درمان درد دنبالچه با درمان دستی و ماساژ

استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات شما قرار دارد. آسیب به هر قسمت از دنبالچه می‌تواند باعث ایجاد درد در این ناحیه شود. درد دنبالچه کوکسیدینیا نامیده می‌شود که از درد ضعیف و ضربان دار تا درد شدید و تیز که می‌تواند به نواحی دیگر سرایت کند متغیر است. درد می‌تواند ناتوان کننده باشد و ممکن است پس از آسیب به دنبالچه ایجاد شود. درد دنبالچه معمولاً هنگام نشستن، ایستادن طولانی مدت و بلند شدن از حالت نشسته رخ می‌دهد. این مقاله به درمان درد دنبالچه از طریق درمان دستی و ماساژ درمانی می‌پردازد. باید بدانید که این نوع درمان و ماساژ دستی باید توسط پزشک حاذق و ماهر انجام شود تا درد در مدت زمان کوتاهی کاهش یابد.

اولین درمانی که برای درد دنبالچه در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم، درمان دستی است. این درمان به دو دسته تقسیم بندی می‌شود: تکنیک‌های داخل بدن و تکنیک‌های خارج بدن.

مزایای درمان دستی برای درمان دردهای دنبالچه


مزایای درمان دستی برای درمان دردهای دنبالچهمزایای زیادی برای درمان دستی وجود دارد. رایج‌ترین مزیتی که مردم در مورد آن صحبت می‌کنند افزایش تحرک است. درمان دستی زمانی که به درستی انجام شود،اجازه می‌دهد تا بافت‌های بدن شما ترمیم شوند.این به شما کمک می‌کند جراحات، حرکات تکراری و حتی مشکلات مربوط به عدم حرکت کافی را بهبود بخشید.

درمان دستی برای درمان دردهای دنبالچه


درمان دستی برای درمان دردهای دنبالچهتکنیک‌های درمان دستی از ماساژ، کشش، تحرک و دستکاری متفاوت است و ممکن است شامل تماس داخلی یا خارجی با دنبالچه باشد.

  درمان پیریفورمیس با فیزیوتراپی برای آزادکردن سیاتیک چگونه است؟

تکنیک‌های داخلی ممکن است شامل ماساژ عضله بالابرنده یا عضله دنبالچه، حرکت مفصل در حالی که دنبالچه برای کشش بالابرنده آنی بیش از حد کشیده می‌شود یا حرکت‌های مکرر در حین چرخش دنبالچه.

تکنیک‌های خارجی ممکن است شامل دستکاری مفصل دنبالچه یا ساکروایلیاک،حرکت مفاصل ساکروکوکسیژیال یا بین کوکسیژیال، حرکت‌های خلفی به ستون فقرات قفسه سینه و کشش پیریفورمیس یا ایلیوپسواس باشد.

تکنیک‌های دستکاری ستون فقرات برای درمان دردهای دنبالچه

تکنیک‌های دستکاری ستون فقرات برای درمان دردهای دنبالچهانواع مختلفی از رویکردهای دستکاری وجود دارد. این مقاله تنها چند مورد از رایج‌ترین روش‌های دستکاری ستون فقرات را شرح می‌دهد:

 • تکنیک متنوع: این تکنیک شکل نیروی رانش با سرعت بالا و دامنه کم است که به طور سنتی با تنظیمات دستی کایروپراکتیک همراه است. برای این روش، متخصصان کایروپراکتیک یک رانش کوتاه (با دامنه کم)، سریع (سرعت بالا) روی مفاصل محدود شده (در یک زمان) با هدف بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی در مفصل اعمال می‌کنند. بدن بیمار به روش‌های خاصی برای تنظیم بهینه ستون فقرات قرار می‌گیرد.
 • تنظیم گانستید: در حالی که تنظیم گانستید خود یک تنظیم است، شبیه به تکنیک متنوع، تفاوت در ارزیابی (موقعیت) مفصل مشکل دار و ویژگی موقعیت بدن است. از صندلی‌ها و میزهایی که به طور خاص طراحی شده‌اند، ممکن است برای قرار دادن بیمار استفاده شودمانند صندلی گردنی یا میز سینه تا زانو. این رویکرد گاهی اوقات به عنوان تکنیک “پالمر-گانستید” نیز شناخته می‌شود.
 • تکنیک نقطه پایانی تامپسون: این تکنیک شامل میزهای درمانی تخصصی است که دارای بخش‌هایی است که در طول یک رانش به فاصله کوتاهی می‌افتند، با این فرض که افتادن قطعه میز حرکت مفصل را تسهیل می‌کند.در اینجا، “صدای ترک خوردن” سنتی ممکن است رخ دهد یا ممکن است رخ ندهد و بنابراین این نوع دستکاری ممکن است یک رویکرد تنظیم ملایم در نظر گرفته شود.

مقایسه تکنیک‌های دستی درد دنبالچه

روش انتخابی بسته به اینکه علت منشأ کوکسیگودینیا چیست، متفاوت خواهد بود.

 • اگر علت زمینه‌ای ناشی از اسپاسم عضلات کف لگن باشد، ممکن است ماساژ یا کشش آنی بالابرنده انتخاب شود.
 • افراد مبتلا به کوکسیگودنیا ممکن است از کشش عضلات پیریفورمیس یا ایلیوپسواس سود ببرند.
 • تکنیک‌های موبیلیزاسیون ممکن است تکنیک ارجح باشد زمانی که هدف درمان افزایش تحرک دنبالچه باشد.
 • تکنیک‌های دستکاری زمانی مفید هستند که هدف درمان بهبود دنبالچه باشد.
 • دستکاری داخل رکتوم در مقایسه با دیاترمی موج کوتاه، اثربخشی ملایمی در مدیریت کوکسیگودینی مزمن دارد.
 • دستکاری ترکیبی و تزریق کورتیکواستروئید در درمان کوکسیگودنیا مؤثرتر از هر دو روش به تنهایی است.
  درد استخوان لگن و باسن: علت و درمان

درمان‌های دستی برای 26 درصد از بیماران مبتلا به کوکسیگودنیا در 6 ماه و 24 درصد از بیماران کوکسیگودنیا در 2 سال پس از درمان مفید است. تکنیک‌های ماساژ و کشش عضله لواتور آنی موثرتر از تکنیک‌های حرکت مفاصل است. حرکات کششی به مدت 2 دقیقه در هر طرف لگن، 5 بار در هفته انجام می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های درمانی درد دنبالچه، ماساژ تراپی است که مهم‌ترین نوع این ماساژها، ماساژ عصبی عضلانی است که بهبودی چشمگیری در تسکین و درمان درد دنبالچه از خود نشان داده است.

فواید ماساژ درمانی برای درمان درد دنبالچه


فواید ماساژ درمانی برای درمان درد دنبالچهماساژ درمانی چندین مزیت مهم برای سلامتی دارد، از جمله:

 • ماساژ گردش خون را بهبود می‌بخشد که به بهبود درد عضلانی ناشی از فعالیت بدنی کمک می‌کند.
 • ماساژ باعث شل شدن عضلات برای بهبود دامنه حرکتی می‌شود. آرامش عضلانی همچنین به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند.
 • ماساژ منجر به افزایش سطح اندورفین می‌شود. افزایش سطح اندورفین در واقع یکی از بزرگ‌ترین مزایای ماساژ درمانی است. اندورفین‌ها مواد شیمیایی هستند که بدن تولید می‌کند و احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند که در مدیریت درد مزمن بسیار موثر است.

ماساژ درمانی عصبی عضلانی برای درمان درد دنبالچه


ماساژ درمانی عصبی عضلانی برای درمان درد دنبالچهموثرترین نوع ماساژ درمانی برای کمردرد، درمان عصبی عضلانی است. به درمان عصبی عضلانی میوتراپی نقطه ماشه‌ای نیز می‌گویند. آکادمی مدیریت درد آمریکا این شکل از ماساژ درمانی را به عنوان یک درمان موثر برای کمردرد ناشی از آسیب بافت نرم (مانند کشیدگی عضلات) می‌شناسد.

درمان عصبی عضلانی شامل سطوح متناوب فشار متمرکز بر روی نواحی اسپاسم عضلانی است. فشار ماساژ درمانی معمولاً با انگشتان، بند انگشتان یا آرنج اعمال می‌شود. پس از اعمال اسپاسم عضلانی، فشار نباید بین ده تا سی ثانیه تغییر کند.

  سوزن خشک یا درای نیدلینگ در فیزیوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

عضلاتی که در اسپاسم هستند در هنگام لمس دردناک خواهند بود. درد ناشی از بافت عضلانی ایسکمیک است. ایسکمی به این معنی است که عضله جریان خون مناسبی ندارد که معمولاً به دلیل اسپاسم عضلانی است. این به نوبه خود فرآیند نامطلوب زیر را ایجاد می‌کند:

 • عضله خون کافی و نیز اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.
 • کمبود اکسیژن باعث می‌شود ماهیچه اسید لاکتیک تولید کند.
 • اسید لاکتیک باعث می‌شود عضله به دنبال فعالیت بدنی احساس درد کند.

پس از شل شدن ماهیچه از طریق ماساژ درمانی، اسید لاکتیک از عضله آزاد می‌شود و عضله باید خون و اکسیژن کافی دریافت کند.

درمان عصبی عضلانی در ابتدا دردناک خواهد بود اما فشار ماساژ، باید اسپاسم عضلانی را کاهش دهد. در این مرحله، ارتباط با ماساژدرمانگر در مورد فشار بسیار مهم است. درمانگر باید به نظرات شما گوش کند و مطابق با آن پاسخ دهد. فشار ماساژ درمانی هرگز نباید بیش از حد دردناک باشد؛ در واقع، اکثر مردم فشار را به عنوان “درد خوب” توصیف می‌کنند.

سوالات متداول


آیا ماساژ به درد دنبالچه کمک می‌کند؟

کوکسیدینیا ممکن است با ماساژ دادن عضلات منقبض کف لگن که به دنبالچه می‌چسبند کاهش یابد. ماهیچه‌های منقبض در این ناحیه می‌توانند فشار بیشتری بر روی رباط‌ها و مفصل ساکروکوکسیژیال وارد کنند و تحرک آن را محدود کنند یا دنبالچه را بکشند.

آیا یوگا می‌تواند به درد دنبالچه کمک کند؟

حرکات یوگا برای کشش ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های متصل به استخوان دنبالچه که دسترسی به آن دشوار است، فوق العاده است. دنبالچه در پایین ستون فقرات و بالای باسن قرار دارد. برای کاهش درد در ناحیه، روی پوزیشن‌هایی تمرکز کنید که هم کشش دارند و هم تقویت می‌کنند.

آیا کایروپراکتیک می‌تواند به درد دنبالچه کمک کند؟

اگر دنبالچه از تراز خارج شود و اعصاب بافت‌های اطراف آن را تحریک کند، در این صورت داشتن یک کایروپراکتیک اصلاح ناهماهنگی ممکن است به تسکین کمک کند.

مقالات مرتبط

داروهای گیاهی

درمان گیاهی گردن درد

داروهای گیاهی را می‌توان به شکل قرص، دمنوش و به‌عنوان چای میل کرد، در وان حمام ریخت، به عنوان رایحه…
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
مشاوره در واتساپ
تلفن نوبت دهی کلینیک