سوزن خشک یا درای نیدلینگ در فیزیوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

تاریخ: ۱۸ آبان ۱۴۰۲

درای نیدلینگ یا سوزن‌نگاری خشک یک روش درمانی است که در آن سوزن‌های نخی یا فیلامانی به قسمت دردناک یا گره‌خورده‌ی عضله وارد می‌شوند. این قسمت‌ها که به عنوان تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای شناخته می‌شوند، معمولاً منابع درد و ناراحتی هستند. هدف اصلی از انجام درای نیدلینگ، کاهش درد و ناراحتی ناشی از تریگر پوینت‌هاست. این روش با شل کردن عضلات، جوانسازی بافت‌ها و اصلاح مشکلات تعادلی ناشی از گرفتگی بافت‌های عضلانی تأثیر مثبتی دارد.

در جلسه‌ی درای نیدلینگ، هر سوزن به آرامی و با دقت در تریگر پوینت عضله وارد می‌شود و به آرامی حرکت داده می‌شود تا تأثیر درمانی خود را اعمال کند. سپس پس از مدت کوتاهی، سوزن از بدن خارج می‌شود. این روند در یک جلسه درمانی چندین بار تکرار می‌شود.

سوزن‌های استفاده شده در این روش بسیار نازک هستند و ضخامت آن‌ها معمولاً بین 0.16 تا 0.3 میلیمتر است. این سوزن‌ها به صورت تکی بسته‌بندی شده و استریل بوده و برای یک بار استفاده طراحی شده‌اند. بروز خونریزی و کبودی در محل ورود سوزن بسیار نادر است.

در کلینیک امید درای نیدلینگ به همراه طیف گسترده‌ای از روش‌های درمانی دیگر انجام می‌شود تا روند بهبودی شما تسریع یابد. در حالی که درای نیدلینگ می‌تواند در رفع اولیه‌ی درد عضلانی بسیار مؤثر باشد، ممکن است تریگر پوینت‌های دیگری به دلیل مشکلات اسکلتی عضلانی دیگر ایجاد شوند. متخصصین ما با انجام معاینه و بررسی جامع مشکل شما، بهترین برنامه‌ی درمانی را مشخص کرده و به شما کمک می‌کنند تا در کم‌ترین زمان ممکن سلامت خود را بازیابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی سوزن خشک یا درای نیدلینگ و دریافت نوبت در کلینیک با شماره تلفن‌های 02188801800 – 02122780702 تماس حاصل فرمایید.

مزایای درای نیدلینگ چیست؟


تعداد زیادی از مزایای درای نیدلینگ تاکنون مشخص شده و تحقیقات انجام شده در این زمینه نیز در طی 10 سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته‌اند.

درای نیدلینگ حساسیت دستگاه عصبی مرکزی نسبت به درد را کاهش داده و دردهای موضعی و راجعه را کاهش می‌دهد. این روش همچنین الگوهای فعالیت عضلات را تقویت کرده و باعث بهبود دامنه حرکتی و تغییرات شیمیایی در اطراف تریگر پوینت‌ها می‌شود. این تریگر پوینت‌ها در اثر استفاده‌های نامناسب از عضله مثل اعمال فشار زیاد، انجام مکرر برخی فعالیت‌ها و قرار گرفتن بدن در برخی از وضعیت‌ها مثل نشستن پشت میز ایجاد می‌شوند.

درای نیدلینگ چگونه انجام شده و چه حسی خواهد داشت؟


درای نیدلینگ چگونه انجام شده و چه حسی خواهد داشت؟

درای نیدلینگ یا سوزن خشک یک روش استریل با استفاده از سوزن‌های یک بار مصرف، دستکش و مواد ضدعفونی کننده برای کاهش احتمال بروز عفونت است. کل جلسه‌ی درمانی تنها چند دقیقه زمان برده و در طی آن، سوزن‌هایی وارد عضله شده و سپس حرکت داده می‌شوند تا باعث پاسخ‌هایی مثل پرش عضله شوند. معمولاً شما وارد شدن سوزن را احساس نمی‌کنید. چیزی که شما احساس خواهید کرد نوعی درد مبهم بوده که احساس خوبی را به همراه خواهد داشت. همچنین پرش عضلات از نظر تأثیر درمانی، بسیار مفید خواهد بود. ممکن است پس از درمان احساس درد مبهم و گرفتگی داشته باشید که در بدترین حالت تا چند روز بعد از بین خواهد رفت. با وجود درد مبهم پس از درمان، شما در زمان خارج شدن از کلینیک نسبت به زمان ورود درد کمتری خواهید داشت. به منظور کاهش درد پس از درمان می‌توانید از یخ یا کمپرس گرم استفاده کنید.

برخی از عارضه‌های شایع که درای نیدلینگ می‌تواند به درمان آن‌ها کمک کند


درمان برخی از عارضه‌های شایع به کمک درای نیدلینگ

در زیر تنها به چند نمونه از عارضه‌های مورد درمان با درای نیدلینگ اشاره خواهیم کرد. مشکلات بسیار بیشتری وجود دارند. درمان با این تکنیک اثر قابل توجهی بر روی مهار مکانیسم‌های درد و اختلال در چرخه‌های درد خواهد داشت. برخی از عارضه‌های شایع که فیزیوتراپیست ها از درای نیدلینگ در آن‌ها استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

آیا درای نیدلینگ بی خطر است؟


در صورتی که درای نیدلینگ توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، کاملاً بی خطر است و عوارض جانبی آن بسیار نادر رخ می‌دهند، به طوری که کمتر از 1 مورد در هر 10000 مورد درمان رخ می‌دهد. این آمار بر اساس تعداد افراد است و به تعداد نواحی درمان شده توسط سوزن‌ها مربوط نمی‌شود. تکنیک درای نیدلینگ به صورت کاملاً استریل انجام می‌شود و خطر بروز هرگونه عفونت به حداقل ممکن محدود می‌شود.

همانند هر روش درمانی، ممکن است عوارض جانبی خاصی وجود داشته باشند که پزشک آن‌ها را به شما اطلاع خواهد داد. این عوارض جانبی عبارت‌اند از خواب آلودگی، تهوع و خونریزی و کبودی‌های خفیف.

آیا انجام یک جلسه درمان در این روش کافی است؟


همانند هر روش درمانی فیزیوتراپی، لازم خواهد بود تا در طول دوره درای نیدلینگ تمرینات اصلاحی خاصی را انجام دهید. معمولاً این روش درد موضعی را تسکین داده ولی نمی‌تواند علت اصلی بروز درد را از بین ببرد. بنابراین باید از تمرینات اصلاحی استفاده کرد. همانند هر آسیب و عارضه‌ای، این روش درمانی نیازمند چندین جلسه بوده تا عملکرد بدن را به طور مؤثر اصلاح کرده و از بروز مجدد عارضه پیشگیری کند. برای برخی از بیماران مثل افراد ورزشکار، می‌توان برای حفظ اثر درمان، جلسات درمانی را ادامه داد و از درای نیدلینگ برای کاهش گرفتگی‌های عضلانی و جلوگیری از ایجاد دوباره‌ی مشکل استفاده کرد.

آیا همه می‌توانند از این روش استفاده کنند؟


درای نیدلینگ تقریباً برای همه‌ی افراد مناسب بوده ولی همانند اکثر روش‌های درمانی افرادی وجود دارند که در خطر بیشتری برای بروز عوارض جانبی قرار داشته و این روش درمانی برای آن‌ها مناسب نخواهد بود. برخی از این افراد عبارت‌اند از خانم‌هایی که در سه ماهه‌ی اول بارداری قرار دارند، افرادی که به عارضه‌های انعقادی مبتلا هستند، افرادی که خطر بیشتری برای عفونت دارند مثل افرادی که به تازگی عمل جراحی انجام داده‌اند و همچنین افرادی که از سوزن می‌ترسند!

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان