درمان با تراکشن: درمان درد و دیسک کمر و گردن با تراکشن ستون فقرات

تاریخ: ۲۰ آبان ۱۴۰۲

فیزیوتراپیست شما ممکن است از تکنیکی به نام تراکشن (به معنای کشش با یک دستگاه خصوص) برای کمک به کاهش درد گردن و کمر درد و بهبود تحرک شما استفاده کند. اگر درد دارید، پزشک شما را برای کمک به کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی ستون فقرات و عملکرد کلی‌تان، به یک فیزیوتراپیست ارجاع می‌دهد. تراکشن می‌تواند به دور کردن استخوان‌ها، دیسک‌ها و مفاصل در ستون فقرات کمک کند. این امر می‌تواند فشار را از روی اعصاب برداشته و به شل شدن و کشش ملایم عضلات گردن و کمر کمک کند.

متخصصین مرکز جامع توان‌بخشی امید بعد از معاینه دقیق بیمار و تشخیص علت درد، با شما کار خواهند کرد تا یک برنامه درمانی خاصی برای شرایطتان تهیه کنند. متخصصین این کلینیک ممکن است با یک رویکرد پلکانی از روش‌های درمانی مختلفی برای کمک به کاهش درد و بهبود درد شما استفاده کند. درمان با روش‌های ساده‌ای مانند ورزش، بریس و فیزیوتراپی آغاز می‌شود و در صورت لزوم درمان‌های پیچیده‌تری تجویز می‌شود.

تراکشن یکی از روش‌های درمانی است که ممکن است فیزیوتراپیست شما برای کمک به درمان درد گردن و کمرتان از آن استفاده کند.جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های 09107803155 و 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

هدف از تراکشن


از تراکشن (Traction) برای درمان اعصاب فشرده شده، گرفتگی گردن و کمر و سردرد استفاده می‌شود. در حالی که فرد در تراکشن قرار دارد، گردن یا پایین کمر کشیده شده و همراه با آن، ستون فقرات نیز کمی‌کشیده می‌شود. اگر در ستون فقرات خود اعصاب فشرده شده دارید، این‌روش می‌تواند تا حدی فشار را کاهش داده و درد دست یا پا را تسکین دهد. تراکشن همچنین برای درمان بالجینگ دیسک (برآمدگی دیسک) در ستون فقرات مفید است که در صورت از دست دادن آب کافی در قسمت میانه خود، می‌تواند اعصاب را نیز فشرده کند. تکنیک تراکشن، با کمی‌کشیدن و دور کردن مهره‌های ستون فقرات می‌تواند به لغزیدن آب و ژل دیسک در محل خود کمک کند.

هدف از تراکشن، ثابت کردن یک شکستگی یا آسیب دیدگی و بازگرداندن کشش به بافت‌های اطراف، عضلات و تاندون‌ها است. تکنیک تراکشن می‌تواند:

 • یک استخوان شکسته یا یک قسمت دررفته در بدن (مانند شانه) را تثبیت کرده و دوباره تراز کند.
 • به بهبود وضعیت طبیعی استخوان شکسته کمک کند
 • گردن را کشش دهد تا با تنظیم مجدد مهره‌ها، فشار از روی ستون فقرات برداشته شود.
 • درد را قبل از جراحی موقتاً کاهش دهد
 • اسپاسم های عضلانی و انقباض مفاصل، عضلات و تاندون‌ها را کاهش داده یا از بین ببرد
 • فشار را از روی اعصاب، به ویژه اعصاب نخاعی برطرف کند
 • ناهنجاری‌های به وجود آمده در فرم استخوان را درمان کند

نوع تراکشن به کار رفته، به محل و شدت شکستگی یا آسیب استخوان و میزان نیروی مورد نیاز بستگی خواهد داشت.

انواع تراکشن


تراکشن گردن

تراکشن گردن

در صورت شکستگی مهره‌های گردن، برای درمان از روش تراکشن گردن استفاده می‌شود. این روش شامل قرار دادن یک وسیله حول سر و استفاده از یک کمربند مشابه جلیقه است که به بدن متصل می‌شود. این وسیله با ایجاد کشش، فشار ستون فقرات را کاهش داده و مهره‌ها را آزاد می‌کند.

تراکشن گردن فواید زیادی در کاهش درد گردن دارد. این تکنیک می‌تواند به درمان علل درد گردن و فشار و فشرده شدگی کمک کند. همچنین، تراکشن گردن می‌تواند عضلات گردن را به حالت آرامش برساند و در نتیجه درد را کاهش داده و انعطاف‌پذیری گردن را افزایش دهد. با توجه به شرایط و مشکلات فرد، تراکشن گردن می‌تواند به او مزایای بسیاری ارائه دهد.

لوازم مورد استفاده برای تراکشن گردن، فشاری که بر چانه وارد می‌شود را به حداقل می‌رسانند. پدهای نرمی روی پشت سر قرار داده می‌شوند و به صورت جداگانه تنظیم می‌شوند تا راحتی فرد در طول انجام روش تضمین شود. برای ثابت کردن سر، از یک وسیله دیگر استفاده می‌شود که شامل یک زنجیر قابل تنظیم در پشت سر است و نیروهای کشش را در یک ناحیه پشت سر متمرکز می‌کند. این تثبیت امکان تنظیم زاویه و قدرت تراکشن را به شما می‌دهد.

تراکشن پایین کمر

تراکشن پایین کمر

اگر دچار کمردردی هستید که زندگی روزمره شما را مختل ساخته است، تراکشن کمر می‌تواند برای کمک به تسکین درد شما مفید باشد. در این خصوص، تراکشن کمر می‌تواند به کاهش دادن فشار از روی اعصاب فشرده شده کمک کند که باعث کاهش درد و بهبود انعطاف‌پذیری شما می‌شود. برای ورزشکاران، این تکنیک خصوصاً می‌تواند در کمک به عملکرد بهتر آن‌ها مفید باشد. پزشکان و متخصصین آسیب‌های ورزشی ما، مستقیماً و یک به یک با ورزشکاران کار می‌کنند تا به حداکثر مزایای حاصل از تراکشن کمر برسند. تراکشن کمر در ناحیه‌ی صدری، انحنای ستون فقرات را در موارد اسکولیوز ناحیه‌ی صدری (قفسه سینه) از بین می‌برد. بار کششی از طریق استفاده از یک دستگاه مخصوص برای دست‌ها، بر ستون فقرات ناحیه‌ی صدری تأثیر می‌گذارد.

تراکشن کمر اغلب در درمان درد سیاتیک استفاده می‌شود. بارهای تراکشن را می‌توان به یک قسمت کمر و یک یا هر دو پا وارد کرد. در صورت لزوم می‌توان بار تراکشن و کشش را بر روی زانو یا ران اعمال کرد.

تراکشن اسکلتی

از تراکشن اسکلتی برای شکستگی استخوان فمور (استخوان ران)، لگن، باسن و برخی شکستگی‌های فوقانی بازو استفاده می‌شود. برای انجام این کار یک پین یا سیم به طور مستقیم در استخوان قرار می‌دهند و سپس وزنه‌هایی از طریق قرقره‌ها یا طناب‌هایی به آن متصل می‌شود که میزان فشار وارد شده را کنترل می‌کند. از تراکشن اسکلتی برای شکستگی‌هایی استفاده می‌شود که نیاز دارند که نیروی زیادی به طور مستقیم به استخوان وارد شود، زیرا با این کار اجازه می‌دهد تا وزن بیشتری اضافه شود و خطر کمتری برای آسیب رساندن به بافت‌های نرم اطراف وجود دارد. اگر به تراکشن اسکلتی نیاز دارید، این کار تحت بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود تا درد زیادی را احساس نکنید.

تراکشن پوست

کشش پوست نسبت به کشش اسکلتی، کمتر تهاجمی است و از آتل، باند و نوارهای چسبی که روی اندام نزدیک شکستگی قرار گرفته‌اند استفاده می‌شود و مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرد. وزنه‌ها و قرقره‌ها متصل شده و فشار مورد نیاز وارد می‌شود. هنگام شکستن استخوان، عضلات و تاندون‌ها می‌توانند اندام را به حالت کوتاه یا خمیده بکشند. تراکشن می‌تواند استخوان شکسته یا مفصل دررفته را در جای خود نگه دارد. این امر می‌تواند باعث حرکت دردناک در محل شکستگی و گرفتگی عضلات شود. کشش یا تراکشن باک (Buck’s traction) نوعی کشش پوستی است که به طور گسترده‌ای برای شکستگی استخوان ران، مفصل ران و استابولوم که شکستگی در قسمت حفره‌ای “توپی و سوکت” در مفصل لگن می‌باشد، استفاده می‌شود.

قبل از انجام تراکشن


قبل از استفاده از تراکشن، به عکسبرداری رادیولوژی با اشعه X نیاز است. این عکسبرداری ممکن است در طول درمان تکرار شوند تا اطمینان حاصل شود که تراز بندی استخوانی به طور صحیحی باقی مانده است.

در صورت نیاز به تراکشن، پزشک شما موارد زیر را تعیین خواهد کرد:

 • نوع کشش یا تراکشن
 • مقدار وزنی که باید اعمال شود
 • زمان کنترل و بررسی‌های عصبی عروقی در صورت تکرار بیش از هر چهار ساعت
 • رژیم مراقبتی برای پین‌ها، سیم‌ها یا پیچ‌های وارد شده در تراکشن اسکلتی
 • محل و مراقبت از بندها، نوارها و مهارهای مورد استفاده در تراکشن پوست
 • قرار دادن هرگونه وسیله‌ی موانع و محدود کننده‌های فیزیکی، نوارها یا وسایل دیگر (مانند محافظ دهان)
 • طول کشش

قبل از انجام تراکشن ستون فقرات، باید با پزشک خود صحبت کنید تا یک برنامه درمانی فیزیکی با مدیریت کامل برای شما طراحی کنید. تراکشن ستون فقرات غالباً به عنوان یک تقویت‌کننده برای سایر روش‌های درمانی مؤثر می‌باشد. یک پزشک ممکن است قبل از تراکشن ستون فقرات، تمریناتی را برای انجام در خانه توصیه کند. البته معمولاً نیازی به این کار نیست.

زمان‌بندی


مدت زمان تراکشن شما به محل، نوع و شدت آسیب دیدگی تات بستگی دارد. زمان انجام تراکشن می‌تواند از 24 ساعت تا شش هفته یا بیشتر از این زمان متغیر باشد.

انواع روش‌های درمان با تراکشن


روش‌های مختلفی برای ایجاد نیروی کشش به ستون فقرات وجود دارد. ممکن است درمانگر و فیزیوتراپیست شما از یک یونیت تراکشن مکانیکی استفاده کند، یا ممکن است از دستگاه تراکشن قابل استفاده بر روی در، برای ایجاد کشش استفاده شود. کشش دستی یکی دیگر از راه‌های ایجاد کشش در ستون فقرات است. در این‌روش، فیزیوتراپیست شما با استفاده از دستان خود گردنتان را می‌کشد و نیروی کششی در آن ناحیه ایجاد می‌کند.

تراکشن دستی


تراکشن دستی

استفاده از کشش و تراکشن دستی به عنوان ابزاری برای دور کردن استخوان‌ها و مفاصل گردن و کمر از هم، فواید زیادی را به همراه دارد. این فواید عبارت‌اند از:

 • نیروی وارده را می‌توان به آسانی بر اساس پاسخ علائم شما تغییر داد.
 • زاویه‌ی گردن را می‌توان در هنگام ایجاد کشش به آسانی تنظیم کرد.
 • در حین ایجاد کشش می‌توان تحرک ستون فقرات را به آسانی فراهم کرد.

هنگامی که فیزیوتراپیست شما تصمیم می‌گیرد برای درمان درد شما از کشش دستی استفاده کند، باید روش کار را برای شما توضیح دهد تا بدانید که باید چه انتظاری از این‌روش داشته باشید. اگر سؤالی دارید، قبل از شروع باید از فیزیوتراپیست خود بپرسید.

تراکشن دستی در حالی برای شما انجام می‌شود که بر روی کمر دراز کشیده‌اید. کشش دستی روی ستون فقرات شما اعمال می‌شود. شما باید به راحتی روی میز درمان دراز کشیده باشید و سر شما باید نزدیک یک انتهای میز باشد. سپس فیزیوتراپیست شما به آرامی با یک دست پشت گردنتان را نگه می‌دارد. باید دست درمانگرتان را در نزدیکی پایه یا پایین‌ترین قسمت جمجمه احساس کنید.

سپس فیزیوتراپیست دست دیگر خود را زیر چانه شما قرار می‌دهد. این کار اجازه می‌دهد تا درمانگر کنترل خوبی بر موقعیت سر و گردن شما داشته باشد. سپس فیزیوتراپیست شما به آرامی به عقب خم می‌شود تا نیروی کششی را روی گردن شما فراهم کند. هیچ کشش شدیدی نباید از این تراکشن اتفاق بیفتد. بلکه یک نیروی کششی آرام و تدریجی اعمال می‌شود و برای 5 تا 10 ثانیه ‌این کشش نگه داشته می‌شود و سپس کشش به تدریج آزاد می‌شود.

باید منتظر باشید که فیزیوتراپیست ضمن ایجاد کشش در گردنتان، در مورد علائمتان از شما سؤال کند. اگر هنگام دریافت کشش درد شما کاهش می‌یابد، فیزیوتراپیست با کشش‌های آهسته و ریتمیک روی گردن شما ادامه خواهد یافت.

اگر علائم شما تغییر نمی‌کند، ممکن است فیزیوتراپیست با بالا بردن یا پایین آوردن گردن برای چند سانتی‌متر، زاویه کشش گردن را کمی تغییر دهد. هنگام استفاده از تراکشن دستی در ناحیه‌ی گردن، حتماً به فیزیوتراپیست خود بگویید که چه احساسی دارید و این کار بیشترین فایده را در این درمان به همراه دارد.

تراکشن مکانیکی

تراکشن مکانیکی

تراکشن مکانیکی کمر برای افرادی که کمردرد یا درد پایین کمر دارند استفاده می‌شود. کمردرد غالباً بر اثر آسیب خم شدن و بلند کردن اجسام، یا به خاطر نشستن مداوم رخ می‌دهد که ممکن است یا کشیدگی عضله باشد، یا گاهی اوقات مشکل دیسک است؛ بنابراین، تراکشن مکانیکی کمر برای چنین شرایطی مناسب است. دستگاه تراکشن فشار را از روی کمر برمی‌دارد، بنابراین با رفع فشار از روی بخش‌های پایین کمر یا مهره‌ها، مهره‌های پایین کمر، به کاهش و تسکین درد کمک می‌کند.

هنگامی که دستگاه در حال کار است، نباید هیچ دردی وجود داشته باشد، نه چیزی احساس تیزی در کمر باشد، نه چیزی که دردناک باشد. باید احساس خوبی داشته باشید و یک کشش بسیار ظریفی احساس می‌شود. این تراکشن 10 تا 12 دقیقه طول می‌کشد. این این‌روش شامل یک چرخه کشیدن، نگه داشتن 30 ثانیه‌ای و سپس رها کردن و سپس یک کشش بازگشت است که کل این چرخه 10 تا 12 دقیقه طول می‌کشد.

پس از تکمیل فرایند کشش، پزشک به شما یاد می‌دهد چگونه از تخت بلند شوید، به روشی که برای کمرتان شما مفید باشد. ابتدا به پهلو دراز می‌کشید. این کار را برای محافظت از ستون فقرات کمرتان انجام می‌دهید، بنابراین می‌توانید فایده‌ی خوبی را که از فشار زدایی کمر دریافت کرده‌اید حفظ کنید. بهتر است پاهای خود را از لبه به صورت هم‌زمان بلند کنید و در همین حین دستان خود را روی تخت فشار دهید. سپس یک لحظه بنشینید تا سرگیجه پیدا نکنید و بعد بایستید.

هنگامی که درمان یک بیمار با تراکشن مکانیکی کمر به پایان می‌رسد، احساس خود را برای بقیه روز ارزیابی می‌کند. با این کار مشخص می‌شود که آیا پزشک جلسه بعدی درمان را دوباره انجام می‌دهد یا خیر.

تراکشن چه حسی دارد؟


هنگامی که هر نوع تراکشنی را دریافت می‌کنید، قطعاً باید یک احساس کشش آرام در گردن خود احساس کنید. نباید هیچ دردی وجود داشته باشد و فقط یک فشار سبک باید احساس شود. اگر احساس درد یا ناراحتی می‌کنید، این موضوع را به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید. او می‌تواند برای بهبود راحتی یا کاهش درد شما، نیروی تراکشن را تنظیم کند. در صورت ادامه درد، کشش باید متوقف شود و از یک درمان جایگزین استفاده شود.

جلسات پیگیری درمان


جلسات پیگیری درمان

چند روز اول پس از تراکشن ممکن است از نظر جسمی و روحی چالش برانگیز باشد. عضلات شما احتمالاً به خاطر صرف وقت زیاد در بستر ضعیف شده‌اند. حرکت کردن ممکن است برایتان کمی دردناک باشد.

برای رفع این مسائل، پزشک شما ممکن است تمرینات فیزیوتراپی را به عنوان پیگیری برای تراکشن توصیه کند. این به شما کمک می‌کند بعد از اینکه مدت زمان زیادی را بدون حرکت اعضای بدن خود سپری کردید، قدرت و حرکت خود را بازیابید. یک فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه می‌توانید ناراحتی، ضعف یا ناتوانی را که به دلیل شکستگی یا آسیب دیدگی دچار آن شده‌اید، کنترل کنید. اگر تراکشن دستی ناحیه‌ی گردن برای شما اثر بخش بوده است، ممکن است فیزیوتراپیست از شما بخواهد که درمان تراکشن تان را نیز به طور منظم در خانه ادامه دهید. این کار را می‌توان با خرید یک دستگاه تراکشن قابل استفاده بر روی در انجام داد، یا می‌توانید یک یونیت تراکشن مکانیکی خانگی را خریداری یا اجازه کنید. فیزیوتراپیست شما می‌تواند توصیه‌هایی را برای تهیه‌ی بهترین دستگاه تراکشن متناسب با نیازهای خاص شما ارائه دهد.

به یاد داشته باشید که بیشتر برنامه‌های موفقیت آمیز فیزیوتراپی برای درد ستون فقرات، شامل تمرینات ورزشی مؤثر و اصلاح وضعیت است. مطمئناً متخصص طب فیزیکی به شما تمریناتی می‌دهد تا به شرایط خاص شما کمک کند.

همچنین ممکن است برای کمک به بازیابی قدرت و یادگیری مهارت‌هایی که ممکن است تحت تأثیر آسیب شما قرار گرفته باشند، نیاز به کار درمانی داشته باشید. رعایت دستورالعمل‌های مربوط به هر روش درمانی که پزشک توصیه می‌کند حائز اهمیت است تا شانس بهبودی کامل را به حداکثر برسانید.

پزشک شما می‌تواند با توضیح کامل روش کار، از جمله انتظاراتی که می‌توانید داشته باشید و مدت زمان لازم برای کشش، نقش مهمی در کاهش اضطراب شما داشته باشد. برقراری ارتباط با متخصصانی که در این دوران دشوار از شما مراقبت می‌کنند می‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد و به شما کمک کند تا تجربه‌ی درمان با تراکشن را به خوبی پشت سر بگذارید.

چه نتایجی از تراکشن ستون فقرات حاصل خواهد شد؟


نتایج حاصل از تراکشن ستون فقرات شامل تسکین درد، تراز مناسب ستون فقرات و فشار زدایی از روی مفاصل می‌باشد. در تراکشن ستون فقرات، عضلات و استخوان‌های کمر، برای مقابله با اثرات جاذبه، کشش داده می‌شوند. در شرایط مناسب، این نتیجه می‌تواند نحوه حرکت و احساس شما را در طول روز به طور قابل توجهی بهبود ببخشد.

محدودیت‌های استفاده از تراکشن ستون فقرات


اگرچه کشش درمانی یا تراکشن برای درد گردن و کمر برای بسیاری از موارد خوب است، مواردی وجود دارد که افراد در ان شرایط نباید از آن‌ها استفاده کنند، مانند:

 • بیماران زیر 16 سال و بالای 60 سال
 • بارداری
 • مشکلات التهابی ستون فقرات و اعصاب.
 • صدمات اخیر در ستون فقرات
 • اسپوندیلوز شدید
 • نتایج نامطلوب حاصل از جراحی ستون فقرات
 • اختلالات متابولیکی
 • تومورهای نخاعی. تومورهای ستون فقرات
 • لیتیاز یا سنگ سازی صفراوی و کلسیفیکاسیون عروقی
 • سنگ کیسه صفرا و سنگ‌های مجاری اداری
 • زخم معده و اثنی عشر در مرحله تشدید.

هر فرد شرایط منحصر به فرد خود را دارد و باید بر اساس نیازهای فردی وی برای یافتن راه حل بهینه برای تسکین درد مشاوره شود.

خطرات


هیچ خطری درازمدتی در رابطه با تراکشن وجود ندارد؛ اما برخی از افراد ممکن است دچار اسپاسم عضلانی یا درد در ناحیه‌ی تحت درمان شوند. اگر قصد انجام درمان تراکشن را دارید همه این موارد باید با پزشک در میان گذاشته شود.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان