ازن درمانی در دیسک کمر

photo_2017-08-23_16-04-21

ازن تراپی با برترین دستگاه ژنتراتور تولید گاز ازن آلمانی

منظور از ازون درمانی در عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر چیست؟

درد و مشکلات ناشی از دیسک کمر براثر بیرون زدگی و فشار ناحیه مرکزی دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) بر روی اعصاب نخاعی  می باشد. بنابراین در اقدامات عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر، بر حسب بیمار، به چند روش میتوان بیرون زدگی دیسک را از بین برد و دیسک را به محل آناتومیک طبیعی خود باز گرداند و فشار را از روی نخاع برداشت و درد و مشکلات بیمار را درمان نمود. این جراحی در کلینیک تخصصی کمر درد امید  از چند تکنیک مختلف صورت می گیرد؛ که هدف مشترک اصلی درآنها، بازگشت دیسک بیرون زده به محل آناتومیک خود و برداشتن فشار از اعصاب نخاعی و ریشه عصبی می باشد. عمل بسته و بلوک عصبی که طی آن از تزریق اوزن به داخل  محل دیسک بیرون زده کمری استفاده می شود؛ جزء نوکلئوتومی با تزریق مواد شیمیایی، طبقه بندی می شوند.

بسته به محل بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک کمر، علائم پاره شدن دیسک کمر متفاوت خواهد بود. شایع‌ترین محل این عارضه در مهره‌های کمری است و در این صورت، علائم زیر بروز خواهد کرد:

پارگی دیسک کمر و کمردرد

پارگی دیسک کمر و درد باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا تیر می‌کشد

پارگی دیسک کمر و دردی که در ضمن فعالیت بدتر و با استراحت بهتر می‌شود

پارگی دیسک کمر و دردی که با سرفه، عطسه، نشستن، رانندگی‌کردن یا به جلو خم‌شدن بدتر می‌شود.

امروزه و با پیشرفت علم پزشکی یکی از نوین ترین درمان هابرای درمان غیر جراحی سیاتیک تحت عنوان اکسیژن درمانی یا ازن درمانی سیاتیک یا درمان سیاتیک با گاز ازن رایج شده است. در این روش ابتدا به ریشه عصب درگیر به صورت دقیق تشخیص داده می شود و سپس از اکسیژن تراپی در محل های منشا و عامل درد استفاده می شود. تزریق گاز ازن یا اوزون درمانی به کمک انرژی فوق العاده ای که ایجاد می کند ، سبب کاهش التهاب در عصب سیاتیک و آزاد سازی آن می شود و بیماران در طی سه تا پنج جلسه درمان ازن می توانند بهبودی فوق العاده ای را تجربه کنند.

مجموعه فیلم های آموزشی دکتر امیدظهور در زمینه اوزون تراپی در درمان کمر درد:

در اوزون درمانی کمر درد در اتاق عمل سرپایی، پس از بی حسی منطقه ای ، بیمار زیر دستگاه فلوروسکوپ قرار میگیرد. زیر هدایت تصاویر زنده و همزمان فلورورسکوپ، سوزن وکاتتر به فضای دیسک بین مهره ای بیرون زده، وارد می شود و ازون مخصوص  بداخل محل مورد نظر تزریق می گردد. بدین صورت مقداری از نوکلئوس پولپوزوس در محل از بین می رود و این کاهش فشار سبب بازگشت دیسک بیرون زده به محلطبیعی خود و در نتیجه کاهش فشار بر روی اعصاب نخاعی سبب رفع علائم دیسک کمر و درد بیمار درمان می گردد.

162

تصاویر ام آرآی قبل و بعد از عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر(انجام شده در بیمار مراجعه کننده به مرکز جامع توانبخشی امید)

ازون تراپی:

ازون‌تراپی یک روش درمان دیسک کمر جدید است که در آن از گاز ازونی که توسط دستگاه مخصوصی از اکسیژن به دست می‌آید، استفاده می‌شود. غلظت ازون پزشکی توسط پزشک تعیین می‌گردد که معمولاً بین 20 تا 50 میکروگرم در میلی‌لیتر است. این نوع از ازون دارای خواص مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به خاصیت ضد التهاب بودن، ضد درد بودن و اثرات رژنراتیو (ترمیمی) آن اشاره کرد.كه مي تواند در درمان درد، التهاب و تخریب مفصل یا دیسک‌های بین‌مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. استفاده از  ازن تراپی را بعنوان روشی سالم در درمان دردهای مفصلی و عضلانی مطرح نموده است.

خواص درمانی ازن در دیسک کمر:

تئوری به اثبات رسیده بالینی در استفاده از شیوه درمانی ازون تراپی این است که رادیکال‌های آزاد درون ازون (اکسیژن سوم ازون) با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن بیرون زدگی دیسک می‌شود.

اکسیژن تراپی علاوه بر خواص ضد باکتریال، سبب افزایش گلیکولیز سلولی و در دوز پزشکی به دلیل تاثیراتی که در تولید پروتئوگلیکان ها در نوکلئوس پولپوزوس دیسک  دارد ، سبب دژنراسیون (تخریب) سلولهای ماتریکس دیسک و در نتیجه طبق مطالعات پس از 5 هفته سبب  جایگزینی فیبروز و کوچک شدن دیسک بیرون زده می شود. این کوچک شدن دیسک علاوه بر کاهش فشار بر روی کانال نخاعی؛ بدلیل کاهش استاز وانسداد وریدی ناشی از دیسک بیرون زده، سبب بهبود گردش خون(میکروواسکولاسیون) و رسیدن بهتر اکسیژن به ریشه های عصبی می شود که بعلت هیپوکسی و فشار دیسک دچار ایجاد درد می شوند. از جمله دلایل دیگر استفاده از ازون اثرات ضد التهابی  و بی حسی آن می باشد.