مزایا و مراحل تزریق اپیدورال برای درمان انواع درد کمر

تزریق اپیدورال در ستون فقرات شما برای درمان دردهایی که از بخش پایینی کمر به پاهای شما انشعاب پیدا می‌کنند، استفاده می‌شود. این بیماری، سیاتیک یا درد رادیکولار نامیده می‌شود.

تزریق اپیدورال برای تمام کسانی که درد کمر و پا دارند مفید نیست. اگر تزریق اپیدورال به شما پیشنهاد شده است، مهم است که درباره آن اطلاعات داشته باشید تا بتوانید تصمیمی بگیرید که مناسب شما باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

تزریق اپیدورال چیست؟


تزریق اپیدورال شامل دو نوع دارو است؛ یک بی‌حسی موضعی که مانع درد می‌شود و یک استروئید که به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند. به این تزریق‌ها تزریق اپیدورال استروئیدی نیز گفته می‌شود. مایع دارویی به فضای اطراف ریسمان نخاعی که فضای اپیدورال نامیده می‌شود، تزریق می‌شود. بی‌حسی موضعی و استروئید باعث کاهش درد و التهاب می‌گردد.

ماده را می‌توان به نقاط مختلفی در کمر تزریق کرد. تزریق در پایه ستون فقرات، تزریق اپیدورال کودال نامیده می‌شود؛ در حالی که تزریق در بخش پایینی کمر، اپیدورال کمری است. روش‌های مختلفی برای تزریق اپیدورال برای درد بخش پایینی کمر و پاها وجود دارد.

 • اینتر لامینار: این تزریق بین دو مهره استخوان‌های کمر، انجام می‌شود.
 • ترانسفر مینال: این تزریق در طرفین ستون فقرات صورت می‌گیرد.
 • تزریق کودال: این تزریق از طریق یک روزنه در پایه ستون فقرات شما انجام می‌گیرد.

چرا باید تزریق اپیدورال دریافت کنم؟


چرا باید تزریق اپیدورال دریافت کنم

تزریق‌های اپیدورال می‌توانند درد در پایین کمر و پاهای شما که درد رادیکولار یا سیاتیک نامیده می‌شود را درمان کنند.

ممکن است پزشک شما برای درمان درد رادیکولار همراه با چند مشکل، تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد کند. این مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • لغزیدگی دیسک (دیسک فتق): دیسک فتق در شرایطی است که فضای اطراف ریسمان نخاعی باریک شده و به نخاع فشار وارد می‌کند.
 • تنگی کانال نخاعی: تنگی کانال نخاعی زمانی رخ می‌دهد که فضای اطراف نخاع شما باریک شده و به نخاع فشار وارد کند.
 • اسپوندیلوزیس: وضعیتی که در آن یکی از مهره‌های شما از موقعیت طبیعی خود خارج می‌شود.

پزشک شما تنها در صورتی که سایر درمان‌ها برای از بین بردن درد فایده‌ای نداشته باشند، تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می‌کند. سایر گزینه‌های درمانی که در مراحل اولیه امتحان می‌شوند، معمولاً شامل برنامه‌های ورزشی، درمان روانی و مسکن است. اگر تصمیم دارید تزریق اپیدورال را امتحان کنید، معمولاً باید آن را در کنار سایر درمان‌ها و به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی گسترده ادامه دهید.

تزریق اپیدورال برای چه کسانی مناسب نیست؟


تزریق‌های اپیدورال برای همه مناسب نیست، به عنوان مثال اگر اختلال خونریزی، عفونت یا آلرژی خاصی دارید، نباید تزریق اپیدورال را امتحان کنید. پزشک درباره اینکه آیا تزریق اپیدورال گزینه مناسبی برای شما است یا خیر، با شما صحبت خواهد کرد.

  علت اصلی قوز کمر (بیماری کیفوز) : دلیل گوژپشت شدن چیست؟

در حین انجام تزریق اپیدورال چه اتفاقی می‌افتد؟


در حین انجام تزریق اپیدورال چه اتفاقی می‌افتد

برای انجام تزریق اپیدورال نزد یک پزشک متخصص در داروهای مخصوص درد، باید به بیمارستان مراجعه کنید. معمولاً می‌توانید پس از دریافت تزریق، همان روز به خانه باز گردید؛ لازم نیست در طول شب نیز بستری باقی بمانید. به احتمال زیاد قبل از اینکه پزشک تزریق را انجام دهد، یک کانول (سوزن کوچک) در پشت دست شما تعبیه می‌شود. پزشک با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده، ناحیه دریافت کننده تزریق را با دقت تمیز و آماده خواهد کرد. ممکن است برای از بین بردن درد در حین انجام تزریق، بی‌حسی موضعی نیز دریافت کنید.

پزشک شما برای  یافتن مکان مناسب تزریق با استفاده از تصاویر اشعه ایکس، سوزن را به سوی ناحیه آسیب‌دیده ستون فقرات شما هدایت می‌کند. ممکن است برای برجسته کردن ناحیه‌ای که لازم است سوزن به آن وارد شود، به تزریق نوعی رنگ به نام کنتراست مدیا نیاز باشد. اگر در حین انجام تزریق هر گونه احساس ناراحتی داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

دریافت تزریق اپیدورال تنها چند دقیقه طول می‌کشد. اما ممکن است تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس بیشتر طول بکشد. در کل تکمیل عمل تزریق، حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

پس از دریافت تزریق اپیدورال باید انتظار چه چیزی را داشت؟


شما پس از عمل به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد و در آنجا پیش از آنکه بیمارستان را ترک کنید، مدت کوتاهی تحت نظر قرار خواهید گرفت. گاهی اوقات از شما خواسته می‌شود تا حدود ۳۰ دقیقه یا بیشتر دراز بکشید. ممکن است فشار خون با نبض شما بررسی شده و از شما سوال شود که آیا عوارض جانبی را تجربه کرده‌اید یا خیر. پرسنل پرستاری که مراقب شما هستند اطمینان حاصل می‌کنند که هر زمان احساس آمادگی کردید، بتوانید بایستید.

معمولاً طی چند ساعت بعد از تزریق و بعضی اوقات حتی زودتر از آن نیز می‌توانید به خانه بروید اما به فردی نیاز دارید تا شما را به خانه برساند؛ زیرا قادر به رانندگی نخواهید بود. در حالت ایده آل باید شخصی را نیز برای شب اول بعد از انجام عمل در خانه در کنار خود داشته باشید.

تزریق اپیدورال برای همه افراد موثر نیست. حتی اگر تزریق برای شما موثر باشد، ممکن است چند روز طول بکشد تا اثر آن را احساس کنید. در حقیقت حتی ممکن است در ابتدا درد شما بدتر شود؛ زیرا در ناحیه دریافت کننده تزریق، احساس درد و حساسیت خواهید داشت. این وضعیت ممکن است چند روز به طول بیانجامد. ایده خوبی است که سابقه میزان درد خود را به صورت مکتوب داشته باشید؛ زیرا این یادداشت‌ها می‌توانند به پزشک کمک کنند تا ببینند که آیا تزریق برای شما موثر بوده است یا خیر.

  انواع کمردرد ناشی از گرفتگی عضلات، آسیب ها و مشکلات ستون فقرات

تزریق اپیدورال برای درد کمر یا پا چقدر موثر است؟


شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد تزریق اپیدورال می‌تواند در کاهش درد کمر و پا، به برخی از افراد کمک کند. مهم است که بدانید تمام افراد با انجام تزریق اپیدورال از درد خلاص نمی‌شوند. اگر درد شما ناشی از لغزش دیسک است و ناشی از تنگی کانال نخاعی نیست، این تزریق برای شما تاثیر بیشتری خواهد داشت. اگر برای مدت طولانی هیچ گونه علائمی نداشته باشید، تزریق به احتمال زیاد موثر بوده است.

اگر در اثر تزریق اپیدورال درد شما تسکین پیدا کند، ممکن است این تسکین عمر زیادی نداشته باشد. با این حال برخی از افراد درمی‌یابند که این تزریق برای آنها ماه‌ها یا حتی سال‌ها موثر است. میزان تسکین درد و مدت زمان ماندگاری آن در افراد مختلف متفاوت است. اگر این تزریق برای شما مفید باشد، ممکن است پزشک تکرار مجدد تزریق‌ها را توصیه کند.

اگر دریافت تزریق اپیدورال به تسکین درد شما کمک کند، ممکن است این تسکین انجام فیزیوتراپی، برنامه‌های ورزشی و توانبخشی دیگر را برای شما راحت‌تر کند. این وضعیت می‌تواند در طولانی مدت باعث افزایش کیفیت زندگی و بهبود علائم شما شود.

در این صورت می‌توانید به صورت مداوم به تعداد زیادی از درمان‌ها، ازجمله فیزیوتراپی دسترسی پیدا کنید.

عوارض جانبی


اصلی‌ترین عارضه جانبی مرتبط با تزریق اپیدورال، ناراحتی خفیف در ناحیه دریافت کننده تزریق است. این ناراحتی معمولاً خیلی سریع به خودی خود بهبود پیدا می‌کند. ممکن است داروی بی‌حسی موضعی، پس از تزریق پخش شده و باعث بی‌حسی یا ضعف موقت در پاهای شما شود. این وضعیت باید خیلی سریع بهبود پیدا کند.

خوشبختانه عوارض جدی تر ناشی از تزریق اپیدورال بسیار نادر است. اما با این حال مهم است که از برخی از آنها اطلاع داشته باشید. عوارض شامل موارد زیر است:

 • عفونت؛ اگر دچار دیابت هستید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت هستید. اگر در محل تزریق احساس حرارت یا احساس ناخوشایندی داشتید یا قرمزی مشاهده کردید، با واحد محل دریافت تزریق تماس بگیرید.
 • سوراخ دورا: این وضعیت در مواقعی اتفاق می‌افتد که سوزن از ناحیه هدف تزریق دورتر رفته و وارد مایع نخاعی شده است. در نتیجه ممکن است دچار سردرد شدید شوید. اگر سوراخ دورا داشته باشید، ممکن است لازم باشد بیشتر در بیمارستان بمانید. اگر پس از رسیدن به خانه دچار سردرد شدید، مقداری پاراستامول مصرف کنید و صاف دراز بکشید. اگر این سردرد بیش از ۲۴ ساعت ادامه یافت، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • خونریزی در فضای اپیدورال (هماتوم): این یک عارضه نادر اما به صورت بالقوه، جدی است.
 • آسیب به عصب دیگر که به ندرت اتفاق می‌افتد: اگر بعد از تزریق به طور مداوم در پاها احساس ضعف یا بی‌اختیاری دارید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
  قرص گاباپنتین چیست؟ مزایا، کاربردها، عوارض و نحوه مصرف

پزشک شما اقدامات لازم را انجام خواهد داد تا بتواند خطر این عوارض را تا حد ممکن در پایین‌ترین سطح نگه دارد.

تصمیم‌گیری درباره تزریقهای اپیدورال


پزشک تمام گزینه‌های درمانی، از جمله انتظاری که از تزریق اپیدورال باید داشت را با شما مرور خواهد کرد. اگر تصمیم دارید این روش درمانی را انجام دهید، باید رضایت خود را اعلام کنید.

یک راه خوب برای تصمیم گیری درباره این که آیا یک درمان مناسب شما است یا خیر، سنجیدن جوانب مثبت و منفی (مزایا و خطرات) آن درمان است. در اینجا خلاصه‌ای از جوانب مثبت و منفی تزریق اپیدورال برای درد کمر و پا آمده است.

جوانب مثبت

تزریق اپیدورال می‌تواند برای مدت زمان معینی درد شما را کاهش دهد و در نتیجه کیفیت زندگی شما را بهبود بخشیده و کار یا فعالیت‌های روزانه عادی شما را در کوتاه مدت، آسان‌تر و راحت‌تر کند.

اگر تزریق اپیدورال به کاهش درد شما کمک کند، انجام فیزیوتراپی یا روش‌های توانبخشی دیگر راحت‌تر خواهد بود که این امر ممکن است در طولانی مدت به بهبود مشکل کمر شما کمک کند.

عوارض جانبی ناشی از تزریق اپیدورال معمولاً خفیف بوده و به سرعت برطرف می‌شوند. عوارض جدی‌تر نیز بسیار نادر است.

جوانب منفی

ممکن است تسکین درد ناشی از تزریق اپیدورال، اصلاً برای شما اتفاق نیفتد.

هرگونه تسکین درد ناشی از تزریق اپیدورال می‌تواند کوتاه مدت باشد و بعید به نظر می‌رسد بیشتر از یک سال دوام داشته باشد. بنابراین یک درمان دائمی برای درد شما نیست.

اگرچه این عوارض نادر هستند، اما ممکن است یک عارضه جدی از طریق تزریق اپیدورال ایجاد شود که این عوارض شامل عفونت، واکنش آلرژیک و آسیب عصبی هستند.

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.


قبل از تصمیم گیری درباره تزریق اپیدورال در ستون فقرات، درباره هر سوالی که دارید با پزشک خود صحبت کنید و در این باره فکر کنید. در اینجا چند نمونه سوال وجود دارد که ممکن است دوست داشته باشید از پزشک خود بپرسید:

 • چه گزینه‌های درمانی دیگری برای تسکین درد خود دارم؟
 • پس از دریافت تزریق اپیدورال، چه انتظاراتی باید داشته باشم؟
 • آیا می‌توانم پس از دریافت تزریق ورزش کنم؟ آیا ورزش‌هایی وجود دارد که اصلاً نباید انجام دهم؟
 • آیا لازم است پس از تزریق اپیدورال، فیزیوتراپی یا روش‌های توانبخشی دیگری را انجام دهم؟
 • چگونه می‌توانم تشخیص دهم که تزریق اپیدورال من موثر بوده است؟ چه مدت طول می‌کشد تا بتوانم تاثیر آن را بفهمم.
 • احتمال تاثیر گذاری تزریق دریافتی چقدر است و اثرات آن تا چه مدت ادامه خواهد داشت؟
 • چگونه می‌توانم خطر عوارض جانبی را کاهش دهم؟

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تلفن نوبت دهی کلینیک