ایمپلنت: روش پانچ ایمپلنت

  1. خانه
  2. ایمپلنت: روش پانچ ایمپلنت

ایمپلنت پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می شود. دندان متحرک، برای پر کردن فاصله بین دندانها  قابل اتصال به این ایمپلنت ها هستند. حدود 3 تا 6 ماه زمان لازم برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت است.
در فرایند انتخاب ایمپلنت، میزان استخوان در دسترس، استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت به عنوان فاکتورهای مهم در نظر گرفته می‌شوند. اگر میزان استخوان برای گذاشتن ایمپلنت کافی نباشد، در شرایط خاص می‌توان از نقاط دیگر برای پیوند استخوان استفاده کرد. همچنین، بر اساس سختی استخوان، انواع ایمپلنت‌های پیچدار و بی‌پیچ انتخاب می‌شوند. کاشت دندان می‌تواند بلافاصله پس از از دست رفتن دندان و خلع آن، یا پس از زمان طولانی ترمیم، جایگزین شود. شکل ایمپلنت شبیه به ریشه دندان طبیعی است.

روش پانچ ایمپلنت

اگر بیمار دارای بافت نرم (لثه) و بافت سخت (استخوان) خوبی باشد، می توان کاشت دندان را بدون نیاز به جراحی گسترده و با روشی ساده و با کمترین اندازه درد و خونریزی برای بیمار انجام داد. از آنجایی که در این روش خون رسانی بافت پیرامون ایمپلنت کمتر دچار خدشه می شود، جوش خوردگی با استخوان زودتر رخ داده و زمان درمان کاهش مییابد.
در ایمپلنت بدون جراحی به جای اینکه لثه شکافته شود و در معرض دید کامل قرار بگیرد، جراحان ماهر محل قرار دادن ایمپلنت را به راحتی حس میکنند و حتی تراکم استخوان را هم کاملاٌ در این اسکن ها میتوانند مشاهده نمایند.
با استفاده از یک روش درمانی جدید برای کاشت دندان (ایمپلنت به روش پانچ)، بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح کرده و متخصص ایمپلنت با استفاده از آزمایش هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری مشکلات را تشخیص می دهد و یک برنامه درمانی مناسب را برای بیمار تجویز می کند. پس از این جلسه، بیمار یک برنامه درمانی برای ایمپلنت به روش پانچ دریافت می‌کند و در ادامه دندان‌های جدید ساخته می‌شود. در این مرحله در طول یک روز اشکالات احتمالی دندان‌های ساخته شده اصلاح می‌شود و سپس دندان‌ها در محل قرار می‌گیرند (این جلسه درمانی حتی می‌تواند در صورت نیاز شامل کشیدن دندان نیز باشد). بنابراین هنگامی که شما به مطب برای ایمپلنت دندان مراجعه کنید، ایمپلنت های دندان در همان روز در محل خود قرار می گیرند و شما می‌توانید پس از درمان به خانه برگشته و یک مجموعه دندان موقت داشته باشید که در عمل ظاهر، احساس و عملکرد آن شبیه دندان‌های طبیعی است.
همواره به خاطر داشته باشید که پس از ایمپلنت به روش پانچ نیاز به یک دوره ریکاوری وجود دارد. در این دوره لازم است بیمار از رژیم غذایی نرم برای چند هفته تا چند ماه استفاده کند و این کار را تا زمانی ادامه دهد که ایمپلنت ها بهبود پیدا کنند.
بعد از حدود 3 ماه، هنگامی که لثه‌ها به طور کامل بهبود یافته و ایمپلنت‌ها به استخوان فرد پیوند خورده‌اند، قالب‌گیری از دندان‌های جدید بیمار و دهان وی انجام می‌شود. براساس قالب تهیه شده، مجموعه دندان‌های دائمی و نهایی برای بیمار ساخته می‌شود تا دندان‌های موقتی جایگزین شوند. این روش اطمینان از بلندمدت بودن دندان‌ها را فراهم می‌کند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی و عملکرد را برای دندان‌های بیمار به همراه دارد.

untitled654

مزایا و کاربرد این روش

ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوانفک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان ها دائمی خواهند بود. بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی از اصلی ترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان می باشد. باتوجه به میزان موفقیت بیش از 96% دندان های کاشته شده در 20 سال گذشته و بیش از 50 سال پیشینه و سوابق و تحقیقات کلینیکی ایمپلنت های دندانی،  بهترین گزینه برای رفع مشکل بی دندانی می باشد.

علاوه بر مزایای ذکر شده، کاشت دندان به روش پانج مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:
1.    عدم نیاز به جراحی
2.    مدت زمان درمان کوتاهتر (مانند روش کاشت ایمپلنت قدیمی نیاز به صرف چند ماه وقت نمی باشد.)
3.    درد، خونربزی و کبودی ندارد.
4.    به عروق خونی لثه، صدمه ای وارد نمی شود.
5.    افرادی که سیگاری می کشند نیز  می توانند از این روش استفاده کنند. (افراد سیگاری در صورتی که بتوانند از 2 هفته قبل از ایمپلنت تا 3 ماه پس از آن تعداد سیگاری مصرفی خود را به 5 عدد در روز برسانند، می توانند از این روش استفاده کرده و نتایج قطعی را داشته باشند.)
6.    بیمار در همان روز کاشت ایمپلنت با دندان به منزل می رود

اقدامات 24 ساعت اول بعد از عمل جراحی

* طی 12 ساعت اولیه نوشیدنی و غذای داغ استفاده نشود.
* نوشیدنی فقط سرد میل شود، رژیم غذایی نرم، سبك و سرد،
* محل جراحی را تا 12 ساعت پس از عمل بطور متناوب با پک یخ خنک کند.
* ممكن است كمی تراوش خونابه داشته باشد، در این صورت یك تكه گاز استریل را در محل قرار داده و بمدت بیست دقیقه رو ی آن فشار دهید. چنانچه خونابه ادامه داشت از یک عدد چای بسته ایی لیپتون بر روی محل استفاده کنید در صورت ادامه خونریزی با ما تماس بگیرید.
* به هیچ وجه مشروبات الكلی مصرف ننمائید و سیگار نکشید.
* دهان را شستشو ندهید، تف ننمائید و فقط در صورت نیاز آب دهان را بیرون بریزید.
درد و تورم از عوارض قابل انتظار یک روز بعد از جراحی است.استفاده از کیسه یخ این عوارض را کم میکند.
* جهت کنترل و مراقبت ناحیه جراحی و ایمپلنت(ها)، ویزیت های دوره ای برای شما گذاشته می شود.به منظور بهره گیری كاملتر از نتایح درمانی خود به انجام این معاینات دورهای مقید باشید. اولین ویزیت شما  چند روز بعد از جراحی می باشد.

عوارض روش پانچ

پس از جراحي ايمپلنت بسته به مدت زمان کيفيت استخوان و واکنش هاي بافتي   بيمار، مقداري درد و تورم در ناحيه جراحي ايمپلنت قابل پيش بيني است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک قبل و بعد از عمل کاشت ايمپلنت با تجويز   داروآنرا به حداقل مي رساند.

هزینه ایمپلنت

هزینه ایمپلنت و جایگزینی آن با دندان از بین رفته به سه مورد زیر بستگی دارد:
•    کاشت آن
•    جایگذاری پایه (آماده سازی ایمپلنت دندان برای دریافت عضو مصنوعی)
•    بازیابی (جایگذاری روکش، پل یا دندان مصنوعی)
برای آگاهی از هزینه ایمپلنت در اولین مراجعه به مطب دندانپزشکی می توانید از این موضوع آگاهی پیدا کنید.
این روش یک راه حل دائمی و ماندگار برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. کاشت ایمپلنت دندان مشکلات استفاده از دندان مصنوعی را نداشته و با توجه به عوارض و خطرات کم آن و همچین نحوه و روش انجام راحت اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

آخرین مقالات

نتیجه‌ای پیدا نشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان