علت رگ به رگ شدن گردن چیست و چگونه با فیزیوتراپی درمان می شود؟

تاریخ: ۲۰ آبان ۱۴۰۲

 کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر یا گردن معمولا به علت تروما از قبیل وارد شدن ضربه، زمین خوردن یا حتی چرخش ناگهانی ستون فقرات به وجود می‌آید. کشیدگی گردن زمان ایجاد می‌شود که یک مفصل یا تعدادی از مفاصل بدن خارج از دامنه طبیعی خود تحت فشار قرار بگیرند. این وضعیت می‌تواند به طور ناگهانی، در تصادفات خودرویی یا حتی یک ساعت یا یک روز پس از انجام فعالیت جسمانی به وجود بیاید که گاهی اوقات نیز حالت نامناسب بدن در هنگام استفاده از کامپیوتر باعث بروز چنین مشکلی خواهد شد.

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن عارضه‌­ایست که در اثر یک حرکت ناگهانی مانند تصادف، سقوط و یا پرتاب شدید، نداشتن وضعیت صحیح و یا بد خوابیدن در شب فرد را درگیر می­کند . رگ به رگ شدن گردن اغلب با احساس خشکی، گرفتگی و درد در ماهیچه و عضلات مجاور گردن همراه است. اگر شدت کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن زیاد نباشد، روند درمان سریع­تر پیش می­رود اما در صورت حاد بودن شرایط، طول درمان افزایش می­یابد. خوشبختانه متخصصین طب فیزیکی با بهره­مندی از روش‌­های فیزیوتراپی  و آموزش حرکات اصلاحی رگ به رگ شدن گردن، درمان را برای این دسته از بیماران آسان­تر کرده اند. تعداد جلسات فیزیوتراپی رگ به رگ شدن گردن بین 5 تا 10 جلسه می­باشد. پزشک تمامی اطلاعات لازم را پس از تشخیص دقیق این عارضه و قبل از شروع کردن جلسات درمانی برای بیمار شرح می­دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن­‌های 09107803155 و 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

علائم 


 در اکثر موارد کشیدگی گردن با احساس درد همراه می‌شود. برخی از علائم رگ به رگ شدگی گردن عبارتند از درد گردن که با حرکت کردن بدتر می‌شود. این نوع درد گردن معمولاً در قسمت پشت گردن احساس می‌گردد. موارد زیر از دیگر علائم رگ به رگ شدن گردن است که نیاز به مراجعه­‌ی پزشک برای درمان ضرروی است:

 • نکته مهمی که باید به آن توجه کرد تاخیر در شروع درد گردن است که این امر به این معنا است که ممکن است روز اول پس از آسیب دیدگی درد گردن شروع نشود و در عوض یک یا دو روز بعد شما دچار درد شوید. تاخیر در شروع درد گردن پس از ضرب دیدگی یک دلیل بسیار خوب برای نپذیرفتن ادعای بیمار مبنی بر خوب بودن حال او تا ۲۴ ساعت پس از آسیب دیدگی است.
 • معمولاً اسپاسم عضلات قسمت فوقانی شانه به دنبال رگ به رگ شدگی گردن به وجود می‌آید. اسپاسم این عضلات و وضعیت ناخوشایندی را به وجود می‌آورد و یک دلیل کافی برای مراجعه به پزشک و مشخص کردن علت بروز این ناراحتی است. بدن با ایجاد اسپاسم در عضله از خود در برابر آسیب و درد بیشتر محافظت می‌کند.
 • احساس سردرد در قسمت پشت سر که با کشیدگی گردن همراه می‌شود
 • پس از کشیدگی گردن شما مشکلاتی از قبیل بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازو و دست خود را احساس خواهید کرد. این موارد از علائم رادیکولوپاتی هستند که به علت التهاب یا تحت فشار قرار گرفتن ریشه اعصاب ستون فقرات توسط ساختارهای مجاور به وجود می‌آیند. ملتهب شدن ریشه اعصاب و ستون فقرات می‌تواند به علت بیرون زدگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی به وجود بیاید اما گاهی‌اوقات دلایل دیگری نیز دارد.
 • سایر علائم گرفتگی گردن عبارت است از احساس سفتی و کاهش انعطاف پذیری گردن هنگام حرکت دادن گردن به سمت بالا و پایین و دو طرف و ناتوانی در چرخاندن گردن.
 • همچنین ممکن است شما دچار مشکلاتی از قبیل درد گلو، تغییرات خلق و خو و خستگی، اختلال در خواب و تمرکز و تورم در ناحیه گردن و شانه‌های خود شود.

رگ به رگ شدگی گردن چگونه تشخیص داده می‌شود؟


برای ارزیابی عضلات گردن، رباط‌ها، مفاصل و دیسک بین مهره‌ها و تشخیص اختلالات عصبی، مراجعه به یک پزشک متخصص فیزیوتراپی با تجربه مناسب است. در صورت بروز مشکلات مربوط به گردن، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، زیرا در تشخیص و درمان، روش‌های مختلفی بسته به علت مشکل شما استفاده خواهد شد.

عکس‌برداری با استفاده از اشعه ایکس نمی‌تواند آسیب دیدگی عضلات و رباط‌ها را نشان دهد، اما تغییرات ناشی از آرتروز و آسیب دیدگی استخوان مانند شکستگی را به خوبی نشان می‌دهد. اسکن ام آر آی (MRI) یک تست تشخیصی جامع برای بررسی دیسک، استخوان، عضلات و رباط‌ها و ارزیابی سطح آسیب دیدگی آنها است. سی تی اسکن نیز یک روش عکس‌برداری عالی است، اما نمی‌تواند مشکلاتی مانند بیش فعالی مفصل را نشان دهد.

برای تشخیص و درمان رگ به رگ شدگی گردن، بهتر است به یک پزشک یا متخصص فیزیوتراپی با تجربه مراجعه کنید. آنها قادر خواهند بود تا با توجه به شرایط شما، تشخیص صحیح را برای مشکلات گردن شما قرار دهند و بر اساس آن، درمان مناسب را تعیین کنند.

درمان رگ به رگ شدن گردن 


روش‌های زیر بسته به شدت رگ به رگ شدن گردن و می‌زان آسیب برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد:

 استفاده از کمپرس سرد و گرم

استفاده از کمپرس سرد و گرم

 ابتدا از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس گرم می‌‌تواند باعث سفت شدن بیشتر عضلات شود و این امر منجر به بدتر شدن دست خواهد شد به همین دلیل باید ابتدا از کمپرس سرد استفاده نمایید. کمپرس سرد با کاهش تولید اسید لاکتیک می‌تواند به تسکین درد کمک کند و از میزان التهاب بکاهد. پس از آن که به سرد کردن گره‌های موجود در گردن یا قسمت فوقانی کمر خود پرداختید باید از کمپرس گرم برای افزایش گردش خون استفاده نمایید.

 • برای این کار مقداری یخ را درون یک کیسه پلاستیکی بریزید سپس آن را درون یک حوله قرار دهید. از قرار دادن یخ به طور مستقیم روی گردن خود اجتناب نمایید زیرا باعث سوختگی پوست خواهد شد.
 • کمپرس یخ را به مدت ۲۰ دقیقه روی گردن، بین شانه‌ها و قسمت قاعده سر قرار دهید.
 • به مدت ۲۰ دقیقه از دوش یا حمام آب داغ، کمپرس گرم، بطری آب گرم یا حوله گرم استفاده کنید.
 • این روند را سه مرتبه در طول روز انجام دهید تا سفتی گردن شما به طور کامل برطرف شود.

نکته: شما می‌توانید از کمپرس سرد مصنوعی یا کیسه سبزیجات منجمد استفاده کنید.

 استفاده از گیاهان و روغن‌های هومیوپاتیک

 روش‌های درمانی متعدد از قبیل هومیوپاتی، طب سوزنی رفلکسولوژی و سایر روش‌های دیگر برای تسکین گرفتگی و کشیدگی گردن مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. در بخش زیر به برخی از نکات مهم اشاره می‌کنیم:

 • منتول با تاثیرات شگفت انگیز در تسکین درد عضله همراه است و به تاثیرات خنک کنندگی آن به تسکین درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن کمک می‌کند.
 • کامفور به کاهش تورم و افزایش گردش خون و گرم نگه داشتن ناحیه آسیب دیده کمک می‌کند.
 • کپساسین دارای ترکیبات ضد التهابی است که با بی حس کردن پایانه‌های عصبی در ناحیه تحت درمان باعث تسکین درد خواهد شد.
 • ترکیب روغن نعنا فلفلی با موم زنبور عسل و روغن نارگیل به گرم نگه داشتن گردن کمک می‌کند.

 بهبود الگوی خواب

تسکین درد گردن ناشی از رگ به رگ شدن آن به بهبود الگوی خواب کمک می‌کند. سعی کنید به پشت یا پهلو بخوابید. معمولاً درد گردن و رگ به رگ شدن گردن به علت خوابیدن روی شکم و تحت فشار قرار گرفتن بدن در زاویه نامناسب ایجاد می‌شود. خوابیدن به پهلو بهتر است اما همچنان شما با مسائل دیگری مواجه خواهید شد به همین دلیل سعی کنید به پشت بخوابید و یک عدد بالش کوچک را زیر سر خود قرار دهید زیرا استفاده از بالش بزرگ زاویه نا مناسبی را ایجاد می‌کند و تعادل گردن، ستون فقرات و شانه را به هم می‌زند و شما دچار درد و سفتی این نواحی خواهید شد.

 اصلاح الگوی نشستن

اصلاح الگوی نشستن اگر شما به واسطه شغلی که دارید باید ساعات طولانی پشت میز بنشینید به احتمال زیاد دچار مشکلات مرتبط با گردن و کمر هستید. توجه کردن به نکات زیر به بهبود سلامت شما کمک می‌کند:

 • کف پاهای خود را روی زمین قرار دهید.
 • کمر خود را صاف نگه دارید.
 • از یک صندلی مناسب استفاده کنید.
 • باید سر و صفحه مانیتور در یک راستا قرار داشته باشند.
 • در فواصل زمانی منظم بایستید و کمی راه بروید.

 

فیزیوتراپی برای رگ به رگ شدن گردن و کشیدگی عضلات اطراف گردن

فیزیوتراپی برای رگ به رگ شدن گردن و کشیدگی عضلات اطراف گردن

 متخصص فیزیوتراپی با توجه به شرایط شما به طراحی یک برنامه درمانی پردازد که شامل تمرینات ورزشی و نکات مربوط به مراقبت از گردن در منزل است. پیروی کردن از این برنامه درمانی به شما برای برگشت به زندگی عادی و انجام فعالیت‌های دلخواه تان کمک می‌کند. زمان لازم برای بهبود درد گردن در افراد مختلف متفاوت است اما پیروی کردن از برنامه درمانی طراحی شده توسط متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به تسکین درد گردن کمک کند. متخصص فیزیوتراپی به شما برای دستیابی به موارد زیر کمک خواهد کرد:

کاهش درد و سایر علائم

 متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می‌‌کند با نحوه تغییر فعالیت‌های جسمانی خود و اقداماتی که از بروز درد گردن پیشگیری می‌کنند آشنا شوید. او از روش‌های درمانی متعدد برای کنترل و کاهش درد و علائم گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن استفاده می‌کند. این فرایند شامل استفاده از حرکات دست است که تحت عنوان درمان دستی شناخته می‌شود، آموزش دادن حرکات مخصوص گردن که باید در منزل انجام شود، طب سوزنی برای کاهش درد و استفاده از فناوری‌های متعدد مانند تحریک الکتریکی ، تراکشن یا سایر مدالیته‌های درمانی. متخصص فیزیوتراپی هریک از بیماران خود را به صورت مجزا ارزیابی می‌‌کند تا به این نتیجه برسد کدام روش درمانی می‌تواند به کاهش درد آنها کمک کند.

اجتناب از انجام عمل جراحی

 در تعداد زیادی از موارد متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به طراحی یک برنامه درمانی شخصی بپردازد که به تسکین درد گردن حتی درد رادیکولوپاتی شدید که به بازو یا دست نیز انتشار یافته است بپردازد تا از نیاز به انجام عمل جراحی پیشگیری گردد. در برخی موارد نادر برای تسکین درد رادیکولوپاتی انجام عمل جراحی ضروری است.

بهبود حالت بدن 

 در صورتی که متخصص فیزیوتراپی متوجه شود علت درد گردن و رگ به رگ شدن گردن به حالت نامناسب بدن ارتباط دارد نحوه درست نشستن و اصلاح تصحیح بدن را به شما آموزش خواهد داد.

بهبود انعطاف پذیری بدن

 متخصص فیزیوتراپی به انجام معاینه جسمانی می‌‌پردازد تا سفتی عضلات را تشخیص دهد و تمرینات مخصوص رفع سفتی و گرفتگی عضلات را به شما آموزش خواهد داد. او همچنین در جلسات فیزیوتراپی بر عملکرد شما برای انجام حرکات کششی خاص تمرکز می‌کند.

بهبود قدرت جسمانی

 در صورتی که متخصص فیزیوتراپی متوجه ضعف یا آسیب دیدگی عضله شود تمریناتی را به شما آموزش می‌دهد که بهبود قدرت و توانایی عملکردی بدن تان کمک می‌‌کند. در مواردی که درد گردن به علت رگ به رگ شدن گردن به وجود می‌آید تقویت و حفظ پایداری عضلات مرکزی به منظور افزایش هماهنگی و قدرت عضلات اطراف ستون فقرات توصیه می‌شود.

برنامه درمان در منزل

 متخصص فیزیوتراپی تمرینات کششی و تقویتی متعددی را به شما آموزش می‌دهد که می‌تواند به تسکین درد کمر کمک کند. این تمرینات ورزشی با توجه به نیازهای خاص شما طراحی می‌‌شود. در صورتی که شما از دستورات متخصص فیزیوتراپی پیروی کنید می‌توانید به سرعت سلامت خود را به دست بیاورید.

شروع مجدد فعالیت جسمانی

 متخصص فیزیوتراپی با شما در خصوص نوع فعالیت‌های جسمانی که انجام می‌دهید صحبت خواهد کرد و از اطلاعات به دست آمده برای کمک به شروع مجدد فعالیت جسمانی کاری و موارد مشابه استفاده می‌کند. این برنامه درمانی به شما کمک می‌کند هرچه سریع تر دوران بهبود را سپری کنید. متخصص فیزیوتراپی برای بهبود مشکلات ستون فقرات از قبیل درد گردن نکات مرتبط با برداشتن صحیح اشیا و حمل کردن آنها و مراقبت صحیح از بدن برای پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر را گوشزد خواهد کرد. به تدریج درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن بهبود پیدا می‌‌کند به همین دلیل شما باید سعی کنید به حفظ حالت صحیح بدن تان بپردازید تا سلامت گردن تضمین شود و درد کاهش پیدا کند.

استفاده از بریس گردن

استفاده از بریس گردن

در بسیاری از موارد متخصصین فیزیوتراپی گردن­بندهای طبی را برای یک بازه­ی زمانی به بیماران دچار کشدگی و رگ به رگ شدن گردن توصیه می­کنند. نوع بریس گردن نسبت به گرید و شدت کشیدگی عضلات و رگ­های گردن متفاوت است . بنابراین خودسرانه از بریس استفاده نکنید. پوشیدن طولانی مدت نیز ممکن است دامنه­‌ی حرکتی عضلات گردن را دچار مشکل کند.

 ورزش کردن

شما باید قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مشورت کنید. تمرینات قسمت پایین به آنها اشاره می‌کنیم می‌‌تواند به بهبود درد گردن، خشکی و رگ به رگ شدن کشیدگی عضلات گردن کمک کنند. متخصص فیزیوتراپی با توجه به نوع مشکلات ستون فقرات تغییراتی را در برنامه ورزشی شما ایجاد خواهد کرد. در صورتی که در هنگام ورزش دچار درد شدید یا درد انتشار دهنده به شانه و بازو شده اید باید از ادامه فعالیت جسمانی خودداری کنید.

کشش عضله ذوزنقه ای به سمت بالا

کشش عضله ذوزنقه ای به سمت بالبرای انجام این ورزش و کاهش درد رگ به رگ شدن گردن:

 برای انجام این تمرین باید روی یک صندلی بنشینید و شانه‌های خود را در حالت خنثی قرار دهید. یک دست خود را روی صندلی بگذارید. سر خود را به سمت شانه خم کنید تا گوش شما در نزدیکی شانه قرار بگیرد و کشش خفیفی را در سمت دیگر گردن خود احساس کنید. حدود ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و این تمرین را با هر دو طرف خود سه مرتبه تکرار کنید. روزی دو بار به انجام این تمرین ورزشی بپردازید.

کشش عضله بالا برنده کتف

کشش عضله بالا برنده کتف

برای انجام این ورزش و کاهش درد و خشکی رگ به رگ شدن گردن:

برای انجام این تمرین باید روی صندلی بنشینید و بدن خود را در حالت مناسب قرار دهید به نحوی که شانه‌های شما به سمت پایین هدایت شوند. یک دست خود را روی صندلی قرار دهید. به آرامی چانه خود را به سمت زیر بغل تان بکشید تا کشش مناسبی را در سمت دیگر گردن خود احساس نمایید. حدود ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و این تمرین را با هر دو طرف خود سه مرتبه انجام دهید. روزی دو مرتبه به انجام این حرکت ورزشی بپردازید.

چرخش گردن

چرخش گردن

برای انجام این ورزش گردن:

به آرامی سر خود را به دو طرف بچرخانید اما از چرخاندن کامل آن در یک ناحیه خودداری کنید. برای انجام این تمرین باید چانه شما موازی با زمین قرار داشته باشد و از افتادگی آن به سمت قفسه سینه خودداری نمایید. این تمرین را ۱۰ مرتبه با هر دو طرف خود انجام دهید. روزی دو بار به انجام این تمرین ورزشی بپردازید.

کشش بدن در آستانه درد

کشش بدن در آستانه دردبرای انجام این ورزش رگ به رگ شدن گردن:

 در چارچوب در قرار بگیرید و دست و بازوهای خود را طبق تصویر در دو طرف چارچوب بگذارید. ساعد خود را به صورت صاف روی چهارچوب در قرار دهید. یکی از پاهای خود را به سمت جلو بیاورید تا بتوانید کشش خوبی را در ناحیه قفسه سینه احساس کنید. حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و سه مرتبه این تمرین را انجام دهید. روزی دو بار به انجام این تمرین ورزشی بپردازید.

فشار دادن هر دو کتف به یکدیگر

چرخش گردنبرای کاهش درد و خشکی رگ به رگ شدن گردن:

 طبق تصویر هر دو کتف خود را به هم فشار دهید و حدود ۵ ثانیه در این حالت بمانید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید. فقط تا جایی به فشار دادن کتف خود به یکدیگر بپردازید که بدن شما در حالت مناسب قرار داشته باشد و دچار درد و ناراحتی نشوید. این تمرین ورزشی را دو مرتبه در روز انجام دهید.

کشش بالا تنه به کمک دیوار

کشش بالا تنه به کمک دیوار

برای انجام این تمرین گردن:

 پاهای خود را به عرض شانه‌ها باز کنید سپس مانند تصویر کف دست‌های تان را روی دیوار قرار دهید به نحوی که کمی از شانه‌ها پایین تر باشند و هر دو آرنج شما صاف شود. سعی کنید سر خود را در حالت خنثی نگه دارید سپس آرنج تان را خم نمایید. این تمرین را یک تا دو مرتبه و هر مرتبه ۱۰ بار تکرار کنید. روزی دو بار به انجام این تمرین ورزشی بپردازید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان