متد پلکانی درمان دیسک کمر (فتق) : ورزش، فیزیوتراپی و جراحی بسته

یکی از دلایل شایع درد در ناحیه پا و کمر پارگی دیسک کمر یا فتق دیسک کمر است که خود گاهی منجر به بیماری سیاتیک می شود. علائم دیسک کمر شامل درد یکنواخت یا شدید، اسپاسم عضلانی یا انقباض عضله، سیاتیک و ضعف پا یا ناتوانی عملکردی پا می شود. سرفه کردن، عطسه کردن یا خم شدن عموما باعث شدت درد می شود. در موارد نادر بیماری دیسک کمر فرد کنترل روده و مثانه خود را از دست می دهد و در صورت بروز چنین مشکلی، باید فورا به پزشک مراجعه کند. درد سیاتیک یکی از علائمی است که در اغلب موارد مرتبط با فتق دیسک کمر است. فشار بر روی یک یا چند عصب که به عصب سیاتیک مرتبط می باشند، باعث درد، سوزش، گزکز و بی حسی می شود که از کفل شروع می شود تا پا ادامه دارد. عموما یک پا (راست یا چپ) تحت تاثیر قرار می گیرد.

فیلم آموزشی دکتر امیدظهور در رسانه ملی:

مجموعه انیمیشن های آموزشی در زمینه دیسک کمر:

مجموعه فیلم های آموزشی دکتر امیدظهور در زمینه دیسک کمر:

بروشور آموزشی درمان کمر درد

دیسک کمر چیست؟

untitled501

در ابتدا، به بررسی مختصر آناتومی ستون مهره می پردازیم، تا بهتر بتوانید درک کنید که فتق دیسک کمر یا دیسک کمر چیست و چگونه باعث درد در ناحیه کمر و پا می شود. در بین 5هرمهره کمر یک دیسک قرار دارد که یک بالشتک ضد ضربه فیبری سفت است. ابتدا و انتهای هر مهره با صفحه های انتهایی پوشانده شده که باعث قرارگیری دیسک ها در جای خود می شوند. هر دیسک یک باند خارجی (آنولوس فیبروز) دارد که ماده ژل مانند (نوکلئوس پولیوزوس) در آن قرار گرفته است. فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که باند خارجی دیسک کمر باز شود یا ترک بخورد و در نتیجه ماده ژل مانند دیسک از آن خارج شود. به این بیماری فتق دیسک کمر می گویند، اگر چه پارگی دیسک کمر یا بیرون زدگی دیسک کمر نیز نامیده می شود. در هنگام بروز فنق دیسک کمر، دیسک بر عصب های نخاعی یا طناب نخاعی می تواند فشار وارد کنند. عصب های نخاعی شما از طناب نخاعی خارج می شود و به قسمت های مختلف بدن حرکت می کنند تا بهتر بتوانید حس کنید و حرکت کنید. عصب ها از بین مسیرهای بین مهره ها و دیسک ها عبور می کنند واز این رو در صورتی که دیسک دچار فتق به این مسیر فشاری وارد کند، باعث فشرده شدن عصب می شود. این مساله منجر به درد مرتبط با فتق دیسک کمر می شود. این مقاله به  علائم دیسک کمر، علت ها و مهم تر از همه روش های درمانی فتق دیسک کمر می پردازد.

علت

فتق دیسک کمر علت های مختلفی دارد، اما همه این دلایل به این مسئله بر میگردد که دیسک بین مهره ای شما بیرون زده یا حتی پاره شده است.

  •  فرسایش مهره: درد فتق دیسک کمر اغلب نتیجه فرسایش مهره است. این به وضعیت خرابی گفته می شود. کمر ما وزن ما را تحمل می کند و به توزیع وزن ما کمک می کند و همچنین دیسک های بین مهره ای مانند دیسک بین مهره‌ای L4–L5 که وظیفه  جذب ضربات حرکات ( مثل راه رفتن، پیچیدن و خم شدن) را دارند، را نیز در بردارد. از آنحایی که دیسک های ما به سختی کار می کنند تا به خوبی کار کنیم، آنها در طول زمان فرسوده می شوند.لایه  خارجی  دیسک ( فیبروز انولوس) به مروز زمان ضعیف تر می شود و باعث می شود که لایه داخلی ژله ای شکل (نوکلئوس پولیوزوس) بیرون بزند و فتق دیسک کمر را بوجود بیاورد.
  • آسیب دیدگی: فتق دیسک کمر همچنین با اسیب دیدگی ایجاد می شود. شما ممکن است در طول یک سانحه تصادف با خودرو دچار فتق دیسک شوید. برای مثال انقباض شدید و ناگهانی عضله باعث فشار بیش از حد بر دیسک کمر می شود و در نتیجه فرد دچار فتق دیسک می شود. یا ممکن فتق دیسک از درست بلند نکردن اشیای سنگین یا با پیچش شدید بوجود بیاید.
  •  ترکیبی از خرابی و آسیب دیدگی: در صورتی که دچار صدمه شدید، دیسک بین مهره ای که در اثر فرسایش (خرابی) ضعیف شده است، بیشتر در معرض فتق دیسک کمر قرار می گیرد. یا دیسک شما به قدری ضعیف شده است که حتی یک صدمه نه چندان قابل توجه نیز باعث فنق دیسک می شود. در چنین وضعیتی حتی ممکن است فرد با یک عطسه دچار فتق دیسک شود!. سرفه  کردن اتفاقی نیست که منجر به آسیب دیدگی بتوان بشود، اما در صورتی که پیش از آن دیسک شما ضعیف شده باشد، فشار ناگهانی عطسه ممکن است منجر به فنق دیسک شود.

علائم

علائم فتق دیسک کمر شامل درد یکنواخت یا شدید، اسپاسم عضلانی یا انقباض عضله، ضعف، گزگز یا درد ارجاعی می شود. اما باید به این مساله توجه کرد  که گاهی اوقات فتق دیسک هیچ  علامتی ندارد. به این وضعیت فنق دیسک کمر بدون علامت گفته می شود. دیسک بین مهره ای شما بیرون زده یا دچار فتق شده است، اما  فقط در صورتی که بر عصب نخاعی یا طناب نخاعی فشار وارد کند، علائمی مانند درد ظاهر می شود. برخی از این عوامل ظاهری شامل موارد زیر می شود:

  • کمر درد
  • سفتی عضلانی یا انقباض عضلانی در ناحیه کمر
  • دردی که تا پا توسعه پیدا می کند ( به این نو درد، درد ارجاعی، رادیکولوپاتی کمر، یا گزگز سیاتیک در ساق پا یا پا نیز گفته می شود)
  • گزگز در ساق پا یا پا
  • ضعف در ساق پا یا پا
  • از دست دادن کنترل روده و مثانه ( بسیار نادر، و در صورت بروز حتما به پزشک مراجعه کنید)

تشخیص

نکته جالب این جاست که تمامی موارد پارگی دیسک کمر دارای علامت و نشانه نمی باشند. بعضی از افراد پس از عکس برداری با اشعه ایکس متوجه می شوند که به علت یک دلیل نامرتبط دچار پارگی دیسک شده اند. اغلب مواقع، علائم دیسک کمر، مخصوصا درد، بیمار را وادار به مراجعه به پزشک می کنند. در حین مراجعه به پزشک، پزشک معاینه فیزیکی و نورولوژیکی را روی بیمار انجام می دهد. پزشک سابقه بیماری فرد را بررسی می کنیم و در مورد علائمی که تجربه  کرده و درمان هایی که امتحان کرده سوالاتی را مطرح می کند. به منظور اینکه علت های دیگر کمر درد مثل آرتروز یا سرخوردن مهره علت درد نباشد.

در مرحله اول انجام تست نوار عصب و عضله به تشخیص فشردگی عصب ناشی از بیرون زدگی یا برامدگی دیسک کمک می‌کند. الكترو ميو گرافي یا نوار عصب و عضله براي ارزيابي سلامت يك عضله يا عصب آن عضله انجام مي شود. براي انجام اين تست يك الكترود سوزني در عضله وارد مي شود وفعاليت الكتريكي عضله از اين طريق ثبت مي شود . نوع موج ايجاد شده بر صفحه مانيتور و صداي موج جهت تشخيص بكار مي رود. بعد از قرار داشدن الكترود از بيمار خواسته مي شود كه عضله خود را ابتدا به مقدار كم وسپس با درجات بيشتري منقبض كند. هدف از انجام تست بررسی کارکرد عصب و عضله مربوطه است. نوار عصب و عضله در تشخيص فشار روي ريشه هاي عصبي كه از بين مهره ها عبور كرده و توسط ديسك صدمه ديده تحت فشار قرار مي گيرند كمك كننده است.

دقت تست توار عصب و عضله تا حد زیادی بسته به کسی است که تست را انجام میدهد. در کلینیک امید نیز، پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی  این تست را با استفاده از دستگاههای دقیق الکترودیاگنوسیک و سوزن های استاندارد، جهت بررسی کارکرد عصب و عضله مربوطه برای بیماران این مرکز انجام می دهند.

سی تی اسکن یا ام آر ای ستون فقرات نیز میزان و موقعیت آسیب دیدگی دیسک کمر را مشخص می کنند. این آزمایشات تصویر برداری می توانند بافت های نرم مثل دیسک را نشان دهند. گاهی اوقات انجام آزمایش میلوگرام ضروری است. در این آزمایش، رنگی به شما تزریق می شود. این رنگ در سی تی اسکن به خوبی قابل مشاهده است و باعث می شود که پزشک بهتر بتواند نواحی دچار مشکل را بررسی کند.

رویکرد کلینک امید در برخورد با کمردرد پلکانی بوده و در صورت امکان ابتدا درمانهای ساده در نظر گرفته می شود  اما درصورت عدم مشاهده  پاسخ مناسب درمانهای طبی پیشرفته تر مد نظر قرار می گیرد . پزشکان این مرکز توانایی  ارائه طیف وسیعی از درمانها من جمله در مانهای ساده تا مراحل پیشرفته و جراحی بسته را دارند..

درمان با جراحی بسته

0 (4)

در سال های گذشته، پیشرفت های فن آوری باعث شده که بتوان بیماری های گردن و کمر مانند دیسک کمر را با روش های جراحی بسته ستون فقرات درمان کرد. این روش یکی از بهترین، راحت ترین و کم تهاجم ترین روش های درمان دیسک کمر است. در ادامه روش های جراحی بسته دیسک کمر به اختصار شرح داده شده است:

در مواردی پس از جراحی بسته به علت برخی مشکلات فرد نمی تواند به راحتی نشسته یا راه برود، طوری که فرد تصور می کند کاملا ناتوان شده است، که این مورد را می توان با درمانهای دستی برطرف نمود.

تزریق ترانسفوورمینال (بلوک فاست)

در تزریق ترانسفورمینال ، ماده استروئیدی با تأثیر درمانی طولانی مدت در درون حفره کنار ستون فقرات، موسوم به فورامن، در محل وجود ریشه‌های عصبی تزریق می‌شود. از این تزریق‌ها گاهی اوقات با اصطلاح بلوک‌های عصبی، یا بلوک‌های اپیدورال ترانسفورمینال یاد می‌شود و یکی از انواع عمل‌های جراحی بسته کمر است.

استروئید تزریق شده التهاب و تورم ریشه‌های عصبی نخاعی و دیگر بافت‌های پیرامون ریشه عصبی را کاهش می‌دهد. کاهش التهاب به نوبه خود از شدت درد کم می‌کند و گزگز کردن و کرختی یا بی‌حسی و دیگر علائم ناشی از التهاب، حساسیت یا تورم را تسکین می‌دهد.

در این روش بیمار به روی شکم میخوابد ، سپس مقداری داروی بی حسی به محل مورد نظر در کمر تزریق می شود.  سپس برای تزریق ماده استروئیدی در فضای ترانسفورمینال ، به کمک تصاویر اشعه ایکس ، سوزن به درون فضای مورد نظر هدایت می‌شود و پس از قرارگیری در محل، تزریق صورت می‌گیرد . این فرآیند غالباً درد زیادی را موجب نمی شود.  تأثیر استروئید پس از 3 تا 5 روز شروع می‌شود و چند روز تا چند ماه دوام دارد. بیمار بلافاصله بعد از انجام عمل و معاینه می تواند به خانه بازگردد . از اکثر بیماران خواسته می‌شود به مدت یک یا چند روز پس از عمل و شروع تأثیرگذاری دارو به خود فشار نیاورند. بااین وجود، اکثر بیماران می‌توانند تمام فعالیت‌هایی را که پیش از عمل انجام می‌دادند باز هم تکرار کنند.

تزریق فاست

در تزریق فاست داروها مستقیماً وارد مفاصلی می‌شوند که بین هر گروه از مهره‌های ستون فقرات از گردن تا استخوان دنبالچه قرار دارند. به این مفصل ها مفصل فاست گفته می شود.

تزریق در مفصل فاست التهاب و تورم بافت داخل و اطراف فضای این مفصل را کاهش می‌دهد و این امر به نوبه‌ی خود، درد و دیگر علائم ناشی از التهاب یا تحریک مفصل فاست و ساختارهای پیرامونی را تسکین می دهد.

در این نوع عمل جراحی بسته کمر مخلوطی از داروی استروئیدی و بی‌حسی موضعی وارد مفصل فاست می‌شود. فرایند اصلی تزریق حدوداً 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

در این روش بیمار روی شکم دراز می‌کشد.  پوست کمر با محلول ضدعفونی کننده تمیز می‌شود و سپس به کمک تصاویر فلوروسکوپ از ستون فقرات ، تزریق در هر مفصل به صورت جداگانه انجام می‌شود. معمولاً در یک جلسه تنها یک طرف کمر تحت درمان قرار می‌گیرد و تزریق در سه یا چهار مفصل انجام می‌شود.

تأثیرگذاری داروی استروئیدی 2 تا 7 روز پس از تزریق شروع می‌شود و دست کم تا چند ماه دوام دارد. خوشبختانه عوارض و اثرات جانبی جدی این تزریق نادراند.

تزریق اوزون

اوزون درمانی یک روش تزریقی است که باعث تحریک و بازگشت جریان خون به بافت ها میشود وبا مهیا کردن مواد لازم برای بافت های آسیب دیده باعث بازسازی و بهبودی آنها می شود .

بیمار به اتاق عمل برده می‌شود و با قرار دادن بالشت زیر شکم دمر می‌خوابد. ناحیه مورد نظر آماده، ضدعفونی و با پارچه مخصوص پوشانده می‌شود. این عمل معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این عمل به کمک  تصاویر فلوروسکوپی انجام می‌شود و دستگاه به گونه‌ای متمرکز می‌شود که تصویری واضح را برای مشاهده ناحیه آسیب دیده به دست دهد. سوزن به کمک تصاویر فلوروسکوپ وارد دیسک معیوب می‌شود و سپس 3 تا 10 سی سی مخلوط اکسیژن ـ اوزون درون دیسک تزریق می‌شود.

عوارض تزریق اوزون بسیار نادر است و گرفتگی عضلانی پس از عمل و درد سوزشی موقت است و بیمار معمولاً ظرف یک روز پس از عمل مرخص می شود.  تزریق اوزون میزان موفقیتی در حدود 80 درصد دارد.

جراحی لیزری

در نوکلئوتومی لیزری پروب لیزر بسیار قدرتمندی تحت هدایت اشعه ایکس وارد ناحیه دیسک کمری یا گردنی می‌شود.  سپس انرژی لیزر به سمت بافت‌های فرسوده و تخریب شده هدایت می‌شود تا ماده دیسک زائد را بخار کند، التهاب دیسک و فشار روی عصب‌های عبور کننده از روی برجستگی دیسک را کاهش دهد.

در این روش پس از آن که بیمار در حالت مناسب روی تخت جراحی دراز کشید، کمرش با داروی بی‌حسی بی‌موضعی ، بی‌حس می‌شود.به کمک تصاویر اشعه ایکس (فلوروسکوپی) سوزن کوچک لوله مانندی وارد مرکز دیسک برجسته می‌شود. سپس دستگاه لیزری کوچک مخصوصی داخل سوزن قرار داده می‌شود و با سوزاندن بافت دیسک ، مجموعه‌ای از کانال‌ها را درون آن تولید می کند. این درمان با توجه به کاهش دادن اندازه بافت اضافی درون دیسک، برجستگی دیسک را کوچک می‌کند و فشار درون دیسک و همچنین فشار روی عصب‌های مجاور را کم می‌کند.

وقتی جراحی به اتمام رسید، لوله به آرامی جدا می شود و عضلات به سرجای خود بر می گردند. یک تا دو ساعت پس از نظارت، بیمار می تواند با همراه خود به خانه برگردد.روش دیسکتومی بین 30 تا 45 دقیقه طول می و همچنین زمان بهبودی کوتاه مدتی دارد.

 

جراحی بسته دیسک کمر

 

جراحی لیزری دیسک کمر

سایر روش های درمانی

روش های درمانی مختلفی برای درمان فتق دیسک به منظر کاهش علائم وجود دارد. این روش ها شامل روش های درمانی موسوم به جراحی بسته برای رفع درد و التهاب به روش ایمن و غیر تهاجمی و همچنین روش های غیرجراحی کمکی مثل استراحت در رختخواب همراه با حرکت و داروهایی است که به کاهش کاهش التهاب و درد کمک میکند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی اغلب برای این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند.

داروها

فتق دیسک اغلب باعث فشردگی ریشه های عصب های مجاور و درد و ورم می شود. شدت علائم مشخص می کند که به چه داروهایی نیاز است و داروهایی متعددی برای این بیماری موجود است. اما شایان ذکر است که دارو فتق دیسک را درمان نمی کنند. آنها درد مرتبط با فتق دیسک را تسکین می دهند. همانند تمامی داروها، برای مصرف این داروها در ابتدا باید با پزشک مشورت کنید. عموما داروهای بازاری را مصرف می کنید و سپس در صورت نیاز داروهای تجویزی را استفاده می کنید. در صورتی که هنوز درد شما تسکین پیدا نکرده است، پزشک از طریق تزریق نخاعی داروهای قدرتمندی را مستقیما به منبع درد تزریق می کند.

تزریقات استروئیدی اپیدورال شامل کورتیکواستروئیدها می شود که عامل های ضد استروئیدی قدرتمندی هستند که به سرعت درد ناشی از فشردگی عصب ها را تسکین می دهند. این تزریقات در نزدیکی عصب های نخاعی انجام می گیرند و با اولین تزریق درد دیسک کمر به شدت کاهش پیدا می کند، اما برای  تاثیر گذاری کامل این دارو باید چند روزی صبر کنید. در یک سال عموما بیش از سه تزریق تجویز نمی شود.

ورزش

ورزش برای دیسک کمر یکی از مولفه های قدرتمند در زمینه درمان فتق دیسک کمتر است. با داشتن یک رویکرد پیش گسترانه در زمینه بهبود با فعالیت جسمانی، درد شما کاهش پیدا می کند و سلامتی طولانی مدت کمر شما تضمین می شود. برای تسکین درد ناشی از فتق دیسک کمر باید بین یک تا دو روز استراحت کنید. با این حال، نباید وسوسه شوید و برای چندین روز متوالی در رختخواب بمانید، زیرا عضلات شما برای کمک به فرآیند بهبودی به شرطی سازی نیاز دارد. در صورتی که ورزش و فعالیت جسمانی صرف نظر کنید، بدن شما آن طوری که می تواند به درمان واکنش نشان نمی دهد. ورزش های کمر درد روش موثر برای تقویت و ثبات عضلات کمر است و مانع از آسیب دیدگی و درد بیشتر می شود. عضلات قدرتمتد وزن و استخوان های بدن را محافظت می کنند و از وارد آمدن فشار غیر ضروری بر ستون مهره جلوگیری می کنند. اما حتی اگر عضلات قدرتمندی دارید که از کمر شما محافظت می کند، برای محافظت درست و کامل از ستون فقرات باید وزن خود را کم کنید. اضافه وزن باعث فشار مداوم بر  کمر می شود و انگار که همیشه دارید اشیای سنگین را بلند می کنید کاهش وزن باعث کاهش درد و بهبودی وضعیت سلامتی کمر می شود. در صورتی که باید وزن کم کنید، در مورد روش های کاهش وزن با پزشک مشورت کنید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب نقشی معمولی در بهبودی فتق دیسک ایفا می کند. روش های فیزیوتراپی نه تنها باعث تسکین درد فوری می شوند، بلکه همچنین به شما می آموزند که برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر بدن خود را در چه وضعیتی باید قرار دهید. روش های فیزیوتراپی متعددی برای درمان دیسک کمر وجود دارد. در روش های درمانی منفعلانه عضلات بدن شل می شوند و شامل ماساژ عمیق بافت، سرما درمانی و گرما درمانی، تحریک الکتریکی می شود. برنامه درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی شما معمولا با روش های درمانی منفعلانه شروع می شود. اما با بهبود بدن، روش های درمان فعال را شروع می کنید که باعث استقامت بدن و جلوگیری از درد بیشتر می شود. دکتر فیزیوتراپی با همکاری شما برنامه ای را تهیه می کند که با توجه به شرایط شما بهترین برنامه است. پس از اتمام دوره فیزیوتراپی رسمی یادگیری نحوه ورزش کردن و نگهداشتن کمر ضروری است. در صورتی که روش هایی که یاد گرفته اید را در طول فیزیوتراپی مورد استفاده قرار ندهید، از نتایج بلند مدت آن بهره نخواهید برد. شما با مراقبت از کمر خود می توانید از درد بیشتر فتق دیسک کمر جلوگیری کنید.

درمان دستی

درمان دستی می تواند در زمینه تسکین درد و علائم دیگر دیسک کمر به شما کمک کند. در جلسه اولیه، متخصص طب فیزکی و توانبخشی سابقه بیماری شما را بررسی می کند، شما را معاینه می کند و آزمایشاتی را بر روی شما انجام می دهد. پزشک کل ستون فقرات را معاینه می کند. حتی اگر در ناحیه کمر خود درد کمی را احساس می کنید، پزشک از شما می خواهد که به او توضیح دهید که عملکرد ستون مهره ها شما به طور کلی چگونه است و به خاطر داشته باشید که اتفاقی که در یک ناحیه از ستون مهره های شما پیش می آید بر نواحی دیگر ستون فقرات و بدن تاثیر می گذارد.  پس از بررسی اطلاعات و سابقه بیماری شما، پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا مبتلا به آسیب دیدگی دیسک بین مهره ای هستید یا خیر. نوع آسیب دیدگی دیسکی که شما دارید تعیین کننده نوع روش های درمانی است که دکتر شما برای برطرف سازی این مشکلات مورد استفاده قرار می دهد. به منظور درمان فتق دیسک کمر، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یک برنامه درمانی طراحی می کند که شامل کار بر روی مهره ها و روش های درمان دستی دیگر برای کمک به تسکین علائم دیسک کمراست. این یک برنامه شخصی می تواند باشد، اما شامل تمرین درمانی و درمان دستی می شود.

جراحی

جراحی ستون فقرات در صورتی باید در نظر گرفته شود که روش های درمانی غیرجراحی باعث تسکین علائم نشوند. درد، ضعف پا یا ناتوانی مداوم نیازمند معاینه بیشتر هستند. در موارد نادر، فتق دیسک کمر باعث از دست دادن کنترل روده و مثانه یا بی حسی اندام تناسلی می شود که به مراجعه فوری به پزشک نیاز دارند. در صورتی که پزشک جراحی دیسک کمر را برای شما تجویز کرد، همیشه در مورد  هدف از عمل جراحی و نتایج قابل انتظار سوالاتی بپرسید. شما باید تمامی جزئیات روش جراحی توصیه شده را بدانید و از مراجعه به یک جراح ستون فقرات دیگر برای اعلام نظر دیگر تردید نداشته باشید. جراحی ستون فقرات یک تصمیم بزرگ است، پس برای انجام آن عجله نکنید. به منظور کاهش درد پا و فشار عصب، جراحی عموما شامل برداشتن کل یا بخشی از دیسک بین مهره ای است. علاوه براین، جراج برای دسترسی به دیسکی که دچار پارگی است نیازمند  برداشتن قسمتی از استخوان که عصب را پوشانده است می باشد. به این روش لامینکتومی گفته می شود. خوشبختانه، این روش ها اغلب با روش های کم تهاجمی قابل انجام هستند. روش جراحی  ستون فقرات کم تهاجمی به برش های بزرگ نیاز ندارد، بلکه در عوض از برش های کوچک و ابزارها و دستگاه های مخصوص و کوچکی مثل میکروسکوپ و آندوسکوپ در طول عمل استفاده می کند.

پیشگیری

یکی از علل رایج پارگی  دیسک کمر پیری است که ما نمی توانیم از آن جلوگیری کنیم. آیا این به این معناست که برای جلوگیری از فتق دیسک کمر کاری نمی توان انجام داد؟ خیر. عوامل متعددی وجود دارد که تحت کنترل شما هستند و شامل مراقبت مناسب از ستون فقرات، دقت در طرز نشستن و ایستادن، عدم استعامل دخانیات، خوردن غذاهای سالم، ورزش و داشتن مکانیک بدنی مناسب مخصوصا در حین بلند کردن شی می شود.انجام کلیه این کارها تضمین کنننده این نیست که شما هرگز دچار فتق دیسک نخواهید شد.اما این کارها گام های سالمی هستند که برای جلوگیری از درد کمر ناشی از فتق دیسک می توان برداشت.

بیماری پارگی دیسک کمر می تواند باعث درد سیاتیک کمر و پا شود، هر چند گاهی این بیماری بدون هیچ علائمی می باشد. روش های جایگزین یا مکملی مثل طب سوزنی و ماساژ درمانی موجب تسکین درد ناشی از پارگی یا بیرون زدگی دیسک کمر می شوند. تجربه روش های درمانی جایگزین نه تنها باعث آرامش و از بین رفتن کمر درد می شود، بلکه همچنین باعث می شود که دیگر به عمل جراحی دیسک کمر نیازی نداشته باشید. جراحی فقط برای تعداد کمی از بیماران توصیه می شود که به درمان های بدون جراحی پاسخ ندادند. بیماری دیسک کمر در بارداری باید مورد توجه قرار بگیرد و سریعا به پزشک مراجعه شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است