کاربردهای لیزر در مشکلات بانوان

  1. خانه
  2. کاربردهای لیزر در مشکلات بانوان

با افزایش سن و كاهش توليد كلاژن و پير شدن سلولهاى فيبروبلاست ، هر یک از دستگاهای بدن ( پوست ، قلب ، ريه ) ، دچار تغییراتی می شوند . شادی و شل شدگی بافت واژن نیز از جمله علایم و نشانه های ناخوشاينددستگاه باروری بانوان می باشد. روش تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين ،روشى موثر و منحصر بفرد است كه مشكلات ناشى از جراحى را ندارد و نتايج مطلوبى بدنبال دارد .اين ليزر،بسیار ایمن می باشد و عارضه ای در پی نداشته و روشی غیر تهاجمی است و فقط بر روی پوشش سطحی ناحیه اثر کرده و به بافتهای زیرین آسیبی نمی رساند. لیزر واژن در ناحیه داخل واژن بدون درد بوده و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مصرف ژل بی حس کننده به راحتی قابل تحمل می باشد. و مدت جلسه درمانی نیز کوتاه می باشد.

756657008-parsnaz-ir

انواع كاربردهاى ليزر واژن در بانوان

كاهش شلى و جوانسازى واژن

کوچک کردن لبه ها ( لبیوپلاستی )

رفع تيرگى واژن

تنگ کردن واژن با لیزر

بی اختیاری ادرار

برطرف كردن درد هنگام نزديكى

از بين بردن خشكى واژن
از بين بردن خارش و سوزش واژن

كاهش شلى و جوانسازى واژن

هر چند که میزان و شدت گشادشدگی واژن درهمه یکسان نیست. برخلاف تصور عموم افراد؛ زایمان طبیعی تنها دلیل و علت ؛ برای گشاد شدن واژن ؛ نمی باشد. انجام عمل سزارين هم برای در امان ماندن از گشادشدگی واژن ، یک روند پیشگیرانه موفق نيست . تاثير شل شدگى واژن روى روابط زناشويي انكارناپذير است . پس از جراحی تنگ کردن واژن ، باز هم بمرور اثرات پيشرونده شل شدگى ادامه دارد. همانطور که گفته شد بروز این مشکل به ساختار آناتومیک لگن و واژن برمیگردد و جراحی نقش کنترل میان مدت و نه درازمدت دارد .

کوچک کردن لبه ها ( لبیوپلاستی )

در این روش لبه های خارجی و لبه های داخلی را به صورت قرینه کوچک می کنند که در شکل ظاهری ناحیه تناسلی تاثیر به سزای دارد و علاوه بر آن باعث رفع عارضه هایی نظیر عفونت ادراری نیز می شود.اين عمل بدون خونريزى است و بصورت سرپايي انجام ميشود .

كاهش تيرگى پوست ناحيه تناسلى

با استفاده از اين ليزر ، لبه های تیره و شل شده ناحیه تناسلی و همچنين پوست ولو و اطراف آن و كشاله ران را ميتوان ليزر كرد و علاوه بر جوانسازى و بهبود چين و چروك ، كاهش شلى و بهبود كيفيت پوست ، رنگ پوست را تا چند درجه روشنتر كرد .

تنگ کردن واژن با لیزر

بافت واژن دچار بی کفایتی می شوند و در نتیجه بافت واژن، قوام قبلی خود را از دست میدهد و شل شدن و گشادشدگی واژن هر سال بیشتر از سال قبل میشود . حتی اگر خانمها هیچگونه مقاربت ،بارداری و یا زایمان طبیعی هم نداشته باشند ، گشاد شدگی واژن ؛سرنوشت قطعی واژن همه خانم ها است. تنگ کردن واژن با لیزر یک کار کاملا” سرپایی است و به جز پرهیز از مقاربت واژینال طی یک هفته پس از انجام آن هیچ مراقبت ديگرى نياز نيست .

درمان بی اختیاری ادرار

اگر علت این مشکل کاهش تونوسیته بافت مجرای ادرار باشد ، پس از تنگ کردن واژن با لیزر این نقیصه هم برطرف میشود . در موارد خفيف که بی اختیاری ادراری ناشی از سرفه زدن و عطسه کردن ( stress incontinence ) است بهبودى خوبى ايجاد شده است . اما اگر افتادگی مثانه شدید وساختار آناتومیک لگن دچارتغييرات آتروفيک شديد باشد ، رفع اینگونه بی اختیاری ادراری در مستلزم جراحی است ، و چنین مواردی با ليزر واژن ، اصلاح نمیشوند.

نکاتی در مورد لیزر درمانی واژن

آيا قبل از ليزر نياز به انجام آزمايشى هست ؟- بيمار قبل از انجام لیزر نیاز به معاینه دارد و در صورت وجود عفونت حتما باید ابتدا درمان کامل شود ، و سپس برای لیزر اقدام نماید. همچنین بايد قبل از لیزر ، نمونه پاپ اسمیر تهیه شود.

از چه سنى معمولا از اين ليزر استفاده ميشود ؟
بهترين سن انجام ليزر واژن سنين بين ٣٠ تا ٥٥ است .

آيا اين ليزر دردناک است ؟
ليزر واژن معمولا به عنوان یک کار بدون درد مطرح است ، ولى در افراد خیلی حساس ممكن است احساس ناخوشایند مبهمی داشته باشند ، و اين درد مبهم قابل مقايسه با درد پس از جراحى نيست .این لیزر ویژه ، پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها ، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود.و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند. محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماریزا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن – مواد زمینه و آب کافی شود و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ، نرمال می شود.

چه زمانى از سيكل قاعدگى براى اين ليزر مناسب تر است ؟
سه تا پنج روز پس از پاک شدن ، زمان مناسبى است .

دفعات لازم براى انجام اين ليزر چگونه است ؟
ليزر واژن قابل استفاده در هر زمان و حتى به دفعات دلخواه مى باشد و پس از هر جلسه درمان بلافاصله اثر آن پديدار گشته و تامدت مديدى باقى خواهد ماند . دفعات آن بنا به نياز بيمار از يک تا سه جلسه هر كدام به فاصله يک ماه بستگى دارد.

آيا نياز به مصرف داروى خاصى است ؟
معمولا هیچ دارویی لازم نیست .

ماندگاری ليزر واژن چند سال است ؟
در شرایط عادی ، ماندگاری اثر تنگ كنندگى ليزر واژن ، دو سال است ، و معمولا تکرار ليزر زودتر از 20 ماه نياز نیست.
همچنين به منظور ترميم مشكلات ناحيه ولو در سنين بالاتر و شل شدگى و چروكيدگى لبه هاى خارجى ناحيه تناسلى ميتوان همزمان با لابياپلاستى از روش جوانسازى با تزريق چربى و حجيم كردن لبه هاى خارجى استفاده كرد . با توجه به جوابدهی و نتایج رضایت بخشی که پس از اقدام به تنگ کردن واژن با لیزر ( ظرف دو سال گذشته در سطح جهان ) گزارش شده است ، بدون شک این روش با تقاضای بسیار زیادی روبرو خواهد شد.با لیزردرمانی برای؛تنگ کردن واژن آرام آرام روش جراحی را حاشیه رانده خواهد شد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

آخرین مقالات

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک