چرا درد لگن و ران در دوندگان بیش از سایر افراد عادی می‌باشد؟

تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۲

لگن درد

دونده‌ها با انواع مختلفی از مصدومیت ها رو به رو می‌شوند. شما ممکن است با درد لگن مواجه شده باشید و به دلیل اینکه خوشبختانه درد شما کم بوده با استراحت درمان شده است. اما برای همه افراد اینطور نیست.
مطمئنا مصدومیت زانو برای دونده ها آشناست اما مشکلات لگن نیز یک مسئله مهم است. با دویدن ممکن است مشکلاتی ایجاد شود و مصدومیت تشدید شود لذا در ادامه با این مسئله و روش های بهبود آن پرداخته می‌شود.
رفع مسئولیت سریع: اگر آسیب دیده اید دویدن را متوقف کنید و به دکتر مراجعه کنید. اینترنت همیشه به شما القا می‌کند که شما دارای بدترین نوع مشکلات مانند تومور مغزی یا لگن هستید. بنابراین بهترین کار استفاده از نظر یک متخصص پزشکی می‌باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

زمانی که درد لگن دارید، کمک بگیرید


علائم مختلفی ممکن است نشان دهنده وجود آسیب در لگن باشند و بیشترین تأثیر در تشخیص نوع، زمان و محل وقوع آسیب دارند. اگر آسیب در لگن در حین دویدن، بعد از آن یا هر دو رخ داده باشد، دردی که در لگن احساس می‌شود و شکل آن چگونه است می‌تواند مشخصهای مهمی باشد.

باید توجه داشت که هر نوع دردی دلایل متفاوتی دارد، بنابراین مهم است تا علت آن درد را به دقت تشخیص دهید. در غیر این صورت، ممکن است خودتان را آسیب برسانید. اگر به دکتر مراجعه کنید، با اطلاعات بیشتری در مورد نوع آسیب خود به دکتر کمک خواهید کرد و از تلف کردن وقت در تشخیص صحیح جلوگیری خواهید کرد.

آسیب های جزئی

مدتی را به تمرینات کششی بپردازید و به بدن خود توجه کنید. با احساس درد سریع تمرینات را متوقف کنید. بیشتر مصدومیت های دویدن مشترکند و به آسانی بهبود می‌یابند. اگر آسیب سطحی باشد بعد از مدتی درمان و استراحت بهبود خواهد یافت. البته اگر به مصدومیت توجه نشود و دویدن ادامه پیدا کند یا بیشتر شود امکان اینکه آسیب بدتر شود وجود دارد.
یکی از دلایل اصلی درد لگن استفاده بیش از حد از آن است. دویدن زیاد با اینکه جالب و هیجان انگیز است اما برای بدن مشکلاتی را ایجاد می‌کند. این استفاده بیش از حد از عضلات لگن باعث ایجاد بورسیت می‌شود که شبیه یک احساس سوزش یا درد و سایش یا ترک در بیرون لگن است. شما احتمالا بعد از دویدن این درد را احساس خواهید کرد که اولین نشانه برای کم کردن میزان دویدن است.
اگر با آسیب جدی برخورد نکنیم می توانیم از یخ و داروهای ضد التهابی برای یک هفته استفاده کنیم. بعد از آن باید به میزان دویدن توجه کنیم زیرا بدن تا حدی توانایی تحمل دارد.

عدم توازن قدرت

عدم توازن قدرت در لگن می‌تواند به مشکلاتی منجر شود. در اکثر افراد، ارتفاع یک پا نسبت به پا دیگر به صورت طبیعی و به میزان بسیار کمی متفاوت است. با این حال، متأسفانه در دویدن مسافت‌های طولانی، این عدم توازن قدرت به طور واضح مشهود می‌شود و تأثیر خود را نشان می‌دهد. این عدم توازن قدرت ممکن است ناشی از مصدومیت‌های گذشته یا الگوی عجیبی در دویدن باشد. برای کاهش فشار بر عضلات لگن، تلاش کنید تا در زمان صعود در تپه‌ها، حرکت جانبی نکنید.

وضعیت قرار گرفتن بدن نیز در حالت دویدن بسیار مهم است. سر و شانه ها را بالا گرفتن و همچنین فاصله قدم های مناسب و نگه داشتن لگن در خط بدن نیز مهم است.
برای درمان سریعتر نیز می‌توان به متخصص مراجعه کرد. اما تمرکز بر درمان و تلاش برای حفظ وضعیت قرار گرفتن بدن در حالت مناسب می‌تواند مفید باشد. تمرین یوگا نیز بسیار مفید می‌باشد، این تمرینات با تاثیر کم به دونده کمک زیادی در دویدن می‌کند.

شکستگی تنشی استخوان

اگر متوجه شدید که درد از داخل لگن است و تمایل دارید که روی سطوح سخت مانند جاده بدوید آن موقع ممکن است علت شکستگی استخوان باشد.
اگر این احساس درد را دارید، دویدن مطمئنا آن را بدتر خواهد کرد. اجازه ندهید کار به جایی برسد که دیگر نتوانید بدوید و مجبور به لنگ زدن در خانه شوید. برای اطمینان به دکتر مراجعه کنید. مانند هر شکستگی استخوان دیگری نیاز به حدود 6 تا 8 هفته است تا بهبود حاصل شود. در طول این دوره نباید بدوید اما با اجازه دکتر می‌توانید شنا یه دوچرخه سواری را به صورت آرام انجام دهید.

شنا کردن نیز یک تمرین فوق العاده برای متعادل کردن دویدن های طولانی می‌باشد که میتواند از آسیب های جدی جلوگیری کند. اگر در حال درمان یک مصدومیت می‌باشید شنا کردن بدون بدتر کردن مصدومیت می‌تواند به علت وجود فشار کم و مقاومت زیاد در تقویت عضله کمک کند. موقع شنا کردن حدود 80 درصد وزن بدن کم می‌شود که به مقدار زیادی میزان ساییدگی و پارگی در مفصل را کم می‌کند. برای دونده ها که ساختن و حفظ عضله بسیار مهم است شنا کردن می‌تواند بسیار کمک کند. حتی موقعی که در حال درمان مصدومیت می‌باشند. سعی کنید زیاد به خود فشار نیاورید و به توصیه دکتر توجه کنید.

پارگی غضروف

پارگی غضروف در لگن که بعضا پارگی لابرال نامیده می‌شود، زمان می‌برد تا به طور کامل درمان شود. مهم ترین نشانه این بیماری شامل صدا دادن و احساس گرفتگی موقع دویدن است، به خصوص هنگامی که با دردهای موقتی و تکراری همراه است. این حالت بیشتر شبیه موقعی است که لگن ضربه یا پیچ خورده است.
در این مورد نیز دویدن را متوقف کنید و به دکتر مراجعه کنید. این نوع مصدومیت نیاز به توصیه پزشکی دارد، نوع درمان به میزان سنگینی پارگی غضروف بستگی خواهد داشت. بعضی از موارد تنها با استراحت و فیزیوتراپی نیاز خواهد داشت در حالی که پارگی های شدید نیاز با جراحی آرتروسکوپی خواهد داشت.

متظاهر(دو رو) نباشید


اولین کار همیشه بعد از احساس درد در دویدن ایستادن است. بسیاری از مردم هنگام درد می‌دوند یا راه می‌روند تا درد را آرام کنند، شاید این روش در بعضی موارد راه گشا باشد، اما به دلیل اینکه شما این موارد را نمی‌دانید بهتر است با دکتر مشورت کنید.
یک یا دو روز استراحت باعث خستگی بیش از حد نخواهد شد که دیگر نتوانید بدوید، حتی اگر اینطور به نظر برسد، هرچه زودتر استراحت کنید مدت زمان کمتری در بستر خواهید بود.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان