منیپولیشن گردن، ستون فقرات: مزایا و معایب مانورهای درمان دستی

تاریخ: ۱۸ آبان ۱۴۰۲

دستکاری و منیپولیشن گردن و کمر یک درمان دستی است که در آن با اعمال نیرو به ستون فقرات یا مفاصل محیطی برای کمک به حرکت بهتر آنها می باشد. هدف از درمان منیپولیشن مفصل، کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی می باشد.

فیزیوتراپیست ها و کایروپراکتیک ها ممکن است از این تکنیک برای کمک به حرکت و ایجاد احساس بهتر پس از صدمه یا بیماری که باعث از دست دادن تحرک عملکردی می شود، استفاده کنند.

این مقاله منیپولیشن گردن و کمر و نحوه اعمال آن را توضیح می دهد و همچنین دیدگاهی در مورد اینکه آیا این روش بی خطر است یا خیر نیز به شما می دهد. باید بدانید که این نوع درمان ها باید توسط پزشک مجرب و متخصص انجام شود تا از خطرات، عوارض جانبی و دوران نقاهت آن کاسته شود.

مزایای منیپولیشن گردن و کمر


مزایای منیپولیشن گردن و کمراصلاح گردن جایگزین های کاملا طبیعی برای روش های جراحی و داروها می باشند و فقط یک متخصص کایروپراکتیک صلاحیت انجام آن را به طور موثر و بی خطر دارد. این منیپولیشن فیزیکی ممکن است با ابزارهای خاص، یک تخت انقباضی یا فقط با استفاده از دست‌ های کایروپراکتیک انجام شود. در طول اصلاح گردن، پزشکان کایروپراکتیک ما هزاران ساعت آموزش و سالها تجربه بالینی عملی را برای منیپولیشن مهره ها به روش های بسیار استراتژیک و بی خطر به کار می گیرند و نیروی موضعی را به بخش‌های خاصی از گردن اعمال می ‌کنند تا به اهداف زیر دست یابند:

 • بازرگردانی تراز مناسب گردن و مهره ها
 • تسکین فشار و تنش
 • کاهش التهاب مفاصل
 • بازرگردانی تحرک
 • حذف تنش یا محدودیت عضلات گردن

اگرچه مراقبت‌های کایروپراکتیک مانند سایر رشته‌های پزشکی خطراتی را دربر می‌گیرند، اما بیشتر این خطرات به‌صورت خفیف، نادر یا هردو وجود دارند. به‌عنوان مثال، برخی از بیماران ممکن است در روزهای پس از درمان احساس درد یا سفتی کنند، زیرا عضلات و ماهیچه‌های آنها در حال بهبود هستند و با حرکات ناگهانی مجدداً سازگار می‌شوند. این درد معمولاً مانند احساسی است که پس از یک فعالیت ورزشی مناسب تجربه می‌کنید. عوارض دیگری که ممکن است به‌صورت آنی رخ دهند، مانند آسیب شریانی، در کلیت موارد فقط در هنگام حرکت سریع گردن ممکن است اتفاق بیفتند.

معایب منیپولیشن گردن و کمر


 • معایب منیپولیشن گردن و کمردر منیپولیشن مفاصل و ستون فقرات احتمال خطا نیز وجود دارد و ممکن است باعث بروز صدمات و شکستگی های ناخواسته شود. بنابراین باید فقط با یک کایروپرکتیک مجرب جلسات درمانی را تنظیم کنید.
 • هزینه درمان تقریبا بالا می باشد.
 • برخی از شرکت های بیمه مراقبت های کایروپرکتیک را پوشش نمی دهند.

بنابراین قبل از اینکه در مورد داشتن مراقبت های کایروپرکتیک تصمیمی بگیرید، مطمئن شوید که از مزایا و خطرات آن آگاه هستید. فقط در صورتی این روش را ادامه دهید که مزایای آن بیشتر از معایبش باشد. به عنوان یک درمان جایگزین، مراقبت کایروپراکتیک بی خطر می باشد و خطرات و عوارض جانبی که ممکن است در طی درمان رخ دهد در واقع بسیار نادر است. با این حال، نباید در مورد ایمنی خود قمار کنید، بنابراین باید فقط با یک متخصص کایروپراکتیک دارای مجوز و با تجربه کار کنید و کاملاً مطمئن شوید که این مراقبت های کایروپراکتیک مناسب شماست.

عوارض جانبی منیپولیشن گردن و کمر


عوارض جانبی منیپولیشن گردن و کمرمنیپولیشن گردن

در افراطی ترین تکنیک های منیپولیشن گردن، مشکلات عروقی گزارش شده است و منتقدان روش کایروپراکتیک، درمان دستی ستون فقرات گردنی را توصیه نمی کنند.  یک عارضه جدی در مانیپیولیشن گردن در کایروپراکتیک، سکته مغزی شریان ورتبروبازیلار (VBA) است. ارتباط بین سکته مغزی شریان ورتبروبازیلار (VBA) در درمان های کایروپرکتیک با درمان مراقبت های اولیه (PCP) مقایسه گردید. بر اساس تحقیقات ویژه محققان موارد زیر بدست آمد:

 • هیچ مدرکی مبنی بر احتمال بیش از حد سکته مغزی VBA مرتبط با مراقبت های کایروپراکتیک در مقایسه با مراقبت های اولیه وجود نداشت.
 • ارتباط ادعا شده به احتمال زیاد مربوط به بیمارانی بود که در کنار درمان کایروپراکتیک علائم VBA را از قبل (سردرد و گردن درد) قبل از داشته اند.

منتقدان منیپولیشن گردن بر احتمال آسیب جدی به خصوص به ساقه مغز نیز تاکید دارند. هرچند این فقط یک احتمال است، اما گزارش های مستند در رابطه با این حادثه بسیار نادر است. گرچه هیچ تحقیقی برای تعیین میزان واقعی سکته مغزی پس از منیپولیشن گردن کایروپراکتیک انجام نشده است، اما چندین محقق مقدار بسیار نادری از بروز مشکلات عروقی در طول درمان های اصلاحی کایروپراکتیک را گزارش کرده اند که شامل جملاتی مانند “احتمالاً کمتر از یک مورد فوتی در بین چندین ده میلیون بیمار وجود خواهد داشت.» می شود. احتمال کمی از بروز مشکلات گردنی در هنگام منیپولیشن توسط دیگران نیز گزارش شده است.

با مراجعه به کایروپراکتیک مجرب، منیپولیشن گردن معمولا نتایج مفید، با عوارض کم خواهد داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، بیماران در مورد منیپولیشن ستون فقرات توسط کایروپراکتیک ترغیب می شوند. توصیه می شود پس از پاسخ دهی به سوالات متخصص، رضایت نامه ای برای اصلاح کایروپرکتیک دریافت گردد.

منیپولیشن کمر

بیشتر تحقیقات بیان کرده اند که انجام منیپولیشن کمری توسط متخصص آموزش دیده و دارای مجوز در کل بی خطر است. اما همانند درمان های دیگر، در این روش خطراتی نیز وجود دارند. بیشترین عوارض جانبی گزارش شده شامل دردهای موقت در ناحیه مانیپولیت شده و خستگی می باشد.

در سال 2017، تحقیق روی 283 نفر که درمان ستون فقرات را دریافت کردند واکنش های نامطلوب نادری را نشان داد که شامل موارد زیر می شوند:

 • سردرد
 • قطع شریان مهره ای
 • سکته

احتمالا خطرات بیشتری در رابطه با منیپولیشن ستون فقرات در قسمت بالا وجود داشته باشد. با این حال، این ناحیه معمولا در هنگام منیپولیشن پایین کمر برای درمان هدف قرار نمی گیرد.

این تحقیق به این نتیجه رسید که در حال حاضر ارائه دستورالعمل هایی در مورد ایمنی منیپولیشن ستون فقرات امکان پذیر نیست. اگرچه موارد حاد یا کشنده ممکن است پس از منیپولیشن ستون فقرات رخ دهد، اما تحقیقات نشان داد که این موارد نادر و در حدود 1 در 20000 تا 1 در 250000 بیمار می باشد.

تکنیک های منیپولیشن گردن و کمر


1. تکنیک چندگانه

1. تکنیک چندگانهتکنیک چندگانه 3 هدف اصلی دارد که بازرگردانی تعادل بدن، اصلاح عملکرد نادرست مفصل و اطمینان از تحرک درست می باشند. با استفاده از فشارهای دست با دقت بالا، پزشک می تواند هم ترازی ستون فقرات را بازگرداند و دامنه حرکتی بیمار که تحت تاثیر تعادل نادرست مفاصل و استخوان ها بود را نیز افزایش دهد. این تکنیک به طور گسترده توسط 69% از متخصصین کایروپراکتیک بر روی تقریبا 70% از بیماران آنها انجام می شود.

2. منیپولیشن ستون فقرات (یا متحرک سازی ستون فقرات)

منیپولیشن ستون فقرات (یا متحرک سازی ستون فقرات)منیپولیشن ستون فقرات که به نام های درمان دستی یا متحرک سازی ستون فقرات شناخته می شود، توسط کایروپرکتیک و فیزیوتراپیسن انجامی می گیرد تا فشار روی مفاصل را از بین ببرد، التهاب را کاهش دهد و عملکرد عصب را بهبود بخشد. هرچند متحرک سازی ستون فقرات یک درمان دستی مشابه با تکنیک چندگانه بیان شده در بالا می باشد، اما شامل حرکات ضربه ای آرامتر شده و حرکات کششی بیشتری دارد.

3. تکنیک تامسون دراپ تیبل

تکنیک تامسون دراپ تیبلدر این تکنیک از یک تخت مخصوص استفاده می شود که سکوهای بالشتکی مجهز به مکانیسم رهاسازی دارد، بنابراین بیمار می تواند با فشار سریعی که پزشک برای اصلاح انجام می دهد، مقدار کمی به پایین رها شود. این حرکت رهاسازی برای بیمار حس خوبی دارد زیرا مانند یک لرزش خفیف است.

4. تکنیک اصلاحی Gonstead

تکنیک اصلاحی Gonsteadاین تکنیک برای بازگردانی هم ترازی طبیعی دیسک ها و بیشترین تحرک بدن می باشد و می توان آن را در حالی که بیمار به پهلو دراز کشیده یا نشسته است، انجام داد.

یکی از جنبه ‌های منحصربه‌ فرد اصلاح Gonstead این می باشد که نقطه اتصال دست کایروپراکتیک را می ‌توان با نشستن یا خوابیدن بیمار به پهلو داشت، زیرا کایروپراکتیک قسمت پایین کمر یا لگن را مانیپولیت می ‌کند.

5. روش فعال کننده

روش فعال کنندهیک دستگاه دستی کوچک که به نام «فعال ‌کننده» وجود دارد که معمولاً توسط متخصصان کایروپراکتیک برای اعمال ضربه ای ملایم به اندام‌ ها یا بخش‌ های مهره‌ ای ستون فقرات استفاده می‌ شود. این دستگاه فنری برای تنظیم هماهنگی سیستم عصبی استفاده می شود و می تواند برای درمان انواع بیماری ها از سردرد تا مشکلات کمری استفاده شود.

Flexion Distraction .6

Flexion Distractionاین تکنیک با استفاده از یک تخت خاص انجام می‌شود که با ریتمی ملایم، ستون فقرات را منحرف و انعطاف‌پذیر می‌کند. اغلب از این تکنیک برای درمان علائمی از صدمات دیسک در کمردرد و درد پا استفاده می‌شود. تنظیمات ایجاد شده بدون درد انجام می‌شود و به حدی راحت است که برای بیمارانی که اخیراً آسیب دیده‌اند یا حساسیت زیادی در مقابل روش‌های تنظیم دیگر دارند، انتخاب بسیار مناسبی است.

7. روش رفع فشار ستون فقرات

روش رفع فشار ستون فقراترفع فشار ستون فقرات را می توان بیشتر به عنوان یک تکنیک کایروپراکتیک در نظر گرفت تا یک اصلاح، اما باید ذکر شود که در درمان علائم کمردرد که در نتیجه برآمدگی، فتق، تحلیل رفتن و سر خوردن دیسک ها ایجاد می شود، بسیار موثر می باشد. در این روش از یک تخت مخصوص استفاده می شود که با کشش دقیق ستون فقرات، جریان سالمی از آب، اکسیژن و سایر مایعات ضروری را به داخل دیسک ها و در سراسر ستون فقرات افزایش می دهد.

پرسش و پاسخ


در منیپولیشن گردن چه اتفاقی می افتد؟

منیپولیشن، یک ضربه سریع و کوتاه بر روی غضروف کم تحرک، با سرعت بالا روی گردن انجام می شود که اصلاح دستی کایروپرکتیک نام دارد و برای بازگردانی تحرک طبیعی مفاصل استفاده می شود.

آیا منیپولیشن کایروپرکتیک گردن بی خطر است؟

روش منیپولیشن گردن به طور قابل توجهی بی خطر می باشد.

آیا منیپولیشن ستون فقرات همان کایروپرکتیک است؟

اکثر منیپولیشن ها توسط متخصص کایروپراکتیک انجام می شود (کایروپرکتیک اغلب شالمل منیپولیشن ستون فقرات نیز می شود)، اما متخصصین دارای مجوز دیگر مانند فیزیوتراپیست و پزشک استئوپاتیک نیز منیپولیشن ستون فقرات را انجام می دهند.

کایروپرکتیک چگونه می داند که کجا باید اصلاح شود؟

با استفاده از دستان خود، عکس العمل بیمار به منیپولیشن و فشار را آزمایش کرده و به دنبال ناحیه مشکل ساز می گردیم و همچنین دامنه تحرک بیمار را بررسی کرده و سرنخ هایی به دست می آوریم تا مشخص شود با چه قسمتی از بدن باید کار کرد تا حس بهتری ایجاد شود.

منیپولیشن چگونه درد را کاهش می دهد؟

منیپولیشن ستون فقرات که درمان مانیپولیتیو یا دستی نیز نامیده می شود، ترکیب تحرک و تکان خوردن غضروف ها، ماساژ، ورزش و فیزیوتراپی می باشد. به منظور تسکین فشار روی مفاصل، کاهش التهاب و بهبود عملکرد عصلی طراحی شده است. اغلب برای درمان کمر، گردن، شانه و سردرد مورد استفاده قرار می گیرد.

تکنیک منیپولیشن در فیزیوتراپی چگونه است؟

منیپولیشن و متحرک سازی تکنیک های دستی می باشند که توسط فیزیوتراپیست برای بهبود تحرک و عملکرد بافت های نرم، غضروف ها، عضلات و رباط ها استفاده می شود. منیپولیشن معمولا بسیار سریع انجام می شود و حرکارت گردن و کمر را اصلاح کرده و تسکین درد و افزایش انعطاف پذیری به همراه دارد.

آیا منیپولیشن ستون فقرات همان کایروپراکتیک است؟

اکثر منیپولیشن های ستون فقرات توسط کایروپرکتیک انجام می شود (درمان کایروپرکتیک اغلب شامل منیپولیشن ستون فقرات نیز می شود)، با این حال فیزیوتراپیشت و متخصص استئوپتیک مجرب و داراری مجوز نیز می تواند منیپولیشن ستون فقرات را انجام دهد.

منیپولیشن ستون فقرات چقدر زمان می برد؟

جلسه کایروپرکتیک و زمانی که صرف اصلاح ستون فقرات شما با روش های اصلاحی کایروپرکتیک می شود، در اغلب اوقات کوتاه است. جلسه درمانی معمولا 15 تا 45 دقیقه می باشد.

چه مدت زمان می برد تا ستون فقرات را اصلاح کرد؟

معمولا منیپولیشن دستی ستون فقرات را برای اصلاح هر مشکلی که ممکن است شما را آزار بدهد انجام می دهیم، فرایند ابتدایی در بزرگسالان حدود 2 تا 3 هفته با دو جلسه درمانی در هر هفته زمان می برد.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان