کمردرد در دوران قاعدگی: علت و درمان آن

تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۲

زنان در دوران قاعدگی ممکن است درد شکم، کمردرد قبل از پریود، یا هر دو را داشته باشند. در پزشکی درد شکم و کمر درد قاعدگی را دیسمنوره می‌نامند. دیسمنوره به معنای انقباض عضلات در دوران قاعدگی است. دیسمنوره باعث ایجاد درد در بالا، پائین یا یک طرف کمر در دوران قاعدگی می‌شود. کمر درد قاعدگی ممکن است بسیار ناتوان کننده باشد اما خیلی جدی نیست و پس از چند روز برطرف می‌شود. کمر درد قاعدگی چه جدی باشد و چه جدی نباشد، بسیار دردناک است و تمام زنانی که به کمر درد قاعدگی مبتلا هستند در جستجوی راهی برای درمان کمر درد قاعدگی هستند.

کلینیک امید در شعبه دو (خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17)، دارای متخصصین طب فیزیکی متبحر خانم است. خانم‌هایی که مشکل اسکلتی عضلانی دارند و برای رفتن به پزشک آقا دارای معذوریت می‌باشند می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

علل کمردرد قاعدگی


کمر درد قاعدگی سه علت دارد که عبارتند از:

دیسمنوره

هنگامی که رحم شدیدا منقبض شود، باعث درد شکم، کمر یا قسمت بالای ران‌ها می‌شود. انقباض شدید رحم یکی از علت کمر درد قاعدگی است. استرس، عدم ورزش و فعالیت بدنی، اضطراب و نگرانی باعث دیسمنوره می‌شود. حتی در مواردی که فرد قرص‌های ضد بارداری که مانع تخمک گذاری می‌شوند مصرف می‌کند نیز ممکن است بدون اینکه پریود باشد به کمر درد مبتلا شود. این کمر درد از پایین کمر شروع شده و به قسمت‌های دیگر کمر نیز منتقل می‌شود، و اگر بسیار شدید باشد باعث سیاتیک نیز می‌گردد. نوع دیگر دیسمنوره در اثر شرایط دیگری به جز سیکل طبیعی قاعدگی ایجاد می‌شود. برخی از این شرایط عبارتند از التهابات لگنی، فیبروئیدها، آی یو دی‌های مسی، STD ها و کیست‌های تخمدان. کمردردهایی که در اثر این موارد ایجاد می‌شوند شدیدتر نیز هستند.

آندومتریوز

آندومتریوز یکی از علل اصلی کمردرد قاعدگی است. آندومتریوز به معنای رشد غیرطبیعی و سریع سلول‌های رحمی در خارج از رحم است که باعث بروز کمردرد قاعدگی و درد شدید در ناحیه شکم می‌شود. این درد معمولاً چند روز قبل از آغاز قاعدگی آغاز می‌شود. با وجود آندومتریوز، شدت درد با افزایش سن بیشتر افزایش می‌یابد و درمان مؤثری برای آن وجود ندارد. در نهایت، درد به حدی شدید و غیرقابل تحمل خواهد رسید که فرد ناتوان خواهد شد که به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد یا حتی از رختخواب بیرون آید. در صورتی که آندومتریوز به این حد برسد، فرد به هیسترکتومی، یعنی جراحی برداشت رحم، نیاز خواهد داشت.

انقباض رحم

انقباض رحم یکی از عوامل ایجاد کمردرد قاعدگی در دوران قاعدگی است، که ممکن است از ملایم تا شدید بودند. این درد زمانی به وجود می‌آید که پوشش اضافی که در مرحله فولیکولار رحم ساخته شده است، همراه با آب و خون پریود از راه واژن خارج می‌شود. این فرآیند شبیه به انقباضاتی است که در هنگام تولد نوزاد اتفاق می‌افتد. درد ناشی از انقباض رحم به دلیل استفاده زیاد عضلاتی است که در حالت عادی تحت فشار نیستند، و همین باعث بروز کمردرد قاعدگی و درد شکمی می‌شود. در این زمان، پروستاگلاندین‌ها نیز تولید می‌شوند و با ایجاد انقباضات رحمی و اسپاسم عضلات کمر، باعث افزایش یا بروز کمردرد خفیف تا شدید می‌شوند.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

روش‌های درمان کمر درد قاعدگی


برای درمان کمر درد قاعدگی روش‌های زیادی وجود دارد که بعضی از آنها عبارتند از :

پیاده روی کنید

پیاده روی کنید برای درمان کمر درد قاعدگی
پیاده روی ملایم نه تنها باعث کشش عضلات شده و ایجاد احساس آرامش شده، بلکه درد و گرفتگی‌ها را نیز تسکین می‌دهد. مراقب باشید که به آرامی راه بروید تا عضلات زیاد کشیده نشوند.

یوگای آرام انجام دهید

یوگای آرام برای درمان کمر درد قاعدگی

یوگای آرام به کشش عضلات گرفته‌ی کمر کمک کرده و باعث کاهش کمردرد قبل از پریود می‌شود. حتی اختصاص زمانی برای انجام حرکت سگ با صورت پایین به مدت ده تنفس نیز به کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کند.

نفس عمیق بکشید

نفس عمیق برای درمان کمر درد قاعدگی

نفس عمیق که گاهی پرانایاما نیز نامیده می‌شود، باعث سرحالی فرد و رفع تنش و سفتی عضلات کمر و رحم می‌گردد. تمرکز برروی تنفس نیز در کاهش سریع‌تر و موثرتر علائم درد قاعدگی موثر است.

حرکات کششی کمر را انجام دهید

حرکات کششی کمر برای حرکات کششی کمر

اگر کمر درد دارید باید عضلات پایین کمر را بکشید. روش‌های مختلفی برای کشش وجود دارد که به کاهش گرفتگی و درد کمک می‌کنند.

خود یا شخص دیگری بدنتان را ماساژ دهید

ماساژ برای درمان کمر درد قاعدگی

گرفتگی باعث تغییرات فیزیکی قابل توجهی در عضلات کمر می‌شود و ماساژ می‌تواند گرفتگی‌ها را رفع کرده و درد عضلات را برطرف کند. ماساژ تخصصی می‌تواند گرفتگی و تنش عضلات را رفع کند.

از طب فشاری یا طب سوزنی استفاده کنید

طب سوزنی برای درمان کمر درد قاعدگی

طب فشاری و طب سوزنی باعث کاهش علائم دیسمنوره می‌شود. یک جلسه به یک متخصص مراجعه کنید تا در کاهش کمردرد قبل از پریود به شما کمک کند.

از گرما درمانی برای عضلات منقبض و دردناک استفاده کنید

گرما درمانی برای درمان کمر درد قاعدگی

 گرم کردن عضلات گرفته، باعث تسکین و رهاشدگی عضلات می‌شود و درد را نیز کاهش می‌دهد. روش‌های مختلفی برای گرما درمانی وجود دارد که عبارتند از استفاده از پد گرمایی و کشش شیشه آب گرم روی محل می‌باشد و تمام روش‌های موجود به کاهش درد و ناراحتی کمک می‌کنند.

دوش آب گرم بگیرید

دوش آب گرم برای درمان کمر درد قاعدگی

زمانی که کمر درد دارید یک دوش آب گرم بگیرید. آب گرم عضلات گرفته و سفت را نرم می‌کند. همچنین آب گرم باعث کاهش تنش و آرامش بدن می‌شود.

به مقدار کافی مواد مغذی بخورید

مواد مغذی برای درمان کمر درد قاعدگی

برخی از مطالعات پزشکی نشان داده‌اند که کمبود پتاسیم، کلسیم و منیزیم باعث گرفتگی عضلات می‌شود. وجود منیزیم، پتاسیم و منیزیم کافی در رژیم غذایی به جلوگیری از گرفتگی و درد کمر کمک می‌کند.

  • میوه‌هایی مانند موز و پرتقال منابع غنی پتاسیم هستند.
  • می‌توانید با مصرف برنج قهوه‌ای، آووکادو و بادام منیزیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.
  • محصولات لبنی مانند ماست و پنیر و سبزیجاتی مانند اسفناج که رنگ سبز تیره دارند نیز از منابع غنی کلسیم هستند.

داروی مسکن بخورید

داروی مسکن برای کمر درد قاعدگی

اگر همیشه درد دارید و روش‌های تسکین درد برای کمر درد قاعدگی شما موثر نیست، از داروهای مسکنی که بدون نسخه به فروش می‌رسند استفاده کنید. اما اگر درد و ناراحتی ادامه داشت، با پزشک مشورت کنید.

  • برای کاهش کمردرد قاعدگی، ایبوپروفن و دیگر انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مصرف کنید.
  • داروهای ضد درد نیز برای کاهش دیگر علائم دیسمنوره، مانند سردرد، مفید هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان