مراقبت های بعد از عمل تنگی کانال نخاع کمر: فیزیوتراپی و ورزش

تنگی کانال نخاع اغلب با تغییرات مربوط به سن بوجود می‌آید. مثل: آرتروز، ورم مفاصل، بیرون زدگی‌های خفیف دیسک که به اصطلاح بالجینگ دیسک گفته می‌شود، چرخش استخوان‌ها و ضخیم شدن رباط ها. اگر با تنگی کانال نخاعی زندگی می‌کنید و به فکر جراحی هستید، تحقیقات در مورد روند بهبودی ضروری است. بسته به شدت و محل تنگی کانال نخاع شما، گزینه‌های جراحی مختلفی وجود دارد. هر یک از این گزینه‌ها زمان ریکاوری مخصوص به خود را دارند و محدودیت‌های مختلف حرکتی را ایجاد خواهند کرد.

کلینیک امید در مواجه با بیماری‌ها، رویکرد پلکانی دارد و استفاده از درمان‌های ساده‌تر را در اولویت خود قرار می‌دهد متخصصین طب فیزیکی این کلینیک ابتدا درمان‌‌های ساده و کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد می‌دهند. در صورتی که بیمار به درمان‌های ساده پاسخ نداد، استفاده از درمان‌های تهاجمی‌تر و پرهزینه‌تر توصیه می‌شود. در نهایت اگر شرایط بیمار به گونه‌ای است که هیچ کدام از این درمان‌ها برای او مفید واقع نشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح متبحر ارجاع می‌دهد. اما بیماران در اکثر موارد با استفاده از خدماتی که در این کلیینک ارائه می‌شود، از درمان‌ جراحی بی‌نیاز می‌شوند. از جمله از جراحی‌های بسته‌ای که در کلینیک امید انجام می‌شود عبارتند از:

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 

روش‌های جراحی تنگی کانال نخاع


روش‌های جراحی تنگی کانال نخاع

به طور معمول، جراحان از 2 روش جراحی برای جراحی تنگی کانال نخاع استفاده می‌کنند.

 •  رفع فشار: جراح با از بین بردن فشاری که بافت بر روی ساختار عصبی وارد می‌کند، باعث می‌شود فضای بیشتری در کانال ستون فقرات (برای نخاع) یا در فرامینا (برای ریشه‌های عصبی) ایجاد شود.
 • تثبیت کردن: جراح در این روش حرکت بین مهره‌ها را محدود می‌کند.

رفع فشار ستون فقرات چیست؟ 

رفع فشار ستون فقرات می‌تواند در هر نقطه‌ای در امتداد ستون فقرات از گردن (ستون فقرات گردنی) تا قسمت تحتانی کمر (ستون فقرات کمری) انجام شود. این عمل جراحی از طریق ایجاد برش در عضلات کمر (خلفی) انجام می‌شود. استخوان لامینا قسمت پشتی کانال ستون فقرات را تشکیل داده و پوششی بر روی نخاع ایجاد می‌کند. برداشتن استخوان لامینا و رباط ضخیم شده، فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که خارهای استخوانی (استئوفیت‌ها) نیز از بین بروند. بسته به میزان تنگی کانال، ممکن است یک مهره (یک سطح) یا بیشتر (چند سطح) درگیر شوند.

انواع مختلف عمل جراحی رفع فشار وجود دارد:

 • لامینکتومی از بین بردن کل استخوان لامینا، بخشی از مفاصل فاست بزرگ شده و رباط‌های ضخیم شده که روی نخاع و اعصاب را پوشانده‌اند.
 • لامینوتومی برداشتن قسمت کوچکی از استخوان لامینا و رباط‌ها، معمولاً از یک طرف است. از طریق این روش، پشتیبانی طبیعی استخوان لامینا در جای خود باقی مانده و احتمال بی ثباتی ستون فقرات کاهش می‌یابد. گاهی اوقات ممکن است جراح برای ایجاد برش کوچک‌تر و کم‌تهاجم‌تر از آندوسکوپ استفاده کند.
 • فورامینوتومی برداشتن استخوان اطراف فورامن عصبی است – كانالی استخوانی كه ریشه‌های عصبی هنگام خروج از ستون فقرات از آن عبور می‌کنند. این روش هنگامی استفاده می‌شود كه دژنراسیون دیسك باعث کاهش ارتفاع فرامین و پینچ شدن عصب شود.
 • لامینوپلاستی روشی است که در آن برای گسترش فضای کانال ستون فقرات، استخوان‌های لامینا را از یک طرف قطع کرده و آن‌ها را مانند یک در باز می‌کنند. این روش فقط در ناحیه گردن (ستون فقرات گردنی) استفاده می‌شود.
 • دیسککتومی عبارت است از روشی برای از بین بردن بخشی از دیسک شکسته یا دژنراتیو برای تسکین فشار وارد شده بر اعصاب.

جراحی تثبیت کننده برای تنگی کانال نخاع 

همه کسانی که برای درمان تنگی کانال نخاع جراحی شده‌اند، نیازی به تثبیت ستون فقرات ندارند. تثبیت ستون فقرات به نام فیوژن ستون فقرات نیز شناخته می‌شود. این عمل به‌خصوص در مواردی که یک یا چند مهره از وضعیت صحیح خود خارج شده باشد، مفید است. خارج شدن مهره‌ها از وضعیت صحیح باعث می‌شود ستون فقرات شما ناپایدار (و دردناک) شود. در این موارد، لغزش استخوان‌ها می‌تواند باعث پینچ عصبی یا به عبارت دیگر، گیرافتادگی اعصاب شود. علاوه بر این، نیاز به تثبیت ستون فقرات بستگی به این دارد که جراح شما لازم است روی چه تعداد مهره کار کند. به عنوان مثال، در صورت نیاز به برداشتن استخوان لامینا (استفاده از لامینکتومی) در چندین مهره، ستون فقرات شما بدون آن ساختارها ناپایدار خواهد شد، در این صورت برای کمک به تثبیت ستون فقرات شما نیاز به فیوژن (الحاق) ستون فقرات دارید.

جراحی تثبیت ستون فقرات سال‌هاست که رواج پیدا کرده است. این عمل به تنهایی یا همزمان با عمل جراحی رفع فشار قابل انجام است. در جراحی تثبیت ستون فقرات، جراح محیطی را ایجاد می‌کند که استخوان‌های ستون فقرات شما با گذشت زمان (معمولاً بیش از چند ماه یا بیشتر) به هم بپیوندند. جراح از پیوند استخوان (معمولاً با استفاده از استخوان بدن خود) یا ماده بیولوژیکی (که باعث تحریک رشد استخوان می‌شود) استفاده می‌کند. جراح شما ممکن است از ابزار نخاعی مثل سیم، کابل، پیچ، میله، و صفحه استفاده کند تا پایداری را افزایش داده و به ثبات استخوان‌ها کمک کند. فیوژن ستون فقرات حرکت بین مهره‌ها را متوقف کرده و ثبات طولانی مدت آن را فراهم می‌کند.

چه کسانی برای این عمل مناسب هستند؟ 


در صورت داشتن موارد زیر، شما ممکن است یکی از گزینه‌های این عمل جراحی باشید:

 • درد، ضعف یا بی‌حسی قابل توجه در پاها
 • درد پا بدتر از درد کمر باشد
 • مشکل شما با فیزیوتراپی یا دارو بهبود نیافته است
 • مشکل در راه رفتن یا ایستادن، کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است
 • تست‌های تشخیصی (MRI ، CT ، میلوگرام) تنگی در کانال مرکزی یا شکاف جانبی را نشان داده است.

قبل از عمل چه اتفاقی می‌افتد ؟ 


ممکن است لازم باشد چند روز قبل از عمل آزمایشات پیش از عمل جراحی (مثلاً آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام، اشعه X قفسه سینه) را انجام دهید. در مطب پزشک فرم ‌ای رضایت‌نامه را امضا کرده و مدارک را پر می‌کنید تا جراح تاریخچه پزشکی شما را بداند (آلرژی، داروها / ویتامین‌ها ، سابقه خونریزی، واکنش‌های بیهوشی، جراحی‌های قبلی). شما باید یک هفته قبل از عمل از مصرف تمام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ناپروسین، Advil ، Motrin ، نوپرین ، Aleve و غیره) و رقیق کننده خون (کوودامین ، آسپیرین و غیره) را قطع کنید. علاوه بر این، از سیگار کشیدن یا استعمال سایر دخانیات را به مدت یک هفته قبل و 2 هفته بعد از عمل خودداری کنید زیرا ممکن است باعث خونریزی شود.

بیماران، صبح روز عمل در بیمارستان بستری می‌شوند. شب گذشته قبل از عمل مصرف هیچ نوشیدنی و غذایی مجاز نیست. یک لوله داخل وریدی (IV) در بازوی شما قرار می‌گیرد. متخصص بیهوشی در مورد اثر بیهوشی و خطرات آن توضیحاتی به شما خواهد داد.

بعد از عمل چه اتفاقی می‌افتد ؟ 


بعد از عمل تنگی کانال نخاع چه اتفاقی می‌افتد

شما بعد از عمل در اتاق ریکاوری به نام PACU به هوش می‌آیید. فشار خون، ضربان قلب و تنفس شما کنترل و درد شما برطرف می‌شود. بعد از به هوش آمدن به بخش منتقل شده و سطح فعالیت خود را افزایش خواهید داد (نشستن روی صندلی، پیاده روی). اگر عمل جراحی فیوژن نیز انجام داده باشید، ممکن است لازم باشد یک بریس بپوشید. بعد از 1 تا 2 روز از بیمارستان مرخص خواهید شد و دستورالعمل‌های لازم نیز به شما داده می‌شود.

دستورالعمل‌های که هنگام ترخیص به بیمار داده می‌شود عبارت است از:

ناراحتی 

 • داروهای ضد درد را طبق دستور جراح خود مصرف کنید. مواد مخدر می‌توانند اعتیاد آور باشند و به همین علت برای مدت زمان محدود استفاده می‌شوند.
 • مواد مخدر همچنین می‌توانند باعث یبوست شوند. به مقدار زیاد آب بنوشید و غذاهای سرشار از فیبر بخورید. ملین‌ها و نرم کننده‌های مدفوع بدون نسخه در دسترس هستند.
 • روی زخم جراحی خود 3-4 بار در روز به مدت 15-20 دقیقه برای کاهش درد و تورم یخ بگذارید.

محدودیت‌ها 

 • به مدت 2 هفته بعد از عمل از خم شدن، بلند کردن یا پیچاندن کمرتان خودداری کنید.
 • به مدت 2 هفته بعد از عمل، اجسام سنگین‌تر از 5 پوند را بلند نکنید.
 • برای مدت 2 هفته هیچ فعالیت پرحاشیه‌ای از جمله باغبانی، کارهای خانه و رابطه جنسی را انجام ندهید.
 • به مدت 2 هفته بعد از عمل، یا تا زمانی که با جراح خود صحبت نکرده‌اید رانندگی نکنید.
 • اگر عمل فیوژن داشته‌اید، پس از شش ماه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) (به عنوان مثال، آسپیرین؛ ایبوپروفن، Advil ، Motrin، نوپرین؛ ناپروکسن سدیم، Aleve) استفاده نکنید. NSAID ها ممکن است باعث خونریزی و اختلال در بهبود استخوان شوند.
 • از کشیدن سیگار یا ویپ، و همچنین جویدن محصولات نیکوتین‌دار خودداری کنید. زیرا این مواد روند بهبودی را به تأخیر می‌اندازند و از رشد جدید استخوان جلوگیری می‌کنند.

فعالیت‌ها

 • ممکن است چند هفته اول بعد از عمل برای فعالیت‌های روزانه (پانسمان، حمام کردن) خود به کمک نیاز داشته باشید. خستگی عادی است. بگذارید درد راهنمای شما باشد.
 • هر 3-4 ساعت به مدت 5-10 دقیقه از جایتان بلند شوید و راه بروید. به تدریج زمان پیاده روی خود را به هر میزان که می‌توانید افزایش دهید.
 • اگر جراح برای شما بریس تجویز کرده است، همیشه باید از آن استفاده کنید مگر در مواقع خواب و استحمام.

مراقبت از زخم / استحمام 

 • برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، دست‌های خود را قبل و بعد از تمیز کردن زخم کاملاً بشویید.
 • اگر از درماباند (نوعی چسب پوستی) برای پوشاندن زخمتان استفاده شده است، ممکن است لازم باشد روز بعد از عمل حمام کنید. روی زخم را به آرامی با آب و صابون  بشویید و سپس با حوله خشک کنید.
 • اگر گیره یا چسب بخیه دارید، ممکن است لازم باشد 2 روز بعد از عمل حمام کنید. پانسمان را برداشته و به آرامی با آب و صابون بشویید و آن را با حوله خشک کنید. در صورت وجود ترشح، پانسمان را تعویض کنید.
 • زخم را خیس نکنید و یا آن را در آب (حمام ، استخر یا وان) فرو نبرید.
 • از لوسیون یا پماد بر روی زخم استفاده نکنید.
 • برخی ترشحات از زخم طبیعی است. اما در صورت زیاد بودن مقدار آن، داشتن بوی ناخوشایند، یا ترشحات با رنگ زرد یا سبز باید به مطب جراح مراجعه کنید.
 • گیره‌ها یا چسب‌های بخیه در جلسات بعدی معاینه برداشته می‌شوند.

چه موقع باید با پزشک خود تماس بگیرید

 • اگر دمای بدن شما بیش از 101.5 درجه فارنهایت باشد، یا اگر زخم شروع به باز شدن بکند یا علائم عفونت مانند قرمزی، تورم، درد یا ترشح وجود داشته باشد.
 • تورم و حساسیت در ماهیچه یک پا.
 • شروع دوباره سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در پاها یا بی‌حسی در ناحیه کشاله ران.

نتایج جراحی چیست؟

به طور معمول 4 تا6 هفته بعد از عمل، می‌توانید به فعالیت‌های روتین زندگی خود برگردید. ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا نتایج کامل تسکین درد خود را نشان بدهد. در طی این مدت، لازم است که جلسات فیزیوتراپی به صورت منظم انجام شود تا یاد بگیرید که چگونه حرکت صحیح را انجام دهید. فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را از عمل جراحی ستون فقرات خود بگیرید.

رفع فشار از طریق عمل جراحی لامینکتومی در تسکین درد پا در 70٪ از بیماران موفقیت‌آمیز بوده که امکان بهبودی قابل توجهی را در عملکرد بیمار (توانایی انجام فعالیت‌های روزمره طبیعی) و کاهش میزان  قابل ملاحظه‌ای از درد و ناراحتی او را فراهم می‌کند. با این وجود، ممکن است درد کمر تسکین نیافته و 17٪ از افراد مسن به درمان دیگری نیز احتیاج داشته باشند. علائم بیماری ممکن است بعد از گذشت چند سال برگردد.

رفع فشار از طریق عمل جراحی لامینوتومی در تسکین کمردرد (72٪) و درد پا (86٪) و در بهبود توانایی راه رفتن (88٪) موفقیت آمیز است. لامینوتومی آندوسکوپیک باعث کاهش خونریزی، کاهش زمان بستری شدن بیمار در بیمارستان، و مصرف کم‌تر داروهای ضد درد نسبت به عمل لامینوتومی باز می‌شود.

نتایج عمل جراحی تا حد زیادی به خود شما بستگی دارد. مهم است که نگرش مثبت داشته باشید و با کوشش تمرینات بدنی خود را انجام دهید. حفظ وزن مناسب نسبت به قد شما می‌تواند درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. انتظار نداشته باشید که کمر شما مثل یک کمر جدید باشد. به این نکته توجه داشته باشید که همیشه کمر شما مشکل دارد و برای جلوگیری از آسیب دیدگی مجبور به استفاده از روش‌های صحیح قرارگیری و بلند کردن اجسام هستید.

فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاع


فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاع

هدف از فیزیوتراپی کاهش درد است و به شما این امکان را می‌دهد که به تدریج به فعالیت‌های عادی خود برگردید. فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاع شامل درمان با ابزارهای جسمی یا مکانیکی، از جمله ورزش یا گرما است. فیزیوتراپی ممکن است باعث کاهش درد در بافت های نرم (مانند عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها)، بهبود عملکرد و افزایش قدرت عضلات شود. یک درمانگر فیزیکی این روش‌های درمانی را با شما کار می‌کند و همچنین آموزش، و پشتیبانی‌های لازم را برای بهبودی شما ارائه خواهد داد.

روش‌های فیزیوتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کشش، برای کاهش فشار در مفاصل.
 • آموزش، برای کمک به شما در بهبود و حفظ وضعیت خود.
 • ورزش، برای تقویت ماهیچه‌ها.
 • درمان دستی، از جمله ماساژ، برای بهبود یا حفظ دامنه حرکت.
 • گرما درمانی، برای بهبود گردش خون به ماهیچه‌ها و سایر بافت‌های نرم.
 • یخ درمانی، برای تسکین درد.
 • دوچرخه سواری و پیاده روی محدود، برای رشد شرایط بدنی خوب.
 • ورزش‌های آبی، برای این که بدن شما بدون فشار بر ستون فقرات ورزش کند.

ورزش درمانی


تمرین‌ها و تکنیک‌هایی که ممکن است به تسکین علائم تنگی کانال نخاع و جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک کند شامل موارد زیر است:

 • تقویت اندام تحتانی، که ممکن است به جلوگیری از افتادن کمک کند.
 • حرکات کششی
 • حرکات تیلت‌های لگنی و تثبیت کننده کمر.
 • تغییرات مکرر موقعیت، برای جلوگیری از ایستادن مداوم که باعث فشردگی در ستون فقرات می‌شود.
 • از قبل برنامه ریزی کنید تا بین فعالیت‌هایی که باعث ایجاد فشار می‌شوند، مانند پیاده روی و باغبانی، استراحت کنید.
 • روش مناسب برای بلند کردن اجسام، فشار دادن و کشیدن.

پزشک یا متخصص فیزیوتراپ شما برنامه خاصی را برای سطح طبیعی فعالیت، آمادگی جسمی و شدت درد شما طراحی خواهد کرد.

مقالات مرتبط

44 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امنه سلگی
  9 ژانویه 2020 7:49 ق.ظ

  سلام من حدود 5ماه است عمل تنگی نخاع انجام دادم الان مدتی است که نشستنم سخت شده واحساس میکنم ولگنم درد میگیره احساس میکنم مهره اخر کمرم درگیره لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   15 ژانویه 2020 7:13 ق.ظ

   در چنین مواقعی احتمال درگیری عصب یا التهاب مفصل انتهایی ستون فقرات هست که باید بررسی شود

   پاسخ
 • سلام ،مادر من عمل تنگی کانال نخاع انجام دادند سه روزه ولی سوزش پا و بی حسی پاشون که از قبل از عمل بوده همچنان کمابیش ادامه داره،چقدر طول میکشه تا بهتر بشه و خوب بشه و یه سوال دیگه فیزیوتراپی چقدر بعد از عمل باید شروع بشه سپاس از پاسخگوییتون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   3 فوریه 2020 7:00 ق.ظ

   الان باید فیزیوتراپی را شروع کنند و این علایم ممکن است تا یک ماه باقی باشد

   پاسخ
 • رامين جباري
  16 فوریه 2020 3:34 ب.ظ

  سلام. مادر من ٤ ماه عمل كرده ولي الان يواش يواش مي تونه راه بره ولي موقع راه رفتن كمرش و ران پايش به شدت درد مي گيره به طوري كه بيش از ١٠قدم نمي تونه راه بره.لطفا راهنمايي كنيد.

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   23 فوریه 2020 5:51 ق.ظ

   برای ایشان حتما باید فیزیوتراپی و کاردرمانی انجام شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  بنده ۵۲ سالمه ۲۰ روز پیش عمل کردم الان راه می رم ‌کشاله ران راستم بی حس میشه و هنوز درد دارم این طبیعیه .
  در ضمن فیزیک تراپی بدم بی حسی و درد بهبود پیدا میکنه یا زمان میبره.ممنونم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   13 ژوئن 2020 12:03 ب.ظ

   با توجه به عمل جراحی انجام شده حتماً باید فیزیوتراپی تخصصی به منظور کاهش اثرات حسی بعد از عمل و همچنین التهاب های ناحیه کمر انجام شود

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام.35سال سن دارم.اقا هستم
  من یک.ماه شده عمل کردم.درد اصلا ندارم.بی حسی پایین تنه کم کم برگشته و فقط قسمتی از پنجه پای چپ گاها بی حس میشه.
  آیا فیزیوتراپی نیاز هست؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   13 ژوئن 2020 11:56 ق.ظ

   سلام بله باید فیزیوتراپی با هدف افزایش و بهبود عملکرد عضلات و همچنین بیومکانیک بدن انجام شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • مهدي اسماعيليليان
    13 نوامبر 2020 11:52 ق.ظ

    بإسلام
    ٥روزه عمل تنگي نخاع انجام داده ام ولي ميتوانم بخوبي راه بروم پاي چپم كه قبل ازعمل بشدت درد ميكرد تاحدود٩٠٪‏كم شده وامروز توانستم حمام برم ازچه زماني بايد فيزيتراپي بروم ايا فيزيتراپي لازم است

    پاسخ
 • سلام پدر من 72 سالشه عمل تنگی نخاع انجام دادن الان دوهفته اس در افتاده تو یکی از لگن هاش . میگه دستش نم نمیتونه بیاره بالا راه رفتنش هم بخاطر درد باسن کم شده . چیکار باید کنه

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   22 جولای 2020 5:04 ق.ظ

   لطفا شرح حال کامل و تصویر مدارک پزشکی رو در واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
 • محمدی آجل
  16 جولای 2020 5:12 ق.ظ

  با سلام مادر من ۶۴ ساله دو روز پیش عمل تنگی کانال انجام داده وقتی بیشتر از یه دقیقه راه میره میگه ستون فقراتم صدا میده لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ضمنا بفرمایید وقتی که میخواهند از حالت ایستاده بروی تخت بنشینند و دراز بکشند به چه نحوی باید این کار را انجام دهند؟
  با تشکر…

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   22 جولای 2020 5:09 ق.ظ

   با توجه به روش عمل و انتظارت باید خود جراح در این مورد اظهار نظر کنند

   پاسخ
   • درود وقت بخیر، من مادرم 69سالش حدود چهل روز پیش عمل تنگی کانال نخاع انجام دادن. میخاستم بدونم تا چوقت نباید از پله بالا پایین کنن. باتشکر

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     28 سپتامبر 2020 10:14 ق.ظ

     سلام برای سه ماه

     پاسخ
     • با عرض سلام و احترام ، پدر من سه ماه پیش عمل تنگی نخاع انجام دادن ولی پای راستشون از زانو به پایین بی حسه و تعادل نداره و فقط با وکر میتونه راه بره ، این بی حسی خوب میشه یا نه ؟؟؟خیلی نگران هستیم لطفا راهنمایی کنید فیزیو تراپی هم میره

     • دکتر محمد مسعود خالصی
      17 فوریه 2021 9:37 ق.ظ

      سلام
      برای موارد این چنین که بعد از جراحی پیش می آید بهترین راهکار توانبخشی عصبی است که شاید فرایندی دو الی سه ماهه زمان بکشد

      ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    • سلام وقت بخیر مادرم ۶۵ ساله است ۳ ماهه عمل تنگی کانال نخاعی انجام داده ۲ جلسه رفته فیزیوتراپی که به فاصله سه چهار روز دچار ضعف شدید بدن با تعریق سرد و گاها تپش قلب شدید میشود و در نقطه ای نه در خط محل برش و اسکار زخم محل جراحی بلکه در یک نقطه اطراف خط در محل تقریبا کلیه ها احساس درد و کشیدگی شدید میکند چاره چیست؟ممنون

     پاسخ
     • دکتر محمد مسعود خالصی
      2 دسامبر 2020 12:32 ب.ظ

      باید همین درمان فیزیوتراپی را ادامه دهند. درمان ایشان زمان بر است، در صورتی که بهتر نشدن احتنالا نیاز به تزریق در عضله مربوطه در کمر باشد

      ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

 • سلام وقتتون بخیر
  من بابام حدودا سه چهار روز پیش عمل تنگی نخاع داشتن ، الان وقتی دراز میکشن دنده ها پهلوشون درد میگیره و دو روزه سرفه میکنن ، وقتیم سرفه میکنن به کمرشون فشار وارد میشه
  میخواستم ببینم اینا طبیعیه؟ و برای رفع درد دنده ها و پهلوشون و رفع سرفه هاشون باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 سپتامبر 2020 10:24 ق.ظ

   سلام این مورد رو با جراح خودشان مشورت کنید که بتوانند دقیق تر نظر دهند

   پاسخ
 • سلام من سی و شش سال دارم هم ننگی نخخاع و هم دیسک سه و پنج رو هفتاد روز پیش عمل کردم الان باسن و پنجه پای راستم بی حسه ولی میتونم راه برم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   28 نوامبر 2020 6:50 ق.ظ

   به منطور برطرف کردن این بی حسی ها باید دارو تجویز شده و فیزیوتراپی انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام مادرم ۵ روز عمل تنگی کانال نخاع انجام داده ولی ران پای راستش ب شدت درد میکنه دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   19 دسامبر 2020 5:40 ق.ظ

   بایستی دارو استفاده کرده و فیزیوتراپی انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام اقای دکتر عزیز تورو خدا جواب من رو هم بدید .مادرم بیست و سه روز پیش عمل تنگی کانال نخاع انجام دادن ولی زیر دنده چپشون و پهلو شون بشدت درد میکنه یه درد غیر قابل تحمل دلیلش چیه؟

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    24 فوریه 2021 12:54 ب.ظ

    تصویر مدارک پزشکی رو در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید تا بتوان نظر دقیق داد

    پاسخ
  • حمید تر کاشوند
   11 فوریه 2021 9:54 ب.ظ

   سلام اقای دکتر خسته نباشید مادرم ۶٢ سالشه عمل تنگی کانال رو بیست و سه روز پیش انجام دادن ولی بشدت در ناحیه پهلوی چپ و زیر دنده چپ درد غیر قابل تحملی دارن که با مسکن هم آروم نمیشه دلیلش چیه چه راهکاری دارید

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    24 فوریه 2021 12:54 ب.ظ

    باید معاینه شده و عکس رادیوگرافی از ایشان تهیه شود

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر اگر بعد از عمل تنگی نخاع محل جراحی تورم داشته باشه باید چه کار کنیم؟گفتن ۵سانت لخته ایجاد شده

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر بنده تنگی کانال نخاع دارم و مهره 4و 5 هم درگیره و اینکه دیسک 4 هم پاره شده آیا لازمه که حتما جراحی بشه ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   17 فوریه 2021 9:53 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام، وقتتون بخیر، مادر من 60 ساله هستن و 2 ماه و نیم هست که عمل تنگی کانال نخاع کردن و مهره L4 و L5 رو با پلاتین سر جاشون فیکس کردن، ولی از بعد از عمل پای راستش بی حس بود از بالا تا پایین و اصلا نمیتونست بایسته و راه بره، تا الان هم 40 جلسه فیزوتراپی و طب سوزنی در ساق پا کردن و عصب ران و ساق پاشون برگشته اما هنوز مچ پا و پنجه ها احساس سوزنی شدن و بی حسی داره و مچ پا رو اصلا نمیتونه حرکت بده و هنوز نمی تونه درست راه بره و با طولانی مدت نشستن یا ایستادن و راه رفتن مشکل داره و سریع باید بره دراز بکشه، لطفا بفرمایین این مشکل برطرف میشه؟ و چه مدت طول می کشه؟ و چقدر باید فیزوتراپی ادامه داشته باشه؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   17 فوریه 2021 9:50 ق.ظ

   به منظور درمان این مورد باید ۶ ماه به صورت مداوم توانبخشی عصبی انجام دهیم

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • حسن کامکار
  8 فوریه 2021 5:24 ق.ظ

  با سلام مادر من 75 سال دارد 10 روز پیش عمل جراحی فیوژن داشته و قبل از عمل ناتوانی در راه رفتن و بی حسی زیاد در اندامهای تحتانی داشته است . در حال حاضر و بعد از عمل قدرت پاهای به شدت کاهش داشته به طوری که از کمر به پایین حس دارد ولی نمی تواند پاها و یا زانوی خود را حرکت دهد . نا گفته نماند که بعد از عمل جراحی هیچ حسی نداشتند ولی الان انگشتان پا و مچ خود را تکان می دهد و احساس گرمی در پاها می کند . برای ادامه درمان و برگشتگی قدرت عضلات چه توصیه ای می فرمایید . با تشکر

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   24 فوریه 2021 12:56 ب.ظ

   با توجه به توضیحات شما باید یک دوره سه ماهه برای ایشان توانبخشی عصبی انجام شود تا بتوانند باز آموزی تعادل و راه رفتن شوند

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر عزیز تورو خدا جواب من رو هم بدید .مادرم بیست و سه روز پیش عمل تنگی کانال نخاع انجام دادن ولی زیر دنده چپشون و پهلو شون بشدت درد میکنه یه درد غیر قابل تحمل دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   24 فوریه 2021 12:54 ب.ظ

   سلام اینگونه درد ها را باید با تهیه عکس رادیوگرافی نظر داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من الان سه ماه وبیست روزجراحی کمرداشتم دردوبی حسی پام ازبین رفته درازبکشمم دردی ندارم ولی وقتی ک راه میرم یا وایمیستم تقریبا بیشتراز۱۵ دقیقه نمیتونم جای عملم درد میکنه جوری ک انگارمیشکنه

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   24 فوریه 2021 12:52 ب.ظ

   مواردی که فرمودید بایستی که بعد از عمل جراحی که انجام شده است فیزیوتراپی تخصصی به منظور کاهش التهاب و چسبندگی در ناحیه عمل انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان