علت گرفتگی عضلات گردن: درمان با فیزیوتراپی، ماساژ و ورزش

تاریخ: ۲۱ آبان ۱۴۰۲

ساختار گردن شامل عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها است. این اجزا با هم همکاری می‌کنند تا گردن را حمایت کرده و حرکت آن را در جهات مختلف امکان‌پذیر سازند. در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی، گردن ممکن است سفت و دردناک شود.

گرفتگی گردن بیشتر در اثر تنش یا سفتی عضلات رخ می‌دهد. همچنین، آسیب به یک یا چند مهره ستون فقرات گردنی نیز می‌تواند عامل ایجاد گرفتگی باشد. در این حالت، وقتی فرد سعی می‌کند گردن یا سر خود را حرکت دهد، ممکن است گردن سفت شود.

بیشترین موارد گرفتگی گردن ناشی از صدمه یا حادثه‌ای جزئی است و اکثر افراد می‌توانند این مشکل را در خانه تسکین دهند. با این حال، در موارد نادر، گرفتگی گردن ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد. فیزیوتراپی گردن قطعاً به شما در درمان گرفتگی گردن و همچنین دردهای گردنی کمک خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

علل گرفتگی گردن


علل گرفتگی گردن-min

گرفتگی گردن معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات گردن بیش از حد استفاده شود، بیش از حد کشیده یا خسته شود. این امر می‌تواند باعث درد خفیف تا شدید شود و حرکت سر یا استفاده از عضلات گردن را دشوار کند. شایع‌ترین علل گرفتگی گردن عبارتند از:

رگ به رگ شدن و کشیدگی جزئی

خوابیدن در حالت نامناسب می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود.

گرفتگی گردن اغلب ناشی از صدمه یا فشار جزئی احتمالاً به دلایل زیر است:

 • وضعیت خوابیدن نامناسب
 • نشستن یا خمیده بودن برای مدت طولانی، مانند نشستن پشت میز
 • نگاه کردن به یک چیز برای مدت طولانی (مانند تلفن همراه)
 • تحمل یک آسیب ورزشی
 • تجربه سقوط و افتادن
 • تنش عضلات به دلیل استرس

 ویسپلش

صدمات شدید گردن می‌توانند باعث ویسپلش شوند. افراد غالباً در هنگام تصادفات رانندگی که در آن سر بطور ناگهانی تکان می‌خورد و به عقب می‌رود، دچار این مشکل می‌شوند.

 ویسپلش صدمه‌ای به عضلات، استخوان‌ها، رباط‌ها، و اعصاب موجود در گردن یا همه این موارد است که باعث درد و گرفتگی در گردن می‌شود.

علائم دیگر ویسپلش عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد پشت یا شانه
 • احساس لرزش یا سوزش در ناحیه گردن
 • از دست دادن حافظه یا مشکل در تمرکز

آرتروز

اسپوندیلوز گردن یا آرتروز گردن نیز می‌تواند باعث درد و گرفتگی گردن شود که ممکن است هنگام دراز کشیدن بهبود یابد.

درد معمولا وقتی بدتر می‌شود که فرد برای مدت طولانی در یک وضعیت بماند، مانند رانندگی یا نشستن در مقابل کامپیوتر. علائم دیگر اسپوندیلوز گردن شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • بی‌حسی در بازوها یا دست‌ها
 • مشکل در راه رفتن، مشکلات تعادل یا هر دو
 • ضعف در دست‌ها یا پاها

پزشک ممکن است با کمک آزمایشات خاصی مانند اشعه ایکس، اسکن MRI و آزمایش خون اسپوندیلوز گردن را تشخیص دهد.

مننژیت

گرفتگی گردن گاهی اوقات علامت مننژیت است که می‌تواند جدی باشد. مننژیت التهاب مننژ، پوشش مغز و نخاع، است.

ویروس، باکتری یا قارچ ممکن است باعث مننژیت شود. مننژیت ویروسی به خودی خود بهتر می‌شود اما مننژیت باکتریایی و قارچی می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. برخی از علائم مننژیت شامل موارد زیر است:

 • تب ناگهانی معمولاً همراه با سردرد یا گرفتگی گردن یا هر دو
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور
 • سردرگمی، تحریک پذیری یا هر دو
 • عدم توانایی بیدار شدن از خواب

اگر این علائم را مشاهده کردید باید به دنبال مراقبت‌های فوری پزشکی باشد.

علائم گرفتگی گردن


علائم گرفتگی گردن و یا درد گردن می‌تواند یک مشکل مرتبط با سایر بیماری‌ها باشد، مثل:

 • لغزش دیسک (از نظر پزشکی پرولاپس دیسک نامیده می‌شود)
 • درگیری مفصل فاست مهره‌ها (استخوان ستون فقرات)
 • شکستگی استخوان ستون فقرات که باید به زودی تشخیص داده شود (عدم تشخیص شکستگی گردن)

بنابراین آنچه که در اثر صدمات اتفاق می‌افتد، اغلب منجر به محافظت درونی به نام “مهار، محافظت و اسپاسم”  عضله شده که باعث گرفتگی / سفتی گردن می‌شود. گرفتگی گردن یک مکانیسم دفاعی طبیعی برای محافظت از گردن در برابر هرگونه آسیب بیشتر است.

در موارد شایع گرفتگی گردن، بیماران اغلب گزارش می‌دهند که ” با درد و سفتی گردن از خواب بیدار شده‌اند” و گاهی اوقات آن را به این صورت توصیف می‌کنند که مفاصل گردن یا گردن آن‌ها “قفل شده یا گیر کرده است”. در این صورت سر در یک طرف قفل شده و حرکت دادن آن خیلی دردناک است.

گاهی اوقات این درد ممکن است تا گردن حرکت کند یا به طرف ناحیه شانه کشیده شود و باعث اسپاسم دردناک در عضلات گردن شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید


گرفتگی گردن معمولاً دلیلی برای نگران شدن نیست. با این حال اگر شرایط زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • گرفتگی با علائم دیگری مانند تب، سردرد یا تحریک پذیری همراه است.
 • گرفتگی در طی چند روز و بعد از امتحان کردن درمان‌های خانگی مانند NSAID و کشش ملایم از بین نمی‌رود.
 • درد گردن شما شدید است.

درمان گرفتگی عضلات گردن


گرفتگی گردن یک مشکل شایع است که با استفاده از درمان‌های خانگی و راه‌کارهای پیشگیرانه معمولاً قابل درمان است. علل اصلی گرفتگی گردن ممکن است شامل صدمات ناشی از ویسپلش، وضعیت نامناسب خوابیدن، وضعیت نامناسب بدن یا استرس باشد. درد گردن به طور معمول نشانه‌ای از مشکل جدی نیست. با این حال، اگر درد به طور ناگهانی شروع شده و علائم دیگری همراه با آن وجود دارد، آن را نادیده نگیرید. در این موارد، بهتر است به یک متخصص مراجعه کرده و تشخیص و درمان صحیح را از او دریافت کنید.

انتخاب بهترین راه برای تسکین گرفتگی گردن به علت آن بستگی دارد. هنگامی که گرفتگی جزئی است برخی از درمان‌های خانگی زیر ممکن است به درمان آن کمک کند:

اعمال یخ

استفاده از یخ ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند. استفاده از یخ می‌تواند به تسکین التهاب و تورم بعد از گرفتگی جزئی کمک کند. یخ می‌تواند اثر بی‌حسی داشته باشد و هرگونه دردی را به طور موقت برطرف کند.

این روش درمانی معمولاً در 48 ساعت اول صدمات، هنگامی که تورم شدید وجود دارد، مؤثر است.

برای جلوگیری از سرمازدگی بسته یخ را با یک پارچه بپوشانید. یخ را به مدت 20 دقیقه بطور متناوب و با استراحت 20 تا 30 دقیقه‌ای روی موضع اعمال شود.

اعمال گرما

برخی از افراد به صورت متناوب از یخ و گرما روی عضلات تحت فشار استفاده می‌کنند. استفاده از پدهای گرمایشی یا گرفتن دوش آب گرم می‌تواند به آرامش عضلات و تسکین آن‌ها کمک کند.

مصرف داروهای بدون نسخه

اگر استفاده از یخ، گرما یا هر دو درد گرفتگی گردن شما را تسکین نمی‌دهد ، مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است به شما کمک کند.

برخی از این داروها شامل ایبوپروفن و ناپروکسن است که می‌تواند تورم را کاهش داده و درد را تسکین دهد. اگر فردی بیماری خاصی دارد و داروهای دیگری را مصرف می‌کند ، قبل از استفاده از NSAID ها باید از پزشک خود سوال کند.

کشش

عضلات گردن را به آرامی و با حرکت دادن سر از یک طرف به طرف دیگر کشش دهید. شانه‌ها را جلو و عقب ببرید. اگر حرکات کششی باعث درد در گردن شما می‌شود، از انجام دادن آن خودداری کنید.

بررسی محیط خواب

گاهی اوقات تشک یا خیلی سفت است یا به اندازه کافی از گردن حمایت نمی‌کند و در نتیجه باعث درد گردن می‌شود. بالشی که اندازه یا استحکام آن نامناسب آن باشد نیز ممکن است باعث گرفتگی گردن شود.

سر، گردن و کمر در هنگام خواب باید هم تراز با یکدیگر قرار داشته باشند. بالشی که از آن استفاده می‌کند باید متناسب با وضعیت خواب شما باشد.

یک بالش محکم‌تر و بزرگ‌تر ممکن است برای افرادی که به پهلو می‌خوابند مناسب باشد. کسانی که به پشت می‌خوابند ممکن است به بالش مسطح نیاز داشته باشند که از سر و گردن آن‌ها پشتیبانی کند بدون اینکه سر آن‌ها را به سمت بالا بکشاند.

توجه به پاسچر

خمیدگی می‌تواند به تدریج عضلات گردن را بکشد و باعث گرفتگی و درد گردن شود. فرد باید در طول روز روی تراز نگه داشتن شانه‌ها، گردن و پشت خود در یک خط مستقیم تمرکز کند. پوشیدن یک بریس تصحیح وضعیت ممکن است به اصلاح پاسچر شما کمک کند، همانطور که می‌توانید آلارم و زنگ تلفن همراه یا رایانه خود را تنظیم کنید تا چیزی را به شما یادآوری کنند.

ماساژ دادن

ماساژ دادن-min

یک متخصص ماساژ درمانی مجاز می‌تواند به از بین بردن تنش و درد عضلات کمک کند. اگرچه تحقیقات هنوز موثر بودن ماساژ را ثابت نکرده است اما یک مطالعه نشان داده است که ماساژ باعث کاهش درد افراد مبتلا به آرتروز گردن می‌شود.

تحقیقات دیگر نشان داده است که ماساژ حرفه‌ای می‌تواند به کاهش استرس که به طور غیرمستقیم می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود، کمک کند.

مدیریت استرس

هیچ راهی برای جلوگیری از استرس به طور کامل وجود ندارد. با این حال، یادگیری مدیریت آن می‌تواند تنش در گردن را کاهش دهد.

افراد مبتلا به استرس مزمن ممکن است لازم باشد با یک درمانگر در مورد راه‌های سالم مدیریت استرس صحبت کنند.

فیزیوتراپی گرفتگی گردن

فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند به عنوان متخصصان درمان گرفتگی عضلات گردن به شما کمک کنند. این حالت دردناک معمولاً در کلینیک‌های فیزیوتراپی درمان می‌شود. یک متخصص فیزیوتراپی ابتدا با انجام ارزیابی دقیقی از گردن شما، سعی می‌کند علت اصلی درد گردنتان را تعیین کند. این ارزیابی شامل بررسی تاریخچه بیماری، ارزیابی فیزیکی و امکان استفاده از تست‌های تشخیصی دیگر نیز می‌شود. با توجه به نتایج ارزیابی، متخصص فیزیوتراپی یک برنامه درمانی سفارشی برای شما تدوین خواهد کرد. این برنامه ممکن است شامل تمرینات و حرکات مشخص، درمان‌های دستی، الکتروتراپی و سایر تکنیک‌های فیزیوتراپی مرتبط با درمان گرفتگی عضلات گردن باشد. هدف اصلی این درمان، کاهش درد، بهبود عملکرد و افزایش کیفیت زندگی شما است.

پس از آن، وقتی که علت درد را تعیین کرده و تشخیص دادند، درمان‌هایی را تجویز یا ارائه می‌دهند که بتواند به کاهش گرفتگی عضلات و درد گردن کمک کند.

 • آرامش بافت عمیق
 • درمان دستی و موبیلیزلسیون
 • مدیریت بافت نرم
 • گرما درمانی
 • اولتراسوند و درمانی برای تسریع بهبود بافت نرم
 • کشش

فیزیوتراپیست‌ها ابتدا با گرما درمانی و مدیریت تدریجی بافت نرم و مفاصل گردن به آرامش و تحریک عضلات گردن شما می‌پردازند تا به آرامی و به تدریج عضلات گردن شما شل شده و آرام شود و دامنه حرکت مفاصل گردن شما افزایش یابد.

متخضضان فیزیوتراپی ممكن است بیمارانی را كه دچارگرفتگی گردن شده‌اند را در تخت كشش گردن درمان كنند. به این صورت كه در طی مدت زمان مشخصی كشش بسیار آرام و ملایمی را به مفاصل پشت و گردن شما وارد می‌كنند و بوسیله آن درد و اسپاسم در عضلات را کاهش می‌دهند.

پیشگیری


نگاه کردن بیش از حد طولانی به تلفن همراه می‌تواند باعث خمیده شدن گردن شود.

برخی از اقدامات زیر می‌توانند به جلوگیری از گرفتگی عضلات گردن کمک کنند:

 • برای صحبت با تلفن از هدفون استفاده کنید. از نگه داشتن تلفن بین شانه و گوش خودداری کنید.
 • سعی کنید برای مدت طولانی به تلفن همراه یا تبلت نگاه نکنید. هر زمان که ممکن است دستگاه را در سطح چشم نگه دارید و مرتب به چشم و گردن خود استراحت دهید.
 • از ارگونومیک مناسب در محل کار استفاده کنید. این کار ممکن است شامل قرار دادن مانیتور در سطح چشم، صاف نگه داشتن پاها روی زمین و اطمینان از پشتیبانی بازوها باشد. همچنین، سعی کنید سرتان را مستقیم به سمت بالا نگه دارید و به جلو خم نکنید.
 • هنگام حمل کیف مراقب باشید. حمل کیف یا یک کیف دستی سنگین می‌تواند به شانه فشار بیاورد و عضلات گردن را سفت کند. در صورت امکان از کوله پشتی استفاده کنید.
 • استراحت کنید. نشستن یا رانندگی به مدت طولانی می‌تواند باعث گرفتگی عضلات گردن شود. حداقل یک بار در ساعت بلند شوید  راه بروید و بدن خود را بکشید.
 • روی تشک و بالش باکیفیتی سرمایه گذاری کنید که از گردن و ستون فقرات شما به طور صحیحی پشتیبانی می‌کنند.
 • سعی کنید کارهایی را انجام دهید که به کاهش استرس شما کمک کند. برخی از این کارها عبارتند از: گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، حمام گرفتن، تمرین مدیتیشن یا نفس کشیدن عمیق و لذت بردن از یک کلاس یا فعالیت مورد علاقه.
 • طبق توصیه پزشک عمل کنید. با پزشک در مورد درد، سطح استرس، کیفیت خواب و بهزیستی کلی صحبت کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید. حرکت بدن می‌تواند به کاهش تنش و گرفتگی عضلات کمک کند. ورزش همچنین یک تسکین دهنده استرس طبیعی است. فعالیت‌های کم برخورد مانند پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری یا یوگا ممکن است مفید باشد.
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان