علل درد پایین کمر

causes of lower back pain

لینک ترجمه از:

http://www.spinehealth.com/causes-back-pain.php

درد پایین کمر، یکی از شایعترین مشکلات اسکلتی عضلانی می باشد.طبق آخرین مطالعات انجام شده حدود 80 درصد از افراد جامعه، حداقل یکبار در طول زندگی درد پایین ستون فقرات را تجربه می کنند. یک بیمار از هفت بیمار جدید مراجعه کننده به پزشکان، مربوط به کمر درد می باشد. پس از سرماخوردگی، شایعترین علت غیبت در کار می باشد.

برای درک بهتر درد کمر باید ابتدا به تفاوت میان درد پایین کمر و درد پا(اندام تحتانی) توجه داشت. درد پایین کمر، دردی می باشد که در محل پایین کمر می ماند، در حالیکه درد اندام تحتانی دردی است که به سمت پایین یعنی به کفل به ران و پا انتشار دارد.

دردی که به پا انتشار دارد، که از آن بعنوان رادیکولوپاتی یا سیاتیک نیز یاد می شود،درد شروع شونده از کمر یا باسن که در امتداد مسیر عصب سیاتیک رو به پایین در پشت ران تا پایین پا پخش میشود درد کمررا افزایش می دهد. بطور کلی ناشی از فشار بر روی اعصاب چه در داخل کانال و چه هنگام خروج از آن(ریشه اعصاب نخاعی) ، می باشد. که این فشار ناشی از دیسک پاره شده، دیسک بیرون زده ، ناشی از ضخیم شدگی لیگامان ها که بعنوان تنگی کانال شناخته می شود و یا ناشی از خارهای استخوانی(استئوفیت ها) می باشد.دیسک کمر بیشترین شیوع را در دهه سوم و چهارم زندگی دارد، اگرچه احتمال ابتلا میانسالان و سالمندان به این مشکل در صورت انجام فعالیت‌های جسمی سنگین و توان‌فرسا اندکی افزایش می‌یابد. وقتیکه تنه ی استخوانی یک مهره کمر، بر روی مهره ی زیرین خود دچار لغزش وسرخوردگی می شود، (حالتی که به آن اسپوندیلولیستزیس می گویند) ، می تواند بر روی ریشه ی عصبی که در آن ناحیه از کانال نخاعی خارج می شود، فشار وارد نماید.

166163164165

در صورت وجود هر یک از علایم فوق مراجعه به کلینیک تخصصی کمر مرکز جامع توانبخشی امید، جهت معاینات بیشتر و اقدامات تشخیصی مورد نیاز از قبیل نوار عصب و عضله، جهت تشخیص و درمان درد پایین ستون فقرات به موقع، ضروری به نظر می رسد.

در کلینیک توانبخشی و طب فیزیکی امید بر حسب نیاز بیمار ابتدا روش‌های ساده و کم تهاجمی‌تر برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی به کار می‌رود. رویکرد این کلینیک در مواجه با درمان بیماری‌ها استفاده از درمان‌های پلکانی است و استفاده از درمان‌های ساده‌تر در اولویت قرار می‌گیرد. اگر شرایط بیمار به نحوی است که به درمان‌های ساده پاسخ نمی‌دهد، متخصصین طب فیزیکی این مرکز استفاده از بلوک عصبی و جراحی بسته را به بیماران پیشنهاد می‌دهند و تا حد ممکن از انجام درمان‌های مداخلی‌تر و انجام جراحی جلوگیری می‌کنند.

علت درد پایین کمر می تواند ناشی از کشیدگی ماهیچه ها و لیگامان های متصل به ستون فقرات باشد. التهاب مفاصل ستون فقرات، تخریب و دژنراسیون دیسک بین مهره ای نیز می توانند سبب درد در پایین کمر شوند. شکستگی استخوان مهره که ناشی از ضربه و تروما یا ناشی از پوکی استخوان می باشد، تومور و عفونت در محل فقرات، ناپایداری مکانیکی فقرات مانند آنچه که در اسپوندیلولیستزیس(جابجایی مهره) داریم و آنوریسم آئورت شکمی،  نیز از دیگر دلایل کمر درد می باشند.

آنچه که در کلینیک کمر مرکز جامع توانبخشی امید، دارای اهمیت می باشد،تشخیص دقیق علت کمر درد و درد در پایین کمر می باشد. که با گرفتن شرح حال دقیق از زمان شروع درد ، محل انتشار آن، ماهیت درد(فشارنده، خنجری،سوزشی، گرفتگی کمر، درد مبهم) و عوامل بهبود دهنده و افزایش دهنده درد؛ شروع می شود. در قدم بعدی درمان درد پایین کمر ،متخصص مرکز، معاینات تخصصی بالینی کمر را بر روی بیماران انجام می دهند و با کمک گرفتن از تصویربرداری های لازم نظیر ام آر آی و سی تی اسکن و انجام نوار عصب و عضله، علت درد قسمت پایین کمر بیماران را می یابند. تنها پس از تشخیص قطعی کمردرد بیماران، درمان آنها جهت رهایی از کمر درد آغاز می گردد. ورزش برای درمان درد پایین کمر: تقریباً در تمامی برنامه‌های درمانی درد پایین کمر، تمرینات ورزشی یکی از عناصر کلیدی هستند. عموماً یک برنامه تمرینی که توسط یک متخصص سلامت ستون فقرات، مثل یک فیزیوتراپ، کایروپراکتور، یا پزشک تهیه و آموزش داده می‌شود، دارای سه جزء است: بهبود اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها ، کشش و تقویت. بهترین شیوه برای انجام تمرینات، استفاده از یک برنامه کنترل شده و پیشرونده با هدف قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر کردن ستون فقرات است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است