درمان اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات با فیزیوتراپی و ورزش

اسکولیوز پیچش و انحنای غیرعادی در ستون فقرات است. معمولاً این بیماری در وهله اول خود را با یک تغییر در ظاهر کمر و پشت انسان نشان می‌دهد.

علائم عمومی این بیماری عبارت‌اند از:

 • انحنای ستون فقرات که با چشم قابل مشاهده است
 • یکی از شانه‌ها نسبت به شانه دیگر بالاتر قرار می‌گیرد
 • یکی از شانه‌ها یا یک طرف باسن نسبت به طرف دیگر بیرون‌زدگی دارد
 • لباس‌ها به‌درستی و آراستگی روی بدن نمی‌نشیند
 • قفسه سینه حالت بیرون‌زدگی دارد
 • طول پاها متفاوت به نظر می‌رسد

انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) در بزرگسالان عموماً با درد همراه است. در افراد جوان‌تر که دچار انحراف ستون فقرات هستند اگرچه درد و احساس ناراحتی وجود دارد ولی شدت آن از دردی که بزرگسالان تجربه می‌کنند خفیف‌تر است.

کشکک زانو یا پاتلا، یکی از سه استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو است. هر کدام از این استخوان‌ها در سطح تماسشان با یکدیگر دارای لایه محافظی از غضروف هستند. همچنین کشکک زانو در میان یک تاندون قرار دارد. این تاندون عضلات چهارسر ران را به استخوان درشت نی (تیبیا) در پایین زانو متصل می‌کند. با خم و راست شدن زانو، کشکک زانو روی شیاری که در انتهای پایینی استخوان قرار دارد بالا و پایین می‌رود. این شیار تروکلئا نام دارد. شکل کشکک طوری است که درست در مرکز شیار تروکلئا جا گرفته و به شکل متقارنی در درون این شیار می‌لغزد. در برخی افراد، کشکک زانو به طرف خارج زانو کشیده می‌شود. در این حالت، کشکک در وسط شیار حرکت نمی‌کند (که ما به این وضعیت نیمه دررفتگی و جابجایی کشکک زانو می‌گوییم

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

توصیه‌های پزشکی


اگر شما یا فرزندتان علائمی از انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) دارید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید. آن‌ها کمر شمارا بررسی کرده و برای اطمینان بیشتر شمارا برای انجام عکس‌برداری به‌وسیله اشعه ایکس به مراکز مربوطه معرفی خواهند کرد.

درصورتی‌که برای شما یا فرزندتان بیماری انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) تشخیص داده شد، برنامه درمانی را که بر اساس شرایط شما ارائه می‌شود حتماً پیگیری و اجرا کنید. به یاد داشته باشید که عمل جراحی آخرین گزینه خواهد بود به‌خصوص برای کودکان.

علل انحراف ستون فقرات (اسکولیوز)


در اغلب مواقع علت بیماری انحراف ستون فقرات ناشناخته است و عموماً قابل‌پیشگیری نیست.

انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) معمولاً ربطی به وضعیت بد اندام، تمرینات ورزشی، رژیم غذایی یا موارد مشابه دیگر ندارد.

به نوعی از اسکولیوز که در آن علت نامشخص است، “اسکولیوز آیدیوپاتیک” گفته می‌شود. از هر ده مورد هشت مورد از اسکولیوزها از این نوع است.

به‌هرحال، محققان وجود سابقه خانوادگی را در برخی از موارد آیدیوپاتیک، مشاهده کرده‌اند که مشخص‌کننده امکان ارتباط این بیماری با مسائل ژنتیکی است.

اسکولیوز آیدیوپاتیک هم بر کودکان و هم بر بزرگسالان تأثیر می‌گذارد. برخی از موارد ممکن است در بزرگسالی خود را نشان دهد.

علت‌های شناخته شده

در برخی موارد محدود علت اسکولیوز شناخته شده است.

بیماری‌های عامل انحراف ستون فقرات

برخی از موارد انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) در اثر شرایط عصبی و عضلانی (نروماسکیلار) به وجود می‌آید از قبیل:

فلج مغزی: در شرایطی که مغز و اعصاب آسیب می‌بیند و در زمان تولد یا بلافاصله پس از تولد اتفاق می‌افتد.

تحلیل و ضعف عضلانی: حالتی ژنتیک که باعث ضعف عضلات می‌شود.

نروفیبروماتز: حالتی ژنتیک که باعث رشد تومور در مسیر اعصاب می‌شود.

انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) همچنین به عنوان علائمی از امراض که به آن سندرم گفته می‌شود ایجاد می‌شود. این نوع از اسکولیوز به عنوان “اسکولیوز سندرمی” شناخته می‌شود. مواردی که باعث ایجاد اسکولیوز سندرمی می‌شود عبارت‌اند از:

سندروم مارفان: یک اختلال در تولید بافت همبندی است که از والدین به کودکان به ارث می‌رسد.

سندروم رت: یک اختلال ژنتیکی است که معمولاً در دختران دیده می‌شود و باعث ناتوانی جدی و شدید فیزیکی و مغزی می‌شود.

موارد ذکر شده معمولاً در سنین کودکی و جوانی مشاهده می‌شود و غالباً با مشاهده آن‌ها مشکلاتی نظیر اسکولیوز هم بررسی می‌شود.

عیوب مادرزادی

در موارد نادر، ممکن است نوزاد در بدو تولد دچار انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) باشد. این موارد به‌عنوان “اسکولیوز مادرزادی” شناخته می‌شود. اسکولیوز مادرزادی ناشی از نقص مهره‌ها در هنگام تشکیل ستون فقرات در رحم مادر است.

این بیماری به دلیل ضعیف و باریک‌تر بودن قسمتی از ستون فقرات (پوکی استخوان) در زمان رشد است.

تشخیص انحراف ستون فقرات (اسکولیوز)


تشخیص انحراف ستون فقرات

اسکولیوز معمولاً بعد از تست ستون فقرات، دنده‌ها، مفصل ران یا باسن و شانه‌ها تشخیص داده می‌شود.

از شما خواسته می‌شود که به سمت جلو خم شوید تا در نواحی مختلف پشتتان هر بیرون‌زدگی خاصی بررسی شود. به‌عنوان‌مثال ممکن است یکی از شانه‌های شما بالاتر از دیگری باشد یا در پشتتان برآمدگی‌ای وجود داشته باشد.

تست‌های اولیه معمولاً به‌وسیله یک پزشک عمومی انجام می‌شود. اگر احتمال انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) داده شود، وی شمارا به یک متخصص ارتوپد (متخصصی که مشکلات اسکلتی را تشخیص می‌دهد) جهت تست‌های تکمیلی و تخصصی و همچنین ارائه روش‌های درمانی معرفی می‌کند.

اسکن‌ها

متخصص ارتوپد برای اطمینان از صحت تشخیص از پشت شما به‌وسیله اشعه ایکس عکس‌برداری می‌کند.

به‌وسیله عکس گرفته‌شده با اشعه ایکس شکل، جهت، محل و زاویه انحنای ستون فقرات تشخیص داده‌شده و مشخص می‌شود. نام پزشکی زاویه انحنای ستون فقرات “زاویه اسکولیوز” است.

در برخی موارد استفاده از روش‌های عکس‌برداری ام آر آی یا سی‌تی‌اسکن نیز توصیه می‌شود.

درمان


درمان انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) در کودکان

درمان انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) در کودکان

اغلب درمان انحراف ستون فقرات کودکان به سن آن‌ها و میزان شدت بیماری بستگی دارد

اصلی‌ترین راه‌های درمان عبارت‌اند از:

 • مشاهده
 • گچ گرفتن
 • آتل‌بندی
 • عمل جراحی 

مشاهده

برای کودکان در همه موارد درمان نیاز نیست چون غالباً این وضع آن‌ها در زمان رشد به‌خودی‌خود خوب می‌شود

به‌هرحال، درصورتی‌که انحنا به‌خودی‌خود اصلاح نشد ممکن است فضا برای رشد اندام‌های درونی کاهش یابد بنابراین بیماری توسط متخصص باید به‌طور دقیق بررسی شود

معمولاً متخصص، عکس‌برداری منظم به‌وسیله اشعه ایکس را توصیه می‌کند تا بتواند وضعیت انحنای ستون فقرات را بررسی نموده و بهبود انحنا، عدم پیشرفت یا بدتر شدن شرایط بیماری را ببیند.

گچ گرفتن

در برخی موارد در نوزادان و کودکان باید ستون فقرات را در زمان رشد برای بهبود وضعیت انحنا در جهت صحیح تحت فشار قرارداد. برای کودکان زیر دو سال این شرایط به‌وسیله گچ گیری قابل انجام است.

گچ گرفتن نوعی آتل یا بریس خارجی است که با استفاده از ترکیبات سبک از پلاستر و یا مواد مدرن ساخته می‌شود. گچ به صورت دائمی پوشیده شده و نمی‌توان آن را از تن درآورد، اما به‌طور منظم تعویض شده و مدل و اندازه آن اصلاح می‌شود تا بدن بتواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد.

گچ هر دو تا سه ماه یک بار در شرایط بیهوشی و با صاف کردن تدریجی ستون فقرات تعویض می‌شود ولی باز هم ممکن است بعدازاین مرحله کودک شما به آتل یا بریس قابل تعویض نیاز داشته باشد.

آتل‌بندی

درصورتی‌که ستون فقرات کودک شما بدتر شود، متخصص شما آتل یا بریس پشت را در طول مدت رشد توصیه خواهد کرد. آتل باعث بهبود اسکولیوز نمی‌شود و فقط از بدتر شدن آن جلوگیری می‌کند.

باوجوداینکه مدارک نشان‌دهنده مزایای بریسینگ در برخی موارد است ولی توسط همه متخصصان توصیه نمی‌شود.

در صورت استفاده از بریس ، آتل باید به‌دقت روی ستون فقرات کودک نصب و سوار شود.  برای انجام این کار حتی شاید لازم باشد که از پشت کودک شما قالب‌گیری شود. البته این کار به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن کودک در بیمارستان نیست.

بریس معمولاً از پلاستیک سفت و محکم ساخته می‌شود و انواع قابل‌انعطاف آن نیز موجود است. به‌طورکلی بریس‌های مدرن پشت طوری طراحی شده‌اند که از زیر لباس‌های گشاد قابل دیدن و تشخیص نیستند.

معمولاً توصیه می‌شود که بریس‌ها به مدت بیست‌وسه ساعت در شبانه‌روز پوشیده شوند و فقط در زمان حمام کردن یا توالت رفتن آن‌ها را از بدن خارج کرد. بریس‌ها نباید در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کنند و باید بتوان آن‌ها را در زمان انجام ورزش‌های گروهی که احتمال برخورد ورزشکاران با هم وجود دارد هم استفاده نمود. الاایحال می‌توان در هنگام انجام ورزش یا شنا آن را از تن درآورد.

تمرینات ورزشی منظم برای کودکان که از بریس استفاده می‌کنند حائز اهمیت است. ورزش به افزایش حجم عضلات و قوی شدن بدن کمک کرده و درنتیجه باعث استفاده راحت‌تر از بریس می‌شود.

معمولاً بریس برای مدت زمان طولانی و در زمانی که کودک در حال رشد است استفاده می‌شود. برای اکثر کودکان این بدان معناست که آن‌ها باید از بریس تا سن حدود شانزده یا هفده‌سالگی استفاده کنند.

عمل جراحی

اگر رشد کودک شما متوقف شده و انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) وی شدید باشد یا درمان‌های انجام‌شده ناموفق بوده باشد عمل جراحی اصلاحی پیشنهاد می‌شود. نوع عمل جراحی به سن کودک بستگی دارد.

درمان اسکولیوز در بزرگسالان

درمان اسکولیوز در بزرگسالان

درد کمر و پشت مهم‌ترین مشکل ناشی از انحراف ستون فقرات و اسکولیوز در بزرگسالان  است بنابراین مهم‌ترین درمان اسکولیوز در بزرگسالان، کمک به کاهش درد ناشی از اسکولیوز است.

تجویز دارو

معمولاً برای کاهش درد ناشی از اسکولیوز داروهای مسکن و ضد درد توصیه و تجویز می‌شود.

مسکن‌های بدون نیاز به نسخه پزشک نظیر پاراستامول یا ایبوپروفن معمولاً اولین گزینه‌ها هستند. اگر این مسکن‌ها جواب نداد به پزشک عمومی مراجعه کنید. آن‌ها ممکن است مسکن‌های قوی‌تری برای شما تجویز کنند یا در صورت نیاز شمارا به یک کلینیک تخصصی کنترل درد معرفی نمایند.

در برخی موارد از تزریق کورتیکواستروئید یا بی‌حسی موضعی برای از بین بردن درد کمر استفاده می‌شود. درد کمر ناشی از فشار استخوان‌ها و مهره‌های کمر به اعصاب می‌باشد. لازم به ذکر است که تزریق دارو در ناحیه کمر برای کاهش موقتی درد در کوتاه‌مدت مورداستفاده قرار می‌گیرد و اغلب برای کارهای نسبتاً سنگین‌تر که باعث افزایش فشار به کمر می‌شود به‌کاربرده می‌شود.

اگر دلیل اسکولیوز، پوکی استخوان در ناحیه ستون فقرات تشخیص داده شود، استفاده از داروها و مکمل‌هایی برای تقویت استخوان‌ها تجویز می‌شود.

تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی برای انحراف ستون فقرات

تمرینات کششی و نرمش‌های عمومی باعث بهبودی حالت کلی بدن، افزایش انعطاف‌پذیری و همچنین کاهش درد در کمر می‌شود.

همچنین ورزش برای انحراف ستون فقرات به حفظ وزن مناسب بدن کمک کرده و باعث کاهش وضعیت نامطلوب در کمر می‌شود.

بریسینگ یا آتل‌بندی

اگرچه بریس ها در برخی موارد باعث تخفیف درد می‌شود ولی غالباً برای بزرگسالان به‌عنوان درمان برای بیماری اسکولیوز استفاده نمی‌شود. بریس به‌عنوان جایگزین عمل جراحی در زمانی که شما در شرایطی نیستید که بتوانید عمل جراحی انجام دهید مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد.

عمل جراحی

معمولاً برای بزرگسالان در مواردی که انحنای ستون فقرات زیاد و جدی است عمل جراحی توصیه می‌شود؛ به‌خصوص اگر بیماری به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تشدید شود، درد کمر به دلیل وضعیت غیرعادی بدن آزاردهنده باشد و یا اعصاب در اثر فشار ستون فقرات تحت فشار باشند.

مطالب مرتبط

18 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • فهیمه رضایی
  15 نوامبر 2019 7:19 ب.ظ

  سلام.ایافیزیوتراپی وحرکات اصلاحی وورزش دراب میتواندازپیشرفت اسکولیوزجلوگیری کند؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   15 دسامبر 2019 8:03 ق.ظ

   به منطور جلوگیری از پیشرفت باید ورزش درمانی تخصصی آموزش و انجام شود

   پاسخ
 • حمیده جمالزاده
  12 دسامبر 2019 9:25 ب.ظ

  بنده 44سالمه انحراف ستون فقرات خفیف دارم کمی پشتم قوز دارم یک قوزبند خریدم نظرشمابرای قوزبند چیه استفاده کنم؟نظرشما میخام متشکرم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   18 دسامبر 2019 8:07 ق.ظ

   سلام وقت بخیر غالبا استفاده از قوزبند های طراحی شده برای خود فرد که با تکنلوزی های کامپیوتری درست می شود به همراه انجام مداوم ورزش های مخصوص به برطرف کردن این مورد و جلوگیری از پیشرفت کمک می کند

   پاسخ
 • با سلام ،،طی دو ماه متوالی دوبار عمل دیسک کمر داشتم سری اول جراحی بصورت لیزری بود بدلیل عدم موفقیت بعد از یک ماه دوباره جراحی باز بین ۴و۵انجام شد متاسفانه بعد از گذشت یک ماه از جراحی دوم ستون فقرات انحراف پیدا کرده ،،،۴۴ساله از مشهد

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 7:11 ق.ظ

   با انجام فیزیوتراپی تخصصی و حتی تزریقات خاص می توان اسپاسم عضلاتی که موجب کجی شده اند را شکست و ان را درمان کرد

   پاسخ
 • محمد حسین عابدی
  27 دسامبر 2019 8:46 ب.ظ

  سلام من 18 سال دارم و الان چند ساله که دارم درد میکشم تقریبا از 10 سالگی به بعد و به خانواده میگم ولی فکر میکردن الکی میگم یا میگفتن از خامی بدنته و منو به سرکار میبردن و درد من بیشترم میشد طوری که دیگه نمیتونستم خم بشم اما به تازگی منو پیش یه طب سنتی بردن که منو نگاه معاینه کرد گفت انحراف ستون فقرات داری و یک مهره از ستون فقراتم که وسط کمرمه بیرون تر از بقیه بود جاش انداخت و الان یکم رفته پایین و گفت 20 جلسه نیاز داری تا کامل خوب شی . لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   4 ژانویه 2020 7:07 ق.ظ

   دیسک و مهره های ستون فقرات ساختارشان به این صورت نیست که با دست جا اندازی بشوند. بهتر است عکس رادیوگرافی خاصی تهیه کنیم و بعد از تشخیص دقیق انحراف درمتن ان را انجام دهیم

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من خانمی 30 ساله هستم که سه چهار سال پیش احساس می کردم که یک طرف کمرم برآمدگی بیشتری نسبت به طرف دیگری دارد به تازگی به خاطر درد در طرف راستم به پزشک مراجعه کردم وبا گرفتن سیتی اسکن متوجه شدم که ستون فقراتم کج شده است و دکتر هیچ راه حلی به من نگفته است میشه لطف کنید من را راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   18 آوریل 2020 4:50 ق.ظ

   سلام وقت بخیر لطفاً تصاویر مدارک پزشکی را در شماره تلگرام یا واتساپ در اختیار شما قرار می دهم ارسال کنید تا بررسی های دقیق تر انجام شود و راهکار درمانی در اختیار شما قرار گیرد به منظور مطالعه مطالب مربوط به کجی ستون فقرات یا اسکولیوز می توانید به سایت تخصصی مرکز در این مورد مراجعه کنید
   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵
   http://www.scoliose.ir

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام من هم استخدام نیروی انتظامی بودم همین اتفاق افتاده من هم مدرک را از من گرفتن و چیزی برای نشون دادن ندارم ولی ۹ درجه انحراف ستون فقرات داشتم من باید چه کارکنم

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     28 نوامبر 2020 7:03 ق.ظ

     ۹ درجه انحراف زیاد نیست و نیاز به درمان خاصی ندارد، اگر در ظاهر نمود دارد می توان ورزش درمانی یه بعدی ستون فقرات رو انجان داد

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
  • سلام خسته نباشید آقای دکتر من دخترم ۱۱ ساله اشه ۲۰ کیلو اضافه پزن داره در ناحیه ی شکم پهلو از کوچیکیشبه همین صورت بوده ولی متاسفانه تازه متوجه شدیم که یه شانه اش بالاتر از اونیکی شانه اش هستش با کمک دکتر رضا ملاحسینی متوجه شدیم که متاسفانه اسکولیوز داره سوالم اینه آیا فیزیوتراپی میتونه به درمانش کمک کنه دکتر براش بریس نوشته اونم میخوام تهیه کنم در کنار بریس دیگه چکارهایی میتونم انجام بدم لطفا به من مادر پر از استرس کمک کنید یه هفته است فقط اشک میریزیم

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    28 نوامبر 2020 6:59 ق.ظ

    سلام با توجه به سن بسیار مهم است به موقع درمان شده و تا سن ۱۶ سالگی تحت نظر باشد. درمان بریس ستون فقرات و ورزش درمانی سه بعدی اسکولیوز هست

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • من اسکولیوز درجه ۹ دارم آیا در عرض ۲ ماه با ورزش کردن خوب میشه چه درمانی وجود دارد

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 نوامبر 2020 7:03 ق.ظ

   ۹ درجه در چه سنی؟
   این درجه اگر بعد از بلوغ باشد جدی نیست و نیاز به درمان ندارد. اگر نمود ظاهری دارد باید ورزش های سه بعدی اسکولیوز را یاد گرفته و انجام دهید. اگر قبل از بلوغ باشد باید بررسی شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • را سلام و خسته نباشید،اگر اسکولیوز خفیف باشه حداقل چند جلسه فیزیوتراپی یا ماساژ نیاز داره که درمان بشه؟با سپاس از شما

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   6 فوریه 2021 12:19 ب.ظ

   غالبا موارد خفیف نیاز به انجام منظم ورزش های سه بعدی اسکولیوز در طی ۶ ماه دارند

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس