مراقبتهای پس از جراحی ستون فقرات(افزایش درصد بهبودی با فیزیوتراپی)

تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۲

جراحی

طول دوره نقاهت جراحی کمر بستگی به نوع عمل انجام شده و خود بیمار دارد و می‌تواند از چند روز تا چند ماه متفاوت باشد. یک جنبه مهم که لازم است بیماران بدانند، این است که آنها باید بعد از این عمل استراحت کنند و نمی‌توانند بلافاصله پس از عمل، به کارهای سابق ادامه دهند. به طور معمول، حتی در بهترین بیماران نیز، جراحی کمر نیاز به چند هفته فراغت از کار دارد، اما با تکنیک‌های مدرن امروزی، برخی از بیماران قادر به بازگشت به کار خود در ظرف یک هفته، می‌باشند.

تیم پزشکان و متخصصین با تجربه ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی، امیدوارند که با استفاده از معاینات دقیق و انجام تصویربرداری‌های لازم (در صورت لزوم)، بتوانند بهبودی و تسکین کمردرد پس از جراحی ستون فقرات را ارائه دهند. رویکرد ما در اینجا به صورت پلکانی است، به این معنی که با شروع درمان با روش‌های ساده‌تر مانند دارو، ورزش و فیزیوتراپی، سپس به مراحل پیشرفته‌تر از جمله تزریقات مختلف (استروئید، اوزون و پی‌آرپی) می‌پردازیم تا به بیمار در غلبه بر درد کمک کنیم. تمام تزریقات در این مرکز تحت نظارت دستگاه آلتراسوند انجام می‌شوند. علاوه بر این، فیزیوتراپیست‌های ما، که دوره‌های فیزیوتراپی از جمله ماساژ و درمان دستی را در اروپا گذرانده‌اند، مراحل درمانی بیمار را به بهترین شکل انجام می‌دهند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع مختلف جراحی ستون فقرات


انواع

رایج‌ترین جراحی‌های کمر عبارتند از:

جراحی دیسککتومی کمری

در طی جراحی تهاجمی دیسککتومی کمر، بیماران روی تخت جراحی قرار می‌گیرند. محل برش اغلب توسط اشعه ایکس، و با استفاده از فلوروسکوپی تایید می‌شود. پوست حدود 1 اینچ به سمت فتق دیسک برش داده می‌شود. مانند دیگر جراحی‌های کمری، در این عمل نیز از رترکتورهای لوله‌ای استفاده می‌شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد. این عمل، جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است. تقسیم عضلات اغلب باعث کم شدن درد و بهبود سریع‌تر نسبت به جدا کردن عضلات پشت ستون فقرات می‌شود، که اغلب به جراحی باز نیاز دارد.

جراحی لیزری دیسک کمر

جراحی لیزری دیسک کمر را می‌توان برای درمان دیسک کمر (دیسک کمر) استفاده کرد، جایی که مواد ژل مانند موجود در دیسک موجب فشرده سازی اعصابی می‌شود که از ستون فقرات عبور می‌کنند، این عمل جراحی تهاجمی دارای مراحل زیر است:

• یک سوزن کوچک به مرکز دیسک کمر وارد می‌شود.

• سپس از ابزارهای ویژه و یک دوربین آندوسکوپی برای تجسم آناتومی و انجام این روش استفاده می‌شود.

سپس یک لیزر یا پروب رادیوفرکانسی برای حل کردن موادی که موجب ایجاد فتق کمر شده‌اند، استفاده می‌شود و باعث می‌شود که این مواد دوباره جذب شوند.

مزایای جراحی دیسک کمر استفاده از با لیزر نسبت به یک عمل باز شامل موارد زیر است:

• این عمل کمتر تهاجمی است و می‌توان آن را تحت بیهوشی موضعی انجام داد، و نسبت به بیهوشی عمومی که ممکن است در بیماران سالمند و چاق و نیز کسانی که از بیماری‌های مزمن مانند دیابت و اختلال عملکردی غده تیروئید رنج می‌برد، ایجاد مشکل کند، بهتر است.

• کاهش طول دوره نقاهت، در نتیجه خطر عفونت زخم‌ها کمتر خواهد بود و بیمار زودتر می‌تواند حرکت کند و به سریع‌تر قادر خواهد بود که از پاهای خود استفاده کند که این امر موجب جلوگیری از سایر عوارض پس از جراحی مانند لخته شدن خون در سیستم عروقی پا، می‌شود.

• درد کمتر و از این رو نیاز کمتر به استفاده از داروهای ضد درد برای مدت زمان طولانی که می‌توانند بیمار را به مصرف داروهایی مانند کدئین یا مورفین وابسته کنند.

جایگزینی دیسک مصنوعی

جراحی تهاجمی ستون فقرات ناحیه گردن یک روش جراحی است که به طور معمول برای درمان مشکلات دیسک در این منطقه استفاده می‌شود. در این روش، جراح یک برش کوچک در جلوی گردن ایجاد می‌کند و با استفاده از یک میکروسکوپ، دیسک آسیب دیده را شناسایی و آن را برداشت می‌کند تا فشار از روی عصب برداشته شود. سپس دیسکی که حذف شده است را با یک دیسک مصنوعی جایگزین می‌کنند، که در نهایت قادر است عملکردی مشابه دیسک سالم را ارائه دهد. مدت زمان این جراحی معمولاً بین ۱ تا ۱.۵ ساعت است و بیشترین بیماران به سرعت بهبودی خوبی دارند.

جراحی افيوژن کم تهاجمی

در جراحی افیوژن، مهره‌ها به یکدیگر جوش داده می‌شوند تا هیچ حرکتی بین آنها رخ ندهد. این عمل باعث کاهش فشار نخاعی، درد و آسیب به عصب‌ها می‌شود. برای انجام این نوع جراحی کمتر تهاجمی، نیاز به برش بزرگ یا انقباض عضلانی نیست که معمولاً در افیوژن‌های سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمان بهبودی بیمارانی که از این جراحی استفاده می‌کنند، معمولاً سریع است. با پیشرفت‌های اخیر، برای انجام جراحی افیوژن از سیستم هدایتگر بر اساس تصاویر کامپیوتری استفاده می‌شود. این مزیت به جراح کمک می‌کند تا پیچ‌ها را به‌طور بهینه قرار داده و از آسیب به بافت‌های حساس عصبی جلوگیری کند.

لامینکتومی

لامینکتومی حذف یک قسمت از لامینا (سقف استخوانی ستون فقرات) است. این اجازه می‌دهد تا فضای بیشتری برای اعصاب ستون فقرات فراهم شده و باعث کاهش تحریک و التهاب اعصاب نخاعی شود. لامینا مجددا رشد نمی‌کند. در عوض، بافت زخم بر روی استخوان رشد می‌کند، و برای محافظت از اعصاب نخاعی جایگزین لامینا می‌شود.

بهبودی و مراقبت‌های پس از عمل جراحی کمر و ستون فقرات


بهبودی

دلایل زیادی وجود دارد که موجب می‌شود فرد نیاز به جراحی کمر پیدا کند. برخی مشکلات کمر را می‌توان با سایر گزینه‌های درمانی، درمان کرد. اما برای دیگران، مشکل آنها ممکن است پیشرفت کرده باشد و با استفاده از روش‌های سنتی بهبود نمی‌یابد – که در نتیجه نیاز به جراحی کمر است. راه‌های کمک به رفع درد بعد از عمل جراحی عبارتند از:

مقابله با درد متوسط ​​با داروهای ضد درد

مقابله

در صورتی که درد شما شدید نباشد، پزشک احتمالاً ابتدا پیشنهاد استفاده از دارو خواهد داد. این داروها ممکن است شامل ایبوپروفن (ادویل، مورتین IB) یا ناپروکسن (الیو) باشند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) همچنین می‌توانند بسیار مفید باشند، اما در صورتی که شما فشار خون بالا، آسم، مشکلات قلبی یا کلیوی دارید، برای شما مناسب نیستند. قبل از شروع به مصرف هر گونه دارو، به ویژه NSAIDs، با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید، زیرا این داروها ممکن است با سایر داروها، از جمله داروهای گیاهی یا مکمل‌های غذایی، تداخل داشته باشند. همچنین شناخته شده است که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می‌توانند زخم معده ایجاد کنند. در صورتی که داروها تأثیری نداشته باشند، با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از داروهای آرامبخش عضلانی برای رفع اسپاسم و “گرفتگی” عمومی در اطراف محل جراحی مفید است. این داروها تا مدت 8 ساعت اثر خواهد داشت و می‌تواند باعث خواب آلودگی شما شود. اگر شما دچار مشکل در خوابیدن هستید، استفاده از این دارو برای شما مفید خواهد بود.

اصلاح وضعیت، پس از جراحی کمر می‌تواند به ریکاوری پس از جراحی کمر کند

اصلاح

شما احتمالا شنیده‌اید که اصلاح وضعیت (در آناتومی بدن و خصوصا نحوه راست گرفتن کمر و قوز نکردن و امثالهم) شما می‌تواند تاثیر شگفتی آوری در سلامتی شما داشته باشد- درست است! فهرستی از این مزایا شامل این موارد می‌شود: وضعیت خوب، میگرن را کاهش می‌دهد، مصرف اکسیژن و انرژی را افزایش می‌دهد، باعث کاهش وزن و … می‌شود. به همین دلیل است که افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، بهتر است در حین دوره ریکاوری برای بهبود و اصلاح وضعیت خود نیز تلاش کنند.

پس از عمل جراحی، بدن شما به طور خستگی ناپذیری کار می‌کند تا ریکاوری و بهبود یابد، احتمال دارد که تلاش برای تصحیح موقعیت مناسب، اولین مسئله ذهنی و اولویت اول شما نباشد، اما می‌تواند به کاهش میزان استرس در ستون فقرات کمک کند، که به نوبه خود باعث کاهش سطح درد می‌شود. هنگامی که شما در حال ریکاوری هستید، مقدار زیادی از زمان خود را به صورت دراز کش یا نشسته در رختخواب صرف می‌کنید. مهم است که مقدار کافی اکسیژن دریافت کنید زیرا در این وضعیت مقدار اکسیژن دریافتی شما کاهش می‌یابد. یک راه برای کسب اطمینان از اینکه بدن شما اکسیژن کافی دریافت می‌کند، پوشیدن یک بریس کمر است که به عادت کردن عضلات شما به موقعیت قرار گیری مناسب، کمک می‌کند.

درمان فیزیوتراپی پس از عمل جراحی کمر

فیزیوتراپی

ریکاوری می‌تواند به دو بخش تقسیم شود: مدیریت درد و فیزیوتراپی. به دلیل این که فیزیوتراپی در تسریع ریکاوری نقش مهمی دارد، اکثر جراحان به بیماران پس از عمل تاکید می‌کنند که فیزیوتراپی کنند. در کنار درمان‌های فیزیوتراپی، پزشکان ممکن است استفاده از ماساژ، درمان دستی، شاک ویو و لیزر درمانی را نیز توصیه کنند و ممکن است برخی روش‌های دیگر را نیز برای کمک به شما برای اینکه بتوانید در کوتاهترین زمان ممکن به فعالیت‌های روزانه سابق خود ادامه دهید را پیشنهاد دهند. از جمله:

 • یخ: در 48 ساعت اول پس از عمل، یخ می‌تواند به کاهش شدت درد کمک کند. اعمال یک کمپرس سرد در فواصل 20 دقیقه‌ای در هر یک تا دو ساعت، می‌تواند ناراحتی را به حداقل برساند. بیماران باید مراقب باشند که یخ را مستقیما روی پوست نگذارند تا از یخ زدگی جلوگیری شود. در چند روز اول، استفاده از یخ مهم‌ترین اقدام برای کاهش درد است.
 • ورزش: بیماران باید پس از عمل جراحی، به آرامی ورزش‌های فیزیوتراپی را آغاز کنند. این حرکات می‌تواند دردهای ثانویه که در بافت‌های نرم ایجاد می‌شود را کاهش دهد و بسیاری از بیماران گزارش می‌دهند که باعث افزایش میزان کشش، قدرت در طول زمان شده و مانع از دردهای طولانی مدت می‌شود.
 • پیاده روی: پیاده روی یکی از فعالیت‌هایی است که بدون توجه به جراحی، شما باید آن را در برنامه خود بگنجانید. در ابتدا، مسافت‌های کوتاه را پیاده روی کنید تا به مرور زمان قدرت سابق خود را دوباره به دست آورید. اگر شما در آتل گردن دارید، نمی‌توانید به پایین نگاه کنید، بنابراین مطمئن شوید که در مسیر هیچ مانعی نباشد.
 • استفاده از بریس پس از جراحی کمر: استفاده از یک محافظ کمر در طول دوره ریکاوری می‌تواند به کاهش برخی فشارهای اضافی که به طور معمول به کمر وارد می‌شود، کمک کند. استفاده از بریس کمر، پس از جراحی ممکن است به کاهش استرس و تنش در دیسک‌های نخاعی، عضلات و استخوان‌ها کمک کند.
 • نحوه خوابیدن پس از عمل جراحی: بهترین نحوه خوابیدن پس از عمل جراحی کمر، قفسه سینه یا ستون فقرات در ناحیه گردن، خوابیدن به پشت است. شما باید زیر زانوهای خود یک حوله یا پتو بگذارید تا کمرتان را اندکی خم کنید. خوابیدن در روی یک تخت اهرم دار یک راه عالی برای اطمینان از این است که بخش فوقانی بدن شما در وضعیت درست و بالاتر از پایین تنه است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید، پزشکان دامنه گسترده ای از بریس های پس از عمل را که دارای قابلیت ایجاد فشار اندک تا زیاد هستند را مناسب هر ناحیه از کمر، برای استفاده شما دارا میباشند.

وزرش‌های موثر یا کشش پس از جراحی کمر

ابتدا با پزشك خود صحبت كنيد تا در مورد بهترين زمان براي شروع فعاليت‌ها، تصميم بگيريد. بر اساس شرایط خاص خود، ممکن است بتوانید فعالیت‌های بدنی سبک مانند راه رفتن در روزهای اول پس از عمل را شروع کنید. در حالی که در دیگر جراحات شدیدتر، ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا بتوانید به طور کامل حرکت کنید.

در اینجا 6 مورد از بهترین تمرینات ورزشی کششی ملایم، برای کسانی که تحت عمل جراحی کمر یا قسمت فوقانی قرار داشته‌اند، آورده شده است:

چسبیدن به دیوار

چسبیدن

پشت به دیوار بیاستید، و پای خود را اندکی جلوتر از دیوار قرار دهید. به آرامی زانوها را خم کنید، و قسمت بالایی بدن خود را پایین بیاورید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.

بلند کردن پا

بلند کردن پا

در حالی که دراز کشیده‌اید، به آرامی زانوتان را به سمت بدن خود کشیده، و زانوهایتان را خم کنید. و سپس به آرامی پا را صاف کرده و بکشید. برای هر کدام از پاها این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

کشش عضلات عقب ران

کشش

در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید، دستان خود را در پشت ران قرار دهید و به آرامی زانوی خود را صاف کنید تا احساس کشش کمی داشته باشید. برای مدت 10-20 ثانیه در این موقعیت بمانید و سپس این حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

پروانه

پروانه

در حالی که نشسته یا ایستاده‌اید، دست‌های خود را روی شانه‌های خود قرار دهید و کف دستتان را پایین بیاورید. دستان خود را در این موقعیت نگه دارید و آرنج خود را به هم بچسبانید (و یا اگر قادر به چسباندن آنها به هم نیستید، حداقل آنها را تا جای ممکن به هم نزدیک کنید). برای مدت 10 ثانیه، در این موقعیت بمانید و سپس این حرکت را تکرار کنید.

کشش در وضعیت چهار دست و پا

وضعیت چهار دست و پا

ابتدا چهار دست و پا روی زمین بنشینید (برای جلوگیری از آسیب زانو، ممکن است نیاز به یک تشک یا فرش داشته باشید). زانوهای خود را از هم جدا کنید و کف هر دو دست را به طور مستقیم زیر شانه خود قرار دهید. در این وضعیت کمر شما در وسط قرار گرفته است و هنگامی که نفستان را بیرون می‌دهید، سر و سینه خود را پایین بیاورید. و هنگامی که نفس گیری می‌کنید سر و سینه خود را بالا آورید، و متعاقبا بخش پایینی بدن شما، پایین خواهد رفت. این تمرین را چندین بار تکرار کنید.

کبری

کبری

در حالی که به شکم روی یک تشک یا فرش دراز کشیده‌اید، پاهایتان را روی زمین قرار داده و کف دست‌های خود را زیر شانه قرار دهید، و آرنج‌ها در طرفین بدن قرار گیرند. هنگام نفس کشیدن، به دست‌های خود فشار وارد کنید تا سر و سینه شما از زمین جدا شده و بلند شوند. اطمینان حاصل کنید که کمر و استخوان شکم شما روی زمین قرار داشته باشند. برای 20 ثانیه در این موقعیت بمانید و سپس این حرکت را پنج مرتبه تکرار کنید.

رژیم غذایی پس از عمل جراحی: چه چیزهایی باید بخورید و از چه غذاهایی باید اجتناب کنید

رژیم غذایی

رژیم شما در هنگام کمر درد می‌تواند نقش مهمی در طول دوره ریکاوری شما بازی کند! بروز یبوست پس از جراحی بسیار رایج است اما با خوردن برخی غذاها، می‌توان از آن جلوگیری کرد. خوردن یک رژیم غذایی متعادل کمک می‌کند تا تورم و التهاب در محل جراحی شما کاهش یابد. شما باید غذاهای زیر را بخورید تا ریکاوری خوبی پس از جراحی کمر داشته باشید:

فیبر:

 • آووکادوها
 • لوبیاها
 • آرتیشو
 • تمشک
 • پاستای دارای گندم کامل

پروتئین:

 •  بوقلمون
 •  تخم مرغ
 •  لوبیا
 •  ماهی

میوه ها:

 •  تمشک آبی
 •  توت فرنگی
 •  گیلاس
 •  انار
 •  آلو

غذاهای غیر قابل مصرف پس از عمل جراحی

لبنیات:

 •  پنیر
 •  شیر
 •  کره

مواد قندی:

 • کیک
 •  آب نبات

غذاهای فراوری شده:

 •  غلات
 •  چیپس سیب زمینی

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان