اوزون تراپی و اکسیژن درمانی در طب فیزیکی و توانبخشی

تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۲

اوزون تراپی و اکسیژن درمانی در طب فیزیکی و توانبخشی


شما هرگز ارزش این که می‌توانید به راحتی حرکت کنید را نمی‌دانید، تا زمانی که دیگر این نعمت را از دست دهید و نتوانید به آسانی یکی از اعضای خود را حرکت دهید. حقیقت این است که توانایی‌های ارزشمندی مانند راه رفتن، دویدن، بلند کردن اجسام و یا حتی حرکت دادن انگشتانمان را نادیده می‌گیریم. مفاصل ما حرکات بدن ما را به خوبی کنترل می‌کنند و بنابراین زمانی که آسیب‌دیدگی یا بیماری باعث اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود، این موضوع تاثیرات مخربی بر زندگی ما خواهد داشت. مشکلات مفصلی معمولا با بروز علائمی مانند احساس خشکی و بی‌حرکتی در مفصل، حساسیت به لمس و کاهش انعطاف‌پذیری مفصل آغاز می‌شوند.  در صورتی که این علائم نادیده گرفته شوند، ممکن است در ادامه فرد به درد مفصلی دچار شود. درمان‌هایی که در این مورد به طور معمول برای بیماران تجویز می‌شود، داروهای مسکن و ضد‌التهاب، تزریق کورتیزون، فیزیوتراپی و حتی جراحی است.

با این حال یک روش درمانی جایگزین وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند که برای همیشه قابلیت حرکت طبیعی مفصل خود را بازیابید و بدون درد زندگی کنید. این روش درمانی، اوزون درمانی نام دارد. برای این که بتوانید این روش درمانی و نحوه‌ی عملکرد آن بر روی مفاصل بدن را درک کنید، ابتدا لازم است بدانید که اوزون چیست.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

اوزون چیست؟


اوزون یک گاز طبیعی است که هر مولکول آن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. عموماً وقتی به کلمه “اوزون” فکر می‌کنیم، به لایه‌ی محافظتی اطراف اتمسفر زمین که گاز‌های مهمی را که برای زندگی ما ضروری هستند به خود جای داده است، اشاره می‌کنیم. اما این تنها یکی از کاربردهای اوزون است. پیشرفت‌های تکنولوژی در حوزه‌ی پزشکی به ما اجازه می‌دهد که به جز تنفس راحت، از اوزون درمانی برای موارد دیگر نیز استفاده کنیم. در صورتی که فرد با مشکلات مربوط به بیماری‌های مفصلی و سایر مشکلات مشابه مواجه شود، درمان با اوزون می‌تواند به کاهش درد‌های عضلانی و مفصلی کمک کرده و تسکین و راحتی را برای فرد فراهم کند. به عبارت دیگر، اوزون درمانی می‌تواند به فرد کمک کند تا از دردهای مرتبط با مفاصل و عضلات زانو خود راحت‌تر شود و بهبود یابد.

کدام یک از مشکلات مفصلی با اوزون درمان می‌شود؟


اوزون می‌تواند بیماری‌ها و اختلالات مختلفی را در مفتصل بدن درمان کند:

 • پوکی استخوان
 • پارگی تادون ها
 • سندرم TMJ
 • خارپاشنه
 • مفاصل فرسایش یافته بر اثر آرتروز
 • دیسک کمر
 • بافت‌های آسیب‌دیده
 • رباط‌های آسیب‌دیده
 • گردن درد مزمن
 • کمردرد مزمن
 • آسیب روتاتور کاف (پارگی و گشیدگی رباط های شانه)
 • درد شانه و آرنج
 • آرتروز زانو
 • سندرم شانه یخ‌زده
 • دیسک گردن
 • درد دنبالچه

گاز اوزون به طرق مختلفی به بدن کمک می‌کند که خودش را بازسازی و ترمیم کند و اختلال مفصلی را برطرف کند. اوزون موجب می‌شود که مواد مغذی لازم که برای بازسازی و ترمیم عضلات و لیگامنت‌ها مورد نیاز هستند، به آن‌ها برسد. این نتایج به علت وجود پنج اثر مختلف اوزون به دست می‌آید:

 • اوزون موجب تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود و بنابراین دیگر هیچ عامل مخربی موجب بروز اختلال در روند بهبودی مفصل نمی‌شود. تفاوتی نمی‌کند که عملکرد سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد ضعیف یا بیش از حد قوی باشد، در هر صورت اوزون عملکرد این سیستم را به حالت نرمال باز می‌گرداند.
 • اوزون و اکسیژن تراپی موجب اکسیژن‌رسانی بیشتر به ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. این عامل برای تسریع روند بهبودی بسیار حیاتی است.
 • اوزون موجب افزایش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. افزایش جریان خون نیز باعث کاهش التهاب می‌شود.
 • اوزون موجب می‌شود که میتوکوندری سلول‌ها با مقادیر مناسبی از اکسیژن تغذیه شود. معمولا برای تحریک میتوکوندری برای جذب اکسیژن ، ویتامین C تجویز می‌شود، اما اوزون‌تراپی در این زمینه تاثیرات بسیار بیشتری نسبت به مکمل‌های ویتامین C دارد.
 • اوزون همچنین موجب افزایش حضور آنتی‌اکسیدان‌ها در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. این موضوع باعث افزایش قدرت دفاعی بدن در برابر عفونت و التهاب می‌شود.

اوزون‌تراپی چگونه انجام می‌شود؟


زمانی که شما جوان هستید، به این موضوع فکر نمی کنید که چگونه عواملی مانند ورزش کردن، آسیب‌دیدگی‌ها و همینطور ژنتیک شما بر وضعیت مفاصل بدنتان در آینده تاثیر خواهد گذاشت. خوشبختانه به لطف پیشرفت‌های اخیر پزشکی مانند اوزون‌تراپی، برای شما این امکان وجود دارا که بدون محدودیت فعالیت کنید و مجبور به تحمل درد نباشید. در صورتی که به درد‌های مفصلی مبتلا هستید با یکی از متخصصینی که این روش درمانی را انجام می‌دهد مشورت کنید. این روش درمانی می‌تواند راه بازگشت شما به زندگی بدون درد باشد.

درمان اوزون‌تراپی شامل سه مرحله است. در مرحله اول، داروهای مسکن و ضد التهاب به صورت تزریق مستقیم در ناحیه مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عمل به منظور کاهش تورم مفصلی و افزایش جریان خون در آن ناحیه انجام می‌شود. در این مرحله، تأثیر قابل توجهی از اوزون‌تراپی مشاهده خواهید کرد که بهترین تأثیر را درمانی بر روی مفاصل دارد. در ادامه، ترکیبی از ویتامین‌های مختلف نیز در همان ناحیه تزریق می‌شود. این عمل به تقویت مفاصل کمک بسیار زیادی می‌کند و باعث می‌شود مفصل به خوبی فشارهای وارد شده را تحمل کند. در این مرحله، دوز کنترل شده‌ای از گاز اوزون به مفصل تزریق می‌شود. اوزون به بهبودی مفصل و بازسازی بافت‌های آسیب دیده‌ی آن کمک می‌کند و جریان خون در این ناحیه را افزایش می‌دهد.
بعد از گذشت یک دوره درمانی 6 هفته، مفصل به مدت چند ماه وضعیت بهتری خواهد داشت. با این حال، باید در نظر داشت که اوزون نمی‌تواند فرایند فرسایش و ساییدگی مفصل را متوقف کند. بنابراین، شما نیاز دارید که هر 3 یا 4 ماه یکبار، اوزون را مجدداً تزریق کنید تا به درد مفاصل خود رفع کنید.

آیا اوزون‌تراپی دردناک است؟


در صورتی که مفصل شما بسیار ملتهب باشد، ممکن است کمی در هنگام تزریق احساس ناراحتی کنید. اما این روش درمانی به طور کلی دردناک نیست. در واقع این روش درمانی کمترین میزان درد را به همراه دارد و در مقیاس 1 تا 15، میزان دردی که ایجاد می‌کند در حدود 1.5 است. در هنگام تزریق بی‌حس‌کننده‌ی موضعی شما تنها چند ثانیه احساس درد و ناراحتی خواهید داشت و بعد از آن دیگر هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

زمانی که اوزون در مفصل تزریق می‌شود، شما هیچ احساس دردی نخواهید داشت اما تا حدود 30 دقیقه احساس می‌کنید که درون مفصل شما پر شده است. شما احتمالا تا 24 ساعت پس از درمان، کمی احساس سوزش در مفصل خود خواهید داشت، خصوصا اگر اولین بار باشد که این درمان را دریافت می‌کنید. چون معمولا در اولین جلسه‌ی درمان، مفصل هوز ملتهب است. با این وجود بسیاری از بیماران ما اظهار کرده‌اند که هیچ احساس دردی نداشته‌اند.

اوزون و بدن ما


واکنش بدن به اوزون در افراد مختلف متفاوت است. دوزهای بالای اوزون می‌تواند برای بدن مخرب باشد. این گاز در دوزهای بالا می‌تواند حتی بدن را مسموم کرده و موجب مرگ شخص شود. با این حال دوز‌های بسیار پایین و کنترل‌شده‌ی اوزون به عنوان یک آنتی‌بیوتیک بسیار قوی در بدن عمل می‌کند و به بدن ما در بازسازی و ترمیم خود در نواحی مشخص کمک می‌کند. خواص درمانی و ترمیمی این ماده از بسیاری از درمان‌ها و روش‌های دیگر بیشتر است.

هزینه‌ی اوزون‌درمانی


هزینه‌ی درمان با اوزن‌تراپی ممکن است به موقعیت مکانی کلینیک و نیز تعداد جلسات درمان بستگی داشته باشد. در اکثر موارد، دوره معمول اوزن‌درمانی بین 6 تا 10 جلسه به طول می‌انجامد. هزینه‌ی اوزن‌تراپی پایین‌تر از برخی روش‌های درمانی است و نیازی به بستری شدن و صرف هزینه‌های بستری و مراقبت‌های کلینیکی نخواهد داشت، که این ویژگی این درمان را بسیار مقرون به صرفه می‌سازد.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان