عمل جراحی حنجره

Untitled

حنجره اندام تولید صدا در انسان است. حنجره یک عضو توخالی و متشکل از چندین غضروف، در جلوی گردن می باشد که تارهای صوتی را در خود جای داده است
حنجره با حدود ۵ سانتی‌متر طول و ۵سانتی‌متر عرض در بالای نای و جلوی گردن قرار دارد که به آن جعبه صوتی هم گفته می‌شود. حنجره نقش مهمی در تنفس، فرودادن غذا و حرف زدن ایفا می‌کند و می‌تواند مانند یک سوپاپ روی نای عمل کند. با باز و بسته شدن این سوپاپ اجازه تنفس، بلع غذا و حرف زدن به فرد داده می‌شود
خشونت صدا شایعترین علامت بیماری های حنجره است
در صورت تداوم خشونت صدا به مدت بیش از دو هفته حتما باید معاینه حنجره توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی به عمل آید. بیماریهای مختلفی می توانند حنجره را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز خشونت صدا و تنگی نفس شوند
بسیاری از آنها برای درمان نیاز به عمل جراحی دارند و پس از عمل نتایج رضایت بخشی حاصل می شود.

دلایل جراحی حنجره


1-برای زیبایی صدا

2- سرطان حنجره

جراحی حنجره برای زیبایی صدا


صدا یک عامل تعیین کننده مهم درتفاوت بین زنان و مردان است

جراحی صدا


 

ما در افرادی که چنین مشکلی دارند برشی کوچک روی گلو در محاذات حنجره مي دهند و جراحی های بسیار ظریفی و حساسي روی تارهای صوتی انجام داده مي شود و کشش تارهای صوتی را تغییر می دهیم. یعنی مثلا در یک خانم می خواهیم فرکانس صدا بالاتر رفته و صدا زیرتر شود. در این ها کشش تارهای صوتی را زیادتر می کنیم. اگر بخواهیم در یک آقا فرکانس صدا بالاتر رفته و صدا بم تر و کلفت تر شود تارهای صوتی را شل تر می کنیم. این جراحی ها هم با بی حسی موضعی انجام می شود تا جراح حین کار بتواند صدای بیمار را بشنود و تارهای صوتی را در بهترین وضعیت قرار دهد. این کار دقیقا مثل کوک کردن یک ساز موسیقی است.

خطرات جراحی


همانند هر روش جراحی دیگر، جراحی حنجره خطراتی را در پی دارد.عوارض جانبی جراحی تغییر صدا از قرار زیر است:
خونریزی
نتایج نه چندان مطلوب از جمله صدای ضعیف
واکنش به داروی بیهوشی

بهبودی

عموما پس از جراحی صدای شما به زحمت شنیده می شود و احتمالا بین چند روز تا یک هفته وضعیت صدای شما بدتر خواهد شدو سپس ورم خوب مي شود . ناراحتی و درد براي مدتي کوتاه است و مشکل در هضم غذا و احساس گلودرد است.

سرطان حنجره چیست؟


سرطان حنجره به علت تغییر در پوشش حنجره به وجود می آید که این تغییر از تحریک طولانی مدت حنجره (معمولا با دود سیگار) ناشی می شود. سالانه 2000 مورد ابتلا به سرطان حنجره در انگلستان بروز می کند. امروزه می توان گفت این سرطان تا حد زیادی یک سرطان مردانه است زیرا که حدود 80 درصد موارد ابتلا به سرطان حنجره را مردان تشکیل می دهند. همچنین می توان گفت که سرطان حنجره تا حد زیادی با مصرف دخانیات در ارتباط است و به ندرت در افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند رخ می دهد.

یکی دیگر از بیماری های حنجره، بیماری لارنژیت است. التهاب حنجره یا لارنژیت زمانی اتفاق می‌افتد که حنجره یا تارهای صوتی به دلیل استفاده بیش ‌از حد، متورم، ملتهب یا عفونی شوند. دو نوع اصلی این بیماری، لارنژیت مزمن و لارنژیت حاد هستند.

علائم سرطان حنجره چه چیزهایی هستند؟


 گرفتگی صدا، گلو درد، گوش درد و اشکال در بلع از مهمترین علائم سرطان حنجره هستند

مصرف سیگار از اصلی ترین علل سرطان حنجره است، به طوری که اغلب مبتلایان سابقه مصرف دخانیات دارند

شايع‌ترين علامت بروز سرطان حنجره خشونت در صدا بدون علت و براي طولاني مدت است، سرطان حنجره ازرایج ترین سرطانهاي سر و گردن ميباشد در این نوع سرطان سلولهای بدخیم سرطانی درباقتهای حنجره رشد می کنند.

درمان سرطان حنجره چگونه است؟


پرتو درمانی

استفاده از اشعه ایکس یا گاما با انرژی بالا برای نابود ساختن سلول‌های سرطانی. اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان بصورت پرتودرمانی یا برداشت تارهای صوتی با لیزر به صورت سرپایی قابل انجام است.

جراحی

در موارد پیشرفته تر سرطان حنجره، پزشک مجبور می شود که حنجره شما را طی یک عمل جراحی بردارد. در این حالت به منظور عمل تنفس سوراخی در جلو گلوی شما ایجاد می شود

شامل برداشت کامل یا نیمه کامل حنجره است. درمان در مراحل پیشرفته بیماری، مستلزم جراحی و خارج کردن تومور و بافتهای درگیر (لارنژکتومی) و پرتو درمانی پس از جراحی است . در صورت جراحی، پس از برداشتن تارهای صوتی، تکلم درمانی جهت آموختن نحوه صحبت کردن بدون تارهای صوتی ممکن است لازم باشد.

دستورالعمل های پس از جراحی


استراحت کامل صدا به مدت یک هفته پس از جراحی توصيه مي شود . تمامی مکالمات شفاهی از جمله پچ پچ کردن به مدت یک هفته نباید انجام شوند. زيرا که شما فقط چند بخيه در حنجره خود داريد و کوچک ترين فشار باعث پارگي بخيه ها شود.در رئزها اي اول مي توانيد کار هاي يبک انجام دهيد و به مرور زمان فعاليت هوازي خود را افزايش دهيد.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت ( اطلاعات عمومی و غیرتخصصی پزشکی برای افزایش داشتن سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان