ام آر آی همچنین مشکلاتی را که نمی‌توان با سایر روش‌های تصویربرداری مشاهده کرد، نشان می‌دهد.

فیلم آموزشی دکتر امیدظهور در رسانه ملی:

مجموعه انیمیشن های آموزشی در زمینه دیسک کمر:

مجموعه فیلم های آموزشی دکتر امیدظهور در زمینه دیسک کمر:

بروشور آموزشی درمان کمر درد

دیسک کمر چیست؟

untitled501

در ابتدا، به بررسی مختصر آناتومی ستون مهره می پردازیم، تا بهتر بتوانید درک کنید که فتق دیسک کمر چیست و چگونه باعث درد در ناحیه کمر و پا می شود. در بین 5هرمهره کمر یک دیسک قرار دارد که یک بالشتک ضد ضربه فیبری سفت است. ابتدا و انتهای هر مهره با صفحه های انتهایی پوشانده شده که باعث قرارگیری دیسک ها در جای خود می شوند. هر دیسک یک باند خارجی (آنولوس فیبروز) دارد که ماده ژل مانند (نوکلئوس پولیوزوس) در آن قرار گرفته است. فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که باند خارجی دیسک کمر باز شود یا ترک بخورد و در نتیجه ماده ژل مانند دیسک از آن خارج شود. به این بیماری فتق دیسک کمر می گویند، اگر چه پارگی دیسک کمر یا بیرون زدگی دیسک کمر نیز نامیده می شود. در هنگام بروز فنق دیسک کمر، دیسک بر عصب های نخاعی یا طناب نخاعی می تواند فشار وارد کنند. عصب های نخاعی شما از طناب نخاعی خارج می شود و به قسمت های مختلف بدن حرکت می کنند تا بهتر بتوانید حس کنید و حرکت کنید. عصب ها از بین مسیرهای بین مهره ها و دیسک ها عبور می کنند واز این رو در صورتی که دیسک دچار فتق به این مسیر فشاری وارد کند، باعث فشرده شدن عصب می شود. این مساله منجر به درد مرتبط با فتق دیسک کمر می شود. این مقاله به  علائم دیسک کمر، علت ها و مهم تر از همه روش های درمان دیسک کمر می پردازد.

علت

فتق دیسک کمر علت های مختلفی دارد، اما همه این دلایل به این مسئله بر میگردد که دیسک بین مهره ای شما بیرون زده یا حتی پاره شده است. درمان اکثر موارد فتق دیسک نیازی به جراحی دیسک کمر ندارد.

  •  فرسایش مهره: درد فتق دیسک کمر اغلب نتیجه فرسایش مهره است. این به وضعیت خرابی گفته می شود. کمر ما وزن ما را تحمل می کند و به توزیع وزن ما کمک می کند و همچنین دیسک های بین مهره ای مانند دیسک بین مهره‌ای L4–L5 که وظیفه  جذب ضربات حرکات ( مثل راه رفتن، پیچیدن و خم شدن) را دارند، را نیز در بردارد. از آنحایی که دیسک های ما به سختی کار می کنند تا به خوبی کار کنیم، آنها در طول زمان فرسوده می شوند.لایه  خارجی  دیسک ( فیبروز انولوس) به مروز زمان ضعیف تر می شود و باعث می شود که لایه داخلی ژله ای شکل (نوکلئوس پولیوزوس) بیرون بزند و فتق دیسک کمر را بوجود بیاورد.

آیا ناحیه پایین کمر شما درد دارد؟ اگر سن شما بالا رفته و یا فعالیت ورزشی شدید یا پربرخوردی دارید، ممکن است درد کمر شما به خاطر برآمدگی یا بیرون‌زدگی دیسک کمر باشد. دیسک بین مهره‌ای L5–S1 نسبت به سایر دیسک‌های بین مهره‌ای وزن و فشار بیشتری را تحمل می کند و به همین خاطر بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی است. L5  نام پنجمین مهره‌ی ستون فقرات کمری است که در پایین‌ترین قسمت از ستون فقرات کمری قرار دارد و S1 میز نام اولین مهره‌ی خاجی در ستون فقرات است که درست در زیر مهره‌ی L1 قرار دارد. دیسک L5- S1 در بین این دو مهره قرار دارد و برآمدگی یا بیرون‌زدگی آن موجب درد پایین کمر می شود.

جراحی بسته کمر یا جراحی با حداقل تهاجم به آن عمل‌های جراحی گفته می‌شود که فقط با ایجاد چند بریدگی کوچک (با قطر کمتر از 5/2 سانتی‌متر) و یا سوراخ‌های ریزی در پوست کمر انجام می‌گیرد. پزشک با استفاده از عمل بسته دیسک کمر که از طریق بریدگی‌های کوچک انجام می‌شود، می‌تواند بدون بر هم زدن وضعیت طبیعی بافت‌های اطراف، به صورت کاملاً ایمن بر روی ستون فقرات بیمار کار کند. در نتیجه احتمال بروز عوارض جانبی در بیمار کاهش پیدا می‌کند، بیمار سریع‌تر بهبود می‌یابد و می‌تواند زودتر به سراغ کار و فعالیت‌های عادی خود باز گردد. بسیاری از عمل‌های جراحی بسته کمر به صورت جراحی سرپایی انجام می‌شود. تحقیقات انجام شده در این مورد ثابت کرده است که جراحی‌های با حداقل تهاجم راهکاری بسیار ایمن، موفق و مقرون به صرفه برای درمان بیماری‌های ستون فقرات و درمان دیسک کمر  است.