بادکش درمانی چیست؟ بادکش درمانی برای کاهش درد کمر و دیسک

تاریخ: ۲۱ آبان ۱۴۰۲

یکی از روش‌هایی که خاستگاه آن به چین بر می‌گردد بادکش درمانی است که در این روش چند عدد فنجان کوچک روی پوست بدن قرار داده می‌‌شود تا مکش ایجاد کند. این امر باعث افزایش گردش خون باعث تسریع فرایند بهبود خواهد شد. بادکش میزان خون رسانی در نقاطی که فنجان‌ها قرار دارند را افزایش می‌دهد که به این ترتیب گرفتگی عضلات برطرف می‌شود و با افزایش گردش خون، سرعت ترمیم سلول‌ها نیز بیشتر خواهد شد. بادکش درمانی همچنین می‌تواند به ایجاد بافت همبند جدید و به وجود آمدن عروق خونی جدید در بافت‌های بدن کمک کند. از بادکش برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. این روش در بهبود اختلالاتی که باعث درد عضلانی می‌شوند نیز مفید است. افرادی که متقاضی درمان با بادکش هستند معمولاً می‌خواهند بیماری‌ها و مشکلات شان برطرف گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 انواع مختلف بادکش چیست؟ 


بادکش مدرن اغلب با استفاده از لیوان‌های شیشه ای انجام می‌شود که گرد و شبیه توپ هستند و یک طرف آنها باز است. پزشک بر اساس شرایط شما و با توجه به نظر خود شما نوع روش مورد نیاز را پیشنهاد خواهد کرد.

 بادکش ثابت 

در بادکش ثابت، فنجان‌ها در طول درمان در جای خود باقی می‌ماند و معمولاً حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه در هر قسمت از بدن قرار می‌گیرند.

 بادکش متحرک 

در بادکش متحرک فنجان‌ها در طول درمان جابجا می‌‌شوند تا عضلات ماساژ داده شود. برای منظور پزشک به پوست روغن می‌زند تا فنجان را به راحتی و بدون ایجاد اصطکاک دردناک حرکت کنند.

 بادکش خشک 

در بادکش خشک از یک نوع پمپ مخصوص استفاده می‌‌شود که به انتهای فنجان متصل شده است و هنگامی ‌که روی پوست قرار می‌گیرد مکش ایجاد می‌کند.

 بادکش تر 

بادکش تر شباهت زیادی به طب سوزنی دارد. در این روش، پس از برداشتن فنجان از روی پوست، یک برش کوچک روی پوست ایجاد می‌شود و سپس فنجان مجدداً بر روی پوست قرار داده می‌شود تا مقداری کمی از خون را بکشد. پزشک برای جلوگیری از بروز عفونت، از پماد آنتی بیوتیک ویژه استفاده خواهد کرد. فرض بر این است که این روش باعث خروج سموم از بدن می‌شود و فرایند ترمیم بدن را تسریع می‌دهد.

 مزایای بادکش درمانی چیست؟ 


مزایای بادکش درمانی چیست؟ تسریع بهبود درد

بادکش درمانی می‌‌تواند باعث تسکین درد ناشی از آرتروز، درد پایین کمر و مواردی از این قبیل شود. سایر انواع دردها که به خوبی به کمک بادکش درمانی بهبود پیدا می‌کنند عبارتند از سردرد، میگرن، درد دندان، درد عضلانی، سیاتیک و غیره. در آرتروز، فنجان‌ها روی مفاصل دردناک قرار داده می‌‌شوند. بادکش باعث افزایش گردش خون و توانایی حرکتی می‌شود و به این ترتیب یک روش درمانی موثر برای بیماری‌هایی از قبیل روماتیسم، سفتی شانه و گردن و درد کمر است.

 رفع سندروم خستگی مزمن 

در جهان امروز، به دلیل شلوغی بسیار، اغلب زمان کمی برای استراحت و بازسازی بدن وجود دارد. حتی اگر ما زمانی برای استراحت پیدا کنیم، ممکن است ذهنی توسط ابزارهای هوشمند مانند موبایل، لپتاپ و سایر وسایل محاصره شویم. این همه عوامل باعث بروز سندروم خستگی مزمن می‌شود که یک نوع خستگی مزمن است. بادکش درمانی یک روش موثر برای درمان این اختلال است.

 بهبود بیماری‌های ریوی 

بادکش درمانی یک روش موثر برای بهبود بیماری‌های ریوی از قبیل سرفه مزمن، آسم، احتباس نایژک‌ها و تورم ریه است.

 حفظ سلامت پوست 

سلامت پوست شما بازتاب مستقیمی از اتفاقاتی است که در درون بدن رخ می‌دهد. بادکش درمانی باعث بهبود گردش خون می‌شود و به این ترتیب اکسیژن و مواد مغذی ضروری و مورد نیاز بدن را به پوست ارسال خواهد کرد. بادکش درمانی در کاهش آکنه و سایر بیماری‌های پوستی از قبیل اگزما، سلولیت و مواردی از این قبیل موثر است. بادکش درمانی با بزرگ کردن عروق خونی باعث می‌شود خون به راحتی به پوست حساس و مواد سمی از سطح پوست برداشته شود.

 رفع مشکلات گوارشی 

بادکش درمانی به رفع مشکلات گوارشی ناشی از استرس مزمن، تغذیه نامناسب و واکنش سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد.

 بهبود بیماری‌های مجاری ادراری 

می‌توان از بادکش درمانی برای درمان بیماری‌های مجاری ادراری از قبیل سنگ کلیه، احتباس ادراری و آبسه استفاده کرد. برای درمان احتباس ادراری باید فنجان‌ها به طور مستقیم روی ناحیه پایین کمر قرار داده شود.

 افزایش ریلکسیشن 

بادکش درمانی به عنوان یک نوع ماساژ عمل می‌‌کند که منجر به ریلکسیشن خواهد شد. انرژی و افزایش گردش خون ناشی از بادکش درمانی یک روش بسیار مناسب برای ریلکسیشن است.

 تسریع فرایند بهبود 

به طور کلی بادکش درمانی باعث افزایش گردش خون در نقاط می‌‌شود که به ترمیم نیاز دارند. افزایش انرژی و گردش خون باعث سرعت بخشیدن به فرایند بهبود خواهد شد. در اکثر افراد بادکش درمانی یک تجربه واقعا عالی است که با مزایای زیادی برای سلامت همراه می‌باشد و باعث آرامش بدن می‌شود.

 چگونه برای بادکش درمانی آماده شویم؟ 


بادکش درمانی یک روش قدیمی است که از آن برای رفع علائم بیماری‌های مزمن و موقت استفاده می‌‌شود. باید به خاطر داشته باشید که در این روش نیز همانند همه روش‌های موجود، مطالعات گسترده ‌ای در ارتباط با تاثیرات و کارایی آن انجام نشده است. اگر شما قصد انجام بادکش درمانی را دارید بهتر است که از آن در کنار سایر روش‌هایی که توسط پزشک توصیه شده است استفاده نمایید اما بادکش را جایگزین آنها نکنید. در بخش زیر به برخی نکات مهم که باید قبل از بادکش درمانی بدانید اشاره خواهیم کرد:

 • متخصص بادکش درمانی در زمینه درمان چه بیماری‌هایی تخصص دارد؟
 • از چه روشی برای انجام بادکش درمانی استفاده می‌کند؟
 • آیا این مرکز معتبر است؟ آیا متخصص بادکش درمانی اقدامات بهداشتی و ایمنی را رعایت می‌‌کند؟
 • آیا فردی که قرار است به انجام بادکش درمانی بپردازد در این زمینه تخصص دارد؟
 • آیا بادکش درمانی برای مشکلی که شما دارید مفید است؟

 قبل از شروع هرگونه روش درمانی باید به پزشک خود اطلاع دهید که قصد دارید آن را وارد برنامه درمان تان نمایید.

 در فرایند بادکش درمانی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


در فرایند بادکش درمانی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در فرایند بادکش درمان یکی از فنجان روی پوست قرار داده خواهد شد سپس به کمک شعله آتش گرم می‌شود یا آنکه پوست توسط پمپ مخصوص کشیده می‌شود. معمولاً این فنجان با استفاده از آتش حاصل از الکل، عصاره گیاهان یا کاغذ که به طور مستقیم روی آن قرار گرفته است گرم می‌شود. سپس منبع آتش برداشته می‌‌شود و فنجانی که گرم شده روی پوست قرار داده خواهد شد. برخی از متخصصین بادکش درمانی از پمپ‌های استفاده می‌‌کنند تا مکش ایجاد شود و به این ترتیب دیگر از روش‌های قدیمی گرم کردن فنجان‌ها استفاده نمی‌کنند. هنگامی ‌که فنجان روی پوست شما قرار داده می‌شود هوای گرم داخل آن خنک شده و یک فضای وکیوم ایجاد می‌کند که پوست و عضلات را به داخل فنجان می‌کشد. پوست به علت واکنش عروق خونی به تغییر در فشار ایجاد شده قرمز می‌شود. در بادکش خشک یک عدد فنجان حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست قرار داده می‌شود. در بادکش تر معمولاً فنجان‌ها به مدت بسیار کوتاهی روی پوست قرار می‌گیرند سپس برداشته می‌شوند تا برش کوچکی روی پوست ایجاد گردد و خون را بیرون بکشد. پس از آن که فنجان‌ها برداشته شدند متخصص بادکش درمانی نقاطی که تحت درمان قرار گرفته اند را به کمک پماد و بانداژ می‌پوشاند که این امر باعث می‌‌شود از بروز عفونت جلوگیری گردد. هرگونه کبودی خفیف یا سایر علائم که پس از بادکش درمانی ایجاد می‌‌شود معمولاً طی مدت ۱۰ روز برطرف خواهد شد. گاهی اوقات بادکش درمانی در کنار طب سوزنی انجام می‌شود. برای کسب نتایج بهتر شما باید به مدت ۲ تا ۳ ساعت قبل از شروع بادکش درمانی از خوردن مواد غذایی خودداری کنید یا فقط غذای سبک بخورید.

 بادکش درمانی چگونه به نظر می‌رسد؟ 


بادکش درمانی چگونه به نظر می‌رسد؟

فنجان‌هایی که در بادکش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند شبیه توپ‌های کوچک شیشه ای یا پلاستیکی هستند که در اندازه‌های مختلفی وجود دارند. این فنجان‌ها روی سطح پوست قرار داده می‌شوند و هوای درون آنها به کمک پمپ یا ایجاد کردن یک شعله کوچک از بین می‌رود تا فضای وکیوم ایجاد گردد تا فضای وکیوم ایجاد گردد.

 عوارض جانبی بادکش درمانی چیست؟ 


بادکش درمانی عوارض جانبی چندانی ندارد و عوارضی که ممکن است برای شما ایجاد شود معمولاً در طول درمان یا فوراً پس از اتمام درمان ایجاد خواهد شد. در طول درمان ممکن است مقداری احساس سرگیجه داشته باشد یا آن که دچار تهوع و تعریق شوید. پس از درمان، پوست اطراف فنجان کمی قرمز می‌‌شود و شما جای آن را مشاهده خواهید کرد. ممکن است پس از درمان سرگیجه داشته باشید یا در محل برش‌های ایجاد شده دچار مقداری درد شوید. بروز عفونت همیشه یکی از خطرات جدی در بادکش درمانی است اما در صورتی که شما از همه دستوراتی که متخصص بادکش درمانی می‌دهد پیروی کنید و قبل و بعد از درمان پوست خود را تمیز نگه دارید و مراقب باشید عفونت نکند ریسک بروز این مشکل به حداقل خواهد رسید.

 سایر خطرات بادکش درمانی به شرح زیر می‌باشد:

 • ایجاد بافت اسکار روی پوست
 • کبود شدن پوست

 متخصص بادکش درمانی از روپوش مخصوص، دستکش یکبار مصرف، عینک مخصوص یا محافظ چشم استفاده خواهد کرد. او باید از وسایل و تجهیزات تمیز استفاده نماید و به طور منظم واکسن‌های لازم را بزنند تا از مبتلا شدن به برخی از بیماری‌های خاص از قبیل هپاتیت جلوگیری گردد. قبل از مراجعه به متخصص بادکش درمانی به خوبی تحقیق کنید و سلامت خود را تضمین نمایید تا اگر دچار هرگونه مشکل احتمالی شدید می‌تواند به شما کمک کند. ممکن است متخصص بادکش درمانی برخی روش‌ها یا نکات قبل از درمان را به شما گوشزد کند تا دچار درد و ناراحتی نشوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 آیا بادکش درمانی درد دارد؟ 


آیا بادکش درمانی درد دارد؟

بادکش درمانی به بدن آسیب نمی‌رساند اما ممکن است جای فنجان‌ها به طور موقت روی پوست باقی بماند. این روش درد ندارد و فقط پوست را قرمز می‌کند. در صورتی که تعداد زیادی فنجان روی پوست قرار داده شود جای آنها کاملا قرمز می‌شود اما نگران نباشید زیرا طی این مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

 چه افرادی نباید با کش درمانی انجام دهند؟ 


اگر شما تصمیم دارید که از بادکش درمانی به عنوان یک بخش از برنامه درمان خود استفاده کنید با پزشک تان در این رابطه صحبت نمایید و مراجعه به پزشک خود را نادیده نگیرید تا نتایج بهتری را بدست بیاورید.

 بادکش درمانی برای همه افراد توصیه نمی‌شود. در خصوص گروه‌های زیر باید بسیار احتیاط کرد:

 • در کودکان زیر سن چهار سال نباید بادکش انجام شود و کودکان بزرگتر باید فقط به مدت کوتاهی تحت درمان قرار بگیرند.
 • با بالا رفتن سن، پوست بسیار شکننده می‌شود و مصرف هر گونه داروی انجام هر روشی در افراد مسن باید با احتیاط و دستور پزشک انجام گردد.
 • بادکش درمانی در ناحیه شکم و پایین کمر زنان باردار ممنوع است.
 • باید از بادکش درمانی در دوران پریود خودداری کرد.

 اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید یا موارد زیر در خصوص شما صدق می‌‌کند از بادکش درمانی اجتناب کنید:

 • آفتاب سوختگی
 • زخم
 • جراحات پوستی
 • آسیب دیدگی پوست
 • اختلالات مرتبط با اندام داخلی

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان