جراحی لیزری دیسک کمر: جدیدترین روش،مراحل و هزینه

5% از افراد مبتلا به پارگی دیسک کمر شدید که با درمان های بدون جراحی بهبود نیافته اند با جراحی دیسک کمر باز به نتایج موفقیت آمیزی دست پیدا می کنند .  با این وجود، گروهی از انواع پارگی دیسک واکنش مطلوبی به این نوع عمل جراحی باز دیسک کمر نشان نمی‌دهد، به عبارتی بر اساس پژوهش‌ها و تجارب پزشکان، این عمل برای درمان فتق‌های کوچک دیسک چندان مژثر نیست، بنابراین از راهکارهای دیگر، مانند:  عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر با هدایت سونوگرافی یا فیوژن لیزری (الحاق یا خشک کردن ستون فقرات) درون بدنی، مانند لیزر درمانی دیسک کمر استفاده می‌شود که میزان موفقیت مناسبی دارد.

مجموعه فیلم های آموزشی دکتر امیدظهور در زمینه عمل بسته و بلوک عصبی

در ادامه به معرفی یک روش درمان دیسک کمر کم تهاجمی تحت عنوان جراحی لیزری دیسک کمر می پردازیم.

عمل بسته و بلوک عصبی چیست؟

برای درمان بیرون زدگی ها و پارگی های کوچک اما سرسخت و مقاوم در برابر درمان، روش‌های بی‌شماری با کمترین میزان تهاجم یا به عبارتی دیگر، روش‌های  عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر،ابداع شده اند. از جمله روش های درمانی می توان به عمل جدید دیسک با تزریق دیسکوژل و لیزر تراپی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی درمان دیسک کمر با لیزر می‌پردازیم که از انرژی لیزر برای تبخیر بخش داخلی دیسک(قسمت مرکزی نرم وژله‌ای)  بهره می‌گیرد و به این ترتیب با کاهش فشار داخل دیسک، موجب جمع شدن فتق می‌شود با لیزر دیسک کمر فشار روی ریشه اعصاب و همچنین فشار روی عصب‌های فراوان موجود در قسمت محیطی خلفی از بین می‌رود. این روش در اصطلاح جراحی لیزری دیسک کمر و جراحی کم تهاجمی ستون فقرات نامیده می‌شود.

عمل بسته دیسک کمر با لیزر به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طول این عمل، سوزن باریکی به کمک تصاویر اشعه ایکس (فلوروسکوپ) وارد دیسک برجسته می‌شود. در عمل بسته دیسک فیبر نوری داخل سوزن قرار داده می‌شود و انرژی لیزر منتقل شده از طریق فیبر، بخش بسیار کوچکی از مرکز دیسک را برای از بین بردن علایم دیسک کمر بخار می‌کند. در نتیجه خلاء جزیی ایجاد می‌شود که فتق را از ریشه عصب دور می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. تأثیر جراحی کمر با لیزر معمولاً سریع است.

در  عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر بیماران پس از قرار گرفتن پانسمان کوچکی روی محل ورود سوزن، از تخت پایین می‌آیند و بلافاصله مرخص می‌شوند تا 24 ساعت در منزل استراحت کنند. پس از لیزر درمانی کمردرد بیمار به تدریج می تواند شروع به راه رفتن کند و  میزان پیاده‌روی را تا فاصله بیشتر از یک کیلومتر افزایش دهد. اکثر بیماران 4 تا 5 روز بعد از جراحی دیسک کمر با لیزر ، به سر کار برمی‌گردند.

چون در این عمل فقط از یک سوزن نازک استفاده می‌شود، هیچ برش یا زخمی ایجاد نمی‌گردد و از آنجایی که تنها بخش بسیار کوچکی از دیسک تبخیر می‌شود، باعث ناپایداری ستون فقرات نمی‌شود. لیزر درمانی کمردرد و دیسک کمر مزیت های بسیاری بر جراحی باز دیسک کمر دارد چون هیچ آسیبی به عضله‌های کمر و پشت بدن وارد نمی‌کند، هیچ استخوانی برداشته نمی‌شود و یا برش بزرگی بر روی پوست ایجاد نمی‌گردد. همچنین با تخفیف نشانه های دیسک کمر در این روش اکثر عوارض معمول جراحی باز  بروز نمی‌یابد.

در مواردی پس از عمل بسته و بلوک عصبی به علت برخی مشکلات فرد نمی تواند به راحتی نشسته یا راه برود، طوری که فرد تصور می کند کاملا ناتوان شده است، که این مورد را می توان با درمانهای دستی برطرف نمود.

کاربردها

عمل بسته و بلوک عصبی ستون فقرات برای بیماران مبتلا به مشکلات دیسک توأم با علائم زیر به کار می رود :

 • درد شدید پا، بازو، گردن یا کمر درد
 • موفقیت‌آمیز نبودن درمان سیاتیک به روش های محافظانه‌کارانه‌ای چون استراحت، دارو یا فیزیو تراپی دیسک کمر (طب فیزیکی) پس از یک دوره شش هفته‌ای
 • فتق و بیرون زدگی دیسک کمر تأیید شده توسط  تصاویر (ام.آر.آی.)،  یا (سی.تی. اسکن)، میلوگرافی یا دیسکوگرافی.

مراقبت قبل از عمل

در ادامه نکاتی که قبل از عمل دیسک کمر با لیزر باید مورد توجه قرار بگیرد ذکر شده است:

 • پیش از عمل داروهای مصرفی بیمار، سابقه پزشکی و خطرهای احتمالی توسط پزشک بررسی می‌شود.
 • بیمار باید تمام آزمایشات دیسک‌های فشرده مانند ام.آر.آی.های پیشین را به جراح نشان دهد.
 • چون خود بیمار پس از عمل قادر به رانندگی نیست، باید هماهنگی لازم را با همراه خود انجام دهد.
 • آرام ‌بخش در طول عمل طبق صلاحدید رادیولوژیست استفاده می‌شود. در صورت تجویز آرام‌بخش، بیمار کاملاً در خصوص نحوه آماده شدن برای دریافت آرام ‌بخش راهنمایی می‌شود.
 • در صورت مصرف آرام‌بخش، بیمار باید همراهی داشته باشد تا وی را به خانه برساند و پس از عمل جراحی دیسک کمر تا زمان از بین رفتن اثر دارو از وی مراقبت کند.
 • بانوان حتماً باید پزشک یا متخصص رادیولوژی را از شیردهی به کودک یا احتمال بارداری مطلع کنند.

مراحل انجام

در ادامه نحوه و مراحل انجام عمل دیسک کمر با لیزر  ذکر شده است:

Untitled98456

طریقه و چگونگی انجام

در ادامه کلیه مطالب مربوط به طریقه و چگونگی جراحی لیزری دیسک کمر ذکر شده است:

 • این عمل عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر در مجموع، از زمان پذیرش تا ترک کلینیک دو ساعت زمان می‌برد.
 • در صورت تجویز شدن آرام‌بخش، سوزنی درون وریدی برای دریافت دارو وارد بازو می‌شود و در این بین متخصصین بیمار را معاینه می‌کنند.
 • این عمل بدون بیهوشی است و بیمار حین انجام عمل به هوش است تا بازخوردها و واکنش‌های مهم را به رادیولوژیست اطلاع دهد، البته آرام‌بخش اضطراب و ناراحتی بیمار را کاهش می‌دهد.
 • از بیمار خواسته می‌شود تا روی شکم روی تخت معاینه مخصوص دراز بکشد.
 • رادیولوژیست به کمک فلوئوروسکوپی یا فلوروسکوپی سوزن باریکی را وارد بدن و محلول کنتراست را تزریق می‌کند تا آناتومی بدن وضوح یابد و اطمینان حاصل شود که دیسک مولد درد به درستی مورد هدف قرار می‌گیرد.
 • سپس رادیولوژیست سوزن توخالی‌ای را درون مرکز دیسک برجسته فرو می‌کند که اندکی باعث درد می‌شود.
 • دستگاه نوری کوچک مخصوصی میان سوزن قرار می‌گیرد تا پس از گرم شدن، مجموعه‌ای از کانال‌ها را درون دیسک با تخریب بافت ایجاد کند.
 • این جراحی لیزری دیسک کمر به دلیل کاهش میزان بافت اضافی درون دیسک به طور بالقوه اندازه برجستگی دیسک را کاهش می‌دهد و فشار داخل دیسک و فشار روی عصب‌های آسیب دیده را کم می‌کند.
 • سپس دستگاه نوری به آهستگی عقب کشیده می‌شود و در این بین کانال جدید را می‌بندد.
 • رادیولوژیست و پرستار حین انجام عمل به دقت شرایط و میزان راحتی بیمار را تحت نظر دارند.
 • تعداد کانال‌های ایجاد شده به اندازه دیسک بستگی دارد. در پایان عمل، دستگاه نوری و سوزن خارج می‌شوند.
 • گاهی از بیمار خواسته می‌شود تا به منظور ارزیابی و بررسی وضعیت خود چند ساعت در کلینیک بماند.

بهبودی

بعد از تقبل هزینه عمل بسته دیسک کمر و جراحی لیزری دیسک کمر پانسمان کوچکی روی محل ورود سوزن قرار داده می‌شود و سپس بیمار به بخش ریکاوری منتقل می‌شود تا آمادگی لازم برای بازگشت به منزل را پیدا کند.پرستار به دلیل اثر دارو از بیمار می‌خواهد تا نکته‌های معینی مانند رانندگی نکردن و... را پس از عمل رعایت کند.فردی بزرگسال باید باقی ساعات روز از بیمار مراقبت کند تا اثر داروی آرام‌بخش از بین برود.بیمار توصیه‌های لازم را در خصوص برنامه توان‌بخشی و فعالیت‌های عمومی بعد از عمل جراحی دیسک کمر توسط لیزر را دریافت می‌کند و در مورد فعالیت‌های بلند مدتی نظیر بازگشت به محل کار راهنمایی می‌شود.احتمال دارد علائم از جمله درد 7 تا 10 روز پس از عمل، تا زمان شروع بهبود دیسک، تشدید شود که داروهایی برای تسکین  علائم دیسک کمر تجویز می‌شود.

دوره بهبود پس از عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر آسان و بی‌دردسر سپری می‌شود و معمولاً درد پس از عمل ناچیز است. بیمار باید مدتی از بلند کردن اشیاء و انجام حرکت‌های سنگین خودداری کند و کار پشت میز نشینی و اداری را پس از تنها یک یا دو هفته شروع کند؛ اما بیماران شاغل در حرفه‌هایی که جنبه فیزیکی بیشتری دارند باید مدت بیشتری صبر کنند. جهت بهینه‌سازی توان‌بخشی گاهی فیزیوتراپی نیز تجویز می‌شود.

نتایج

جراحی لیزری دیسک کمر شیوه‌ای موفقیت‌آمیز برای درمان پا دردی مانند سیاتیک و کمر درد ناشی از رادیکولوپاتی است. معمولاً درد به میزانی قابل توجه کاهش می‌یابد و میزان رضایتمندی بیمار نیز به دلیل سهولت انجام عمل، آسیب ندیدن یا دردناک نبودن توان‌بخشی بالا است؛ به علاوه این عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر در موارد نادر موفقیت‌آمیز نبودن، موجب تشدید وضعیت بیمار نمی‌شود. جان کلام آن که جراحی لیزری دیسک کمر هیچ ضرری ندارد و حتی باعث بهبود عصب سیاتیک می شود.

عوارض و خطرات

جراحی لیزری دیسک کمر نیز مانند تمام عمل‌های دیگر با خطراتی ذاتی و بالقوه همراه است، اگرچه اکثر این عوارض بسیار ناچیزاند. خونریزی، کبودشدگی، سردرد، تحریک یا آسیب عصب شامل فلج، کرختی یا بی‌حسی و ضعف بعضی از خطرهای متداول به شمار می‌روند. عفونت یا بروز مشکلات تنفسی در نتیجه واکنش به داروها و مشکلات قلبی منجر به فوت بیمار نیز خطرهای احتمالی دیگر این عمل هستند. در صورت بروز عفونت باید آنتی بیوتیک مصرف شود و یا جراحی انجام شود. اگرچه خوشبختانه عوارض و خطرهای جدی بسیار نادراند.

به علاوه اگر سوند بیش از اندازه به ریشه عصب نزدیک شود یا در نقطه‌ای اشتباه قرار بگیرد، به بخشی از نخاع آسیب خواهد زد. به این دلیل عمل تحت هدایت فلوئوروسکوپی انجام می‌شود تا نقطه مورد نظر به دقت تعیین شود و سوزن در جای مناسب قرار بگیرد. ضمناً بیمار در طول عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر آنقدر هوشیار نگه داشته می‌شود تا بتواند به پرسش‌ها پاسخ دهد، واکنش نشان دهد و احساس خود را با پزشک در میان بگذارد.

روش جراحی دیسک کمر باز همواره با عوارض و خطرات زیادی همراه بود، اما این روش جراحی لیزری دیسک کمر علاوه بر کم تهاجمی بودن عوارض جانبی کمتری نیز دارد. در زمان مراجعه به پزشک برای انجام عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر از تجربه جراح اطمینان حاصل کنید.