دیسک بین مهره‌ای L4–L5:علائم و درمان

تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۲

ستون فقرات شما، ستونی متشکل از چندین قطعه استخوانی است که بر روی یکدیگر چسبیده‌اند و دیسک‌های بین مهره‌ای به عنوان ضربه‌گیر در بین این استخوان‌ها عمل می‌کنند. گاهی اوقات این دیسک‌ها ممکن است متورم شده و یا از جای خود بیرون بزنند. علائم این عارضه به موقعیت دیسک آسیب‌دیده در ستون فقرات بستگی دارد. برآمدگی دیسک L4-L5 که باعث فشار بر روی عصب L5 می‌شود، یکی از شایع‌ترین موقعیت‌هایی است که عارضه فتق دیسک در آن اتفاق می‌افتد. برآمدگی این دیسک که در پایین کمر شما واقع شده است، باعث بروز یک سری علائم ناراحت کننده می‌شود.

ستون فقرات لومبار (پایین کمر) یک ساختار بسیار پیچیده‌ای است. برخی از علائم فتق دیسک، مانند علائمی که در مورد دیسک L4-L5 مشاهده می‌شود، ممکن است نشان‌دهنده فشردگی شدید و خطرناک یک عصب باشد. بنابراین، در صورت مشاهده چنین علائمی در خود، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، زیرا اگر این عارضه به موقع درمان نشود، ممکن است به حد غیرقابل برگشتی برسد. علاوه بر این، فتق دیسک می‌تواند منجر به مشکلات درازمدت یا فلج اندام‌های تحتانی شما شود.

دیسک بین مهره‌ای علائم و درمان

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

برآمدگی دیسک چیست؟


فتق دیسک، که به آن برآمدگی دیسک نیز گفته می‌شود، وقتی رخ می‌دهد که یکی از دیسک‌های بین مهره‌ای فرسوده شده و آسیب‌دیدگی آن به حدی می‌رسد که ساختار دیسک تخریب می‌شود. در این حالت، لایه خارجی ساختار دیسک ضعیف می‌شود و منافذی در آن ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، بافت نرم و لزجی که هسته داخلی دیسک را تشکیل می‌دهد، از این منافذ به بیرون نشت می‌کند. این منافذ باعث کاهش حجم دیسک می‌شوند و فشاری بر روی ریشه عصب نخاعی مجاور آن اعمال می‌کنند. به علت اینکه رشته‌های عصبی از ریشه عصب نخاعی سرچشمه می‌گیرند و به پاها و اندام‌های تحتانی می‌رسند، فتق دیسک می‌تواند منجر به دردی شود که از باسن تا ران پا گسترش یابد. این وضعیت در اصطلاحات پزشکی به عنوان رادیکولوپاتی شناخته می‌شود.

مهره L4-L5 چیست و چه مشکلاتی را شامل می‌شود؟


مهره L4-L5 چیست و چه مشکلاتی را شامل می‌شود؟

مهره‌های L4 و L5 در واقع دو مهره‌ای هستند که در پایین‌ترین نقطه ستون فقرات لومبار قرار گرفته‌اند و همراه با دیسک بین آن‌ها، مفاصل، اعصاب و بافت‌های نرمی که به آنها متصل شده است، امکان عملکردها و حرکات خاصی از جمله حمایت از بالاتنه و حرکت بدن در جهات مختلف را برای ما فراهم می‌کنند.

اما قطعه L4-L5 با وجود بار سنگین و فشار زیادی که بر آن وارد می‌شود و دامنه حرکتی زیادی که دارد، همواره در معرض آسیب‌دیدگی، درد و تغییرات تخریبی قرار دارد. برخی از شایع‌ترین تغییرات تخریبی که در قطعه L4-L5 اتفاق می‌افتد، عبارت است از:

 • مهره L4 ممکن است بر روی مهره L5 به طرف جلو بلغزد و ریشه عصب در بین آنها گیر کند و باعث درد پایین کمر یا درد پا (سیاتیک ) شود.
 • دیسک L4-L5 که در بین مهره‌های L4 و L5 واقع شده است، ممکن است دچار فتق یا تخریب شود که در اثر آن، درد پا (سیاتیک) و پایین کمر به وجود می‌آید.
 • دو مفصل به نام مفصل‌های فاست که به مهره‌های L4 و L5 در پشت ستون فقرات متصل هستند، ممکن است دامنه حرکتی غیرطبیعی و محدودی پیدا کنند و یا دچار آرتروز شوند.
 • در پشت قطعه L4-L5 یک عصب وجود دارد که از این مهره‌ و از داخل کانال نخاعی به پشت هر دو پا کشیده می‌شود (که قسمتی از عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهد). این عصب اصطلاحاً ریشه عصبی L4 نامیده می‌شود. در صورتی که قسمت‌های ملتهب شده دیسک که از داخل آن بیرون زده است، در تماس با این عصب قرار بگیرد و یا این عصب به وسیله هر عامل دیگری فشرده شود، درد ناشی از آن نیز در امتداد عصب به طرف باسن و پاها کشیده می‌شود (که به آن سیاتیک می‌گویند).

علائم فتق دیسک L4-L5


علائم فتق دیسک L4-L5

درد

درد می‌تواند اولین نشانه فتق دیسک L4-L5 باشد. شما ممکن است درد را در قسمت پایین کمر و نزدیک به بالای لگن احساس کنید. هنگامی که روی ماهیچه کنار ستون فقرات خود در نقطه‌ای که عصب فشرده شده است فشار می‌دهید، شدت این درد بیشتر می‌شود. همچنین ممکن است هنگامی که به طور ناگهانی سرفه یا عطسه می‌کنید، درد ناشی از دیسک ناگهان شدت پیدا کند. فعالیت‌های روزمره که مستلزم خم و راست شدن مکرر یا نشستن به مدت طولانی باشد نیز معمولاً درد کمر شما را شدیدتر می‌کند. حتی ممکن است شب‌ها نتوانید راحت بخوابید. درد از همان سمتی که ریشه عصب آن فشرده شده است، از کمر به طرف خارج کشاله ران یا قسمت جلوی ساق پا کشیده می‌شود. در واقع این‌ها قسمت‌هایی هستند که توسط عصب L5 عصب‌دهی می‌شوند. در صورتی که دیسک L4-L5 از هر دو طرف بر روی اعصاب نخاعی فشار وارد کند، ممکن است درد ناشی از آن را نیز در هر دو پا احساس کنید.

مور مور و بی‌حس شدن

احساسات شما به وسیله اعصاب از پوست به مغز شما منتقل می‌شوند. بنابراین فشرده شدن یک عصب به وسیله دیسک می‌تواند در روند انتقال سیگنال‌های عصبی اختلال ایجاد کند و یا سیگنال‌های اشتباهی به مغز بفرستد. فتق دیسک L4-L5 می‌تواند باعث مور مور شدن و یا حتی بی‌حس شدن پوست قسمت‌هایی از بدن که توسط عصب L5 عصب‌دهی می‌شوند، گردد. این حالت بیشتر در امتداد روی پا یا فضای بین انگشت شست و انگشت دوم پا اتفاق می‌افتد. مور مور و بی‌حس شدن ممکن است بسته به وضعیت کمر شما به طور متناوب عود و فروکش کند و یا حالت مداوم داشته باشد. معمولاً هنگامی که فشار ناشی از دیسک بر روی عصب L5 افزایش پیدا می‌کند، شدت این علائم نیز بیشتر می‌شود.

ضعف

مغز شما پیام‌هایی را از طریق اعصاب به ماهیچه‌های شما می‌فرستد و به آنها دستور منقبض شدن می‌دهد. فشرده شدن عصب L5 شما در اثر فتق دیسک، می‌تواند باعث احساس ضعف در عضلاتی که تحت تأثیر این عصب قرار دارند، شود. در این حالت شما مشاهده می‌کنید که توانایی شما در بلند کردن پا از روی زمین کاهش پیدا کرده است (که به این عارضه اصطلاحاً افتادگی پا گفته می‌شود) و یا به راحتی نمی‌توانید شست پای خود را بالا بیاورید. ضعف این عضلات می‌تواند خطر زمین خوردن شما را افزایش دهد، زیرا وقتی که راه می‌روید پنجه پای شما به زمین گیر می‌کند. تأخیر در رفلکس‌های تاندونی نیز می‌تواند نشان دهنده فشرده شدن عصب به خاطر فتق دیسک باشد. هنگامی که در حالت عادی با یک چکش رفلکس بر روی تاندون شما ضربه زده می‌شود، این تاندون ماهیچه شما را وادار به جهش می‌کند. اما هنگامی که عصب L5 شما فشرده می‌شود، سرعت واکنش عضلات شما نسبت به این محرک نیز کاهش پیدا می‌کند. این آزمایش رفلکس معمولاً بر روی تاندون همسترینگ که در پشت زانوی شما قرار گرفته است، انجام می‌شود.

علل درد مهره L4-L5


شایع‌ترین مشکلات مربوط به پایین کمر که باعث بروز درد در قطعه L4-L5 می‌شود، عبارتند از:

 • فتق دیسکL4-L5: شایع‌ترین نقطه‌ای که عارضه فتق دیسک در آن اتفاق می‌افتد، قطعه L4-L5 یا L5-S1 می‌باشد. این قطعات به علت مقدار زیاد وزنی که بر روی آنها وارد می‌شود و نیز دامنه حرکتی وسیعی که دارند، همواره در معرض آسیب‌دیدگی و فتق دیسک بین مهره‌ای هستند. وقتی که دیسک بین مهره‌ای L4–L5 آسیب می‌بیند، بافت قسمت داخلی آن به بیرون نشت می‌کند و به ریشه عصب مجاور آن فشار وارد می‌کند. در نتیجه درد ناشی از فشرده شدن عصب نیز در امتداد عصب به پایین کمر و پشت پاها کشیده می‌شود.
 • خرابی دیسک L4-L5: اگر دیسک L4-L5 که در بین مهره‌های L4 و L5 قرار گرفته است خراب و فرسوده شود، می‌تواند منجر به بروز درد پایین کمر و درد سیاتیک شود.
 • روماتیسم ستون فقرات L4-L5: ضعیف شدن استخوان‌ها، مفاصل و رباط‌های ستون فقرات می‌تواند باعث شود که مهره L4 بر روی مهره L5 به طرف جلو بلغزد و ریشه عصب L5 در بین آنها گیر کند. این حالت منجر به بروز درد و سایر علائم خواهد شد.

علاوه بر موارد فوق، چندین بیماری مربوط به پایین کمر نیز می‌توانند به سطوح مختلف ستون فقرات از جمله بر قطعه L4-L5 آسیب وارد کنند. تنگی کانال نخاعی (استنوز) و آرتروز، هر دو از علل شایع درد پایین کمر و پشت ران پا در افراد بالاتر از 60 سال می‌باشند.

درمان


درمان دیسک بین مهره‌ای

پس از تشخیص قطعی فتق دیسک در شما، پزشک تخصصی طب فیزیکی روش‌های درمانی خاصی را به منظور تسکین علائم درد و ناراحتی شما تجویز خواهد کرد. این روش‌ها شامل استراحت، گرما و سرما درمانی، ورزش و مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی یا استروئیدهای خوراکی می‌شوند. در اکثر موارد، درد و ناراحتی ناشی از فتق دیسک با استفاده از این درمان‌های حفاظتی کاهش می‌یابد. اما اگر درمان‌های حفاظتی نتیجه مطلوبی نداشته باشند، پزشک ممکن است روش‌های درمانی دیگری را به شما توصیه کند.

در طول مدتی که بیمار منتظر است تا علائم فتق دیسک به خودی خود برطرف شود، می‌تواند از درمان‌های غیرجراحی برای تسکین درد و ناراحتی استفاده کند. این درمان‌ها شامل فیزیوتراپی، درمان‌های دستی، ماساژ، الکتروتراپی، مگنت درمانی، رادیوفرکوئنسی (RF) و شاک‌ویو می‌باشد. علاوه بر آن در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید از جراحی‌های بسته نیز برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شود. در جراحی‌های بسته، بسیاری از خطرات و مشکلات ناشی از جراحی باز ستون فقرات حذف می‌شود. روش‌های جراحی بسته کمر شامل تزریق اپیدورال، پی آر پی (PRP) و اوزون درمانی می‌باشد.

در صورتی که هیچ یک از این روش‌های درمانی در تسکین علائم دیسک کمر تأثیر نداشته باشد و درد شدید کمر به مدت بیش از 6 هفته ادامه پیدا کند، از یک عمل جراحی به نام میکرودیسککتومی برای درمان این عارضه استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌ 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

آخرین مقالات

87 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقتتون بخیر من یکی مهره های کمرم به مدت ۲ مه میشه که درد داره که طبق عکسی که تو صفحه شما هست حساب کنم مهره L1 میشه به دکتر هم مراجعه کردم عکس گرفتم و بهم ۵ عدد آمپول و ۲ ورق قرص کابانتین و آلفن ایکس ال ۱۰۰ نوشت دارو هارو به مدت ۱۰ روز میشه که دارم مصرف میکنم اما نتیجه ای برام نداشته چیزی از درد کمرم کم نشده و لازم به ذکره که بگم وقت به مهره کمرم دست میزنم همون مهره L1 یه حالت بیرون زدگی داره ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید و یه توضیح روشن در مورد مشکلی که دارم بهم بدید ممنون از زحماتتون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ۷:۱۵ ق٫ظ

   سلام لطفا تصویر ام ار ای را در واتس اپ شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا بشود نظر دقیق تری داد

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   مقاله ی بسیار جالب و آگاه کننده ی زود خسته نباشید.متاسفانه تمام اتفاقاتی که توضیح دادید برای من افتاده ال ۴و ال ۵ و درگیری رگ سیاتیک پا.آیا طب فیزیکی به روش مانوئل طراحی در ایران موجوده و آیا اثری داره؟

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    ۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۲۲ ق٫ظ

    سلام بله تمام این روش ها در مرکز جامع توانبخشی امید انجام می شود.

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • من تنگی کانال نخاع دارم که چندسالی زیر نظر دکتر متخصص بادارو مداوا نمودم حال چندروزیست که ازبالای کمرم تا پایین درد دارم بطوری که درد به جناق سینه ام میزند ضمن تشکر ازحضرتعالی لطفا بفرمائید علت چیست ومن باید چکارکنم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ۷:۰۶ ق٫ظ

   در همچین مواردی احتمالا گرفتگی مفصلی در ستون مهره ها و عضلات مربوطه بیشتر هست که درمان آنها ساده است

   پاسخ
 • بین مهره ۴و۵ شکاف ایجاد شده راههای درمانش چیه

  پاسخ
 • صیادادینه وند
  ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ۸:۰۸ ق٫ظ

  سلام خدمتت دکترعزیز اقای دکترمن رفتم ام ار ای گرفتم گفتن دیسک 4و5شدید دارید می خواهم اگه بشه عمل نکنم نظر شما چیه چه راه حلی میفرماییددرضمن قرص الفن ایکس 100وباکلوفن 10 ودوامپول دپوکوترین هم بهم داده

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۶:۰۲ ق٫ظ

   لطفا شرح حال دقیق و مدارک پزشکی را در تلگران یا واتس اپ ارسال کنید بتوانم دقیق تر نظر دهم ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • علی رضا میرزایی
  ۲۸ آذر ۱۳۹۸ ۲:۲۹ ب٫ظ

  سلام دکتر من عکس ام ار ای را از واتزاب فرستادم درد کمی در کمرم سمت چب دارم بطور متناوب راهنمایی فرمایید ممنون

  پاسخ
 • اقاي دكتر سلام عرض ميكنم، از سال ٩٣ ديسك كمر دارم باهاش مدارا ميكردم تا دو هفته اَي است كه درد شديد دارم ام آر اَي رو خدمتون واتساپ كردم ميشه لطفا نظرتون رو بگيد ، ممنون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۵:۵۶ ق٫ظ

   بله حتما

   پاسخ
   • سلام اقای دکتر سال ۹۳ دیسک گردنم عمل کردم از سال ۹۵ دیگه گه گاهی کم و بیس درد داشتم بعضی مواقع دردش میزنه وسط قفسه سینم که احساس میکنم قلبم مشکل داره بعضی مواقع مثل الان میزنه وسط شونم که احساس میکنم یکی از مهره های وسط شونم زده بیرون ایا ما وسط شونه هم دیسک داریم یا نه که حتی پیش خودم فکرمیکنم نکنه این یک دیسک دیگست دیگه ند روزی گردن بند استراحت تا دوباره میتونم بلند شم چون زمانی که دردش شروع میشه توان بلند کردن سرم هم ندارم در ضمن کار سنگین هم نمیکنم

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳ ق٫ظ

     برای اینکه بتونیم تشخیص دقیق تر بدیم باید تست عصب از دست ها و گردن تهیه شود
     ولی امکان دارد این عِایم مربوط به گرفتگی عضلات باشد
     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من برآمدگی دیسک بین مهره های L4 L5 دارم
  قرص پرگابالین و ملوکسیکام میخورم ولی دردم کم نشده هیچ فعالیتی هم ندارم همش استراحت میکنم
  اذیت میشم میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۷:۱۰ ق٫ظ

   در این موارد که دارو درمانی جوابگو نیست ترجیح بر انجام فیزیوتراپی تخصصی و یا درمان های کامل تر است

   پاسخ
 • با سلام پدره من چند وقتیه که استخوان ساقه پاش خیلی درد میکنه ام ار ای انداختیم دکتره میگه پارگیه مهره ۴ و ۵ داره الان باید چیکار کنیم ایا بدون عمل خوب میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۷:۰۶ ق٫ظ

   لطفا تصویر ام ار ای را در شماره واتس اپ یا تلگرام ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا بتوانم دقیق تر خدمتون نظر بدم

   پاسخ
 • طاهره سنگلاخی
  ۸ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲ ق٫ظ

  سلام خدمت شما ببخشید من کمرم چند سال است که درد میکنه و روبه روز داره دردش بیشتر میشه وقتی روی زمین یا مبل میشینم موقع بلند شدن کمرم راست نمیشه ودرد شدید میگیره ۴سال پیش ام آر ای رفتم که نوشته شواهد بالژیک در سطح دیسک L4-L5دیده میشود که موجب فشاری اندک بر روی ساک تکال واستنوز نسبی نوروفورامن سمت چپ شده که دکتر یه سری داروی تقویتی به من داد وفرقی نکرد و حالا بدتر شدم میترسم بدتر بشم اگه خطر نداره که تحمل کنم واگر خطرناکه باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۷:۰۱ ق٫ظ

   سلام با توجه به شرح حال شما احتمال گرفتگی در مفاصل ستون فقرات بیشتر است که درمان آن انجام درمان های دستی تخصصی است

   پاسخ
 • سیدعلی موسوی
  ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۶:۳۸ ب٫ظ

  با سلام و احترام و خسته نباشید
  و همچنین تشکر از راهنمایی های خوبتان در جهت درمان و ارامش هموطنان
  بنده بدنبال انجام حرکت اشتباه در ورزش از ۵ ماه پیش درگیر کمر درد در مهره های L4 و L5 شدم
  با مصرف قرص و امپول و پماد بصورت مقطعی درد ان ارام میشد ولی ۱۰ روز گذشته درد ان بیشتر شد که انجام MRI را الزامی کرد
  نتیجه ان پروتروژن کوچک سنترال ساب لیگامنتوس در سطح L4_L5 دیده می شود کهidentation خفیفی بر تکال ساک ایجاد کرده اما فشاری بر ریشه ها دیده نمی شود
  می باشد
  راهنمایی شما مزید امتنان بر لطف شما می باشد

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۷:۱۸ ق٫ظ

   با توجه به شرح حال و ام ار ای می توان با درمان های تخصصی فیزیوتراپی یا عمل های بسته درمان انجام داد

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  من ۲۴سالمه و از سن ۱۸سالگی دچار دیسک خفیف در ناحیهL4/L5
  شدم و تحت درمان قرار گرفتم هم دارویی هم فیزیوتراپی و هم درمان دستی ولی درد پام هیچ وقت خوب نشد و تا الان همیشه درد دارم و۱ماه پیش دردم پای راستم خیلی بیشتر شد و ام ار ای رفتم که نشون دادباز دیسک خفیف در ال ۴وال ۵
  بیرون زدگی دیسک در ال ۳وال ۴
  من واقعا دیگه نمیدونم چیکارکنم کنم از درد پام خلاص بشم ممنونم میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۷:۱۸ ق٫ظ

   سلام با توجه به سن شما ترجیح به درمان های غیرجراحی است و به منظور بررسی دقیق تر لطفا تصویر مدارک پزشکی رو در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید خدمت دکترعزیز
  من یکسال پیش در قسمت مچ پاهام خار استخوانی یا استئوفیت داشتم و عمل کردم هردو پامو بعدش قسمت عضله چهار سر ران پام به مدت یکسال احساس کرختی بی حسی و درد داره که فک میکردم عارضه عمل جراحیمه ولی چون طولانی شد mri گرفتم و ریپورتش توضیح داده در قسمت l4 و l5 فشار دیسک روی نخاع دارم و تشخیص پارلژیا استاتیک داده شده واسه درمانش باید چیکار کنم اگه ممکنه راهنماییم کنین ریپورتمو واستون ارسال میکنم…ممنون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۷:۱۶ ق٫ظ

   بله لطفا تصویر مدارک پزشکی رو در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید
   دختر من ۱۷ سالشه وتا ۴سال پیش ورزش ژیمناستیک رو انجام میداد الان به مدت ۹ ماه درد شدیدی هنگام نشستن و خوابیدن داره MRIداد و نشون داده شد در L4و L5دیسک بالجینگ و دهیدریشن داره بردیم پیش ی دکتر خیلی معروف که ایشون ۲تاآمپول بتامتازون و ۲تاD3به همراه قرص ملوکسیکام و ویتامینB1و غضروف ساز و…دادن برای چند روزی دردش یکم خوب شد اما الان دوباره دردش برگشته
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۵۴ ق٫ظ

    لطفاً مدرک پزشکی خود را به منظور دریافت مشاوره تخصصی در شماره تلگرام یا واتساپ مشاوره کلینیک ارسال نمایید
    ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

    پاسخ
 • با سلام
  پارسال پای چپم درد سیاتیک گرفت بعد درمان خوب شد الان که ام از ای گرفتم دیسکهای بین مهره های۱-۲و۲-۳و۳-۴و۴-۵ از حالت طبیعی خارج شده اندوتنگی کانال نخائی دارم ودیسک بین۴-۵زده بیرون خواهشأ راهنمایی کنید چیکارکنم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۷:۱۴ ق٫ظ

   لطفا تصویر مدارک پزشکی و ام ار ای رو در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا بتوانم دقیق تر نظر بدم

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید بیمار خانم ۶۵ساله دیابتیک با تشخیص تنگی کانال و جابجایی مهره جراحی شده
  و از بعد از جراحی تا الان ک ۱۴ روز میگذره افتادگی مچ پا سردی پا ها و درد شدید بیشتر در مفصل لگن داره ک مانع ایستادن میشه و راه رفتن هم نداره این طبیعیه یا خیر؟

  پاسخ
 • باسلام و تشکر
  من 14 سال پیش دچار دیسک کمرشدم که مدتی بعد برطرف شد و دیگه مشکلی نداشتم الان مجدد اومده سراغم و از شدت درد پای چپم نمیتونم هیچ کاری انجام بدم ام ار ای دادم دیسک 4 و5 برآمدگی داره میخواستم بپرسم چه کارکنم واقعا کلافه ام نمیتونم سرکاربرم وزندگی عادی رو داشته باشم.

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۷:۰۹ ق٫ظ

   سلام لطفا شرح حال، سن و همچنین تصاویر ام ار ای رو در واتس اپ یا تلگرام ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا بتونم دقیق تر نظر بدم

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر یک هفته ای بود درد کمر داشتم رفتم دکتر و سی تی اسکن که نوشتن هرنی سانترال L5-S1 مشاهده شده،می تونید من رو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ۸:۵۸ ق٫ظ

   با توجه به شدت دیسک و سن و اینکه اصول درمان پلکانی است(یعنی پرهیز از روش های تهاجمی و عمل جراحی باز) در صورت صلاحدید روش های غیرتهاجمی برای شما انتخاب خواهد شد
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من دیسک مهره L5دارم و دچار تنگی نخاع شدم . ام آر آی دادم. عکس و جوابشو براتون ارسال میکنم لطفا راهنماییم کنیین

  پاسخ
 • سلام و درود خدمت شما
  من 38سال سن دارم .مدتی هست که درد از پایین کمر و باسن و درادامه درد در ساق پای راست و همچنین موقع پیاده روی یا ایستادن کل پای چپ حالت بی حسی ایجاد میشود و مجبور میشم که حتما همون لحظه بنشینم .عکس MRI و نتیجه جواب رو تو کانال شما فرستادم .من ورزش دوی نرم و هم چنین کار با وزنه رو انجام میدم .آیا ورزش رو ادامه بدم یا نه ؟اگه زحمتی نیست لطفا من را راهنمایی بفرمائید.متشکرم

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من ۳۸ سالمه و حدود ۲۰ ساله پیش عمل دیسک کمر انجام دادم.و تا دو سال پیش خوبه خوب بودم.الان دو ساله که درد دارم البته نه همیشه،مواقعی که زیاد وایمیستم و زیاد کار میکنم درد شروع میشه،یعنی باید همیشه در حال استراحت و احتیاط باشم،انواع و اقسام آزمایشها و عکسها رو هم انجام دادم،پیش هر دکتری میرم میگه مشکلی نیست و با دارو خوب میشی.اینم بگم که دوره همه داروها رو هم رفتم از قرصهای ضد التهاب گرفته تا این آخری قرص ضد افسردگی،در این بین تزریق استرویید اپیدورالم کردم ولی همه این روش ها مقطعی خوبم کرده و دائم خوب نشدم.شما میتونید کمکم کنید؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ ۴:۴۹ ق٫ظ

   سلام وقت بخیر با توجه به پیچیدگی شرایط شما بهتر هستش که بررسی های دقیق تر انجام شود و بنده تصاویر مدرک پزشکی شما را مطالعه کنم لطفاً این تصاویر رو در شماره تلگرام یا واتساپی که در اختیار شما قرار می دهند ارسال کنید

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام شبتون بخیر من تو توضیحات ام ارای که دادم نوشته مهره هایL5-s1 دیسک estrusionمشاهده شده و این که پاهام موقع ایستادن و درازکشیدن خیلی درد داره بعد از چند دقیقه درد خیلی تیزی رو احساس میکنم از کمرم شروع میشه به مچ پامم میرسه چنددقیقه پشت سرهم نمیتونم بشینم ممدام دست و پاهام حالت گز گز شدن داره ۱۸ سالکی هم عمل خیلی سختی داشتم که در نهایت تقریبا اورژانسی عمل شدم الان ۲۳ سالم هست امکان داره که دوباره احتیاج به عمل داشته باشم؟

   پاسخ
   • دکتر محمد مسعود خالصی
    ۱ مرداد ۱۳۹۹ ۵:۰۵ ق٫ظ

    بله در هر صورت دیسکوپاتی ها می توانند مجدد عود کرده و یا موارد جدید در ستون فقرات ایجاد شود.

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • سلام علیکم خسته نباشید

  برای دیسک کمر و کمردرد و پادرد باید از شما سوال کرد اگه نه لطفا تلفن و آدرس ادمین ارتوپد رو برام بفرستید

  بنده ۳۵سالمه سه ماه پیش ام آر آی انجام دادم گفت مهره یک و پنج تحت فشاره و دیسک دارید رفتم فیزیوتراپی و نرمش هم انجام دادم الان یه ده روزی هست که باز شروع شده منتها خیلی شدیدتر و بی سابقه اوایل فقط تو نشستن پشتم سفت میشد و جابجا کردن پای راست برام با درد و گرفتگی همراه بود آخه پای راستم هست
  اما الان یه هفته هست خیلی شدیدتر شده درد میزنه به استخوانم ساق پا و اطراف زانو ران و باسن هم تیر می کشن هم نمیتونم زیاد بشینم هم موقع خواب درد زیاد داشتم سرما که بدترش میکنه و کلا راه رفتن رو برام مشکل و با پای راست ۹۰ درصد غیر ممکن میکرد چندروزه با کیسه نمک داغ در حد چند دقیقه بهترش میکنه باز بر میگرده تو حیاط برا دستشویی که میدم برگشتم با سختی هست هم کمرم هم پای راستم راس و سفت میشه و با درد و تیر کشیدن همراه هست هیچ دارویی مصرف نمیکنم حتی مسکن لطفا راهنمایی کنید دیسکم خطرناک نیست؟پای راستم خیلی میگیره و درد داره بزور باهاش راه میرم لنگان و خمیده چونکه کمرمم میگیره سرما هم باورش میکنه انگشتری پام هم بسرعت سرد میشند و بیشتر پام و دردناک میکنند براهمین یه هفته هست مدام زیر پتوام گرما بهترش میکنه.
  چکار باید بکنم؟ نظرتون رماتیسم ندارم؟ دیسکم خطرناک نیست؟ آدرس و تلفن متخصص خوب اگه سراغ دارید بهم بدید تشکر

  این ام آر آی ماله اول دی ماه هست الان بدون سابقه خیلی شدیدتر از اون موقع شده درحالیکه فیزیوتراپی دوازده روز رفتم و نرمش مخصوص داشتم متاهل هستم و بچه ندارم و خانه دارم چیز سنگین بر نداشتم فقط کارای معمول خونه ولی سه چهار بار با ماشین هربار هفت ساعت تو راه بودم

  ممنون میشم جواب بدید خیلی درگیرم کرده و نمیتونم راحت بشیم غذا بخورم چه برسه به کارای خونه الان خونه مادرم استراحت مطلق هستم فقط در حد کارای شخصی اونم با درد و زحمت و کمی راه میرم تو خونه اما نهایتا همون زمان موثره بازم همون جور میشم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ ۴:۴۷ ق٫ظ

   سلام وقت بخیر با توجه به علائم و مشکلاتی که شما شرح دادید باید حتما معاینه تخصصی انجام شده و در کنار آن بررسی اعصاب پای شما توسط نوار عصب و عضله انجام شود و به ما رای شما هم مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  بنده حدود یکسالی هست در قسمت ساق پا احساس سوزش و مورمور شدن دارم و جدیدا نیز بالای لگن احساس درد می کنم. این موضوع صبحها و بعد از برخاستن از خواب بیشتر مشهود است. جواب MRI هم تو واتساپ خدمتتان ارسال کردم. سپاسگزار خواهم بود که راهنمایی فرمایید. با تشکر

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ق٫ظ

   بله حتماً پاسخ شما داده خواهد شد اما برای بررسی دقیق تر علت بی حسی و گزگز ران پاها باید حتماً تست عصب و عضله تهیه شود

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام دکترعرض کنم خدمتتون که از باسن تا روی پام تیر کشید و بی حس میشد ام آر آی گرفتم گفتن دیسک ۲و۴التهاب شدید داره و دیسک ۵پارگی داره الان نزدیک ۲۰روزه استراحت کردم آلان تو مچ پام و روی پام تیر می کشه میشه بگین الان چه وضعیتی دارم بعدش چکار کنم ممنونم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ق٫ظ

   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس اپ یا تلگرام ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • معصومه قاسملو
  ۵ مرداد ۱۳۹۹ ۹:۲۳ ب٫ظ

  سلام اقای دکتر من پارسال خوردم زمین گفتن افتادگی رحم کمی دارم وکمرم دردگرفت وام ارای که استراحت وفیزیوتراپی درحین فیزیوتراپی گزگز وسوزش وبیحسی دچارشدم دکترگفت ابدرمانی وماساژ که انجام دادم بهترشدم ولی بیحسیهام خوب نشد رفتم سوزن درماتی بدترشدم الانم که دوباره یه دکتر دیگه رفتم گفت ورزش چندتادادوالان بعددوماه خوب نشدم ایا افتادگی رحم باعث دردپا وبیحسی رانهابه پایین میشودتو پریودی دردهای وحشتناکی دارم در پاهام

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰ ق٫ظ

   با توجه به شرح حال شما و افتادگی رحم می توان از تکنیک های بیوفیدبک تخصصی کف لگن و تمرینات کگل برای درمان این مورد بهره برد.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام مهره چهارپنج من باعث درد از ناحیه باسن تاپایین پام ازطرف راست شده حدود چهار ماه هست هشت رو هم هست ک استراحت مطلق هستم میخواستم بدونم بدون عمل میشه این مشکل حلش کرد یانه ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام من روی تردمیل میدویدم که ی دفعه پایین کمرم کشیدیگی حس کردم تا چند روز درد وحشتناکی داشتم تا حدی که به زور بلند میشدم بعد از عکس mri دکتر بهم گفت دیسک l4.l5 دیده میشه بهم استراحت و چند تا قرص داد ی مدتی خوب شدم ولی الان موقعی که کار میکنم دردی ندارم تا جلو فعالیتمو بگیره ولی موقعی که میشینم و بعد بلند میشم یا دراز میکشم دوباره درد بدی میگره با استراحت خوب میشه؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۱۸ ق٫ظ

   با توجه به شرح حال شما به احتمال بسیار زیاد درگیری فعال بین دیسک و عصب خروجی از نخاع وجود دارد که به منظور درمان آن باید التهاب را کاهش داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام درد شدید در کمر دارم در ام ار ای مهره L3وL4_L4وL5اسیب دیده فتق یا پارگی ندارم نشستن برا م سخت شده شغلم اداری است بیشتر در صندلی میشینم دارو مصرف کردم دردش کمتر شد واستراحت کردم وفیزیوتراپی میروم ۴۷ سالمه برای بهتر شدن چه میشه کرد تفسیر عکس را برت میفرستم

  پاسخ
 • با سلام من ۳۲سالمه چند ماهی هست که درد شدید پشت ران وساق پا دارم ام ار ای دادم گفتن تو L3L4L5بیرون زدگی دارم بامصرف گاباپنتنین کمی بهتر شدم ولی بعد از قطع دارو بازهم دردم بیشتر شده واصلا نمیتونم سرپا بیاستم هم درد دارم هم گزگز کف پا وساق لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۸ آذر ۱۳۹۹ ۷:۰۶ ق٫ظ

   لطفا تصویر ام ار ای و نوار عصب رو در واتس اپ ارسال کنید تا نطر دقیق تر داده شود

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام وخسته نباشید من ۳۲ سالمه جراحی باز حدود ۳هفته پیش انجام دادم جای بخیم یکمی بازه ودر ضمن موقع جمع کردن پا وهنگام چرخیدن به پهلو داخل رانم بشدت درد میکنه لطفا راهنمایی فرمایید عکس ام ار ای وعکس بخیه روبراتون میفرستم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۹ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۳۹ ب٫ظ

   باید بانداژ مرتب تعویض شود و اگر التهاب و عفونت باشد دارو تجویز شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر. چند مدای میشه مادرم از درد پا و کمر شب ها خواب نداره . به پزشک مراجعه کردیم و MRI نوشتن. توی جواب نوسته Multi-level disc dehydrations & marginal spur formations are noted on lumbar spine as a result of spondylotic change.
  Broad based disc protrusions are evident on L2-L3 & L3-L4 levels which induce thecal sac compression, mild disco-genic canal stenosis & bilateral recess compromise.
  Central disc protrusion is evident on L4-L5 level which is causing thecal sac compression, disco-genic canal compromise & bilateral recess narrowing.
  Left para-central disc protrusion along with left lateral recess stenosis are detected on L5-S1 level.
  Hypertrophied articular facet changes are noted on thorough lumbar spine .
  Atrophic changes are noted on bilateral para-spinal muscles of thorough lumbar spine .
  نظرتون چیه ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۹ ب٫ظ

   لطفا تصویر خود ام ار ای و همچنین نوار عصب رو ارسال کنید تا بتوانم دقیق تر خدمتون نظر دهم

   شماره واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام دکتر من ورزش بدنسازی میکردم تابستون 99 کمرم درد گرفت رفتم MRI گرفتم توش زده بود لوردوز لومبار افزایش یافته است و دیسک بالجینگ L3-L4 وL4-L5 نمایان است اولش زیاد جدی نگرفتم و نتونستم برم دکتر نشون بدم الان یکم دردش بیشتر شده لطفا منو راهنمایی کنید دردش با خوابیدن یکم کم میشه ولی دوباره بر میگرده و زیاد کار ایستاده نمیتونم انجام بدم .اگه کمک کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۷ ب٫ظ

   با توجه به توضیحات شما بهتر است دارو تجویز شده و جلسات فیزیوتراپی انجام دهید که به احتمال زیاد بهبود حاصل می شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام آقای دکترممنونم از مطالب مفیدتان .بنده درسال97 عمل جراحی روی L4وL5 انجام داده ام ولی ازخرداد امسال دوباره کمردرد شدیدی دارم وتازه MRI گرفتم می گویند بازهم باید جراحی شود نظر شما دراین مورد چیست؟

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۶ آذر ۱۳۹۹ ۶:۴۲ ق٫ظ

   تصویر ام ار ای را در شماره واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا نظر درمانی داده شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من پنج سال پیش طی بنایی منزل تیر عجیبی در کمرم احساس شد به ارتوپد رفتم گفته شد دیسک خفیف که با کاهش وزن درست شد اما بعد گذشت پنج سال هر سال یه بار کمرم از اون ناحیه قفل میکنه ام اری رفتم سه مهره ام دیسک خفیف داره وزنمم میخوام کاهش بدم تصویر ام ار آی رو بهتون ارسال میکنم ممنون راهنمایی کنید

  پاسخ
 • رجاعیدانی نیا
  ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ب٫ظ

  سلام خسته نباشیدهمین علائمی که ذکرنمودیدبرای من اتقاق افتاده 6ماه پیش درباشگاه بدنسازی پام آسیب میبینه وحدودیک ماه پیش سرکارپام پیچ میخوره وبدمیوفتم چندروزبعدکه خوب میشم آمپول نوروبین توی پایی که دردمیکنه تزریق میکنم دردشدیدمیگیره والان 4هفتس که درددارم رفتم دکترام آر آی روگرفتم میگن مهره 4و5 خیلی داغون هستن واین اتفاق درنخاع رخ داده واحتمال فلج شدن هست خواهش میکنم راهنماییم کنیدمن 20سالمه ودکترامیگن این اتفاق از50سال به بالااتفاق میوفته که بعدش زمین گیرمیشن روحیم خیلی خرابه منتظرجوابتون هستم

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۹ آذر ۱۳۹۹ ۵:۴۱ ق٫ظ

   تصویر ام آر آی کمر را در شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید تا با توجه به آن درمان پیشنهاد شود

   پاسخ
 • زرین زارعپور
  ۴ دی ۱۳۹۹ ۸:۰۱ ق٫ظ

  با سلام و خسته نباشید.پدرم ۷ماه پیش از نردبان افتادن.با کلی دکتر و ام ار ای گفتن نیاز به عمل دیسک دارن.عمل نکردن.با سوزن درمانی و فیزیوتراپی بهتر شدن.یک هفته پیش دوباره مثل قبل شدند از شدت درد توان راه رفتن ایستاده ندارن و خم راه میروند.دوباره ام ار ای گرفتن به نظر شما باید عمل دیسک را انجام دهند یا با لیزر رفع می شود.سن پدرم ۶۷سال است

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۱۰ دی ۱۳۹۹ ۲:۰۰ ب٫ظ

   سلام لطفا تصویر خود ام آر آی را در شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا دقیق تر نظر داده شود

   پاسخ
   • سلام من هم یه دیسک خفیف دارم ال 4باشه خیلی جاها دکتور رفتم میگه این دردی که داری مال دیسک نیست ولی رو به شکم میخوابم دردم بیشتر میشه دست هام درد داره پا هام درد داشتم درد داره پست سرم بی هست هست روبه کمر میخوابم پشتم بی هست میشه

    پاسخ
    • دکتر محمد مسعود خالصی
     ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۱:۲۵ ب٫ظ

     سلام وقت بخیر
     به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

     ۱. سن بیمار
     ۲. شرح حال بیماری
     ۳. تصویر مدارک پزشکی
     ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن
     شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

     پاسخ
     • سلام و عرض ادب جناب دکتر ، بنده ۴۰ ساله و مبتلا به دیابت وابسته به انسولین هستم . مدتی درد شدیدی پایین کمر و در پاها دارم و MRI دادم که برجستگی در مهره های L3 , L4 , L5 رو نشون داده . بنظرتون درمان میشه و اینکه میتونم فعالیت کاری خودم رو ادامه بدم ؟ ممنونم

     • دکتر محمد مسعود خالصی
      ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱ ب٫ظ

      برای اینکه بتوان نظر صحیح داد تصویر ام آر آی و مدارک پزشکی را در واتس آپ ارسال نمایید

      ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

 • با عرض سلام
  چند وقت پیش وزن زیادی را روی شانه هایم بالا کرده بودم و به مدتی خیلی زیادی همان وزن بالای شانه هایم بود اما از آن به بعد دچار کمر دردی شدم بعد از سه ما رفتم پیش داکتر و مشکل کمرم را گفتم و داکتر گفت که یک عکس از کمر خود را بگیر. عکس را گرفتم و عکس را
  به داکتر تسلیم کردم و داکتر گفت که بین مهره های ۴L و L5 شما فشاری زیاد وارد شده است و مهره ی تان شکل H را به خود گرفته استه
  و گذارش اش اینطور بود
  Conclusion
  Central end plate depressions at L4 and L5 vertebral bodies giving the resemblance of an H shaped vertebra.

  حالا نمیدانم که چه کار کنوم لطفا نظری بفرمایید ممنون

  پاسخ
 • ویدا خلعتبری
  ۲ تیر ۱۴۰۰ ۷:۱۱ ق٫ظ

  سلام آقای دکتر من ۴۴ سالمه
  حدود ۱۰ سالیه که در زانو و کمی درقسمت بالای ران سوزش داشتم و همیشه درد کنگی تو پام بود …مراجعات زیادی داشتم با تشخیص های متفاوت …اخیرا mri از زانو و کمر کردم …گفتند که هم دیسک در مهره ۴ و ۵ کمر دارم و هم مینیسک و رباط زانو پاره شده و باید آرتروسکوپی انجام بدم …‌ نمیشه بدون جراحی درمان کرد

  پاسخ
  • دکتر محمد مسعود خالصی
   ۲۰ تیر ۱۴۰۰ ۵:۱۰ ق٫ظ

   تصاویر کامل ام آر آی رو بفرستید در واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تا بتوان نظر صحیح داد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان