دیسک بین مهره‌ای S1-L5 (مفصل لومبوساکرال): علائم و درمان

انتهای ستون فقرات از دو مهره L5-S1 تشکیل شده است که به آن مفصل لومبوساکرال هم گفته می‌شود. ساختار بخش لومبوساکرال طوری ساخته شده که هم قدرت و هم ثبات قسمت انتهایی ستون فقرات را تأمین کند و یک مفصل چندمنظوره تشکیل داده که به چرخش قسمت فوقانی بدن و خم شدن در جهات مختلف کمک می‌کند. از آنجا که این بخش هم دامنه حرکتی وسیعی را فراهم می‌کند و هم نیروی زیادی را تحمل می‌کند دیسک بین مهره‌ای L5–S1 ، بسیار مستعد آسیب‌دیدگی‌های ناشی از جراحات حاد یا آسیب‌دیدگی‌های فرسایشی ناشی از سائیدگی تدریجی است.

دیسک بین مهره‌ای S1-L5

آیا شما در قسمت پایین کمر خود درد دارید؟ اگر شما مسن هستید یا فعالیت‌های سنگین ورزشی شدید انجام می‌دهید، ممکن است دچار بیرون‌زدگی دیسک کمر که به آن فتق، لغزش یا برآمدگی دیسک هم گفته می‌شود، شوید. دیسک S1-L5 بسیار شکننده است زیرا غالباً وزن زیادی نسبت به سایر دیسک‌های کمر تحمل می‌کنند. بیرون‌زدگی دیسک شایع‌ترین دلیل ایجاد درد در قسمت پایین کمر است. باید به محض این که متوجه آسیب‌دیدگی دیسک بین مهره‌های S1-L5 شدید حتماً اقدامات درمانی لازم را به عمل آورید. علاوه بر این که درد به مرور زمان بدتر و بدتر می‌شود، فتق دیسک در مراحل ابتدایی بیماری نیز شدید است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

فتق دیسک کمر چیست؟


فتق دیسک کمر چیست

کمر شما شامل ستونی از استخوان‌های تکی یا مهره است که به وسیله بالش‌های کوچک که دیسک نامیده می‌شوند از هم جدا می‌شوند. این دیسک‌ها بین مهره‌ها قرار گرفته‌اند و به عنوان پدهای ضربه‌گیر عمل می‌کنند. وقتی که یک دیسک بیش از محدوده خود کشیده می‌شود، قسمت بیرونی  آن ممکن است بیرون‌زده یا پاره شود. مواد ژله‌ای مانند داخلی ممکن است به سمت بیرون آمده و باعث اعمال فشار بر نخاع و عصب‌های ستون فقرات شود. به این عارضه معمولاً بیرون‌زدگی دیسک، فتق دیسک، پارگی دیسک یا لغزش دیسک هم گفته می‌شود.

چه مشکلاتی می‌تواند برای مهره‌های S1-L5 اتفاق بیفتد؟


قسمت لومبوساکرال ستون فقرات به چندین بخش دیگر متصل شده است که هر کدام می‌تواند باعث ایجاد درد پایین کمر یا در ساق پا (درد سیاتیک) شود.

 • پنجمین مهره قسمت پایین ستون فقرات (به نام L5) ممکن است به سمت جلوی مهره اول خاجی (به نام S1) آمده و باعث فشار بر ریشه عصب و ایجاد درد شود.
 • دیسک L5-S1 که بین مهره L1 و S5 قرار دارد، اگر قسمت داخلی دیسک بیرون برآمده شده یا دیسک تحلیل رفته باشد، می‌تواند باعث درد در ساق پا یا در قسمت پایین کمر شود.
 • مهره‌های L1 و S1 به وسیله دو مفصل که به آنها مفصل فاست گفته می‌شود به یکدیگر متصل شده‌اند و اگر در آن قسمت حرکتی غیرعادی انجام شود یا دیسک‌ها تحلیل روند باعث درد ایجاد می‌شود.
 • یک عصب از نخاع و از حفره‌ای در کمر در بخش L5-S1 عبور کرده و به سمت پایین دو پا (به عنوان بخشی از عصب بلند سیاتیک) می‌رود که به آن ریشه عصب L5 گفته می‌شود. این عصب اگر فشرده شود یا اگر پروتئین‌های ملتهب از قسمت داخلی دیسک به بیرون نشت کرده و باعث فشار بر عصب شود، ممکن است باعث درد در ساق پا (درد سیاتیک) شود.

علائم بیرون فتق دیسک L5-S1


علائم بیرون فتق دیسک

فشار بر عصب قسمت تحتانی ستون فقرات که در بالا توضیح داده شد می‌تواند باعث درد شده که ممکن است تا پایین پاها کشیده شود. بیشتر دردهای کمر به رسیدگی و مراقبت‌های پزشکی نیاز ندارند اما اگر درد کمر باعث ضعف پاها یا تغییر در عملکرد روده و مثانه شود باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم فتق دیسک عبارتند از:

 • دردی که با حرکت ایجاد می‌شود.
 • حساسیت به لمس
 • بیحسی یا احساس گزگز
 • ضعف در پاها
 • تغییر در عملکرد روده و مثانه
 • تغییر در واکنش‌ها و ریفلاکس

علت درد L5-S1


شایع‌ترین علت درد که در بخش لومبوساکرال L5-S1 ایجاد می‌شود عبارتند از:

 • فتق دیسک بین مهره‌های L5-S1دیسک زمانی که قسمت داخلی آن به بیرون نشت می‌کند و بر ریشه عصب‌های نزدیک فشار وارد می‌آورد و باعث ایجاد دردی می‌شود که به سمت پایین کمر یا پایین ساق پا کشیده می‌شود.
 • بیماری دیسک دیژنراتیو L5-S1اگر دیسک بین مهره‌های L5-S1 تحت فشار قرار گیرد، می‌تواند باعث ایجاد درد در پایین کمر و یا ساق پا شود.
 • اسپوندیلولیستزی ایستمیک L5-S1یک شکستگی در مفاصل فاست است که باعث می‌شود مهره L5 به سمت مهره S1 لغزیده و ریشه عصب را تحت فشار قرار دهد و باعث ایجاد درد و علائم دیگر شود.

بیماری‌های دیگر که مرتبط با ستون فقرات هستند مانند آرتروز پایین کمر و تنگی کانال نخاع، ممکن است در قسمت‌های مختلف ستون فقرات ایجاد شده و باعث آسیب‌دیدگی بخش کمری L5-S1 شوند. از آنجا که نخاع از قسمت پایین ستون فقرات عبور نمی‌کند، حتی بیماری‌های بسیار دردناک باعث فلج یا آسیب‌های دائمی نمی‌شوند.

درمان مفصل لومبوساکرال


درمان مفصل لومبوساکرال

توصیه می‌شود که با مراجعه به یک متخصص طب فیزیکی علت‌های زمینه‌ای که باعث ایجاد درد در L5-S1 شده‌اند را شناسایی کرده و مناسب‌ترین روش درمانی را برای معالجه آن به کار ببرید. در بیشتر موارد درمان L5-S1 با روش‌های غیرجراحی انجام می‌شود.

متناسب با شدت درد در L5-S1، روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که می‌تواند حتی به صورت موقتی درد را برطرف کند:

 • دارو: داروهای مسکن یا شل کننده‌های عضلانی می‌توانند درد را به سرعت برطرف کنند اما به یاد داشته باشید که این داروها عوارض جانبی دارند. قبل از مصرف این داروها با متخصص طب فیزیکی صحبت کنید تا داروها را بیش ‌از حد مجاز استفاده نکنید، مصرف طولانی مدت این داروها اثر آن‌ها را کاهش می‌دهد.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی می‌تواند به کشش و تقویت عضلات در کمر کمک کند. این می‌تواند کمر را پایدار کرده و فشار وارده بر آن و درنتیجه درد را کاهش دهد.
 • تمرینات ورزشی: نشستن‌های طولانی‌مدت باعث می‌شود که دیسک بین مهره‌های L5-S1 تحت فشار قرار گیرند. اگر شما کار دفتری انجام می‌دهید، مرتباً از روی صندلی بلند شده و کمی قدم بزنید. زمانی که در منزل هستید، برخی تمرینات ورزشی مناسب (ورزش‌های سبک و ملایم) را انجام دهید.
 • ماساژ: ماساژ تراپی باید به عنوان یک روش درمانی مکمل همراه با روش‌های درمانی دیگر انجام شود. ماساژ می‌تواند عضلات را شل کرده و دردهای حاد را برطرف نماید ولی علت درد را برطرف نمی‌کند.
 • طب سوزنیطب سوزنی از لحاظ علمی به عنوان یک روش درمانی بسیار قدیمی که با استفاده از فرو کردن سوزن‌های بسیار ریز برای تحریک نقاط انرژی در بدن به کار می‌رود مورد تأیید قرار گرفته است. طب سوزنی روشی خوب برای کاهش موقتی درد است.
 • تزریق کورتیزونبه این روش، تزریق استروئیدهای اپیدورال هم گفته می‌شود، هر مرتبه تزریق حاوی مواد بیحس کننده موضعی و استروئید است. اثر بیحسی موضعی حدود 12 ساعت باقی می‌ماند؛ در حالی که استروئیدها تحریک عصب را کاهش داده و معمولاً یک تا دو روز پس از تزریق اثر آنها مشخص می‌شود. این روش غالباً در درمان درد مؤثر نیست و باید فقط با دستور پزشک انجام شود
 • رفع فشار از ستون فقراتدر این روش از تکنولوژی برای افزایش فاصله دیسک‌ها یا جدا کردن آرام استخوان‌های کمر از هم استفاده می‌شود. شما 20 تا 30 جلسه باید به مطب پزشک بروید. در این روش اطراف لگن شما و بدن شما مهار می‌شود. سپس شما روی یک تخت که با کامپیوتر کنترل می‌شود خوابیده و دستگاه بر دیسک شما فشار وارد می‌کند، آن را به سمت عقب کشیده و در جای خود نگه می‌دارد بنابراین بیرون‌زدگی دیسک به جای خود بازمی‌گردد.
 • عمل جراحی: این گزینه فقط زمانی به کار برده می‌شود که روش‌های دیگر درمانی مؤثر واقع نشوند. عمل جراحی دیسک کمر یک عمل جراحی بسیار خطرناک است که خطر زیادی دارد. اگر شما از مؤثر بودن روش‌های دیگر درمانی ناامید شده‌اید، با چند پزشک مشورت کرده و در مورد این جراحی مطالعه نمایید و از این که انجام این عمل جراحی برای شما صحیح است یا خیر مطمئن و آگاه باشید.

مقالات مرتبط

74 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد غلام نژاد
  11 دسامبر 2019 12:30 ب.ظ

  با سلام.مادر من هفته پیش در اثر تصادف مهره L5s1 کمرش دچار شکستگی شده است.

  ۱_تنها راه درمان آن عمل جراحی است؟یا میتوان با روش های دیگر به بهبودی رسید؟
  ۲_اگر عمل جراحی شود آیا این عمل با موفقیت انجام میگردد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   18 دسامبر 2019 8:08 ق.ظ

   سلام وقت بخیر لطفا بفرمایید چند سالشون هست مادر؟
   تصویر ام ار ای یا رادیوگرافی رو در واتس اپ شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید.
   و بفرمایید ایا درد هم دارند ؟

   پاسخ
 • درودبرشماوتشکربابت توضیحات دقیق ومنطقی بنده تمام مواردبالارودارم ازکمردردرنج میبرم وبیست وهفت سالمه ورزش بدن سازی میکردم کارم دفتری بودخیلی اذیت میشدم رفتم پیش متخصص وبامشاهده عکس ام ار ای وتشخیص صحیح پیشنهادعمل جراحی رابهم گفتم ولی انجام ندادم رفتم فیزیوتراپی هیچ نتیجه ای نگرفتم به نظرشماچکاربایدبکنم قدم۱۸۳وزنم ۱۱۰درصدچربی بدنم بسیارکمه دیابتم دارم ولی کنترل شدس لطفاراهنماییم کنیدبسیارسپاس گزارم ازتون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   18 دسامبر 2019 8:07 ق.ظ

   سلام می توان با بررسی ام ار ای و معاینه بالینی برای انجام عمل بسته تصمیم گیری کرد

   پاسخ
   • مجید لنگری
    1 دسامبر 2020 3:42 ب.ظ

    سلام.
    خواستم درباره رفع فشار از دیسک با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر که فرمودید سوال کنم. آیا شما یا همکاران شما این دستگاه را دارید؟

    پاسخ
 • جواد کلانتری
  15 دسامبر 2019 12:34 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من سال 95 همین L5 S1 رو عمل کردم.
  الان دوباره اوت کرده دیسک ام و دوباره دکتر گفته باید عمل بشی.
  الان 60 روزه که از فعالیت هام افتادم فقط دراز میکشم و راه میرم بیشتر از 5 دقیقه نمی تونم بشینم.
  ولی همون یبار که عمل کردم پشیمونم. میخام ببینم این دیسک بدون عمل درمان میشه؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   18 دسامبر 2019 8:05 ق.ظ

   سلام لطفا در صورت امکان مدارک پزشکی خود را در شماره واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید تا بررسی دقیق حر انجام شود

   پاسخ
 • امیرحسین ایازی
  19 دسامبر 2019 5:08 ق.ظ

  سلام
  من آلمان زندگی میکنم .بعد از دو هفته درد شدید و بی حسی کامل میان تنه (شرمگاهی و باسن) به اورژانس مراجعه کردم و به صورت اورژانسی دیسک مهره L5 و S1 جراحی شد .
  ولی بعد از مدت ۳ ماه و انجام فیزیوتراپی و استراحت مطلق هنوز در راه رفتن مشکل دارم ،شرمگاهی و میان باسن و لپ سمت چپ باسن کاملا بی حس شده و بهبود خیییلی کم بوده .تحریک جنسی و مخصوصا erection کاملا سخت در بعضی موارد غیر ممکن شده.
  بعد از مدت ۳ ماه با صلاح دید پزشک MRI انجام دادم ولی متاسفانه پزشک گفت مثل روز اول دیسک بیرون زده ،طوری که انگار اصلا جراحی نشده.
  ولی در گذارش بیمارستان قید شده جراحی بسیار عالی بوده.
  به نظر شما همچین چیزی چطور ممکنه؟
  آیا جراحی دوباره باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 5:59 ق.ظ

   لطفا مدارک پزشکی رو در تلگرام یا واتس اپ ارسال کنید تا بتوانم دقیق تر نظر دهم ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام
  من در ناحیه ساکرو ایلیا سمت راست درد شدیدی دارم و آسایش و خواب خوارک را ازم گرفته و درد به تمام پای راستم منتقل میشود،لطفا راهنمایی بفرمایید علت چیست؟تا الان چندین دکتر رفتم ولی جواب و نتیجه ای نگرفتم!
  باتشکر

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 5:54 ق.ظ

   سلام لطفا سن و مدارک پزشکی را در واتس اپ یا تلگرام برام ارسال کنید ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تا بتوانم نظر دقیق تری بدم

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  اول تشکر میکنم ازتون بابت کمک هاتون و مطالب خیلییی خوبتون….
  ببخشید
  من 20سالمه نه ازجایی پرت شدم نه ضربه خوردم نه زایمان داشتم یهو کمر دردگرفتم رفتم دکتروگفتن دیسکL5,S1دارم برام کمر بند آتل دارتجویز کردن و گفتن تا3 ماه بندازم و استراحت کنم از وقتی ک اون رو انداختم دردم بدتر شده و حتی الان هر دو طرف کمرم هم دردمیکنه موقع خاب خیلی عذاب میکشم درضمن موقع درازکشیدن پاهام رو ک تکون میدم صدای تکون خوردن استخونی روتوی کمرم میشنوم ممکنه اصلا دیسک نباشه؟ تورو خدا بگید چ روشی کمکم میکنه تا خوب شه؟😔

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 5:55 ق.ظ

   سلام با توجه به سن شما روش های درمانی غیرجراحی تخصصی می تواند به درمان مشکل کمک کند

   پاسخ
  • سلام من ٢٥ سال دارم.از دو سال پيش مشكل بيرون زدگي ديسك در ناحيه L5 S1 دارم.مشكل كامل برطرف شد تا حدود ١ماه پيش با درد شديد به اورژانس مراجعه كردم و پس از MRI ميزان بيرون زدگي بيشتر شده و روي عصب S1 فشار مي آورد.با وجود مصرف مسكن و گاباپنتين عضلات باسن و پاي چپ انقباض دارد و احساس گز گز در پاي چپ هم دارم.مدت ٤ هفته استراحت مي كنم.بهترين پيشنهاد درمان مي تواند عمل باشد و امكان آسيب دائمي عصب وجود دارد؟

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    2 دسامبر 2020 12:29 ب.ظ

    با توجه به توضیحات شما بهترین راه برای تشخیص میزان فشار و اسیب به عصب تهیه تست نوار عصب و عضله است که در پی آن می توان برنانه درمانی هم مشخص کرد

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
    • سلام خسته نباشید. دوست پسر من اتریش زندگی می‌کنه و ۴۳سالشه و نه سال پیش عمل L5s1 رو انجام داده و هیچ مشکل خاصی نداشه تا امروز ولی امروز صبح از خواب بیدار شد و پای راستش از مچ به پایین حرکت نمیکرد و سه ساعت بعد از زانو به پایین حرکت نمیکنه و دردی نداره حس بدی داره فقط , اون با عمل دوباره خوب میشه یا نه ؟ تشکر از اینکه جواب پیام ها را می‌دهید با تشکر

     پاسخ
     • دکتر محمد مسعود خالصی
      11 جولای 2021 5:19 ق.ظ

      باید سریع تر معاینه شده و ام ار ای جدید و با تزریق از کمر تهیه شود تا بتوان روند درمان رو دقیق در نظر گرفت

      ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

 • سلام خسته نباشید
  بین مهره های L5-S1 من حفره ای به وجود آمده و باعث ایجاد درد در ناحیه باسن شده mri هم گرفتم دکتر گفته سیاتیک هست و باید استراحت کنی.آیا راه درمانی وجود دارد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 6:50 ق.ظ

   سلام بله می توان با تزریقات تخصصی در این ناحیه و حتی فیزیوتراپی تخصصی درمان نمود

   پاسخ
 • میلاد بیات
  1 ژانویه 2020 8:33 ب.ظ

  سلام من دیسک پنجمم دکتر گفته ساییده شده صاف شده از بین رفته عایا با عمل جراحی خوب میشم ؟؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 6:46 ق.ظ

   سلام شرح حال دقیق و تصاویر ام ار ای رو برام در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید چون متوجه منظور شما نشدم

   پاسخ
  • سلام من چندروز پیش از تاب افتادم وباضرب امدم پایین عکس گرفتم دکتر عمومی گفته کاهش فاصله مهرهs1.l5داروهم نداده ولی من طرف راستم درد دارهوکف پام بعضی وقتا انگار برق میگیره وموقع بلند شدن درد دارم چند روز اول هم تند تند اجابت مزاج داشتم اینجا روستاست ودکتر متخصص نداره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    3 فوریه 2020 6:57 ق.ظ

    باید حتما معاینه شده و درمان بگیرید زیرا فشار روی عصب نخاعی دارید
    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • علیزاده نیا
  4 ژانویه 2020 6:39 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر. من دیسک L5s1 بیرون زدگی داره. الان مدت ده ماهه که نمیتونم خوب راه برم. فیزیوتراپی رفتم. استراحت زیاد دارم. یه کم بنشینم درد دارم. حتی دکتر برام کمربند ویزیت کرده که سه ماه بطور مستمر به جز شب ها ببندم. به نطر شما عمل کنم بهتر نیست؟؟؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 7:43 ق.ظ

   لطفا تصویر ام ار ای رو در واتس اپ یا تلگرام ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا دقیق تر خدمتون نطر بدم

   پاسخ
 • خانم عبدی
  6 ژانویه 2020 9:44 ب.ظ

  با سلام خسته نباشید
  من از مبل افتادم ۵ ماه پیش شبها نمی‌تونستم رو کمرم بخوابم اینور و اونور بچرخم قسمت باسنم بی حس شده بود رفتم دکتر با MRI و عکس گفتن دیسک دارم و اینکه دنبالچه کج شده پزشک معتبر دنبالچه رو دستی سرجاش آورد دو ماه پیش اون دردها خوب شدن اما بعد۵ دقیقه سرپا ایستادن و راه رفتن پای راستم بی حس میشه و باسن هر دو طرفسرد و بی حس باید یه دقیقه بشینم تا باز شه دکتر جراح مغز و اعصاب گفته باید عمل شی استخر میرم ورزش میکنم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   15 ژانویه 2020 7:15 ق.ظ

   لطفا تصویر ام ار ای رو به منطور بررسی دقیق تر و نظر در واتس اپ یا تلگرام ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
   • با سلام من مدت یکساله که درگیر کمر درد هستم سنم ۳۰ ساله پیش دکتر که رفتم و mriگرفتم فرمودند دیسکL5 S1 شما دچار بیرون زدگی شده.
    چند جلسه فیزیوتراپی. ورزش تخصصی .دارو درمانی و ….. رو انجام دادم اما هیچ تاًثیری نداشته.
    خواستم بدونم باید چیکار کنم

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     22 جولای 2020 4:55 ق.ظ

     لطفا شرح حال کامل و تصویر ام ار ای را در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

     پاسخ
 • باسلام من دیسک کمر دارم دکترمیگه که مهره پنجم دررفتگی شدیددارم بعضی ازدکترهاهم گفتن که دیسکم پاره شده بایدجراحی کنم (نظریه ای که خدمتتون عرض کردم) جراح ارتوپد جراح مغز اعصاب گفتن. نظریه دکترسومم که جراح مغز اعصاب بودن گفتن چندروز استراحت مطلق کنم درصورت بهبودنیافتن بایدعمل جراحی انجام بدم. وضعیت فعلیم به مدت چنددیقه که سرپاوامیسم درد به پای چپم میزنه رگ پشت پام تاپایین ازچندنقطه چنگ میشه وازلحاظ حسی دوانگشت چپ پام سروکزکزمیشه. ممنون میشم راهنمایی کنین درصورت بهبودنیافتن بعداستراحت بایدجراحی کنم یانه جراحی موفقیت آمیزهست یاریسکش زیاده ممنونم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   15 ژانویه 2020 7:12 ق.ظ

   برای تصمیم گیری این که آیا بیمار باید جراحی کند یا نه بهتر هست نوار عصب و عضله تهیه شود

   پاسخ
 • مرتضی رضازاده
  10 ژانویه 2020 6:31 ب.ظ

  سلام آقای دکتروقت بخیر
  من37ساله هستم چن سال پیش یه جسم سنگین برداشتم حین جابجایی پام پیچ خوردیه لحظه حس کردم ازپشت کمرم چیزی رومثل کش کشیدن و ول کردن دیگه نشستم فشارم پایین اومدوچن روزنمیتونستم راحت بشینم وبلندشم سه ماهه اول پای راست اذیتم میکردولی رفته رفته اونم خوب شد بعدرفتم ام آرآی اینانتیجه لومبوساکرال کاهش فاصلهl5-s1قابل مشاهده شد منم نذاشتم عمل کنن ولی ازاونموقع تا الان نمیتونم زیادسرپاراست وایستم وبعدش هم درحالت نشسته ودارازکش وقتی پاهام حرکت یاجم میکنم احساس سائیدگی یاصداازکمرم میادحتی کسایی که دوروبرم هستن اونصدارامیشنونند.لطفا مراراهنمایی کنید.ممنون وخسته نباشید.

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   15 ژانویه 2020 7:11 ق.ظ

   سلام لطفا تصویر ام ار ای رو در واتس اپ یا تلگرام ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ برای بنده ارسال کنید نطر دقیق تری بتونم بدم

   پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من حدود دو هفته پیش در ناحیه کف و پاشنه پا درد شدیدی داشتم در حدی که نمیتونستم پاشنه پام رو روی زمین بگذارم و حدود 4 روز این درد طول کشید و بعد این درد به ساق پام کشیده شد و چند روزی هم در ناحیه ساق پا درد داشتم که به پزشک مراجعه کردم و ایشون گفتن چون درد متحرک هست احتمالا مربوط به کمر هست و عکس انداختم جواب این بود(افزایش لوردوز در فقرات کمری و اسکلیوز خفیف با تعقر به سمت راست دیده میشود و فاصله دیسکی L5/S1 کاهش یافته است.شکل و اندازه و ارتفاع مهره ها و المانهای خلفی و مفاصل آپوفیزیال نرمال است)
  اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   9 فوریه 2020 10:33 ق.ظ

   احتمال بسیار زیاد التهاب پاشنه پا و گرفتگی عضلات ساق ما باشد که می توان با فیزیوتراپی تخصصی درمان کرد
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • امین بهرامی
  4 فوریه 2020 10:01 ب.ظ

  سلام دکتر جان خسته نباشید من تقریبا دوماه که خوردم زمین واز ناحیه لگن وپای راست دچار آسیب دیدگی شده ام ودرد زیادی از ناحیه پای راست و پشت ساق پا دارم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   9 فوریه 2020 10:32 ق.ظ

   در این موارد بهتر است دارو درمانی و فیزیوتراپی تخصصی انجام شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • وحید توانا
   24 دسامبر 2020 8:10 ق.ظ

   سلام من چند وقت هستش که متوجه شدم دیسک l5 s1 بیرون زده به دکتر جراح مغز واعصاب مراجعه کردم دارو نوشت وبه من دکتر اعصاب وروان معرفی کرد اما داروهاشون فقط خواب بهم دادن ومرحم الکی رو دردهام تا از خواب بلند میشم دردهام بر میگرده بنظر شما عمل کنم یا نه
   دوست ندارم همش درد بکشم

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    30 دسامبر 2020 1:55 ب.ظ

    سلام لطفا تصویر خود ام آر آی را در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا بررسی دقیق تر انجام شود

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • علی اکبر ملایی
  14 فوریه 2020 9:53 ب.ظ

  سلام ایا بیرون زدگی مهره های ۵-۱ با استراحت مطلق خوب میشه؟ ۱۰ سال پیش این درد شدید رو داشتم بهتر شد خود به خود ولی الان دو هفته است و به پای راستم و سیاتیکم رسیده گزگز پا هم دارم دکتر میگه جراحی کن چیکار کنم درد شدیدی دارم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   16 فوریه 2020 8:58 ق.ظ

   لطفا مدارک پزشکی و ام ار ای خود را به منظور بررسی دقیق تر در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید خدمت دکتر محمد مسعود خالصی من ام آر آی گ فتم l5-s1بالجینگ سنترال مشاهده شده فشاری برکانال نخاعی ایجاد شده آقای دکتر چه راه برای درمان خوب است

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   23 فوریه 2020 5:50 ق.ظ

   برای این شدت غالبا دارو درمانی و فیزیوتراپی توصیه می شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام دکتر من یک هفتس انگشت شصت پای راستم بی حس شده و گاهی احساس گزگز و خارش به پاهام دست میده گاهی هم دردهای که تو پاها و دستام میچرخه

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   16 آوریل 2020 6:45 ق.ظ

   سلام وقت بخیر شرح حالی که شما دادید احتمال بسیار مربوط به فشار روی اعصاب محیطی شما یعنی اعصابی که از نخاع خارج می شود می باشد که به منظور بررسی دقیق تر بایستی که از شما یک نوار عصب و عضله تهیه شده و معاینه بالینی انجام شود و در صورت لزوم درخواست ام آر آی از کمر و گردن داده شود

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من یک هفته ست که کمرمو بیزر پلاسما کردم،پارگی دیسک l5s1 داشتم .الان دردم تغییر کرده .دردم توی دنبالچه به سمت چپ هستش ،بهو تیر میکشه خیلی دردناکه,البته لغزندگی مهره هم دارم.پیشنهادتون چی هست.ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من عمل سی دی انجام دادم دو سال پیش الان ام ار ای نوشته تغییرات بعد از عمل و کنبود دیسک در سطحl4 وs1 دیده میشود
  چیکار باید بکنم یعنی نخاع درگیره؟ممکنه پلاتینا جا ب جا شده باشه؟ترو خدا جواب بدین

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   22 جولای 2020 5:08 ق.ظ

   خیر غیر از چسبندگی مشکل دیگری وجود ندارد که چسبندگی را هم می توان با روش های غیرجراحی درمان نمود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • رضا مشایخ
    29 آگوست 2020 8:25 ق.ظ

    با درود، من حدود ۳ ماهه درد سیاتیکی شدید دارم ام آر ای گرفتم فتق دیسک بین مهره هایL5 و S1 مشهوده ۶ جلسه کایروپراکتیک دکتر پورشفیعی رفتم هم تاثیر چندانی نکرد هم اینکه مراجعه کننده زیاد شد شلوغ بود از کرونا ترسیدم نرفتم خودم با دستگاه تنس روزی ۳۰ دقیقه روی برنامه ۱۰ الکترودهای مشکی رو دو طرف مهره مربوطه و قرمزها روی زیر باسن نقطه درد میگذارم الان ۷روز این برنامه رو دنبال کردم ولی هنوز میشینم درد میگیره و یواش یواش زیاد میشه . اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

    پاسخ
 • سلام . وقت بخیر.گزارش تصویربرداری یک خانم 20 ساله : عدم فیوژن قوس خلفی مهره های ساکرال میانی و تحتانی( اسپینا بیفیدای مخفی) مشهود است. فیوژن دو طرفه زائده عرضی مهره 5 کمری L5 به مهره اول ساکرال S1 در سمت راست و چپ مشاهده میگردد ( ساکر الیزیشن دو طرفه ).
  لطفا بفرمایید اولویت درمان در این خانم جوان 20 ساله- متاهل – بدون بارداری چیست؟ – استراحت و بستن کمربند های طبی – تزریق داروهای تخصصی و مسکن ها – فیزیوتراپی – جراحی یا ….
  با تشکر – مژگان

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 سپتامبر 2020 10:21 ق.ظ

   با توحه به موارد ارسالی ایشان باید دارو استفاده کرده و فیزیوتراپی شوند.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • آرام عبدی
  26 آگوست 2020 6:50 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من۲۵سالم هستش و دیسکL5وS1 دهیدراته شده و. فقط در ناحیه کمر بعد از چند دقیقه سرپا ایستادن احساس درد دارم!! میشه راهنمایی کنید چ روش هایی برای درمانم دارم؟؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 سپتامبر 2020 10:26 ق.ظ

   با توجه به شرح حال بهتر است یک دوره فیزیوتراپی و تمرین درمانی کمر انجام دهید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، من مشکل شدید گزگز دست و پا دارم ام ار ای گرفتم گفتن ام اس نیست و ازمایش خون هم نشان داد بیماری خود ایمنی دیگه ای ندارم دکتر گفت یه کوچولو بیرون زدگی دیسک داری ولی نگفت وه ه چندم ولی گفت دلیل اینهمه گزگز وحشتناک نمیتونه باشه من مدتها از ناراحتی اعصاب رنج میبردم و قرصهای ضد افسردگی استفاده میکردم بعد از پنج سال کم کم این علائم شروع سد ابتدا از پایین پا بود و حالا تا بالاتنم گسترش پیدا کرده دکتر اخرم میگفت سندرم پای بیقراره ولی من اینطور فکر نمیکنم چون تمام روز گز گز رو دارم فقط یه مسئله من مدتها مشکل سیاتیک و دنبالیچه کج رو هم داشتم حالا به نظر جناب عالی میتونه اصلا موارد مربوط به اعصابم نباشه و مشکل از استخوان خاجی باشه؟ تنها قرصی که کمی منو ارومتر میکنه کلونازپام هست لطفا لطفا کمکم کنید عاجز سدم نمیدونم پیش چه دکتری برم 🙏🙏

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 سپتامبر 2020 10:49 ق.ظ

   با توجه به شرح حال مشکل از حساسیت عصبی است و در کنار ان باید دارو تجویز شود

   پاسخ
  • وحید توانا
   24 دسامبر 2020 8:08 ق.ظ

   سلام من چند وقت هستش که متوجه شدم دیسک l5 s1 بیرون زده به دکتر جراح مغز واعصاب مراجعه کردم دارو نوشت وبه من دکتر اعصاب وروان معرفی کرد اما داروهاشون فقط خواب بهم دادن ومرحم الکی رو دردهام تا از خواب بلند میشم دردهام بر میگرده بنظر شما عمل کنم یا نه
   دوست ندارم همش درد بکشم

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    30 دسامبر 2020 1:59 ب.ظ

    سلام لطفا تصویر خود ام آر آی را در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا بررسی دقیق تر انجام شود

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  حدودا 20 روز است کمرم درد میکرد .در جواب ام ار آی من نوشته هرنیاسیون پاراسانترال در دیسک L5-S1 مشاهده شد و پروتروزیون سانترال در دو دیسک بالاتر مشاهده شد . استنوز کانال وجود ندارد. وقتی در اتوموبیل میشینم درد میزنه به پشت باسن و رانم . کلا مشکلم در نشست و برخواست هستش خواستم بپرسم آیا دارو درمانی یا فیزیوتراپی در بنده تاثیر دارد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   11 نوامبر 2020 10:19 ق.ظ

   بله غالبا در مرحله اول باید دارو تجویز شده و فیزیوتراپی شوند، اگر پاسخ نداد می توان تزریق در ستون فقرات انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من دوشنبه هفته قبل تصادف کردم الان عکس گرفتم میگن بین L5. S1 پارگی دیسک هست روش درمان داره یا عمل نیازه

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   30 دسامبر 2020 2:05 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
   • کارزان زمانی
    8 ژانویه 2021 6:38 ب.ظ

    سلام بنده سی سالمه از هفت هشت سال پیش ک ام ار ای گرفتم فتق دیسک جزئی تشخیص داد ولی هیچ دردی نداشتم اما دو سالی میشه پا سمت چپم شروع کرد به گز گز و داغ شدن عکس ام ار ای بیرون زدگی s1l5 رو نشون میده واقعا کلافه شدم بخصوص شبا ک میخوام بخوابم به قدری پام داغ میشه ک باید بخاری رو خاموش کنم … باید چکار کنم چی پیشنهاد میدی؟؟؟

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     11 ژانویه 2021 5:33 ق.ظ

     لطفا تصویر ام آر آی را در واتس آپ ارسال نمایید تا بتوان دقیق تر نظر داد

     ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ شماره واتس آپ

     پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  من سابقه دیسک خیلی خفیف بین مهره ۴ و ۵ کمرم دارم.
  سه سال هست که درگیر درد انتهای کمر و بیشتر قسمت سمت چپ باسن هستم که دکتر های زیادی رفتم و دارو مصرف کردم اما هیچ نتیجه ای نگرفتم تمام داروهای ضد التهاب و داروهای تقویتی عضله و شل کننده عضله و ….و هنوز درد شدید دارم و خیلی اذیت میشم
  امروز در اینترنت نگاه کردم و متوجه شدم درد من شبیه به درد عضله پیریفورمیس هست لطفا من رو راهنمایی کنید و میخوام بدونم واقعا درد من ناشی چیست ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   6 ژانویه 2021 1:22 ب.ظ

   در صورتی که درد ناحیه پریفورمیس منشا داشته باشد می توان با روش های دستی و ورزش درمان یو یا درنهایت تزریق در این عضله آن را درمان کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام.وقت بخیر من حدود دوسال پیش ام ار ای دادم و بهم گفتن مهره ۵ و ۶ آسیب دیده و بیرون زدگی دیسک دارین.الان به مدت ده روزه درد شدید دارم و رفتم دکتر که نوار عصبی گرفتن و برام دارو نوشتن و یک جلسه لیزر که هزینش ۴۰۰ هزارتومنه.میخواستم ببینم جز لیزر روش درمانی دیگه هم هست؟

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    23 ژانویه 2021 6:44 ق.ظ

    برای این که بتوان نظر دقیق در مورد شرایط شما و نحوه درمان داد تصاویر ام آر آی و نوار عصب را در شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید

    پاسخ
 • باسلام و وقت بخیر
  آقای دکتر تشکر میکنم از مطالب مفید.من ۳۹ سال دارم و ام ار ای گرفتم و بهم گفتن جراحی کنم.دیسک l5s1 ۵جلسه فیزیو تراپی رفتم درد کمرم کمی بهتر شده اما درد کنار باسن و رانم زیادتر شده.در کف پا هم درد دارم. درحالت خوابیده وقتی حرکت میکنم صدای استخوان ازکمرم شنیده میشه.امکان اینکه بدون جراحی خوب بشه هست لطفا راهنمایی بفرمایید؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   14 فوریه 2021 9:07 ق.ظ

   بله غالبا این موارد را می توان با دارو درمانی و درمان های دستی رفع کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام
  پدرم در پاهایش گرگر و سوزش دارد و مدام سردش میشه تست EMG انجام دادیم اگر اجازه دهید نتیجه را ارسال کنم و سوال اینکه با ماساژ و طب سوزنی درمان میشه یا خیر؟؟؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان