پارگی دیسک گردن: درمان‌ با و بدون جراحی (فیزیوتراپی، استروئید و …)

برای درک پارگی دیسک گردن، درک اساسی از آناتومی ستون فقرات گردنی مفید است. گردن بالاترین ناحیه ستون فقرات است و وزن سر را تحمل می‌کند. از هفت استخوان به نام مهره‌ها تشکیل شده است که از بالا به پایین به صورت C1 تا C7 شماره گذاری می‌شوند. دو مورد اول، C1 و C2، مهره‌های مخصوصی هستند که سر را قادر می‌سازند تا بالا و پایین و کنار هم حرکت کند. هر جفت مهره توسط دیسک بین مهره‎‌ای جدا می‌شود و حالت ضربه گیری برای مهره دارند. دیسک‌های بین مهره‌ها هرکدام دارای یک پوشش خارجی به نام آنولوس و یک هسته نرم و داخلی به نام نوکلئوس هستند. هنگامی که دیسک در ستون فقرات گردنی (گردن) دچار پارگی می‌شود، هسته آن از طریق پوشش خارجی بیرون می‌زند و عصب‌های نخاعی را فشرده می‌کند.

علل، علائم، تشخیص، فیزیوتراپی و جراحی پارگی دیسک گردن در ادامه‌ی مطلب را بطور کامل‌تری بخوانید.

آیا فیزیوتراپی می‌تواند پارگی دیسک گردن را درمان کند؟ خوب پاسخ این سوال یک بله بزرگ است! بیماری پارگی دیسک گردنی در حقیقت با فیزیوتراپی قابل درمان است. این مسئله سلامتی و مشکل با درد گردن مشخص می‌شود که به دلیل مشکلات دیسک‌های تنظیم شده بین مهره‌ها ایجاد می‌شود. فیزیوتراپیست در کلینیک امید می‌تواند شما را با بیماری دیسک گردنی، در مورد بهبود وضعیت، کشش و تقویت گردن و مهره‌ها و جلوگیری از بروز مجدد درد گردن راهنمایی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی و یا برای دریافت مشاوره در با شماره تلفن‌های 0218880180002122780702 تماس حاصل فرمایید.

دلایل ایجاد پارگی دیسک گردن چیست؟ 


پارگی دیسک‌های گردنی معمولاً در اثر انحطاط دیسک به دلیل افزایش سن ایجاد می‌شود و اغلب در افرادی که 35 تا 55 سال دارند رخ می‌دهد. گاهی اوقات ضربه، بلند شدن یا پیچ خوردن ناگهانی باعث پارگی ناگهانی دیسک می‌شود.

علائم پارگی دیسک گردن چیست؟


علائم پارگی دیسک گردن چیست؟

پارگی دیسک گردنی می‌تواند علائمی در گردن، تیغه‌های شانه و در امتداد یک یا هر دو بازو ایجاد کند – احتمالاً تا پایین دست. بیماران ممکن است یک یا چند مورد زیر را تجربه کنند:

• ناراحتی، دردی که ناگهانی تیر می‌کشد یا سوزش که به پایین بازو منتشر می‌شود

• درد گردن هنگام چرخاندن سر یا خم شدن گردن

• درد روی یا نزدیک تیغه شانه

• ضعف در بازو یا دست

• بی حسی و سوزن سوزن شدن در بازو

• دامنه حرکتی محدود

• مشکل استفاده از بازوها یا دست‌ها

برای یک مرجع بصری می‌توانید انیمیشن پارگی دیسک گردن را تماشا کنید.

چگونه می‌توان پارگی دیسک گردن را تشخیص داد؟ 


تشخیص دقیق کلید درمان مناسب و موثر درد شماست. در طول مشاوره، پزشک شما:

• علائم شما را مرور می‌کند (مانند جایی که درد، ضعف و بی حسی دارید) و اینکه این علائم چه محدودیت‌هایی در فعالیت‌های روزمره شما ایجاد می‌کنند

• انجام معاینه فیزیکی شامل ارزیابی عملکرد عصب، قدرت عضلانی، پاسخ به ورودی حسی (مانند فشار و احساساتی مانند لمس) و بررسی رفلکس‌ها

• سابقه پزشکی خود را ارزیابی کنید

• آزمایش‌ها تشخیصی مانند اشعه ایکس، اسکن CT و MRI را سفارش دهید یا نتایج اسکن هایی را که قبلاً انجام داده اید مرور کنید

  تنگی کانال نخاعی گردن: علت، علائم و درمان با فیزیوتراپی، ورزش و ماساژ

وقتی پزشک شرایط شما را تشخیص داد و علت علائم شما را تشخیص داد، گزینه‌های درمانی را بررسی می‌کند. او خطرات و مزایای هر گزینه را بررسی می‌کند و در تصمیم گیری برای بهترین گزینه به شما کمک می‌کند.

درمان پارگی دیسک گردن


درمان‌های پارگی دیسک گردن از روش‌های ساده به شیوه‌های پیچیده تر:

فعالیت فیزیکی طبیعی را کاهش دهید 

فعالیت بدنی را برای چند روز متوقف کنید. برای کنترل بیش از 3 روز استراحت در رختخواب برای کنترل پارگی دیسک گردن. چند روز استراحت به کنترل گردن درد و سفتی شما کمک می‌کند. این به شما کمک می‌کند پارگی دیسک گردن خود را مدیریت کرده و حرکت کنید زیرا درد شما کاملاً کنترل شده است.

حرارت یا یخ را به گردن خود اعمال کنید 

یخ به کنترل درد شدید ناشی از پارگی دیسک گردن کمک می‌کند. بعد از درمان یخ، گرما اسپاسم عضلات گردن را کنترل می‌کند و به شل شدن عضلات کمک می‌کند. این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا گردن خود را بهتر و بدون درد حرکت دهید. هر بار بیش از 5 دقیقه از آن‌ها استفاده نکنید.

کشیدگی‌های خفیف 

کشش‌های ملایم عضلات گردن شما را شل کرده و درد را به دلیل پارگی دیسک گردن بهبود می‌بخشد. ایده خوبی است که هر مرحله را به آرامی بردارید زیرا هر کششی که باعث درد شود می‌تواند به عضلات گردن شما آسیب برساند.

این کشش‌های گردن باید در خلال خم شدن ملایم به جلو، خم شدن به عقب و پیچ خوردگی خفیف در حد درد شما ساده باشد.

هنگامی که به آن عادت کردید، کشش منظم می‌تواند به طور موثری درد گردن شما را تسکین دهد.

وضعیت خود را بهبود ببخشید 

همه ما بیشتر وقت خود را به صورت نشسته می‌گذرانیم. این کار ممکن است هنگام غذا خوردن، خواندن کتاب، تماشای تلویزیون یا محل کار باشد. وضعیت گردن شما ممکن است از آنچه تصور می‌کنید بدتر باشد و باعث بدتر شدن پارگی دیسک گردن شود.

به وضعیت بدنی خود دقت کنید، کمی توجه کنید و اطمینان حاصل کنید که در حالت ایستاده، نشسته و در طول تمام فعالیت‌های روزمره، گردن شما به طور صاف در یک خط مستقیم قرار گرفته است.

داروهای ضد درد 

داروهای ضد درد برای درمان پارگی دیسک گردن

بیشتر ما ژل یا پماد ضد التهاب را می‌توان در ناحیه دردناک استفاده کرد. استفاده از ژل به همراه گرما یک عمل بسیار ایمن است و همچنین به شما کمک می‌کند تا ناحیه را به آرامی ماساژ دهید تا درد پارگی دیسک گردن تسکین یابد. مستقیماً روی عضلات گردن کار می‌کند. عوارض جانبی آن بسیار کمتر از داروهای خوراکی است.

داروهای ضد درد دهان و دندان که معمولاً بدون نسخه مصرف می‌شوند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند پاراستامول و نوروفن (بروفن) هستند.

کورتیکواستروئید 

کورتیکواستروئید برای درمان پارگی دیسک گردن

کورتیکواستروئید درمانی ممکن است برای کاهش تورم و کمک به کاهش درد گردن و بازو استفاده شود. این می‌تواند شامل استفاده از تزریق اپیدورال (با استفاده از یک پزشک متخصص آموزش دیده)، یا تزریقات عمومی بیشتر کورتیکواستروئید یا داروهای خوراکی باشد. حتماً تمام خطرات و مزایای این راه درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

  آیا کمر درد اوایل بارداری طبیعی است و آیا می‌تواند خطرناک باشد؟

فیزیوتراپی برای درمان پارگی دیسک گردن

فیزیوتراپی برای درمان پارگی دیسک گردن

در اولین مراجعه به فیزیوتراپیست، ابتدا کاملاً ارزیابی می شوید و فیزیوتراپیست گردن شما را بررسی می‌کند تا دامنه حرکت آن و وجود تورم یا سفتی در ناحیه مجاور را ارزیابی کند. فیزیوتراپیست همچنین علائمی مانند درد در گردن یا بین تیغه‌های شانه، دردی را که از طریق بازو به انگشتان می‌رسد، یا گزگز و بی حسی در بازو یا شانه را جستجو می‌کند. این معاینه همچنین قدرت و رفلکس‌های بیمار را ارزیابی می‌کند.

بسیاری از تکنیک ها و روش‌های درمانی وجود دارد که فیزیوتراپیست، متخصص کایروپراکتیک یا استئوپات می‌تواند برای تقویت ناحیه آسیب دیده، سفتی و بازگرداندن عملکرد طبیعی گردن استفاده کند. در اینجا چند روش موثر برای درمان بیماری پارگی دیسک گردن از طریق فیزیوتراپی آورده شده است.

تمرینات

فیزیوتراپی با تمرینات درمانی می‌تواند بیماری دیسک گردن را درمان کند. در طی یک جلسه فیزیوتراپی، بیمار برای انجام و کشش ماهیچه‌هایی که از گردن آن‌ها پشتیبانی می‌کند، مجبور به انجام یک سری تمرینات گردنی است. تمرینات ایزومتریک در این زمینه بسیار مفید هستند. به بیماران مبتلا به اسپوندیلوز گردنی نیز آموزش داده می‌شود که چگونه دامنه حرکت و وضعیت خود را بهبود ببخشند. به منظور اصلاح وضعیت، ممکن است فیزیوتراپیست از بیمار بخواهد هنگام ورزش جلوی آینه بایستد زیرا این امر به آن‌ها کمک می‌کند اشتباه خود را تشخیص دهند و همان را اصلاح کنند.

کشش گردن برای بیماری دیسک گردنی

کشش گردن یکی از رایج ترین تکنیک‌هایی است که با استفاده از آن فیزیوتراپی می‌تواند بیماری دیسک گردن را درمان کند. به تسکین درد و بهبود حرکت کمک می‌کند. این روش درمانی به ترویج بی حرکتی ناحیه گردن رحم کمک می‌کند و دهانه‌های سوراخ را گسترش می‌دهد.

در حالت کشش، گردن به آرامی کشیده می‌شود تا فضای بین مهره‌های گردنی باز شود که به طور موقت فشار کمتری بر دیسک آسیب دیده وارد می‌کند. طبق توصیه پزشک، می‌توان به طور متناوب یا مداوم، به تناوب بین مدت کوتاه کشیدن و استراحت، از گردن کشید. طبق توصیه فیزیوتراپیست، کشش گردن در خانه نیز قابل انجام است. بیمار می‌تواند با قلاب آن سیستم قرقره ای مخصوص را به یک درب ورودی قرار دهد یا از دستگاه‌های دیگری استفاده کند که به آن‌ها امکان می‌دهد هنگام خوابیدن کشش گردن را انجام دهند. با این حال، مهم است که ابتدا با متخصصان مشورت کنید و سپس تجهیزات مناسب را خریداری کنید و روش تنظیم صحیح آن را بیاموزید.

بالش‌های گردنی و یقه های طبی برای درمان پارگی دیسک گردن

روش مهم دیگر که در آن فیزیوتراپی برای درمان بیماری دیسک گردن یا اسپوندیلوز گردنی استفاده می‌شود، استفاده از بالش‌ها و یقه های گردنی برای حمایت بیشتر است. این ابزار برای افرادی است که از بیماری دیسک گردنی شدید رنج می‌برند و برای بی حرکتی ستون فقرات گردنی است. بی حرکتی باعث می‌شود تحرک گردن کاهش یابد تا تحریک عصب را کاهش دهد. به بیماران توصیه می‌شود از یقه های گردنی در طول روز برای ایجاد ثبات و تنظیم مجدد ستون فقرات و تسکین درد استفاده کنند. بالش‌های گردنی یا یقه های گردنی مخصوصاً برای ایجاد ثبات در گردن هنگام خواب طراحی شده اند و در صورت توصیه می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

  متوکاربامول: درمان گرفتگی و اسپاسم با قرص و آمپول شل کننده عضلات

روش‌های منفعل در فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی همچنین تا حدود زیادی از روش‌های انفعالی برای بهبود بیماری دیسک گردن یا اسپوندیلوز گردنی استفاده می‌شود. تکنیک‌هایی که برای درد پارگی دیسک گردن استفاده می‌شود شامل استفاده از سرما یا گرما، تحریک الکتریکی، سونوگرافی و ماساژ عمیق بافتی در ناحیه گردن است. بعضی از این‌ها را می‌توان در خانه استفاده کرد.

تکنیک‌های تحرک و دستکاری 

فیزیوتراپیست ها همچنین از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که در آن تنظیمات ملایم برای بازگرداندن عملکرد طبیعی گردن انجام می‌شود که به تسکین درد کمک می‌کند. این روش‌ها شامل درمان دستی مانند ماساژ، تحرک و دستکاری است. این‌ها نیز برخی از راه‌هایی است که در آن فیزیوتراپی می‌تواند اسپوندیلوز گردنی را درمان کند.

  • متحرک سازی با اعمال فشار ملایم، در محدوده حرکت طبیعی، توسط یک فیزیوتراپیست با هدف افزایش دامنه حرکت انجام می‌شود. در مقایسه با کشش مکانیکی، کشش دستی توسط برخی از بیماران بهتر تحمل می‌شود.
  • دستکاری دارای یک رانش با سرعت بالا است که به طور کلی در محدوده حرکت یا نزدیک به آن تحویل می‌شود، تا ستون فقرات را دوباره مرتب کند، سفتی گردن را کاهش دهد و تحرک مفصلی را افزایش دهد.

در حالی که فیزیوتراپی می‌تواند بیماری دیسک گردن یا اسپوندیلوز گردنی را درمان کند، چنین تمرینات درمانی نیز برای ادامه اثر باید در خانه انجام شود. همچنین ممکن است پزشک به بیمار توصیه کند که برای حفظ قدرت بدنی، ادامه مهارت‌های اجتماعی و انگیزه خود به فعالیت‌های تفریحی و اجتماعی بپردازد. این موارد همچنین در کاهش رفتارهای غیر معمول بیمار، استقلال بیشتر آن‌ها و کمک به خانواده آن‌ها در جهت سازگاری با ناتوانی مفید است.

جراحی 

جراحی همیشه گزینه ای است که باید مورد توجه قرار گیرد، به خصوص در مواردی که آسیب شدید دیسک یا تحلیل رفتن وجود دارد. دو نوع روش جراحی وجود دارد که به ویژه برای پارگی دیسک گردن موثر هستند: میکرودیسککتومی خلفی گردن و دیسککتومی قدامی گردن.

هر دو عمل جراحی مزایای خود را دارند. در مورد میکرودیسککتومی خلفی گردن امکان بهبودی سریع با استفاده از یک روش کم تهاجمی را فراهم می‌کند. از آنجا که عضلات بریده نشده اند، بلکه برای انجام این عمل جابجا شده اند، زمان بهبودی بسیار کمتر و درد و از دست دادن خون کمتری وجود دارد. بیشتر افراد در طی 24 ساعت از زمان جراحی خود به خانه برمی گردند.

اگر دیسککتومی قدامی گردن با یا بدون همجوشی بهترین گزینه جراحی تشخیص داده شود، دیسک (های) آسیب دیده در واقع برداشته می‌شود. در بعضی موارد ممکن است آن‌ها با دیسک‌های مصنوعی جایگزین شوند، یا همجوشی بین دو مهره انجام شود. اگرچه این عمل جراحی کمی تهاجمی تر است، اما هنوز هم یک روش کم تهاجمی با زمان بهبودی نسبتاً کوتاه در نظر گرفته می‌شود.

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تلفن نوبت دهی کلینیک