درمان درد قفسه سینه

  1. خانه
  2. درمان درد قفسه سینه

دردقفسه سینه بیماری نیست،بلکه صرفا یک علامت هشداردهنده محسوب می‌شودکه ممکن است ناشی از دردهای عصبی در اثر التهاب اعصاب بین‌دنده‌ای باشد یا این ‌که از بعضی بیماری‌های ویروسی مثل زونا ناشی شود. جالب آن‌ که در گذشته درد ناشی از التهاب اعصاب بین دنده‌ای و عوارض ناشی از آن، قولنج تلقی می‌شده که با خود درمانی از طریق مصرف مسکن به‌طور موقت تسکین پیدا می‌کرده است. غافل از این‌که دردقفسه سینه می‌تواند به دردی بسیار جدی و شدید و حتی مرگ تبدیل شود.

علت

بیشترین علل دردقفسه سینه از نظر پزشکان داخلی بیماری‌های قلبی، ریوی است. در بیماری‌های قلبی انواع بیماری‌های یکه به هرشکل بتوانند موجب نرسیدن اکسیژن یا ناتوانی خون‌رسانی به قلب بشوند، درد آنژین یا دردقفسه صدری به وجود می‌آورد. حتی در بیماری‌های ریوی نیز اگر اختلال در حرکات تنفسی و اکسیژن‌رسانی به قلب مطرح باشد، درآن صورت نیز ممکن است دردقفسه صدری ایجاد شود.
نوع دیگری از درد قفسه صدری یا قفسه سینه ناشی از بیماری‌های گوارشی، بویژه ریفلاکس با علامت سوزش پشت جناغ است که مشخصات خاص خود را دارد. به بیان دیگر،هرکدام از سه دلیل ذکرشده با علامت تفکیکی خاصی از همدیگر قابل تمایز هستند.

مقابله با دردهای قلبی قفسه سینه

اگر درد قفسه سینه بیمار با زمینه ریوی یا قلبی باشد با مصرف آسپرین یا داروهای زیرزبانی، بلافاصله در مراحل اولیه بروز درد، قابل پیشگیری و درمان است.
تشخیص مقدماتی دردهای قفسه سینه از نوع قلبی و ریوی در مراحل اولیه ممکن است. به این ترتیب بیمار به واحد درمانی تخصصی برای تشخیص قطعی و تمهیدات درمانی خاص ارجاع می‌شود.
در شرایطی که درد قفسه سینه ناشی از مشکلات گوارشی است، در چنین شرایطی چاق نبودن بیمار و نیز نحوه خوابیدن وی، یعنی این‌که زاویه‌ دارو یک‌طرفه بخوابد در بهبودی علائم نسبی درد مؤثر است. به بیان دیگر در صورت کاهش درد در چنین شرایطی باید به ریفلاکس ظنی نبود.

درمان درد قفسه سینه

این درد همیشه به معنی مراجعه به اورژانس پزشکی نیست. گرچه اگر درد داشتید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. در اینجا راهنمایی‌هایی برای کنترل درد گفته می‌شود.
فوراً بنشینید. اگر درد ناگهانی داشتید، راه نروید. آنژین صدری با چند دقیقه استراحت تسکین می‌یابد. اگر درد بدتر شد، نزد پزشک بروید.
نیتروگلیسیرین استفاده کنید. استفاده از قرص ‌زیرزبانی نیتروگلیسیرین درد را آرام می‌کند. این دارو گشادکننده رگ‌ها است، یعنی دیواره رگ‌ها را شل کرده و باعث عبور خون بیشتری از آنها می‌شود. امروزه چسب‌های پوستی نیتروگلیسیرینه موجود دارد، اما بسیاری آنها را بعد از مدتی استفاده بی‌تأثیر می‌یابند. قرص‌های طولانی اثر آن هم وجود دارد که روزی دو تا چهار قرص آنرا با تجویز پزشک می‌توان خورد.
از پزشک دارو بخواهید. دیگر داروهای گشادکننده رگ‌ها برای آرام کردن آنژین صدری و دیگر دردهای قلب عبارتند از مسدودکننده‌های کانال کلسیم (مثل نایفدیپین) که تأمین اکسیژن قلب را زیاد می‌کند و داروهای مسدودکننده گیرنده‌های بتا (مثل آتنولول و پروپرانول) که با کاهش بار قلب نیاز آن را به اکسیژن کم می‌کنند.
آسپیرین بخورید. آسپیرین مسکن بسیار خوبی برای دردهای ناشی از آسیب‌دیدگی و نیز التهاب دور قلب است. همچنین در افراد مبتلا به آنژنی صدری، خوردن روزانه یک قرص آسپیرین بچه یا نصف قرص آسپیرین بزرگسالان (با تجویز پزشک) خطرحمله قلبی را کاهش می‌دهد و اگر فردی دچار حمله قلبی شد، خوردن یک قرص آن تا رسیدن به بیمارستان از لخته شدن بیشتر خون جلوگیری می‌کند.
مواظب معده خود باشید. برای تسکین سوزش سردل یک قرص با یک قاشق شربت ضد اسید،کمی آب، و یک بیسکویت بخورید. از خوردن غذاهائی که دستگاه گوارش شما را ناراحت می‌کنند اجتناب کنید.
آروغی بزنید. یک جرعه بزرگ آب معدنی بخورید و دهانتان را باز بگذارید تا آروغ بزنید. ممکن است بی‌ادبانه به حساب آید، ولی درد ناشی از گاز معده یا غذای پرحجم را کاهش می‌‌دهد.
بالش خود را بلندترکنید. بعضی دردهای قفسه سینه، مثل درد التهاب دور قلب، با دراز کشیدن تشدید می‌شوند. گذاشتن چند بالش یا بالاآوردن زیرسری درد را کمتری می‌کند.
خود را محدود نکنید. راحت باشید. مسافرت کنید. در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید. تنش روانی و اضطراب ایجاد درد ناحیه سینه می‌کندکه خود درد نیز تنش و اضطراب را بیشتر می‌کند.
کارهائی را که باعث درد می‌شود کنار بگذارید. گرچه ورزش برای سلامتی بسیار مهم است، فعالیت‌هائی مثل دویدن یا برف پارو کردن ممکن است باعث آنژین صدری شوند. ورزش‌های سبک‌تری مثل پیاده‌روی یا شنا انجام دهید.
سیگار نکشید. سیگارکشیدن رگ‌های خونی را منقبض کرده و کار قلب رابیشتر می‌کند. کسانیکه سیگار راترک می‌کنند ظرف چند هفته کاهش دردهای قفسه سینه را احساس می‌کنند.
الکل ننوشید. مصرف زیاد الکل باعث بسیاری ناراحتی‌های قلبی، از جمله درد قفسه سینه، می‌شود.
کمتر قهوه بخورید. مصرف قهوه،کوکاکولا، و دیگر نوشابه‌های کافئین‌دار را کم کنید.
– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
– هر درد قفسه سینه را به پزشک اطلاع دهید.
– اگر درد شدید است و به‌ شانه‌ها، گردن، دست‌ها یا آرواره‌ منتشر می‌شود، یا همراه با سرگیجه، غش، عرق کردن، تهوع یاتنگی نفس است، آن را یک مورد اورژانس بدانید.

تشخیص

آنژیوگرافی روندی است که دقیق‌ترین اطلاعات ممکن از عروق را تهیه و قبل از عمل در اختیار جراح قرار می‌دهد. بر پایه این اطلاعات، جراح می‌تواند برخی از بیماریها را بدون نیاز به عمل جراحی باز، درمان کند و در صورت نیاز به عمل باز، این اطلاعات، جراح را در انجام سریع و دقیق این امر یاری می‌رساند. امروزه آنژیوگرافی به منظور تشخیص،به صورت سرپائی انجام می‌گیرد. ابتدا از طریق یک کاتتر که وارد فضای داخل عروقی شده است و تا مبدا عروق مورد بررسی هدایت شده است ماده حاجب به ابتدای رگ مورد بررسی تزریق می‌شود و سپس تصویربرداری رادیوگرافیک انجام می‌شود. عروق دچار تنگی یا اتساع یا انسداد در تصویرکاملاًمشخص هستند. در حقیقت آنژیوگرافی، روش استاندارد طلایی برای تشخیص تنگی ها یا سایر اختلالات عروقی می باشد.
اساسx-ray angiography مشابه x-rayهای معمولی است. تنها تفاوت آنژیوگرافی باx-ray در این است که اشعه X میرا شده توسط تشدیدکننده‌های تصویر و نتایج تصویر باTV camera نمایش داده می‌شود. در سیستم‌های آنژیوگرافی جدید، هر فریم از سیگنال TV آنالوگ به فریم دیجیتال تبدیل شده و در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌شود.

آخرین مقالات

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان