عوارض بعد از عمل جراحی باز دیسک کمر: سوالات رایج و مراقبت‌ها

  1. خانه
  2. دیسک کمر
  3. عوارض بعد از عمل جراحی باز دیسک کمر: سوالات رایج و مراقبت‌ها

جراح ستون فقرات روش جراحی را توصیه نمی‌کند مگر اینکه مزیت قابل توجهی داشته باشد مانند تسکین درد کمر و یا ساق پا (به عنوان مثال دیسککتومی) در بیماران دچار فتق دیسک کمر. در طول بحث در مورد مزایای بالقوه یک روش جراحی، جراح شما در مورد عوارض احتمالی شما مانند آسیب عصبی، سندرم جراحی شکست خورده، جوش نخاعی که به درستی بهبود نمی‌یابد یا مشکل ایمپلنت نخاع را توضیح می‌دهد. بعضی از بیماران یک یا چند بیماری همزمان دارند که ممکن است خطر ابتلا به عارضه را افزایش دهد (به عنوان مثال، مصرف دخانیات، پوکی استخوان). خبر خوب این است که بروز عوارض نسبتاً نادر است.

جراح ستون فقرات شما مزایا و عوارض احتمالی مربوط به سلامت کلی شما و نوع خاصی از جراحی ستون فقرات را تعیین می‌کند. درک مزایا و خطرات می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد مراقبت‌‌های پزشکی خود آگاهانه تصمیم بگیرید.

عوارض بعد از عمل جراحی باز دیسک کمر 

عوارض بعد از عمل جراحی باز دیسک کمر

امروزه عمل باز دیسک کمر به علت عوارضی که در بسیاری از بیماران ایجا می‌کند، خیلی توصیه نمی‌شود مگر اینکه شرایط بیمار خاص و تنها راه درمان جراحی باز باشد. در این قسمت به برخی از عوارض بعد از عمل جراحی باز دیسک کمر اشاره شده است:

عمل ناموفق دیسک کمر (FBSS) 

سندرم جراحی شکست خورده (FBSS) به کمردرد مزمن، همراه یا بدون درد اندام، اشاره دارد که در صورت عدم نتیجه مطلوب در جراحی ستون فقرات، می‌تواند رخ دهد. عوامل موثر در دردی که پس از جراحی ستون فقرات عود می‌کند، شامل فتق دیسک عودکننده، تخریب بیشتر که باعث فشار بر عصب نخاعی می‌شود، تغییر در تحرک مفصل، بافت اسکار در اطراف یا درون اعصاب، تغییر وضعیت عضلات، تحلیل رفتن مفصل فاسیت یا ساکروایلیاک است. علائم متداول مرتبط با سندرم شکست جراحی شامل دردی مرده، کسل کننده و آزاردهنده در کمر و یا پاها است. بیماران همچنین ممکن است از درد تیز، خار مانند، سوزش یا نیشتر زدن در اندام‌‌های انتهایی شکایت داشته باشند.

درمان عمل ناموفق دیسک کمر ممکن است شامل فیزیوتراپی، بلوک‌‌های عصبی، داروها، تزریقات یا یک برنامه مدیریت درد مزمن باشد. اگر درد احتمالاً از ناحیه فاسیت یا مفاصل ساکروایلیاک ایجاد می‌شود، ممکن است مراقبت کایروپراکتیک توصیه شود. مشکلات ساختاری قابل اصلاح قابل تحمل می‌باشد و در صورت شناسایی، ممکن است جراحی اضافی برای رفع این موارد بعد از سندرم شکست جراحی توصیه شود. این جراحی ممکن است شامل ریزوتومی ‌مفصل فاسیت یا مفصل ساکروایلیاک، همجوشی ستون فقرات یا همجوشی مفصل ساکروایلیاک باشد. گاهی هیچ علت قابل اصلاحی برای علائم بیمار مبتلا به سندرم جراحی ناموفق شناسایی نمی‌شود. در این موارد، ممکن است از تحریک نخاع (SCS) یا پمپ‌‌های مسکن برای کنترل درد استفاده شود. در مورد تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش درمانی برای شما بهترین است، مهم است که گزینه‌‌های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

درد پس از جراحی 

درد پس از جراحی دیسک کمر

درد پس از عمل باز دیسک کمر تا حدی اجتناب ناپذیر است. با این حال، از یک نقطه خاص، درد ناشی از جراحی ممکن است شروع به بازگشت کند در حالی که اثرات جراحی کاهش درد باید ادامه یابد.

اگر علیرغم هفته‌‌ها بهبودی، همچنان به همان سطح درد مبتلا هستید یا حتی با درد بیشتری دست و پنجه نرم می‌کنید، به احتمال زیاد مشکلی در حین عمل یا بعد از آن اتفاق افتاده است. مهم است که با یک متخصص و پزشک خود در تماس باشید و اگر بعد از جراحی با مقدار قابل توجهی درد مواجه شدید، برنامه معاینه‌‌های منظم از جمله تصویربرداری را ترتیب دهید.

آسیب عصبی 

عمل باز دیسک کمر شامل عملی دقیق در اطراف ساختارهای عصبی شکننده، مانند ریشه‌‌های عصبی و نخاع است. در طی یک روش جراحی ممکن است یک عصب دچار آسیب یا بریده شود، اگرچه از اقدامات محافظتی مدرن برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می‌شود.

عصب آسیب دیده ممکن است باعث درد، ضعف و یا بی حسی شود، در حالی که آسیب نخاعی ممکن است باعث فلج شدن شود. آسیب به نخاع بسته به محل کبودی یا آسیب دیدگی باعث فلج شدن در مناطق خاصی از بدن می‌شود.

اختلال عملکرد جنسی 

نخاع و اعصاب نخاعی سیگنال‌‌های عصبی را حمل می‌کنند که بدن شما را قادر به عملکرد و احساس می‌کند. اگر عصبی آسیب دیده باشد که به ناحیه لگن متصل شود، می‌تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود.

اسپاسم و قفل شدن مفصل 

علامت بد دیگر که منجر به نارسایی یا احتمال بروز مشکل دیگری می‌شود، قفل شدن مفصل و اسپاسم عضلات است. گرفتگی عضلات و اسپاسم عضلات بلافاصله بعد از عمل باز دیسک کمر خیلی غیرمعمول نیستند، اما پس از بهبودی نباید رخ دهند. اگر می‌خواهید پای خود را خم کنید و دچار گرفتگی و اسپاسم ناگهانی شده و مانع از راه رفتن می‌شود، باید فوراً با یک متخصص مشورت کنید.

ضعف شدید

اعصاب مسئول ارسال سیگنال از مغز به بدن هستند و فتق دیسک کمر اغلب افراد را دچار بی حسی اندام می‌کند (فلج نسبی یا بی حرکتی اندام‌‌ها). جراحی برای اصلاح فتق دیسک اغلب این بیماران را از این علائم راحت می‌کند و به آنها کنترل بیشتری بر روی اندام‌‌هایشان می‌دهد. در حالی که تضمین نشده است که هر بیمار بهبودی کامل داشته باشد، ضعف عضلانی مداوم یا ضعف عضلانی افزایشی و فلج جزئی ممکن است نشانه ای از سندرم جراحی ناموفق کمر باشد.

آیا عمل باز دیسک کمر دردناک است؟


آیا عمل باز دیسک کمر دردناک است؟

معمولاً احساس درد پس از هر عمل جراحی طبیعی است، بنابراین سعی کنید انتظارات واقعی داشته باشید. یکی از بزرگترین نگرانی‌‌های بیماران نحوه کنار آمدن با درد است. مانند سایر جراحی‌‌ها، عمل باز دیسک کمر جراحی است که نیاز به بستری عمومی ‌در بیمارستان، به طور معمول برای چند روز و یک سری مراقبت‌‌های محافظه کارانه در خانه برای حدود سه ماه دارد. آنچه پس از یک عمل باز دیسک کمر اتفاق می‌افتد برای توان بخشی بیماران مهم است. اطمینان حاصل کنید که جراح ستون فقرات شما یک طرح کنترل درد ارائه کرده و دستورالعمل‌‌های بعد از عمل را به شما ارائه دهد.

برای کنترل روند بازیابی خود، می‌توانید برخی از دستورالعمل‌‌ها زیر را در خانه دنبال کنید:

در اینجا چند نکته موثر در کنترل درد وجود دارد:

  • بسته‌‌های یخ یا گرما را استفاده کنید: عمل باز دیسک کمر ممکن است باعث تورم در اطراف اعصاب و زخم شود. برای کاهش التهاب می‌توانید کیسه‌‌های کمپرس یخ قرار دهید. بسته‌‌های حرارتی برای تسکین اسپاسم عضلات مفید هستند. این دستورالعمل ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد، اما به طور معمول توصیه می‌شود بسته‌‌ها را 4-5 بار در روز استفاده کنید.
  • داروی ضد التهابی و شل کننده عضلات یا داروهای مسکن بدون نسخه را برای تسکین درد خود مصرف کنید.
  • مراقبه ذهن آگاهی را امتحان کنید: ممکن است با کنترل اضطراب بخشی از درد خود را کنترل کنید. برای تسکین درد می‌توانید هر روز این روش کاهش استرس را امتحان کنید.

چه مدت بعد از عمل باز دیسک کمر درد دارید؟ 


این سوال یکی از مهمترین نگرانی‌‌های بیماران تحت عمل باز دیسک کمر است. ممکن است چند هفته طول بکشد تا کمر شما از درد شدید بهبود یابد. به خاطر داشته باشید که مهم است که سطح درد خود را کنترل کنید تا زمینه مفیدی برای معاینات داشته باشید.

مشکل دیگر در عمل باز دیسک کمر که بیماران را نگران می‌کند، مدت زمانی است که طول می‌کشد بیماران شروع به راه رفتن کنند. زندگی پس از عمل باز دیسک کمر در یک روند آهسته به حالت عادی برمی‌گردد. حرکت پس از عمل باز دیسک کمر محدود خواهد شد. با این حال، باید ایستادن و راه رفتن را در روزهای اول شروع کنید.

نکات کلی به شرح زیر است:

  • لازم است روزهای اول با عصا یا واکر راه بروید تا به شما کمک کند تا ثبات خود را حفظ کنید.
  • جراح ستون فقرات ممکن است شما را به حرکت دقیق و تمرینات جزئی ترغیب کند. تمرینات ملایم شامل پیچش و کشش ملایم برای کمک به شما در تقویت کمر و غلبه بر مشکلات ناشی از تعویض دیسک مصنوعی کمر است.
  • برای بهبود زخم‌‌ها، تمرینات هوازی ملایم به طور معمول برای تقویت گردش خون و افزایش سطح اکسیژن توصیه می‌شود.
  • ممکن است لازم باشد از ماندن طولانی مدت در یک وضعیت برای کاهش فشار روی ستون فقرات خودداری کنید. در صورت دردناک بودن موقعیت خاص توصیه می‌شود موقعیت‌‌های خود را در فواصل مناسب تغییر دهید.

به یاد داشته باشید که برای به دست آوردن قدرت کامل باید در طول روند بهبودی فعال بمانید اما از انجام فعالیت‌‌های شدید خودداری کنید. از جراح ستون فقرات خود بخواهید تا در مورد نحوه حرکت صحیح پس از تعویض دیسک کمر، به شما آموزش دقیق دهد.

چه مدت طول می‌کشد تا فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرید؟ 


روند بهبودی ممکن است بسته به سلامت عمومی‌بیمار برای هر فرد متفاوت باشد. ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد تا به بیشتر فعالیت‌‌های عادی خود برگردید. بسته به میزان علائم، فیزیوتراپی نیز ممکن است در چند هفته اول در برخی موارد کمک کند.

اگر می‌خواهید از قبل برنامه ریزی کنید، به یاد داشته باشید که ممکن است در خانه به مواردی مانند کارهای خانه، استحمام و خرید کمک کند.

مراقبت محافظه کارانه دیگری که ممکن است جراح ستون فقرات برای شما تجویز کند استفاده از بریس سبک برای کنترل حرکت است. این درمان برای همه بیمارانی که تحت عمل باز دیسک کمر قرار می‌گیرند تجویز نمی‌شود و به شرایط عمومی ‌بیمار بستگی دارد. بریس کمر به طور معمول برای دو هفته تجویز می‌شود تا از آسیب‌‌های ناشی از حرکات شدید جلوگیری کند. این آسیب ممکن است به دلیل افزایش بیش از حد عضلات محافظ ستون فقرات باشد.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک