تاریخ: ۱۸ آبان ۱۴۰۲

داروهای گیاهی را می‌توان به شکل قرص، دمنوش و به‌عنوان چای میل کرد، در وان حمام ریخت، به عنوان رایحه درمانی استنشاق کرد، یا به صورت کرم، پماد، روغن یا ژل روی پوست استفاده کرد.

اگر گردن درد دارید، ممکن است در فکر استفاده از مکمل‌های گیاهی برای کاهش درد خود باشید، اما باید به خاطر داشته باشید که این درمان‌ها به اندازه داروهای سنتی گردن درد موثر واقع نمی‌شوند. قبل از امتحان هر یک از این درمان‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های گیاهی ممکن است لازم باشد همراه با سایر درمان‌های گردن درد استفاده شوند تا به طور کامل درد شما، وضعیت ستون فقرات و سایر علائم مرتبط با گردن را برطرف کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان گردن درد و رزرو وقت مشاوره در مرکز جامع توانبخشی امید با شماره 02188801800  تماس حاصل فرمایید.

داروی گیاهی برای گردن درد


داروی گیاهی برای گردن دردمحققان این گزینه‌ها را به‌طور کامل بررسی نکرده‌اند، اما برخی شواهد نشان می‌دهند که درمان‌های خاصی می‌توانند کمک کنند، و بسیاری از مردم آن‌ها را مفید می‌دانند. برخی از داروهای گیاهی که برای مبتلایان به گردن درد مفید بوده‌اند عبارتند از:

پنجه شیطان

پنجه شیطان یک درختچه بومی در جنوب آفریقا است که گل‌های قرمز روشن دارد. نام این گیاه از پوست میوه آن گرفته شده است که دارای قلاب‌های کوچکی است. پنجه شیطان به صورت پودر یا قرص در دسترس است و تحقیقاتی برای استفاده از آن به عنوان یک مسکن در حال انجام است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف پنجه شیطان به مدت چند ماه می‌تواند به طور قابل توجهی در کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی در بیماران مبتلا به آرتروز موثر باشد. تحقیقات دیگر نیز نشان داده است که پنجه شیطان می‌تواند در کاهش درد کمر و گردن موثر باشد و در یک مطالعه آن را به عنوان یک داروی ضد التهابی موثر تشخیص داده‌اند.

کودزو 

کودزو یک داروی گیاهی است که در طب چینی برای تعدادی از بیماری‌ها از جمله گردن درد استفاده می‌شود. محققان دریافته‌اند که کودزو می‌تواند با قطع پاسخ التهابی بدن، التهاب را کاهش دهد. کودزو که به صورت قرص یا پودر مصرف می‌شود، مانند هورمون استروژن بر بدن تأثیر می‌گذارد. این بدان معناست که افرادی که سرطان‌های حساس به هورمون دارند یا تاموکسیفن مصرف می‌کنند باید از آن اجتناب کنند. همچنین نباید از داروی خوراکی دیابت استفاده کند.

زنجبیل

زنجبیلاز آنجایی که زنجبیل مشکل التهاب را برطرف می‌کند، مکملی عالی برای درد گردن و کمر است که در آن التهاب مشکل اصلی است. اگر مطمئن هستید که علت درد شما همین است، استفاده از زنجبیل در رژیم غذایی شما مطمئناً تفاوت قابل توجهی ایجاد خواهد کرد.

زردچوبه 

زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است که به تسکین درد و التهاب ستون فقرات گردنی و تقویت روند بهبودی از درون کمک می‌کند.

منتول و کافور 

به احتمال زیاد قبلاً از این محصولات گیاهی برای درمان گردن درد یا برخی دردهای ماهیچه‌ای یا مفصلی استفاده کرده‌اید. آن‌ها ترکیبات رایجی هستند که به عنوان ضد درد عضلانی بدون نسخه تجویز می‌شوند. منتول و کافور نیز می‌توانند به تنهایی به عنوان روغن مقطر یا در کرم یا ژل استفاده شوند. هنگامی که آن‌ها به پوست مالیده می‌شوند، گردش خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش می‌دهند و احساس گرم یا خنکی ایجاد می‌کنند که آرامش می‌دهد. اثر ان اغلب چند ساعت طول می‌کشد.

خار مریم

خار مریم یکی از محبوب‌ترین محصولات گیاهی در ایالات متحده برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله افسردگی است. قرن‌هاست که برای تسکین درد مانند گردن درد استفاده می‌شود. خار مریم دارای خواص ضد التهابی است و ممکن است به ویژه برای دردهای عصبی مفید باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. مخمر سنت جان به شکل قرص و پودر موجود است و می‌توان آن را به صورت چای دم کرد. اما از آنجایی که با بسیاری از داروها تداخل دارد، باید این گیاه را تنها با راهنمایی پزشک خود مصرف کنید.

اسطوخودوس 

اسطوخودوساز زمان‌های قدیم، گل‌های خوشبوی بوته اسطوخودوس به منظور استفاده درمانی به کار می‌رفتند. امروزه، روغن‌های عطری حاصل از گل اسطوخودوس به عنوان روغن‌های رایحه درمانی و ماساژ برای کمک به تسکین درد گردن و کمر استفاده می‌شوند. استفاده از اسطوخودوس همراه با ماساژ درمانی، به ویژه در مورد درد گردن، بسیار موثر است.

ایمنی و اثربخشی درمان گیاهی


هر مسکن و درمان گیاهی برای همه موثر نیست. برخی از افراد ممکن است این گزینه طبیعی را پیدا کنند که در دراز مدت برای آن‌ها خوب عمل می‌کند. برخی دیگر ممکن است نتوانند درد را به طور طبیعی مدیریت کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که درمان گیاهی باید به عنوان مکمل درمان دارویی استفاده شود.

مکمل‌های گیاهی، بر خلاف داروها، برای اطمینان از سازگاری دسته به دسته، نیازی به استانداردسازی ندارند. برخی از تولیدکنندگان ممکن است از کلمه استاندارد شده در برچسب مکمل استفاده کنند.

درمان دارویی گردن درد


درمان های پزشکی گردن درد بسته به علت و مدت گردن درد که تجربه می‌کنید متفاوت است. بسیاری از بیماران گردن درد با استفاده از یک یا ترکیبی از این درمان‌ها تسکین پیدا می‌کنند. رایج‌ترین درمان‌ها عبارتند از:

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپیبسیاری از برنامه‌های درمانی برای گردن درد مداوم شامل نوعی فیزیوتراپی برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری گردن است. ساختار و طول برنامه فیزیوتراپی بسته به تشخیص و موقعیت خاص می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است برای شروع چندین جلسه در هفته با یک فیزیوتراپیست آموزش دیده توصیه شود. با گذشت زمان، تمرینات تجویز شده ممکن است در خانه ادامه یابد.

داروها 

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن، معمولاً ابتدا برای گردن درد امتحان می‌شوند. اگر درد گردن ادامه یابد، پزشک ممکن است داروهای قوی‌تری مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی‌تر، شل‌کننده‌های عضلانی یا مواد افیونی را به‌صورت کوتاه‌مدت تجویز کند. قبل از مصرف هر دارویی، دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید و دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کنید تا خطر عوارض جدی را کاهش دهید.

درمان دستی

یک متخصص کایروپراکتیک، استئوپات یا سایر متخصصان سلامت ممکن است از دست‌ها برای تنظیم ستون فقرات برای بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد استفاده کند. درمان دستی ستون فقرات شامل درمان با سرعت بالا است، در حالی که حرکت ستون فقرات شامل تکنیک‌هایی است که در دامنه حرکتی آن‌ها محدودتر است. قبل از انجام درمان دستی گردن درد  با سرعت بالا، مهم است که هرگونه بی‌ثباتی ستون فقرات یا شرایط پزشکی زمینه‌ای را رد کنید تا خطر عوارض نادر اما جدی مانند سکته مغزی کاهش یابد.

تزریق استروئید اپیدورال گردنی

تزریق استروئید اپیدورال گردنیبا استفاده از فلوروسکوپی با کنتراست (هدایت اشعه ایکس)، محلول استروئیدی کورتیزون به فضای اپیدورال گردن که لایه بیرونی کانال نخاعی است، تزریق می‌شود. هدف کاهش التهاب ریشه‌های عصبی و بافت‌های مجاور است که معمولاً در اثر فتق دیسک یا سایر دژنراسیون ستون فقرات ایجاد می‌شود.

تزریق در نقاط ماشه‌ای 

این تزریق‌ها معمولاً بدون تزریق محلول انجام می‌شوند و از یک سوزن بسیار نازک مانند سوزن طب سوزنی استفاده می‌کنند. در برخی موارد، ممکن است مقدار بسیار کمی از بی‌حس کننده موضعی برای کمک به آرام کردن عضلات تحریک شده استفاده شود.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت PRP  

این یک روش موثر و به خوبی تحقیق شده است که یک جایگزین بالقوه برای جراحی است. از خواص درمانی طبیعی خون برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل استفاده می‌کند. برای ترمیم غضروف‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و استخوان‌های آسیب‌دیده، از دوز غلیظ خاصی از پلاکت‌های تهیه شده از خون خودتان استفاده می‌کند. بیماران معمولاً بعد از یک تا دو هفته پس از تزریق، درد گردنشان بهبود می‌یابد.

جراحی برای گردن درد 

اگر درمان‌های غیرجراحی در کاهش درد گردن و علائم و نشانه‌های مرتبط با آن، به‌ویژه آن‌هایی که مربوط به فشرده‌سازی نخاع یا ریشه‌های عصبی هستند، ناکام باشند، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود.

جراحی برای تسکین گردن درد معمولاً به یک یا چند مورد از دلایل زیر انجام می‌شود:

  • برای رفع فشار یک ریشه عصبی (با برداشتن یک دیسک آسیب دیده و/یا سایر ساختارهای مشکل ساز)
  • برای برداشتن فشار از نخاع
  • برای تثبیت ستون فقرات گردنی

سوالات متداول


درد گردن چقدر طول می‌کشد؟

گردن درد معمولاً می‌تواند از یک یا دو روز تا چند هفته طول بکشد و ممکن است با سردرد، شانه درد و/یا دردی که به بازو می‌رسد همراه باشد.

چگونه با کمردرد بخوابیم؟ 

خوابیدن به پهلو یکی از بهترین راه‌ها برای خنثی نگه داشتن سر است. هنگام خوابیدن در این حالت، ایده خوبی است که از یک بالشت به اندازه کافی بلند استفاده کنید تا گردن خود را خنثی نگه دارید، اما نه آنقدر بالا که گوش بالایی شما به زور به سمت شانه شما حرکت کند.

آیا کووید باعث درد گردن و کمر می‌شود؟

افرادی که مبتلا به کووید-19 هستند ممکن است به دلیل پاسخ التهابی بدن که در گردن و پشت احساس می‌شود، درد عضلانی و بدن درد را تجربه کنند.

آیا ماساژ به درد گردن کمک می‌کند؟

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ گردن می‌تواند مقداری تسکین گردن درد و بهبود دامنه حرکتی را فراهم کند، به‌ویژه زمانی که توسط یک متخصص آموزش دیده چند بار در هفته و به مدت چند هفته انجام شود. این نتایج معمولا موقتی هستند.

کدام بالشت برای گردن درد خوب است؟ 

بهترین بالشت برای درد گردن و شانه به اندازه‌ای سفت است که سر را در یک زاویه سالم نگه دارد، اما به اندازه کافی نرم است تا نقاط فشار را کاهش دهد.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان